Δημοψήφισμα: Ποιός είναι κατά τη γνώμη σας ο χειρότερος τύπος λεωφορείου που κυκλοφορεί σήμερα στην ΟΣΥ;
Neoplan ΕΛΒΟ C.97.N4007 (aka Τσιμεντόλιθος)
25.00%
5 25.00%
Solaris Urbino III 8,6
5.00%
1 5.00%
Mercedes-Benz O405N
5.00%
1 5.00%
Mercedes-Benz ΕΛΒΟ C.97.405N (aka N2)
0%
0 0%
Renault Agora CNG
20.00%
4 20.00%
Irisbus Agora CNG
0%
0 0%
Irisbus Agora S
15.00%
3 15.00%
Irisbus Citelis CNG
5.00%
1 5.00%
Mercedes-Benz ΕΛΒΟ C.97.405GN Mark 2 (aka GN)
0%
0 0%
Volvo B7LA Saracakis ''Αθηνά'' (aka Σόμπα)
20.00%
4 20.00%
Solaris Urbino III 18
5.00%
1 5.00%
Σύνολο {1 ψήφοι 100%
* Ψηφίσατε αυτό το στοιχείο. [Προβολή Αποτελεσμάτων]

Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Το χειρότερο λεωφορείο της ΟΣΥ
#2
Το χειρότερο για μένα είναι κατά μακράν οι σόμπες (Volvo B7LA Saracakis ''Αθηνά''). Από που να αρχίσω:

-θόρυβος και ζέστη ,όχι μόνο στη γαλαρία (που είχα δοκιμάσει να κάτσω και έφυγα μετά από 5-10 λεπτά), αλλά σε όλο το λεωφορείο.
-κακής ποιότητας πλαστικά, τα οποία μυρίζουν έντονα (νομίζω ότι αυτά είναι) που με ζαλίζουν.
-βρώμικες και δυσανάγνωστες, όταν είναι βράδυ, προμετωπίδες (και ειδικά η πίσω).
-το STOP δεν ανάβει- δηλ ηλεκτρονικά προβλήματα
-έλλειψη καθισμάτων στον θόλο της πρώτης ρόδας, έχουν βάλει αυτό για τις αποσκευές, λες και δουλεύουν αεροδρόμιο (καλύτερα πάντως που δεν δουλεύουν αεροδρόμιο).
-τρίξιμο τζαμιών-πλαστικών κτλ
-κλιματιστικά που κάνεις τον σταυρό σου όταν είσαι στη στάση για να δουλεύει (το ξέρω από πρώτο χέρι εγώ από το Β9, Α/Β10, 608).
-ενοχλητικός θόρυβος που κάνει ο αέρας για να κλείσουν οι θύρες (σαν τις GN αλλά πιο δυνατός)
-λιγότερα καθίσματα (σύμφωνα με το ταμπελάκι αναγράφει τις θέσεις) σε σχέση με GN & Solaris 18.

από μηχανικής πλευράς:
-φυσούνες που μου θυμίζουν GN χωρίς το κάλυμα
-πάνελ ενωμένα (όπως φαίνεται από πάνω) με σιλικόνη ή κάτι ανάλογο.
-ανταλλακτικά που δεν βρίσκονται εύκολα
-ενοχλητικός θόρυβος κινητήρα (ανοίγουν και το πίσω τζαμάκι για να φαίνεται κιόλας...)
-φόβο για να μην είναι η πρώτη σόμπα που θα ακολουθήσει την παράδοση των Ν2...

Το μόνο θετικό είναι ο χώρος των επιβατών. Το επόμενο χειρότερο είναι τα Agora όλων των ειδών (θα συμφωνήσω με τα παραπάνω του N1Ellinikou) και μετά τα Neoplan.
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
Το χειρότερο λεωφορείο της ΟΣΥ - από nikos99 - 14-07-2014, 10:20 AM

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)