Αξιολόγηση Θέματος:
  • 11 Ψήφοι - 2.09 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[ΤΡΑΙΝΟΣΕ] Νέα Δρομολόγια Προαστιακού Σιδηροδρόμου Αθηνών
#9
Πράγματι, είχα ζήσει κι εγώ βασανιστικές στιγμές τον 15αύγουστο στα Railbus.
Αλλά από την άλλη, θέλω να επικεντρωθώ σε 2 βασικά σημεια:
1) Ήταν μεγάλο ΛΑΘΟΣ να έχουμε Desiro μόνο στο κομμάτι Α. Λιόσια - Κιάτο! Έπρεπε οπωσδήποτε να μπει ηλεκτροδότηση άμεσα ΚΑΙ στο τμήμα μέχρι τον Πειραιά! Στο κάτω - κάτω, όσον αφορά την σιδηροδρομική εξυπηρέτηση της Πελοποννήσου, το τμήμα Πειραιάς - Λιόσια - Κιάτο υποκαθιστά το Εθνικό Δίκτυο στο ίδιο τμήμα. Και αυτός θα έπρεπε να είναι ο βασικός άξονας του Προαστιακού προς τα δυτικά. 'Η έστω πριν παραδοθεί το ΣΚΑ, για ένα αξιοπρεπές "σταυροδρόμι".
2) Με εξαίρεση περιόδους διακοπών / προεκλογικές / γιορτές, δεν έχω παρατηρήσει τέτοια κίνηση (αν κάνω λάθος εδώ, διορθώστε με) προς Κιάτο, που να δικαιολογεί συρμό με 5 βαγόνια, σε σύγκριση με το 1,5 που είχαμε ως τώρα. Ο μόνος λόγος που δικαιολογεί κάτι τέτοιο είναι η άθλια κατάσταση των πετρελαιοκίνητων, και το μαρτύριο των επιβατών μέσα σε αυτά.
114, 115, 149, 170, Ε22 (το Γ1 να 'ταν κι άλλο.........)
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: [ΤΡΑΙΝΟΣΕ] Νέα Δρομολόγια Προαστιακού Σιδηροδρόμου Αθηνών - από cmegas - 08-12-2010, 08:52 PM

Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  [Ypodomes] Το δράμα της ΤΡΑΙΝΟΣΕ με τις κλοπές καλωδίων - Tο μέλλον του σιδηρόδρομου GeorgIrisbus 0 2.595 01-06-2012, 12:46 PM
Τελευταία Δημοσίευση: GeorgIrisbus

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)