Αξιολόγηση Θέματος:
  • 24 Ψήφοι - 3.04 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Leoforeia.gr Gallery² - Σχολιασμος
Επειδη προσπαθησα να μιλησω με καποιον με την ομαδα αλλα δν τα καταφερα... Μηπως θα μπορουσατε να μου πειτε οι διαχειριστες επιλεγετε φωτογραφιες δικες μας που θα μπουνε στην κλειστη gallery απο την ανοιχτη?
Απάντηση
Επικοινώνησε με πμ κανονικά γιατί το προηγούμενο ήρθε μισό λέγοντας απλα ένα καλησπέρα ή κατι τέτοιο
Απάντηση
Δεν μπορω να επικοινωνισω μαζι σας!
Απάντηση
Μια παρατήρηση, επειδή διαπίστωσα ότι έγινε μια μικρή διόρθωση στον τίτλο της φωτογραφίας του νέου Citaro από το Αμβούργο: η ίδια η Mercedes Benz δηλώνει το μοντέλο ως Citaro 2, όχι ως Citaro 3. Θα πρότεινα να γραφτεί το όνομα του μοντέλου ως εξής: ΜΒ Ο 530 C2.
Απάντηση
Ναι. Σωστή η παρατήρηση. Γράφτηκε έτσι προσωρινα. Ουσιαστικά σκεφτόμαστε να κατηγοριοποιήσουμε τις προηγουμενες δυο γενιές με την μια να ειναι Citaro I και η δευτερη το facelift. Η Mercedes το δηλώνει άλλωστε ονομάζοντας το νεο C2.
Απάντηση
Συνεχίζω εδώ την κουβέντα για το παρακάτω Setra S315GT-HD.

[Εικόνα: thumb_CM1500AT_Setra_S315GT-HD_sparti_30...vo_Bus.jpg]

Πατρινέ αναφέρεσαι στην κούρμπα, με γκρι χρώμα, που έχει το όχημα πάνω από την μπροστινή ρόδα, πίσω από το παράθυρο του οδηγού και στους καθρέφτες του; Αυτά όντως παραπέμπουν σε S415GT-HD αλλά υπάρχουν στην gallery κι άλλα S315GT-HD με την κούρμπα των S415GT-HD όπως πχ το #34 Μεσσηνίας, το #17 Ζακύνθου ή αυτό το τουριστικό.

Ωστόσο ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα την παρακάτω φωτογραφία σε ένα βουλγάρικο φόρουμ

[Εικόνα: cm_1500_at_by_plovdivbus-d8pj6d0.jpg]

Από αυτό το thread συγκεκριμένα.

Το πίσω μέρος θυμίζει 3άρι Setra. Υποθέτω ότι πρόκειται για κάποια από τα τελευταία S315GT-HD και ίσως είχαν ομοιότητες με την επόμενη γενιά. Οι καθρέφτες ίσως επίσης να έχουν αντικαταστήσει τους αυθεντικούς λόγω έλλειψης αυθεντικών ανταλλακτικών. Αλλά όλα αυτά είναι υποθέσεις.
Απάντηση
Τώρα βρηκα το νημα για το θέμα..Πρόσεξα μπροστα οτι γράφει final edition και υπεθεσα οτι ήταν τα τελευταία πριν βγει η επόμενη έκδοση...Δεν το είχα προσέξει οτί είναι και άλλα οπως σωστά έκανες την παράθεση...
Απάντηση
^^ Τελικά όσον αφορά το παραπάνω όχημα μάλλον έκαναν κάποια τροποποίηση εκ των υστέρων, δεν ξέρω γιατί...

Λοιπόν μιας και υπάρχει μπέρδεμα με τους τύπους των λεωφορείων θεωρώ πώς θα πρέπει σιγά-σιγά να αρχίσουμε να ξεδιαλύνουμε τα μοντέλα. Για παράδειγμα δεν υπάρχουν Bova Futura II, III ή XXIV. Η ταξινόμηση των Futura γίνεται με βάση το ύψος, το μήκος και τον κινητήρα τους. Τα έχω γράψει εδώ πιο αναλυτικά.

Επίσης δεν υπάρχουν Setra S315GT-HD-I, -II, ή -III.

Από εκεί και πέρα έχω κι εγώ αρκετές απορίες:

Τι ισχύει με τα Citaro; Αν έχω καταλάβει σωστά, τα παλία Citaro, όπως αυτό ή αυτό, είναι το ίδιο μοντέλο και λέγονται Mercedes-Benz O530 Citaro. Τα νεότερα, όπως το καινούριο #103 του ΚΤΕΛ Ηλείας λέγονται απλώς Mercedes-Benz Citaro C2; Επίσης τα MAN A21 facelifted είναι το ίδιο μοντέλο με τα παλαιότερα και λέγονται και τα δύο MAN A21; Άλλο μπέρδεμα είναι με τα ΜΑΝ 469, το οποίο μάλλον είναι πολύ γενικό. Αυτό λοιπόν πρέπει να είναι ένα SM182 (μιας και έχει σκαλοπάτι), αυτό ένα NM192, αυτό ένα NM222 και αυτό ένα NM223. NM152 δεν είδα στο site, ισχύουν τα όσα έγραψα;

Από ξένα εξειδικευμένα site για λεωφορεία θα πρότεινα το phototrans ενώ και εδώ έχω βρει μια ενδιαφέρουσα λίστα.

Αυτά για τα αστικά, τα υπεραστικά είναι ακόμα μεγαλύτερο κεφάλαιο...
Απάντηση
Για τα Α21 να ξεκαθαρίσω το εξής. Τα πρώτα μοντέλα (1996-2004) λέγονταν απλώς A21 (ή αναλόγως Α20,Α23,Α26) μετά το facelift άρχισε να χρησιμοποιείται και η γενική ονομασία Lion's City μαζί με τους τύπους που δηλώνουν το είδος του λεωφορείου (Α21,Α20,Α23,Α26).
https://en.wikipedia.org/wiki/MAN_Lion%27s_City

Για παράδειγμα:
https://leoforeia.gr/photos/displayimage.php?album=search&cat=0&pid=15665#top_display_media
Aυτό ΔΕΝ είναι Lion's City έπρεπε να αναφέρεται απλώς ως MAN A21 

https://leoforeia.gr/photos/displayimage.php?album=search&cat=0&pid=15836#top_display_media
Αυτό αναφέρεται σωστά ως Lion's City A21
Απάντηση
(04-10-2019, 11:38 PM)Giannis Έγραψε: ...

Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις εδώ Γιάννη, θα το δούμε μέσα στο ΣΚ. Γιατί δεν είναι μόνο ότι γράφονται λάθος, είναι και πολλοί που βλέποντας τους εκεί πιστεύουν ότι έτσι είναι η ονομασία τους - υπήρξε κάποια στιγμή κάποιος που όταν είδε ότι έγραψα κάπου Bova Futura FHD12.380 με διόρθωσε σε έντονο ύφος λέγοντας μου ότι είναι Futura IV και μάλιστα με έβγαλε και άσχετο... Το πρόβλημα είναι ότι είναι πάρα πολλοί με πάρα πολλές παραλλαγές σε κάποιες περιπτώσεις και θέλει αρκετή ανάλυση...

Εδώ ήδη μας κάνουν ήδη μάθημα σε αυτά που δεν ξέρουν ορισμένοι!
Απάντηση


Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  Leoforeia.gr Forum² - Σχολιασμος Cmaniac 63 40.188 30-10-2022, 10:51 PM
Τελευταία Δημοσίευση: Aggele

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)