Αξιολόγηση Θέματος:
  • 13 Ψήφοι - 2 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Newsit.gr] Εβδομάδα ταλαιπωρίας και η επόμενη
#21
(20-12-2010, 05:23 PM)lanciahf Έγραψε: re δεν πα να ανεβασεις οτι φωτογραφια και βιντεο θες, μας φόβησες τωραAngelAngelAngelAngelAngel

Tongue Αμα δεν φοβόσουν φιλε μου (και αν δεν είχα δίκιο), δεν θα απαντούσες έτσι. Big Grin
Θα έρθει η ώρα του ταμείου και θα φανεί ο δουλευταράς και ο τεμπελαράς. Ελπιζω να είσαι απο τους πρώτους.

Επίσης δεν μου απαντήσατε, στην απεργία που αφορά την τσέπη μου και την εργασία μου θα συμπαρασταθείτε ή να κόψω το λαιμό μου;
#22
αν θες να μαθεις αν φοβαμαι ελα να με βρεις , ο αλεξης και ο αγγελιδης εχουν το τηλ, μου να στο δωσουν, εδω δεν χεστηκαμε οταν επρεπε θα χεστουμε τωρα επειδη καποιοι δυσανασχετουν, μακαρι να μπορουσα να κανω απεργια διαρκειας να γονατισει το συμπαν.ευχαριστω για την φιλοξενια αλεξη στο φορουμ σου αλλα επειδη βλεπω οτι εχεις γεμισει καραμητρους και δεν εχω ορεξη να απανταω στις ηλιθιερς ερωτησεις του καθε ελληναρα, σε φιλω γλυκα, και σε περιμενω σε ενα δρομολογιο να δει τα ζωα που κουβαλαω
#23
Ηρεμα ηρεμα ρε παιδια επειδη καποιοι ανικανοι κουτοπονηροι κτλ βουλευτες υπουργοι και ψευτοσυνδικαλιστες τα κανανε σαν τα μουτρα τους επι δεκαετιες με ρουσφετια κλεψιες κτλ θα βαζουν τωρα εμας να τσακωνονομαστε μεταξυ μας αυτο θελουν, το μονο που πρεπει να κανουμε να παμε ολοι μαζι στην βουλη και στα συνδικαλιστικα τους γραφεια και να τους τους πεταμε εναν εναν εξω για να παψει η κοροιδια ΤΕΛΟΣ.
''Νομίζω ότι οι ιοί των κομπιούτερ θα πρέπει να θεωρηθούν ζωή. Αποκαλύπτει πολλά για την ανθρώπινη φύση το γεγονός ότι η μόνη μορφή ζωής που φτιάξαμε μέχρι σήμερα είναι καθαρά καταστροφική. Φτιάξαμε ζωή κατ’εικόνα και ομοίωσίν μας.''

Stephen Hawking.

[Εικόνα: 111acb66226bcdeaaebaa87be280636b_amg_log...z_logo.jpg]
#24
(20-12-2010, 05:30 PM)lanciahf Έγραψε: αν θες να μαθεις αν φοβαμαι ελα να με βρεις , ο αλεξης και ο αγγελιδης εχουν το τηλ, μου να στο δωσουν, εδω δεν χεστηκαμε οταν επρεπε θα χεστουμε τωρα επειδη καποιοι δυσανασχετουν, μακαρι να μπορουσα να κανω απεργια διαρκειας να γονατισει το συμπαν.ευχαριστω για την φιλοξενια αλεξη στο φορουμ σου αλλα επειδη βλεπω οτι εχεις γεμισει καραμητρους και δεν εχω ορεξη να απανταω στις ηλιθιερς ερωτησεις του καθε ελληναρα, σε φιλω γλυκα, και σε περιμενω σε ενα δρομολογιο να δει τα ζωα που κουβαλαω

Η απάντησή σου φιλε μου "φλερτάρει" απο μόνη της με τη διαθεσιμότητα. Επειδή δεν είμαι ρουφιάνος -αλλιως θα εβλεπες και τις φωτογραφίες που σου υποσχέθηκα- καλα θα κάνεις να πεις αυτα τα παραπάνω στον πολιτικό σου προιστάμενο να σε ξηλώσει αρμοδίως. Αν αυτη η νοοτροπία θεωρείται νοοτροπία δημόσιου λειτουργού, μάλλον είναι φανερό γιατι δεν πάνε καλά τα πράγματα στη χώρα. Καλύτερα να προσλάβουμε θανατοποινίτες.. Tongue

Οσο για το αν είμαι "καραμήτρος" κι αν εσυ που δεν είσαι "καραμήτρος" φοβάσαι, θα το δείξει η ιστορία. Προς το παρόν συνεχίζεις να μη μου απαντάς τι θα κανεις εσυ για την δουλεία μου που με αναγκάζεις να ρισκάρω λόγω της αντισυνταγματικής και απάνθρωπης συμπεριφοράς σου ως δημόσιος λειτουργός. Θα έρθεις να κάνουμε απεργία ή μολις παντελονιάσεις το δώρο και το μισθό θα την κάνεις για το χωριό ως τις 7 Γενάρη που ανοίγουν τα σχολεία;

Με συγχωρουν οι φίλοι για την ένταση, κι εγω συμφωνω με τα αιτήματά σας και υποστηρίζω δημοσίως, φτάνει να μην γίνονται τροχοπέδη για τις ζωές μας, οπως εχει γίνει τις τελευταίες ημέρες. Επίσης στηλιτεύω την προκλητική στάση των απεργών στα καφενεία. Πατε τα λεωφορεία και κλείστε τη βουλή και θα είμαι κι εγω εκει.
#25
(20-12-2010, 06:48 PM)stavros2004 Έγραψε: Η απάντησή σου φιλε μου "φλερτάρει" απο μόνη της με τη διαθεσιμότητα. Επειδή δεν είμαι ρουφιάνος -αλλιως θα εβλεπες και τις φωτογραφίες που σου υποσχέθηκα- καλα θα κάνεις να πεις αυτα τα παραπάνω στον πολιτικό σου προιστάμενο να σε ξηλώσει αρμοδίως. Αν αυτη η νοοτροπία θεωρείται νοοτροπία δημόσιου λειτουργού, μάλλον είναι φανερό γιατι δεν πάνε καλά τα πράγματα στη χώρα. Καλύτερα να προσλάβουμε θανατοποινίτες.. Tongue

Οσο για το αν είμαι "καραμήτρος" κι αν εσυ που δεν είσαι "καραμήτρος" φοβάσαι, θα το δείξει η ιστορία. Προς το παρόν συνεχίζεις να μη μου απαντάς τι θα κανεις εσυ για την δουλεία μου που με αναγκάζεις να ρισκάρω λόγω της αντισυνταγματικής και απάνθρωπης συμπεριφοράς σου ως δημόσιος λειτουργός. Θα έρθεις να κάνουμε απεργία ή μολις παντελονιάσεις το δώρο και το μισθό θα την κάνεις για το χωριό ως τις 7 Γενάρη που ανοίγουν τα σχολεία;

Με συγχωρουν οι φίλοι για την ένταση, κι εγω συμφωνω με τα αιτήματά σας και υποστηρίζω δημοσίως, φτάνει να μην γίνονται τροχοπέδη για τις ζωές μας, οπως εχει γίνει τις τελευταίες ημέρες. Επίσης στηλιτεύω την προκλητική στάση των απεργών στα καφενεία. Πατε τα λεωφορεία και κλείστε τη βουλή και θα είμαι κι εγω εκει.
Φιλε δεν ειμαστε {δημόσιος λειτουργός} αλα δουλευουμε με αοριστου χρονου, και δωρο θα παρουμε μονο 380 ευρο και αν το παρουμε, ενο εσυ θα παρει ενα ολοκληρο μισθο σε δωρο!!! Αν εχεις φωτογραφιες να τις βαλεις να τις δουμε... και μετα τα λεμε!!
#26
(20-12-2010, 07:21 PM)liakos73 Έγραψε: Φιλε δεν ειμαστε {δημόσιος λειτουργός} αλα δουλευουμε με αοριστου χρονου, και δωρο θα παρουμε μονο 380 ευρο και αν το παρουμε, ενο εσυ θα παρει ενα ολοκληρο μισθο σε δωρο!!! Αν εχεις φωτογραφιες να τις βαλεις να τις δουμε... και μετα τα λεμε!!

Πάντως με τις συνεχιζόμενες απεργίες χάνετε το δίκιο σας.

Σήμερα άκουγα διάφορους στο λεωφορείο να λένε "να απολυθούν όλοι", "είναι υψηλόμισθοι/τεμπέληδες κλπ". Οι απεργίες την κυβέρνηση ευνοούν και έχουν κάνει τον κόσμο να έχει εξοργιστεί με τους οδηγούς γιατί θεωρούν ότι παίρνετε 60000+ ευρώ/χρόνο.

Έχετε σκεφτεί κάποιον άλλο τρόπο αντίδρασης; Γιατί δεν κλείνετε τα ακυρωτικά μηχανήματα; Δεν θα μπορούσατε να κλείσετε τα εκδοτήρια καρτών για να πιέσετε την κατάσταση;
#27
(20-12-2010, 09:35 PM)Giannis Έγραψε: Πάντως με τις συνεχιζόμενες απεργίες χάνετε το δίκιο σας.

Σήμερα άκουγα διάφορους στο λεωφορείο να λένε "να απολυθούν όλοι", "είναι υψηλόμισθοι/τεμπέληδες κλπ". Οι απεργίες την κυβέρνηση ευνοούν και έχουν κάνει τον κόσμο να έχει εξοργιστεί με τους οδηγούς γιατί θεωρούν ότι παίρνετε 60000+ ευρώ/χρόνο.

Έχετε σκεφτεί κάποιον άλλο τρόπο αντίδρασης; Γιατί δεν κλείνετε τα ακυρωτικά μηχανήματα; Δεν θα μπορούσατε να κλείσετε τα εκδοτήρια καρτών για να πιέσετε την κατάσταση;

Φίλε – επιβάτη το να κλείσουμε τα ακυρωτικά το είχαμε σκεφτεί αλά μάθαμε ότι είναι παράνομο με το νόμο, και δεν υπάρχει Άλος τρόπος να παλέψουμε για τα δικαιώματα μας. Και δεν παλεύουμε μόνο για αυτά αλά και για υπάρχουν φτηνά εισιτήρια για τον λαό και για καλύτερα ΜΜΜ…
#28
Αθήνα, 20 Δεκεμβρίου 2010

Μετά τις εξαγγελθείσες κινητοποιήσεις του Συλλόγου των εργαζομένων στον Προαστιακό Σιδηρόδρομο για την Τρίτη 21.12.2010 & Πέμπτη 23.12.2010 (στάση εργασίας 11:00 - 16:00) καθώς και ενδιάμεσα την εξαγγελθείσα 24άωρη απεργία για την Τετάρτη 22.12.2010, η κυκλοφορία των δρομολογίων στον Προαστιακό Σιδηρόδρομο Αθήνας διαμορφώνεται ως εξής:

Την Τρίτη 21.12.2010 (πρώτη ημέρα της στάσης εργασίας)

1. Μεταξύ Αεροδρομίου – Κιάτου – Αεροδρομίου
Καταργούνται σε όλη τους τη διαδρομή τα δρομολόγια:
4411, 4413, 4415, 4417, 4419, 4421
4408, 4410, 4412, 4414, 4416, 4418

2. Μεταξύ Αεροδρομίου – Μαγούλας – Αεροδρομίου
Καταργούνται σε όλη τους τη διαδρομή τα δρομολόγια:
4212, 4214, 4216, 4218, 4220
4211, 4213, 4215, 4217, 4219

3. Μεταξύ Αεροδρομίου – Άνω Λιοσίων – Αεροδρομίου
Καταργούνται σε όλη τους τη διαδρομή τα δρομολόγια:
4110, 4112, 4114, 4116, 4118, 4120
4111, 4113, 4115, 4117, 4119, 4121

4. Μεταξύ Πάτρας – Κιάτου – Πάτρας (λεωφορεία)
Καταργούνται σε όλη τους τη διαδρομή τα δρομολόγια:
4310, 300, 4314, 4318, 4320
301, 4319, 4323, 303

5. Μεταξύ Πειραιά – Άνω Λιοσίων – Πειραιά
Καταργούνται σε όλη τους τη διαδρομή τα δρομολόγια:
4310, 4312, 4314, 4316, 4318, 4320
4313, 4315, 4317, 4319, 4321, 4323

Την Τετάρτη 22.12.2010 (ημέρα της 24ωρης απεργίας)

Καταργούνται όλα τα δρομολόγια του Προαστιακού, καθώς και τα λεωφορεία Πάτρας - Κιάτου και αντιστρόφως.

Την Πέμπτη 23.12.2010 (δεύτερη ημέρα της στάσης εργασίας)

1. Μεταξύ Αεροδρομίου – Κιάτου – Αεροδρομίου
Καταργούνται σε όλη τους τη διαδρομή τα δρομολόγια:
4411, 4413, 4415, 4417, 4419, 4421
4408, 4410, 4412, 4414, 4416, 4418

2. Μεταξύ Αεροδρομίου – Μαγούλας – Αεροδρομίου
Καταργούνται σε όλη τους τη διαδρομή τα δρομολόγια:
4212, 4214, 4216, 4218, 4220
4211, 4213, 4215, 4217, 4219

3. Μεταξύ Αεροδρομίου – Άνω Λιοσίων – Αεροδρομίου
Καταργούνται σε όλη τους τη διαδρομή τα δρομολόγια:
4110, 4112, 4114, 4116, 4118, 4120
4111, 4113, 4115, 4117, 4119, 4121

4. Μεταξύ Πάτρας – Κιάτου – Πάτρας (λεωφορεία)
Καταργούνται σε όλη τους τη διαδρομή τα δρομολόγια:
4310, 300, 4314, 4318, 4320
301, 4319, 4323, 303

5. Μεταξύ Πειραιά – Άνω Λιόσια - Πειραιά
Καταργούνται σε όλη τους τη διαδρομή τα δρομολόγια:
4310, 4312, 4314, 4316, 4318, 4320
4313, 4315, 4317, 4319, 4321, 4323

*Υπενθυμίζεται πως από την Κυριακή 19/12 ισχύει το νέο πλέγμα δρομολογίων του Προαστιακού.
#29
http://www.naftemporiki.gr/multimedia/ge...p?id=32421
Συνεχίζεται ο συγκοινωνιακός «γολγοθάς» στο λεκανοπέδιο, με τους εργαζομένους στα μέσα μαζικής μεταφοράς να εμμένουν στη σκληρή τους στάση, παρά τις συνεχείς εκκλήσεις για αναστολή των απεργιακών κινητοποιήσεων.

Έτσι, αύριο Τρίτη στάση εργασίας 12.00-16.00 θα πραγματοποιηθεί σε λεωφορεία, τρόλεϊ και τραμ Κανένα δρομολόγιο δεν θα εκτελεστεί σε ΗΣΑΠ Μετρό και Προαστιακό από 11.00 έως 16.00. Για την Τετάρτηέχει εξαγγελθεί 24ωρη απεργία.

Για την Πέμπτη έχει αποφασιστεί στάση εργασίας 11.00 - 16.00 στα τρόλεϊ. Αναμένεται επίσης να κινηθούν τα λεωφορεία 9.00 – 21.00. Στάσεις εργασίας σε όλα τα μέσα αναμένονται και την Παρασκευή (παραμονή Χριστουγέννων), σύμφωνα με πληροφορίες από 12.00 έως 16.00.

Πάντως, λόγω των κινητοποιήσεων, με υπομονή πρέπει να οπλιστούν οι οδηγοί στην πρωτεύουσα, καθώς καθημερινά υπάρχει σοβαρή κυκλοφοριακή συμφόρηση.

Ακινητοποιημένος εν τω μεταξύ, θα παραμείνει, σύμφωνα με ανακοίνωση της ΤΡΑΙΝΟΣΕ, ο Προαστιακός το διήμερο 21 και 22 Δεκεμβρίου. Όπως ανακοινώθηκε, λόγω των κινητοποιήσεων του Συλλόγου των εργαζομένων στον Προαστιακό Σιδηρόδρομο δε θα πραγματοποιούνται δρομολόγια την Τρίτη και την Τετάρτη. Σημειώνεται ότι και σήμερα, Δευτέρα, ο Προαστιακός δεν λειτούργησε για τους ίδιους λόγους.

«Διπλή έκκληση» από την Ντόρα Μπακογιάννη

Σε δηλώσεις της, η πρόεδρος της «Δημοκρατικής Συμμαχίας» Ντόρα Μπακογιάννη αφού σημείωσε πως η κατάσταση στην Αθήνα σήμερα είναι μία κόλαση, με τους Αθηναίους να μην μπορούν να μετακινηθούν και τα εμπορικά καταστήματα να χάνουν εκατομμύρια από τον τζίρο τους, σύμφωνα με το ΕΒΕΑ, απηύθυνε μία διπλή έκκληση:

«Μια έκκληση στους επικεφαλής των συνδικαλιστών, να συνειδητοποιήσουν ότι αν μια κοινωνική ομάδα κυνηγάει την άλλη, απλώς όλοι μαζί θα βουλιάξουμε.

»Και μια όχι έκκληση, αλλά αυστηρότατη παρατήρηση στην κυβέρνηση. Είναι αδιανόητο να παρακολουθεί αμέτοχη μια κατάσταση η οποία οδηγεί από το κακό στο χειρότερο».
#30
Ανταποκρινόμενα στην έκκληση της ΓΣΕΒΕΕ τα σωματεία των εργαζομένων σε μετρό, ΗΣΑΠ και τραμ ανακοίνωσαν ότι η στάση εργασίας που είχε προγραμματισθεί για την Πέμπτη από τις 11:00 έως τις 16:00 μετατρέπεται σε στάσεις εργασίας από την έναρξη της βάρδιας έως τις 09:00 και από τις 22:00 έως τη λήξη της βάρδιας την ίδια ημέρα, ενώ την Παρασκευή δεν θα πραγματοποίησουν καμία κινητοποίηση.

Σε κοινή επιστολή τους προς τον πρόεδρο της Γενικής Συνομοσπονδίας Επαγγελματιών, Βιοτεχνών, Εμπόρων Ελλάδος τα σωματεία των εργαζομένων σε μετρό, ΗΣΑΠ και τραμ υπογραμμίζουν ότι η συρρίκνωση των εισοδημάτων και η κατακρήμνιση των ασφαλιστικών και εργασιακών δικαιωμάτων, δεν αφορά μόνο τους εργαζόμενους στον δημόσιο και ευρύτερο δημόσιο τομέα. Ως εκ τούτου, σημειώνουν, ότι η μάχη που δίνουν έχει σαφής κοινωνικές προεκτάσεις.

Σε κάθε περίπτωση, τονίζουν πως «οι επιπτώσεις στην ''οικονομική ζημιά'' είναι αλληλένδετες και δεν έχουν να κάνουν μόνο με τις κινητοποιήσεις των εργαζομένων στους κλάδους μας».

Υπογραμμίζουν, ωστόσο, ότι έχουν «ιδιαίτερη ευαισθησία όσον αφορά τις μικρές επιχειρήσεις των τοπικών αγορών γι΄ αυτό και τα ''ασφαλή περιφερειακά λιμάνια του καταναλωτισμού'', ουσιαστικά ''αποκλείονται'' όταν δεν υπάρχει συγκοινωνιακή πρόσβαση».

Έκκληση ΓΣΕΒΕΕ

Νωρίτερα, η ΓΣΕΒΕΕ είχε απευθύνει έκκληση προς τις Ομοσπονδίες και τα Σωματεία των εργαζομένων στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς για αναστολή των κινητοποιήσεών τους, τουλάχιστον για το επόμενο δεκαήμερο.

Η Γενική Συνομοσπονδία κάλεσε τους εργαζομένους στις συγκοινωνίες να μην επιμείνουν σε μορφές κινητοποίησης που αφαιρούν την δυνατότητα πρόσβασης των καταναλωτών προς τις τοπικές αγορές, καθως επίσης να αντιληφθούν ότι εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα κινδυνεύουν εκτός από τη μείωση αποδοχών τους, να χάσουν ακόμα και τη δουλειά τους, και οι μικρές ιδιαίτερα επιχειρήσεις να βάλουν λουκέτο αν δεν υπάρξει η δυνατότητα να ενισχυθούν τα έσοδα τους, ιδιαίτερα κατά την εορταστική περίοδο.

Το πρόγραμμα των κινητοποίησεων

Οι κινητοποιήσεις των επόμενων ημερών έχουν ως εξής:

Την Τρίτη, στάση εργασίας 12.00-16.00 θα πραγματοποιηθεί σε λεωφορεία, τρόλεϊ και τραμ, ενώ κανένα δρομολόγιο δεν θα εκτελεστεί σε ΗΣΑΠ, Μετρό και Προαστιακό από 11.00 έως 16.00.

Για την Τετάρτη έχει εξαγγελθεί 24ωρη απεργία.

Την Πέμπτη στάσεις εργασίας από την έναρξη της βάρδιας έως τις 09:00 και από τις 22:00 έως τη λήξη της βάρδιας θα πραγματοποιήσουν οι εργαζόμενοι σε μετρό, ΗΣΑΠ και τραμ, ενώ τα λεωφορεία θα εκτελούν δρομολόγια από τις 09.00 έως τις 21.00

Την Παρασκευή δεν θα υπάρξει καμία κινητοποίηση σε μετρό, ΗΣΑΠ και τραμ.


Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  [NewsIt.gr] Προβλήματα στις πτήσεις την επόμενη Τετάρτη Konstantinos MercedesBenz 1 3.369 14-06-2011, 07:04 PM
Τελευταία Δημοσίευση: Konstantinos MercedesBenz
  [ΤΑ ΝΕΑ] Εβδομάδα ταλαιπωρίας από τις απεργίες Cmaniac 70 76.437 19-12-2010, 01:56 AM
Τελευταία Δημοσίευση: Cmaniac

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)