Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ιστορική Εξέλιξη Λεωφορειακών Γραμμών Αττικής
#40
(29-07-2019, 05:48 PM)Larioupol Έγραψε: Α νομιζα πως εφτανε μέχρι και την εκκλησια του Αγιου Γεωργιου Κυνοσαργους(οχι οτι μπορει να περασει ευκολα απο εκει αυτοκινητο ROFL ROFL ROFL ). Θα ηθελα την εκδοχη που ειναι χρονικα κοντα με την δημιουργια των κορμων

Όχι καλέ, πως να φτάσει λεωφορείο εκεί πάνω;;; Στη Λαγουμιτζή έκανε τέρμα! Τώρα για την εκδοχή με τους κορμούς δεν είμαι σίγουρος. Υπήρξαν δύο βερσιόν που πρόλαβα εγώ, πριν καταργηθεί. Η μία που πρωτοθυμάμαι εγώ από το '87 και η τελική του μορφή, αλλά δεν είμαι σίγουρος πότε έγινε η αλλαγή, οπότε θα στις γράψω και τις δύο. Η διαδρομή προς Αγ.Γεώργιο είναι η εξής: Ξεκινώντας από Λεωφ.Συγγρού, αριστερά Πετμεζά, αριστερά Καλλιρρόης, δεξιά Μεναιχμού. δεξιά Θεοδωρήτου Βρεσθένης, αριστερά Αμβρ.Φραντζή, δεξιά Κλεοβούλου, Κλεμανσώ, δεξιά Ηλία Ηλιού, αριστερά Πλατ.Μάχης Αναλάτου, δεξιά Λαγουμιτζή όπου και τερμάτιζε λίγο μετά την πλατεία. Επιστροφή από Λαγουμιτζή αριστερά Ρουμέση, Ιππώνακτος, αριστερά Αμβρ.Φραντζή, δεξιά Θεοδωρήτου Βρεσθένης, αριστερά Μεναιχμού, δεξιά Καλλιρρόης, αριστερά Βούρβαχη, δεξιά Λεωφ.Συγγρού. Η αλλαγή νομίζω ότι έγινε γιατί δεν χωρούσαν τα λεωφορεία να περάσουν από Κλεοβούλου και Κλεμανσώ, αλλά δε θυμάμαι αν ήταν επειδή ήρθαν τα καινούρια λεωφορεία στη γραμμή (τα Ikarus που είχε πριν ήταν 11μετρα) ή απλά επειδή το παράνομο παρκάρισμα στη γύρω περιοχή αυξήθηκε για κάποιο λόγο. Όπως και να'χει η διαδρομή προς Αθήνα παρέμεινε ίδια ενώ προς Αγ.Γεώργιο διαμορθώθηκε ως εξής: από Θεωδωρήτου Βρεσθένης συνέχεια ευθεία στη Φραντζή, Μήτρου Σαρκουδινού, αριστερά Λαγουμιτζή, απέναντι στην Πλατ.Μάχης Αναλάτου και δεξιά ξανά Λαγουμιτζή.
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: Ιστορική Εξέλιξη Λεωφορειακών Γραμμών Αττικής - από pvuccino - 30-07-2019, 03:50 PM

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)