Αξιολόγηση Θέματος:
  • 7 Ψήφοι - 3.14 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[ΤΑ ΝΕΑ] Εβδομάδα ταλαιπωρίας από τις απεργίες
#51
Και από το δημοσίευμα αυτό φαίνεται πώς ο τύπος παίρνει το μέρος τους: μετά την "σημερινή" απεργία. Μόκο για την περασμένη Τετάρτη, και μετά Κυριακή, Δευτέρα, Τρίτη, και Τετάρτη που επίσης υπήρχαν κινητοποιήσεις. Και ούτε κουβέντα για την ερχόμενη εβδομάδα.
#52
Πως κανετε ετσι?? Και εγω τι να πω που απο τον Οκτωβρη κανω τη διαδρομη Γαλατσι-Καλλιθεα με το αυτοκινητο???? Λογω εργων ΗΣΑΠ?? Καντε λιγο υπομονη. Μια βδομαδουλα ειναι θα περασει Big GrinBig GrinBig GrinBig Grin
Μπορείτε να δείτε τα βίντεο μου
Υou can see my videos : στο/at TMantzas
#53
Άλλο η επιλογή, άλλο ο εξαναγκασμός. Μπορούσες να πάρεις το 608 και μετά το τρόλλεϊ 5 για παράδειγμα. Είχες συγκοινωνία. Και είναι διαφορετικό το να χρησιμοποιούν κάποιοι αυτοκίνητο και κάποιοι συγκοινωνία, από το να χρησιμοποιούν όλοι αυτοκίνητο. Τώρα με τις απεργίες δεν υπάρχει συγκοινωνία.

Τεσπα, τώρα έβγαλε επίσημη ανακοίνωση ο Ο.Α.Σ.Α. σύμφωνα με την οποία η αυριανή στάση αρχίζει στις 11:00 (εκτός του Προαστικού που αρχίζει στις 12:00) και λήγει στις 16:00.
#54
Και εγω τι εγραψα νωριτερα γαι την αυριανη σταση??
Κοιτα τα εκανα ολα αυτα αλλα θα επρεπε να ξυπναω απο τις 5:30 το πρωι για να φτασω στον προορισμο μου. Δλδ εναν ολοκληρο μηνα που πηγε απατη η καρτα απεριοριστων επρεπε να καθομαι και να κλαιγομαι?? Το Πασχα οταν τελειωσουν τα εργα βλεπουμε :lol:
Μπορείτε να δείτε τα βίντεο μου
Υou can see my videos : στο/at TMantzas
#55
Το έγραψα πρώτον για να τονίσω ότι έβγαλε επίσημα την ανακοίνωση ο Ο.Α.Σ.Α. και 2ον γιατί δεν είχες αναφέρει για τον προαστιακό. Δεν αμφισβητώ το τι λες, αλλοίμονο.
#56
Ναι καλε πλακα κανω Smile , παντως για την σημερινη απεργια δεν ειδα κατι στο site του ΟΑΣΑ.....
Μπορείτε να δείτε τα βίντεο μου
Υou can see my videos : στο/at TMantzas
#57
Τώρα το βγάλανε, πριν κανένα 10λεπτο.

Διόρθωση: Δεν απεργούν τα λεωφορεία. Μάλλον θα λένε ότι αν τα κλείσουν στα αμαξοστάσια, μετά δεν θα μπορούν να τα βγάλουν...
#58
Συνεχίζονται οι κινητοποιήσεις στο χώρο των αστικών συγκοινωνιών, καθώς μετά τη σημερινή 24ωρη απεργία, οι εργαζόμενοι σε ΗΣΑΠ, Μετρό, τρόλεϊ και τραμ εξήγγειλαν νέα στάση εργασίας για αύριο Παρασκευή, από τις 11 το πρωί έως 16:00.

Συγκεκριμένα, όπως ανακοινώθηκε, τα σωματεία των ηλεκτροδηγών σε ΗΣΑΠ, ΗΛΠΑΠ ΑΜΕΛ και Τραμ, θα πραγματοποιήσουν αύριο στάση εργασίας από τις 11:00 έως τις 16:00, ενώ ακινητοποιημένος λόγω στάσης εργασίας των εργαζομένων στην ΤΡΑΙΝΟΣΕ θα παραμείνει αύριο από τις 12:00 έως τις 16:00 ο Προαστιακός. Στη στάση εργασίας δεν συμμετέχουν τα σωματεία της ΕΘΕΛ

Εν τω μεταξύ, την ίδια ημέρα το μεσημέρι, θα διεξαχθεί η γενική συνέλευση των σωματείων στο ξενοδοχείο «TITANIA».

Υπενθυμίζεται ότι τα σωματεία των εργαζομένων στα μέσα μαζικής μεταφοράς πραγματοποιούν σήμερα 24ωρη απεργία, αντιδρώντας στις προωθούμενες αλλαγές στο συγκοινωνιακό χάρτη. Ακινητοποιημένα θα παραμείνουν σήμερα και τα τρένα του ΟΣΕ καθώς και ο προαστιακός λόγω της 24ωρης απεργίας που έχει εξαγγείλει η Πανελλήνια Ομοσπονδία Σιδηροδρομικών.

Τα μέτρα που παρουσίασε την Τρίτη ο υπουργός Υποδομών Δ. Ρέππας στο υπουργικό συμβούλιο προβλέπουν μεταξύ άλλων τη μετεξέλιξη του ΟΑΣΑ σε μητροπολιτικό φορέα με περιοχή αρμοδιότητας την Περιφέρεια Αττικής (εκτός από τα νησιά), τη συγχώνευση των εταιρειών παροχής συγκοινωνιακού έργου σε δύο φορείς, καθώς και τη μετάταξη περίπου 1.500 εργαζομένων
#59
Την ερχόμενη βδομάδα, από Δευτέρα 20 ως Παρασκευή 24 Δεκεμβρίου, προγραμματίζονται οι παρακάτω απεργιακές κινητοποιήσεις, σύμφωνα με το πρόγραμμα που έχει συντάξει το συντονιστικό όργανο. Την ερχόμενη εβδομάδα οι κινητοποιήσεις αναμένεται να είναι οι ακόλουθες:

►Δευτέρα 20 Δεκεμβρίου:
✔ Τα λεωφορεία θα λειτουργούν 09:00-21:00
✔ 24ωρη απεργία όλων των άλλων μέσων

►Τρίτη 21 Δεκεμβρίου:
✔ Στάση εργασίας 12:00-16:00 σε όλα τα μέσα

►Τετάρτη 22 Δεκεμβρίου:
✔ 24ωρη απεργία όλων των μέσων

►Πέμπτη 23 Δεκεμβρίου:
✔ Τα λεωφορεία θα λειτουργούν 09:00-21:00
✔ Αναμένεται η απόφαση των εργαζομένων στα άλλα μέσα


►Παρασκευή 24 Δεκεμβρίου:
✔ Στάση εργασίας 12:00-16:00 σε όλα τα μέσα

Πηγη: http://etheldrivers.blogspot.com/2010/12...24-12.html
Μπορείτε να δείτε τα βίντεο μου
Υou can see my videos : στο/at TMantzas
#60
Όταν λέω εγώ ότι πάμε να το διαλύσουμε το μαγαζί... το βλέπω να έρχονται ξανά οι εποχές ΣΕΠ AngryAngry


Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  [Newsit.gr] Εβδομάδα ταλαιπωρίας και η επόμενη Cmaniac 60 73.822 25-12-2010, 06:12 PM
Τελευταία Δημοσίευση: Cmaniac

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)