Αξιολόγηση Θέματος:
  • 24 Ψήφοι - 3.04 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Leoforeia.gr Gallery² - Σχολιασμος
αλεξ, για αυτο το εβαλα!!!σαφως κ υπαρχουν κ οι δυο οψεις της τρελας κ παει γαντι σε οσα γραφουμε!!!
ΑΣΣΟΣ κ πασης Ελλαδος...-1-
Απάντηση
Παμε να δουμε τι θα γινει με τις φωτο στα.. "πεταχτα" με τα κινητα.

Αρχικα υπηρχαν 2 σχεδια στο μυαλο μου.

Και τα δυο κατ αρχην αναφερονται στην δημιουργια θεματος στο forum του site το οποιο θα περιεχει ολες αυτες τις φωτογραφιες που θελετε εσεις να δειξετε, αλλα δεν θα εμπαιναν στην gallery σε καμμια περιπτωση για λογους που πλεον γνωριζετε καλα.

Το πρωτο σεναριο θα ενεργοποιουσε τη δυνατοτητα στους χρηστες να ανεβαζουν φωτογραφιες ως συνημμενα αρχεια σε καθε post, αλλα με περιορισμο συνολικου μεγεθος αρχειων σε καθε λογαριασμο χρηστη, αυστηρα στα 5MB. Αυτο ειχε καποια θετικα και καποια αρνητικα, οπως το οτι θα συνεχιζοταν με περιορισμους παντα, η χρηση του διαθεσιμου χωρου της σελιδας απο αρχεια που δεν θεωρω αποδεκτα. Επισης, μαλλον θα συμβαλλει στην υπαρξη διπλων και τριπλων λογαριασμων στο site ως αποτελεσμα του περιορισμου, κατι το οποιο θα με φερει σε νεους μπελαδες, γιατι ξερω καλα οτι ορισμενοι δεν βαζουν μυαλο ευκολα.

Στα θετικα συγκαταλεγεται κυριως η δυνατοτητα διαχειρισης απο τον χρηστη των συνημμενων του, αλλα και γενικοτερα η καλυτερη διαχειριση των φωτογραφιων του. Εδω, η σελιδα εχει τη δυνατοτητα να αναμεγενθυνει τις φωτογραφιες στις αποδεκτες απο εμενα διαστασεις, ωστε να μην ξεχειλωνει η σελιδα απο τις φωτογραφιες.

Το δευτερο σεναριο ειναι να χρησιμοποιησετε μια λυση τυπου imageshack για να δειξετε την φωτογραφια που θελετε, ομως αυτο προυποθετει οτι η φωτογραφια θα εχει μεγιστο πλατος μικροτερο του 700, δηλαδη αν το δουμε ως μια απο τις επιλογες του imageshack παμε κατ ευθειαν στην μικροτερη 640x480, μια επιλογη που την κανετε κατα το ανεβασμα του αρχειου και υστερα θα επισυναπτετε στην απαντηση σας στο forum με ενα link το οποιο ινει το imageshack.

Το κακο αυτης της λυσης ειναι το οτι δεν εχετε την δυνατοτητα να διαχειριζεστε τα αρχεια σας, παρα μονο αν δημιουργησετε εναν λογαριασμο στο imageshack.

Θεωρω επικρατεστερη την 2η επιλογη, αν συμφωνειτε ξεκιναμε.
Απάντηση
Με την ευκαιρία θα ήθελα να πω κι εγώ δυό πραγματάκια...

Κατά την άποψή μου ο σωστός διαχωρισμός των φωτογραφιών δεν είναι το μέσο με το οποίο τραβήξαμε την φωτό αλλά η ποιότητά της! Υπήρχαν φωτογραφίες στην gallery που είχαν τραβηχτεί απο κινητά και ήταν καλύτερες από άλλες που είχαν τραβηχτεί με φωτογραφική μηχανή...

Επειδή το αντικείμενο που φωτογραφίζουμε είναι πολύ συγκεκριμένο, υπάρχουν μερικοί κανόνες, οι οποίοι κατά καιρούς έχουν αναφερθεί στο forum ή την gallery (γωνία λήψης, απόσταση κ.λ.π.) αλλά και εγώ ο ίδιος έχω στείλει με pm σε φίλους που με ρώτησαν και εφόσον ακολουθούνται από όλους θα δίνουν φωτογραφίες ικανές να ανέβουν στην gallery.

Από εκεί και πέρα ο κάθε φωτογράφος πρέπει να κάνει και την αυτοκριτική του και να καταλαβαίνει αν μια φωτό αξίζει να μπει στην gallery ή όχι. Δόξα το Βούδα, η gallery έχει περίπου 6000 φωτογραφίες και επειδή όλοι εδω είμαστε μεγάλα παιδάκια, μπορούμε να καταλάβουμε τι είναι καλό ή και τι όχι. Εξάλλου όλοι λίγο πολύ μπαίνουμε και σε fora ή galleries του εξωτερικού και μπορούμε να συμπεράνουμε πως λειτουργούν και άλλοι.

Η μοναδική εξαίρεση που θα δεχόμουν να ανέβει μια μέτρια φωτογραφία στην gallery είναι να δείχνει κάτι το οποίο δεν πρόκειται να ξαναβρεθεί για να φωτογραφηθεί.

Για να κλείσω, η γνώμη μου είναι να παραμείνει το καθεστώς ώς έχει διότι τα links, τα imageshack και οι λοιπά όμοια έχω διαπιστώσει από fora του εξωτερικού ότι δεν είναι και ιδιαίτερα λειτουργικά.
Die Deutschen bullen
Απάντηση
(14-02-2011, 07:40 PM)OBELIX Έγραψε: Με την ευκαιρία θα ήθελα να πω κι εγώ δυό πραγματάκια...

Κατά την άποψή μου ο σωστός διαχωρισμός των φωτογραφιών δεν είναι το μέσο με το οποίο τραβήξαμε την φωτό αλλά η ποιότητά της! Υπήρχαν φωτογραφίες στην gallery που είχαν τραβηχτεί απο κινητά και ήταν καλύτερες από άλλες που είχαν τραβηχτεί με φωτογραφική μηχανή...

Επειδή το αντικείμενο που φωτογραφίζουμε είναι πολύ συγκεκριμένο, υπάρχουν μερικοί κανόνες, οι οποίοι κατά καιρούς έχουν αναφερθεί στο forum ή την gallery (γωνία λήψης, απόσταση κ.λ.π.) αλλά και εγώ ο ίδιος έχω στείλει με pm σε φίλους που με ρώτησαν και εφόσον ακολουθούνται από όλους θα δίνουν φωτογραφίες ικανές να ανέβουν στην gallery.

Από εκεί και πέρα ο κάθε φωτογράφος πρέπει να κάνει και την αυτοκριτική του και να καταλαβαίνει αν μια φωτό αξίζει να μπει στην gallery ή όχι. Δόξα το Βούδα, η gallery έχει περίπου 6000 φωτογραφίες και επειδή όλοι εδω είμαστε μεγάλα παιδάκια, μπορούμε να καταλάβουμε τι είναι καλό ή και τι όχι. Εξάλλου όλοι λίγο πολύ μπαίνουμε και σε fora ή galleries του εξωτερικού και μπορούμε να συμπεράνουμε πως λειτουργούν και άλλοι.

Η μοναδική εξαίρεση που θα δεχόμουν να ανέβει μια μέτρια φωτογραφία στην gallery είναι να δείχνει κάτι το οποίο δεν πρόκειται να ξαναβρεθεί για να φωτογραφηθεί.

Για να κλείσω, η γνώμη μου είναι να παραμείνει το καθεστώς ώς έχει διότι τα links, τα imageshack και οι λοιπά όμοια έχω διαπιστώσει από fora του εξωτερικού ότι δεν είναι και ιδιαίτερα λειτουργικά.

σωστός συμφωνώ απόλυτα μαζί σου
Απάντηση

http://www.flickr.com/photos/pafliots/

Απο εδω παρε οτι θες και ανεβασε
αρκει να αναφερεις απο που τις πηρες, κατι που το κανεις παντα.
Απάντηση
Φίλε pafliots, πολύ ωραίες οι φωτογραφίες...Rolleyes

Ειδικά αυτή με το Scania Jonckheere του ΚΤΕΛ Λέσβου πάνω στην στροφή είναι εκπληκτική!!!
Απάντηση
Πραγματι πολυ ωραιες καλη δουλεια.
''Νομίζω ότι οι ιοί των κομπιούτερ θα πρέπει να θεωρηθούν ζωή. Αποκαλύπτει πολλά για την ανθρώπινη φύση το γεγονός ότι η μόνη μορφή ζωής που φτιάξαμε μέχρι σήμερα είναι καθαρά καταστροφική. Φτιάξαμε ζωή κατ’εικόνα και ομοίωσίν μας.''

Stephen Hawking.

[Εικόνα: 111acb66226bcdeaaebaa87be280636b_amg_log...z_logo.jpg]
Απάντηση
Καθως εκανα περιηγηση στην gallery διαπιστωσα οτι σε μερικες εικονες ναι μεν υπαρχει η περιγραφη αλλα δεν υπαρχει η εικονα, σκεφτηκα πως ηταν απο κινητο η φωτογραφια και την διεγραψε ο admin οπως μας ειχε ενημερωσει προσφατα για την διαγραφη των φωτογραφιων απο κινητα ή εκτος αν εχουν διαγραφει απο τους ιδιους τους χρηστες αλλα μηπως πρεπει να διαγραφουν και οι περιγραφες εφοσον δεν υπαρχουν εικονες για να ειναι πιο λειτουργικο;
μερικα παραδειγματα... https://leoforeia.gr/photos2/thumbnails.php?album=268 , https://leoforeia.gr/photos2/thumbnails.php?album=324
''Νομίζω ότι οι ιοί των κομπιούτερ θα πρέπει να θεωρηθούν ζωή. Αποκαλύπτει πολλά για την ανθρώπινη φύση το γεγονός ότι η μόνη μορφή ζωής που φτιάξαμε μέχρι σήμερα είναι καθαρά καταστροφική. Φτιάξαμε ζωή κατ’εικόνα και ομοίωσίν μας.''

Stephen Hawking.

[Εικόνα: 111acb66226bcdeaaebaa87be280636b_amg_log...z_logo.jpg]
Απάντηση
Δεν παρατηρείς κάτι κοινό σε όσες λείπουν?
Απάντηση
(17-02-2011, 08:50 PM)Paul:) Έγραψε: Δεν παρατηρείς κάτι κοινό σε όσες λείπουν?

Ναι Παυλο το εχω παρατηρησει οτι ειναι του ιδιου χρηστη ολες αλλα θεωρω πως ειναι αχρηστες οι περιγραφες να υπαρχουν εφοσον δεν υπαρχουν φωτογραφιες.
''Νομίζω ότι οι ιοί των κομπιούτερ θα πρέπει να θεωρηθούν ζωή. Αποκαλύπτει πολλά για την ανθρώπινη φύση το γεγονός ότι η μόνη μορφή ζωής που φτιάξαμε μέχρι σήμερα είναι καθαρά καταστροφική. Φτιάξαμε ζωή κατ’εικόνα και ομοίωσίν μας.''

Stephen Hawking.

[Εικόνα: 111acb66226bcdeaaebaa87be280636b_amg_log...z_logo.jpg]
Απάντηση


Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  Leoforeia.gr Forum² - Σχολιασμος Cmaniac 63 40.188 30-10-2022, 10:51 PM
Τελευταία Δημοσίευση: Aggele

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)