Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Διαγωνισμός μίσθωσης 300 μεταχειρισμένων λεωφορείων από την ΟΣΥ (leasing)
(03-03-2022, 01:11 PM)tomasxouliaras Έγραψε: Έχουν σασμάν ZF ecolife και οχι Voith όπως τα δικά μας (κάνουν πολλές και γρήγορες αλλαγές αν το καταλαβαίνεις). Τα περισσότερα μάλιστα που ήρθαν από Βαρσοβια είναι με ZF ecolife και μόνο τρια από αυτά έχουν Voith σασμάν.

Σωστός. Τα έγραψα ανάποδα, sorry.  Τώρα το πρόσεξα. Tongue
Απάντηση
Μπήκα προχθές στο Volvo 6082 στην γραμμή 218, ένα από τα 2 τρίπορτα 7700 που κυκλοφορούν. Στο εσωτερικό του είχε επιγραφές στα γαλλικά. Οι πόρτες του άνοιγαν προς τα έξω και στο πλάι, κάτι που μου άρεσε καθώς κερδίζεις παραπάνω χώρο μιας και οι πόρτες δεν περιστρέφονται μέσα στο όχημα. Αυτό θα μπορούσαν να το υιοθετήσουν και οι ΟΣΥ στα επόμενα λεωφορεία τους. Όταν άνοιγαν οι πόρτες ακουγόταν ένας βομβητής. Την εσωτερική τους διάταξη δεν την είδα καθώς μπήκα από την πίσω πόρτα, κατέβηκα μετά από λίγες στάσεις και το όχημα ήταν γεμάτο. Εκείνο που μου έχει κάνει αρνητική εντύπωση σε αρκετά leasing οχήματα, και στο συγκεκριμένο Volvo, είναι η έλλειψη κάποιας λάμπας που σε ειδοποιεί ότι έχει όντως πατηθεί το κουμπί της στάσης. Αυτό το έχω δει και στα Citaro LE που κυκλοφορούν στο 049, σε κάποιο δίπορτο MAN και στο Solaris 618 που χρησιμοποίησα σήμερα στο 049. Στο Solaris 618 μάλιστα έχω την εντύπωση πως δεν άναψε κάποιο λαμπάκι που να ειδοποιεί τον οδηγό.
Απάντηση
(18-03-2022, 12:15 AM)Giannis Έγραψε: Μπήκα προχθές στο Volvo 6082 στην γραμμή 218, ένα από τα 2 τρίπορτα 7700 που κυκλοφορούν. Στο εσωτερικό του είχε επιγραφές στα γαλλικά. Οι πόρτες του άνοιγαν προς τα έξω και στο πλάι, κάτι που μου άρεσε καθώς κερδίζεις παραπάνω χώρο μιας και οι πόρτες δεν περιστρέφονται μέσα στο όχημα. Αυτό θα μπορούσαν να το υιοθετήσουν και οι ΟΣΥ στα επόμενα λεωφορεία τους. Όταν άνοιγαν οι πόρτες ακουγόταν ένας βομβητής. Την εσωτερική τους διάταξη δεν την είδα καθώς μπήκα από την πίσω πόρτα, κατέβηκα μετά από λίγες στάσεις και το όχημα ήταν γεμάτο. Εκείνο που μου έχει κάνει αρνητική εντύπωση σε αρκετά leasing οχήματα, και στο συγκεκριμένο Volvo, είναι η έλλειψη κάποιας λάμπας που σε ειδοποιεί ότι έχει όντως πατηθεί το κουμπί της στάσης. Αυτό το έχω δει και στα Citaro LE που κυκλοφορούν στο 049, σε κάποιο δίπορτο MAN και στο Solaris 618 που χρησιμοποίησα σήμερα στο 049. Στο Solaris 618 μάλιστα έχω την εντύπωση πως δεν άναψε κάποιο λαμπάκι που να ειδοποιεί τον οδηγό.
Το θέμα με τις πόρτες που ανοίγουν προς τα έξω είναι τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα. Κακά τα ψέματα συνέχεια σε στάσεις υπάρχουν παρκαρισμένα οπότε αν άνοιγαν παντού οι πόρτες προς τα έξω θα είχαμε θέματα καθώς θα απαιτούσε να σταματάει το όχημα μέσα στην μέση του δρόμου. 
Θεωρώ ότι το ιδανικό θα ήταν οι πόρτες να ανοίγουν όπως στα LE του Βερολίνου (που έχει το 721 κα κάποια leasing) δηλαδη συρταρωτά με το όχημα και δεν εξέχουν και πολύ
Απάντηση
Δεν ξέρω πόσο καιρό έχει γίνει αυτό αλλά σύμφωνα με την τηλεματική το 6069 που είχε ατύχημα στη Γλυφάδα έχει επανέλθει και κυκλοφορεί.
Απάντηση
Είναι όμως το ίδιο λεωφορείο ή αντικαταστάθηκε από παρόμοιο που πήρε τον ίδιο αρ. κυκλοφορίας και παρμπρίζ;
Απάντηση
Γιατί από πότε γίνεται να βάλεις έναν αριθμό κυκλοφορίας από ένα όχημα σε ένα άλλο?
Στο απίθανο σενάριο έχουν φέρει άλλο όχημα και του έδωσαν αριθμό στόλου 6069 λογικά θα έχει νέο αριθμό κυκλοφορίας. Αν το πετύχω από κοντά θα κοιτάξω να δω αλλά δεν το νομίζω.
Απάντηση
(20-03-2022, 02:37 AM)ecoj Έγραψε: Γιατί από πότε γίνεται να βάλεις έναν αριθμό κυκλοφορίας από ένα όχημα σε ένα άλλο?
Στο απίθανο σενάριο έχουν φέρει άλλο όχημα και του έδωσαν αριθμό στόλου 6069 λογικά θα έχει νέο αριθμό κυκλοφορίας. Αν το πετύχω από κοντά θα κοιτάξω να δω αλλά δεν το νομίζω.
Το ίδιο είναι επισκευάστηκε
Απάντηση
(18-03-2022, 11:14 AM)panos._.photography Έγραψε: Το θέμα με τις πόρτες που ανοίγουν προς τα έξω είναι τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα. Κακά τα ψέματα συνέχεια σε στάσεις υπάρχουν παρκαρισμένα οπότε αν άνοιγαν παντού οι πόρτες προς τα έξω θα είχαμε θέματα καθώς θα απαιτούσε να σταματάει το όχημα μέσα στην μέση του δρόμου. 
Θεωρώ ότι το ιδανικό θα ήταν οι πόρτες να ανοίγουν όπως στα LE του Βερολίνου (που έχει το 721 κα κάποια leasing) δηλαδη συρταρωτά με το όχημα και δεν εξέχουν και πολύ

Ακριβώς τα leasing LE του Βερολίνου είχα υπόψη μου όταν έγραφα για πόρτες που βγαίνουν προς τα έξω, μιας και τα χρησιμοποιώ στο 049!
Απάντηση
(21-03-2022, 08:12 PM)Giannis Έγραψε: Ακριβώς τα leasing LE του Βερολίνου είχα υπόψη μου όταν έγραφα για πόρτες που βγαίνουν προς τα έξω, μιας και τα χρησιμοποιώ στο 049!
Αυτές είναι όντως παρά πολύ καλές. Ανοίγουν γρήγορα και κοντά στο όχημα.  

Μόνο «κακό» είναι ότι απαιτούν περισσότερη συντήρηση (έτσι τουλάχιστον θυμάμαι να διαβάζω, ίσως κάποιος πιο ειδικός μπορεί να το επιβεβαιώσει/διαψεύσει)
Απάντηση
Εγώ μπήκα σήμερα για πρώτη φορά σε Volvo 8700. Νομίζω ήταν το #6074. Δύο πόρτες, μπλε καθίσματα, κίτρινα κάγκελα, κιβώτιο τύπου Voith και διαρρύθμιση που θυμίζει λίγο τα 2πορτα "πούλμαν" Iveco Crossway. Αυτά τα Volvo όμως πρέπει να ήρθαν από Δανία (από τις επιγραφές που είδα).

Υ.Γ. Σε εμφάνιση πολύ άσχημο, χειρότερο από Crossway...
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 5 Επισκέπτης (ες)