Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αναβάθμιση Δικτύου
#7
(14-02-2023, 03:49 PM)Aggele Έγραψε: https://www.athenstransport.com/2023/02/...ro-pireas/
Πως κρίνετε αυτό το άρθρο; Εγώ χωρίς να θέλω να το αναλύσω πιστεύω πως έχει μια λογική από την άποψη κάλυψης περιοχών. Αν και βέβαια θα μπορούσε να καλυφθεί και αρκετά με μια συνολική αναβάθμιση των γραμμών και ενίσχυση των δρομολογίων της ΟΣΥ ή ένα αντίστοιχο σχέδιο με δημιουργία γραμμής τραμ έστω και μονής γραμμής λόγω των πυκνοκατοικημένων περιοχών . Ωστόσο όντως οι κάτοικοι του Πειραιά για να πάνε από το ένα άκρο στο άλλο χρειάζεται μια ώρα συν  ότι με τα λεωφορεία περνάς από ενδιάμεσα σημεία που επιβαρύνουν από άποψης χρόνου μετακίνησης. Τέλος οκ χωρίς να θέλω να θίξω το γραφειοκρατικό και το χρονοβόρο του θέματος πιστεύω ότι είναι μια λύση  για τα χιλιάδες αυτοκίνητα από την στιγμή που δεν υπάρχουν χώροι στάθμευσης και η αναζήτησης χώρου για πάρκινγκ σε αυτές τις περιοχές επιβαρύνει και τους ντόπιους

Έχει σίγουρα λογική. Πιστεύω ακόμα και σαν light rail και όχι μετρό απαραίτητα θα μπορούσε να είναι επιτυχημένη γραμμή. Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι ο αντί να είναι σχήμα πετάλου θα έπρεπε να κλείνει και να δημιουργεί μια πραγματικά κυκλική γραμμή.. εξάλλου γιατί να κάνει κάποιος από Δραπετσώνα μέχρι κέντρο Πειραιά 10+ λεπτά ενώ μπορεί να κάνει 3-4 το μέγιστο? Βέβαια αυτό δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό γιατί θα πρέπει να περάσει κάτω από το λιμάνι αλλά αν είναι θα είχε νόημα να γίνει έτσι.
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
Αναβάθμιση Δικτύου - από sgkatsos - 14-09-2022, 12:36 PM
RE: Αναβάθμιση Δικτύου - από Ody. - 14-09-2022, 04:39 PM
RE: Αναβάθμιση Δικτύου - από argy - 14-09-2022, 06:57 PM
RE: Αναβάθμιση Δικτύου - από sgkatsos - 23-09-2022, 12:59 PM
RE: Αναβάθμιση Δικτύου - από vard_57 - 23-09-2022, 06:08 PM
RE: Αναβάθμιση Δικτύου - από Aggele - 14-02-2023, 03:49 PM
RE: Αναβάθμιση Δικτύου - από Korkis - 14-02-2023, 09:19 PM

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)