Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών της ΟΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2010
#64
Κατ' αρχάς, το "καλυμμένος από την ανωνυμία" άσ'το, δεν είδα κανέναν σε αυτό το φόρουμ να υπογράφει με το ονοματεπώνυμό του. Οταν θα κάνω κάποια καταγγελία που θα αφορά επώνυμα κάποιον, τότε θα γράψω και το δικό μου όνομα.


Εγω... Υποθετω και οποιος αλλος αναλαμβανει την ευθυνη των γραφομενων του...

Πάμε τώρα στους "τεμπελχανάδες": Υπάρχουν σε αυτό το φόρουμ και στο παλιό εκατοντάδες καταγγελιών για: Οδηγούς που παρακάμπτουν τμήματα διαδρομών επειδή έτσι τους βολεύει, μηχανικούς που αργούν να φτιάξουν οχήματα σε συγκεκριμένα αμαξοστάσια ή κάνουν ελλιπή συντήρηση, αμαξοστάσια που παρέχουν καλύτερες υπηρεσίες από άλλα, σταθμάρχες που δεν ελέγχουν αν τα οχήματα φεύγουν στην ώρα τους, οδηγούς που πίνουν καφέ ενώ έπρεπε να έχουν φύγει από την αφετηρία, οδηγούς που δεν πηγαίνουν στις προγραμματισμένες βάρδιες τους για άγνωστους λόγους, οδηγούς αγενείς, αρμόδιους που παραγγέλνουν και παραλαμβάνουν προβληματικά οχήματα (βλ. Solaris) κι ένα κάρο ακόμα. Αν θες να σου στείλω και links, πολύ ευχαρίστως. Από αυτές τις εκατοντάδες καταγγελιών πολλές έχουν γίνει από άτομα που εργάζονται σε ΕΘΕΛ και ΟΑΣΑ και δεν αντέχουν να είναι εκείνοι τα κορόιδα και να βλέπουν μπροστά τους το κάθε λαμόγιο να παίρνει τζάμπα μισθό. Αυτοί είναι οι τεμπελχανάδες. Οσοι δουλεύετε δίπλα τους, τους ξέρετε και ονομαστικά. Εγώ δεν δουλεύω δίπλα τους και δεν μπορώ να μιλήσω με ονόματα, sorry.

Εψαξα παλιο και νεο φορουμ και τα αποτελεσματα που βρηκα σχετικα με τις καταγγελιες που αναφερεις ειναι τα εξης: καμια καταγγελια για οδηγο που κανει περιληψη διαδρομη "γιατι ετσι τον βολευει" (εικασιες μπορει να υπαρχουν, αλλα ανεδαφικες), το θεμα της συντηρησης το εχω θιξει και εγω προσωπικα, αλλα οχι με χαρακτηρισμους αλλα με επιχειρηματα, τα αμαξοστασια που παρεχουν καλυτερες υπηρεσιες απο τα αλλα δεν τα καταγγελουμε αλλα τα επικροτουμε, οσο για τις καταγγελιες περι σταθμαρχων που δεν ελεγχουν τα δρομολογια αν φευγουν στην ωρα τους, ή για οδηγους που αντι να εκτελουν τα δρομολογια πινουν καφε τις θεωρω γελοιες... Εκτος αν εισαι σε θεση να γνωριζεις προσωπικα αν και γιατι καποιο οχημα λειπει απο τη δυναμη ωστε να πρεπει να αλλαξει ολοκληρο το προγραμμα (δεν το επικροτω σε καμια περιπτωση, αλλα ειναι η μονη λυση), ή ποσο καθυστερημενο ειναι το καθε αμαξι και ποτε κανει το προγραμματισμενο διαλειμμα του ο εκαστοτε οδηγος. Οδηγοι που απουσιαζουν για αδικιολογητους λογους καθως και αναρμοστες συμπεριφορες αυτων υπαρχουν οπως υπαρχουν και σε καθε εργασιακο τομεα ειδικοτερα στο δημοσιο οπου δεν υπαρχει ουσιαστικος ελεγχος. Και αυτα τα περιστατικα εχουν στηλιτευθει απο ολους σχεδον τους χρηστες και οχι αοριστα, αλλα συγκεκριμενα... Τωρα, ανακαλυπτουμε κιολας καταγγελιες... Τι το κακο εχει το Solaris? Δεν ειναι Citaro? Μια χαρα λεωφορειο ειναι, αλλα και μια καλη ευκαιρια αν τυχον διανοηθει να παρουσιασει μια ψιλοαβαρια να βρουμε αφορμη για εκτοξευση υβρεων (αγνοωντας φυσικα οτι αναλογα περιστατικα βλαβων συμβαινουν σε ολοκληρο τον κοσμο σε οχηματα παροιμοιωδους αξιοπιστιας πχ. Citaro @ ΟΑΣΘ, Citaro @ BVG κλπ). Το καρο με τα υπολοιπα δεν εφτασε ακομα για να παρω θεση και για αυτα, αναμενω...
Οπως βλεπεις δεν ειναι αναγκαιο να μου στειλεις τα links, μεγαλο παιδι ειμαι προσανατολιζομαι και βρισκω αυτο που θελω ευκολα... Τωρα η αοριστολογια με την υπερβολη ειναι πρωτα ξαδερφια, απο τις πολλες εκατονταδες καταγγελιων (ποσες αληθεια?) μετρησα μολις δεκα (10) μετα βιας. Οσοι δουλευουνε μαζι τους πιθανως τους ξερουν (δεν ειμαι εργαζομενος στην ΕΘΕΛ - πως θα μπορουσα αλλωστε απο Θεσσαλονικη) αλλα αυτους που θεωρεις οτι σε εχουν αδικησει μπορεις να τους βρεις και μονος σου με μια οποιαδηποτε καταγγελια στον ΟΑΣΑ. Μονο που αν την γραψεις με το ιδιο υφος και με τα ιδια επιχειρηματα που χρησιμοποιεις εδω θα σου επιστραφει ως απαραδεκτη (εγω τουλαχιστον αυτο θα εκανα, και η δουλεια μου εχει να κανει με Εξυπηρετηση Πελατων και Δημοσιες Σχεσεις).

Για να συνεχισουμε τωρα στο δευτερο ποστ (ενα δεν εφτανε?)

garvanitis Έγραψε:
Οταν εχεις ενα προβλημα αναζητας την αιτια του. Αυτο ισχυει διεθνως, οχι μονο στην Ελλαδα. Δεν ειδα ποτε και σε καμια δημοσιευση σου ουτε να κανεις καποια ερευνα στα αιτια του προβληματος ουτε φυσικα να προτεινεις λυσεις... Μονο κριτικη επι των παντων καλυμμενος απο την ανωνυμια και απο ουσια φυσικα μηδεν...


Επειδή η συκοφαντία σε μένα δεν περνάει, ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη που θα κουράσω τα μέλη του φόρουμ που δε φταίνε σε τίποτα, αλλά το μήνυμα είναι δημόσιο και δημόσια θα είναι και η απάντηση.

Τα παρακάτω είναι ορισμένες από τις προτάσεις που κατά καιρούς έχω υποβάλλει στο φόρουμ για διάφορα θέματα. Αν εσένα δεν σε ικανοποιούν, συγγνώμη, δεν είμαι συγκοινωνιολόγος ή φοιτητής συγκοινωνιολογίας ή εργαζόμενος στη συγκοινωνία, είμαι επιβάτης. Δεν ξέρω τις λεπτομέρειες από τη σκοπιά ενός εγαζόμενου στις συγκοινωνίες, αλλά ξέρω τι θα ήθελα εγώ να δω ως επιβάτης από τις συγκοινωνίες της πόλης μου. Ούτε χομπίστας με άπειρο ελεύθερο χρόνο είμαι για να κάνω έρευνες on the spot, είμαι εργαζόμενος και με αυτούς τους περιορισμούς γράφω τα όποια μηνύματά μου. Ορίστε λοιπόν τα όσα έχω κατά καιρούς προτείνει, σε απάντηση των λεγομένων σου:


Λογικο. Μονο που εισαι λιιιιιγο μπερδεμενος... Εσυ εγραφες ανακριβειες δημοσια, και δημοσια πηρες απαντηση...

Για την ιδιοτητα σου φυσικα (που μας λες τι δεν εισαι και οχι τι εισαι) δεν θα σχολιασω τιποτα... Απλα θα σου υπενθυμισω οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των χρηστων του φορουμ απλοι εργαζομενοι, φοιτητες, μαθητες, ανεργοι ειναι, δεν μετεχει ουτε η διοικηση του ΟΑΣΑ, ουτε των εποπτευομενων φορεων, ουτε καν τα Σωματεια τους...

Αλλα μιας και θεωρεις οτι σε εχω θιξει ας τα εξετασουμε ενα ενα τα επιχειρηματα σου...

Στο κάτω-κάτω, εντάξει, ας μη σταματά σε όλες τις στάσεις το express τη νύχτα. Ας καταργήσει έστω τον περιορισμό επιβίβασης/αποβίβασης προς μία κατεύθυνση. Μόνο αυτό να εφαρμοστεί (που βάσει ΟΑΣΑ ισχύει) και η κοινωνική ωφέλεια θα είναι μεγάλη. (Σχόλια πάνω στις αθηναϊκές γραμμές)


Οσοι τυχον απορειτε που αναφερεται ο φιλος μας μιλαμε για το Χ96 και το περιστατικο με τον dimangelid που αρνηθηκε οδηγος να τον αποβιβασει...
Λοιπον βασει ΟΑΣΑ, μετα απο το περιστατικο αυτο ΕΠΑΨΕ να ισχυει (και καλα εκανε) αν θυμασαι ειχα παρει θεση υπερ του dimangelid καθαρα για λογους συμπεριφορας οδηγου. Οι τοποθετησεις σου ειναι αστοχες δεδομενου οτι λογω της αποστασης και της διαδρομης θα εξυπηρετουσε μεν καποιους περιστασιακους επιβατες ενδιαμεσως αλλα θα ειχε σημαντικη επιβαρυνση στον χρονο και το κοστος του δρομολογιου. Για το κοστος για οσους δεν μπορουν να το καταλαβουν... Επιβατης αναμενων μονος σε ερημικη σταση του ΟΑΣΘ στην Θεσσαλονικη πριν μερικες ημερες, σταματα το 78Ν, επιβιβαζεται, χτυπαει εισητηριο και αμεσως μετα κουδουνι για αποβιβαση... Εδωσε πενηντα λεπτα για να καθυστερησει το λεωφορειο τουλαχιστον 90 δευτερολεπτα και να καψει περιπου 8 λιτρα πετρελαιο (δυο σταματα-ξεκινα 0-50χαω) για να διανυσει 400 μετρα! Παμε παρακατω...

Εχω μια απορία σχετικά με το site του ΟΑΣΑ εδώ και καιρό, οπότε λέω να την εκφράσω: Εκεί πέρα υπάρχει ένα στοιχειώδες φόρουμ, που αναφέρεται ως "Βήμα" και μπορεί όποιος εγγεγραμμένος χρήστης θέλει να εκφράσει απόψεις, παράπονα, προτάσεις κ.λπ.
(...)
Αυτό δεν το έχει δει ούτε ένας στον ΟΑΣΑ; Ακατανόητον. Αν δεν μπορείτε να κάνετε ούτε αυτό, βρε παιδιά (φαντάζομαι πως κάποιοι από αυτό εδώ το φόρουμ θα μπορούσαν να το κάνουν πολύ εύκολα για την πλάκα τους ως "κοινωνική προσφορά" προς τον ΟΑΣΑ), κλείστε το το ρημάδι να ησυχάσετε... (Ιστότοπος ΟΑΣΑ)


Αν στο "Βημα" του ΟΑΣΑ χρησιμοποιεις το ιδιο υφος γραφης και την ιδια επιχειρηματολογια ΚΑΛΑ ΣΟΥΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΝΕ! Κι εγω το ιδιο θα εκανα, αυτοι τουλαχιστον σου απαντησαν και μια δυο φορες... Ο αριθμος πρωτοκολλου και "τα τετοια" ειναι ο τροπος που θα διαμαρτυρηθεις αν δεν εχει μεινει ικανοποιημενος με την απαντηση και θελησεις να το ψαξεις παραπανω, μην τον απαξιωνεις λοιπον, η ταυτοτητα της παρατηρησης σου ειναι για να εχεις πιο ευκολη προσβαση στις υπηρεσιες του ΟΑΣΑ σχετικα ειναι... Ψιλα γραμματα για σενα...

Για το πως λειτουργει και τα προβληματα του (που ειναι υπαρκτα) απευθυνεσαι σε λαθος χωρο... Πρεπει να σε ενημερωσω για αυτο... Φανταζομαι οτι δεν περιμενεις να σου πω τωρα που πρεπει να απευθυνθεις, ξερεις...

Διαλειμμα για τσιγαρο και συνεχιζω με την υπολοιπη "επιχειρηματολογια" σου...


Μηνύματα στο Θέμα
[Χωρίς Θέμα] - από lanciahf - 02-12-2009, 01:55 PM
[Χωρίς Θέμα] - από ELBO O405GN - 09-12-2009, 10:48 PM
[Χωρίς Θέμα] - από Giannis - 30-12-2009, 11:27 AM
RE: - από lanciahf - 30-12-2009, 12:47 PM
[Χωρίς Θέμα] - από Cmaniac - 11-02-2010, 03:38 PM
[Χωρίς Θέμα] - από Cmaniac - 11-02-2010, 05:45 PM
[Χωρίς Θέμα] - από ELBO O405GN - 27-02-2010, 10:45 AM
RE: - από N1Ellinikou - 27-02-2010, 06:15 PM
[Χωρίς Θέμα] - από Citaro - 28-02-2010, 12:21 AM
RE: - από garvanitis - 01-03-2010, 01:15 AM
RE: - από Citaro - 01-03-2010, 10:15 AM
RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της ΕΘΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - από garvanitis - 05-03-2010, 06:07 AM
[Χωρίς Θέμα] - από garvanitis - 05-03-2010, 07:40 AM
RE: - από amoran - 08-03-2010, 01:22 PM
RE: - από garvanitis - 09-03-2010, 05:06 AM

Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών των ΟΣΥ & ΚΤΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2024 N1Ellinikou 112 16.147 11 ώρες πριν
Τελευταία Δημοσίευση: Crabman
  Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών των ΟΣΥ & ΚΤΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2023 N1Ellinikou 322 71.991 28-12-2023, 08:36 PM
Τελευταία Δημοσίευση: Man Lion's city
  Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών των ΟΣΥ & ΚΤΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2022 N1Ellinikou 158 60.119 09-12-2022, 07:25 PM
Τελευταία Δημοσίευση: MitsosDaBest
  Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών των ΟΣΥ & ΚΤΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2021 N1Ellinikou 337 185.060 23-12-2021, 11:04 PM
Τελευταία Δημοσίευση: ecoj
  Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών της ΟΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2020 Citaro 77 51.419 24-11-2020, 07:10 PM
Τελευταία Δημοσίευση: Giannis
  Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών της ΟΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2019 N1Ellinikou 165 124.213 21-01-2020, 05:22 PM
Τελευταία Δημοσίευση: kostas260
  Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών της ΟΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2018 N1Ellinikou 167 128.373 29-12-2018, 03:05 PM
Τελευταία Δημοσίευση: N1Ellinikou
  Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών της ΟΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2017 marios.ilioupoli 117 118.592 05-12-2017, 10:39 PM
Τελευταία Δημοσίευση: marios.ilioupoli
  Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών της ΟΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2016 georgio 74 94.387 09-12-2016, 01:15 AM
Τελευταία Δημοσίευση: marios.ilioupoli
  Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών της ΟΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - 2015 N1Ellinikou 149 204.352 21-12-2015, 12:20 PM
Τελευταία Δημοσίευση: Citaro

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)