Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
237 ΑΝΩ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ - ΣΤ. ΔΑΦΝΗΣ
#12
Όπως πολύ ορθά επισημάνθηκε από τον mercedes elbo, το 237 σε καμία περίπτωση δεν εξυπηρετεί το 80% της πόλης. Συγκεκριμένα εξυπηρετεί τις συνοικίες πέριξ της Μαρίνου Αντύπα από τα όρια με τον Υμηττό έως τα Κανάρια, την Ανδρέα Παπανδρέου, το κέντρο της πόλης (Λ. Ειρήνης, κεντρική πλατεία, Δημαρχείο), ένα τμήμα της Πρωτόπαππα και όλη την περιοχή των Αστυνομικών (Πανόραμα). Η γραμμή δεν καλύπτει το σύνολο της Κάτω Ηλιούπολης και της Αγίας Μαρίνας. Δηλαδή καλύπτει περίπου το 1/3 της πόλης, ίσως και λίγο παραπάνω.
Μολαταύτα, διέρχεται από σημαντικά σημεία για την πόλη, όπως η κεντρική πλατεία, η λεωφόρος Ειρήνης που είναι ο εμπορικός δρόμος της πόλης, το Δημαρχείο κ.α. Η διαδρομή της είναι επίσης αυτή που την κάνει να έχει τόσο αυξημένη επιβατική κίνηση, διότι φτάνει από το όρια της πόλης με τον Υμηττό έως τα όρια με την Αργυρούπολη.
Τώρα για την παλαιότητα, το νεαρό της ηλικίας μου δε μου δίνει τη δυνατότητα να γνωρίζω πότε ακριβώς ξεκίνησε. Πάντως σίγουρα είναι αρκετά παλαιά γραμμή.

Πάντως, όποιος απαντήσει ότι δεν του αρέσει το 237 θέλω να αιτιολογήσει το γιατί.
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: 237 ΑΝΩ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ - ΣΤ.ΔΑΦΝΗΣ - από marios.ilioupoli - 02-01-2013, 12:16 AM

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)