Αξιολόγηση Θέματος:
  • 2 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Εκτέλεση συγκοινωνιακού έργου του ΟΑΣΑ από τα ΚΤΕΛ
Θα βγουν με την καλή τους την καρδιά
https://sakisgeorgiadis.blogspot.com/202...ost_6.html?
Απάντηση
Κανονικά θα συνεχίσουν τα ΚΤΕΛ, έχει βρεθεί λύση..
Απάντηση
Με την σύμβαση, τα ΚΤΕΛ και την τηλεματική (app) τι γίνεται; Έχουμε κάνα νεότερο ουσιαστικό;
Απάντηση
(24-11-2022, 10:28 PM)GeorgIrisbus Έγραψε: Με την σύμβαση, τα ΚΤΕΛ και την τηλεματική (app) τι γίνεται; Έχουμε κάνα νεότερο ουσιαστικό;
Θα μπορεί φαντάζομαι να σου απαντήσει καποος άλλος πιο υπεύθυνα. Εγώ πάντως θεωρώ πως λόγο της δωρεάν παραχώρησης υπηρεσιών από τα ΚΤΕΛ δεν υπάρχει πρόβλεψη προς το παρών για την διασύνδεση
Απάντηση
(24-11-2022, 10:28 PM)GeorgIrisbus Έγραψε: Με την σύμβαση, τα ΚΤΕΛ και την τηλεματική (app) τι γίνεται; Έχουμε κάνα νεότερο ουσιαστικό;

Eδω στα Μεσόγεια δεν θα υπάρχει λεωφορείο σε λίγο καιρό ... όλα χαλασμένα, βρώμα, δυσωδία. Πήρα χθες το 314 στις 9:00 απο Πλακεντιας. Καρεκλες σπασμενες, τα κουμπιά στασης δεν δούλευαν, η μεσαια πόρτα ανοιγε εν κινήσει, η πίσω χαλασμένη, λίγδα και βρωμιά στα πανελ κατω απ'τα παραθυρα και - το κερασακι- εβαζε νερα μολις επιασε βροχη .... η τηλεματική μας μάρανε.  Αλλά όχι, η δημόσια ΟΣΥ ηταν κακή ...
Απάντηση
(24-11-2022, 11:52 PM)Citaro Έγραψε: Eδω στα Μεσόγεια δεν θα υπάρχει λεωφορείο σε λίγο καιρό ... όλα χαλασμένα, βρώμα, δυσωδία. Πήρα χθες το 314 στις 9:00 απο Πλακεντιας. Καρεκλες σπασμενες, τα κουμπιά στασης δεν δούλευαν, η μεσαια πόρτα ανοιγε εν κινήσει, η πίσω χαλασμένη, λίγδα και βρωμιά στα πανελ κατω απ'τα παραθυρα και - το κερασακι- εβαζε νερα μολις επιασε βροχη .... η τηλεματική μας μάρανε.  Αλλά όχι, η δημόσια ΟΣΥ ηταν κακή ...
Να δώσω και εγώ την εικόνα μου στον αντίποδα! Γιατί είναι μέρα νύχτα οι διάφορες και καλό να λέγονται.

Κορινθίας και Θηβων που χρησιμοποιώ πιο πολύ είναι σχεδόν άριστα! Δρομολόγια στην ώρα τους (σπάνια χάνονται ή έρχονται αλλη ώρα) σε σημείο που η ενημέρωση πραγματικού χρόνου να μου είναι έως έναν βαθμό άχρηστη. Ξέρω ότι 6 λεπτά μετά την ώρα δρομολογίου το λεωφορείο θα είναι στην στάση μου. Προφανώς δεν ισχύει για όλους αυτό (πχ 724 από νέα Ιωνία δεν έρχεται σε συγκεκριμένες ώρες αλλά στο περίπου) 
 
Λεωφορεία σε γενικές γραμμές καθαρά, του Θηβων είναι καμία φορά βαμμένα τα πίσω καθίσματα αλλά οκ.
Μονο παράπονο τελευταία οι οδηγοί. Στο θηβων πέτυχα έναν να ντουμανιάζει όλο το όχημα. Στο Κορινθίας εδώ και λίγο καιρό· 1 στους 5 θα είναι στο κινητό τους ενώ οδηγουν (και δεν εννοώ να μιλάνε μόνο, ο άλλος ήταν στο Facebook)

Για το αττικης σε πιστεύω απόλυτα. Δεν έχω εικόνα πλεων. Ο μόνος τακτικός χρήστης που ήξερα χρησιμοποιεί ΙΧ μέχρι τον σταθμό της Πλακεντίας.(λογω των δρομολογίων που χάνονται)

Περαν όμως του να το λες εδώ, για να τα διαβάζουμε και εμεις, 
πάντα να προχωράς και σε καταγγελία στον ΟΑΣΑ. Οτι το τάδε όχημα δεν ακολουθεί τις προϋποθέσεις δρομολόγησης, με φωτογραφίες και λοιπά. Όχι μόνο πιέζει να φτιαχτούν αλλά μενει και σαν έγγραφο αν μια μέρα χρειαστεί. Επίσης αν θεωρείς ότι το ΚΤΕΛ αττικης παραβιάζει τους συμβατικούς του όρους μπορεις να το καταγγείλεις και στην ΕΑΔΗΣΥ και στην ΕΑΔ. Βέβαια το πιο πιθανό είναι να μην αποδώσουν καρπούς οι αναφορές αλλά καλό είναι να γίνονται 
Απάντηση
(25-11-2022, 07:55 AM)panos1b Έγραψε:
Περαν όμως του να το λες εδώ, για να τα διαβάζουμε και εμεις, 
πάντα να προχωράς και σε καταγγελία στον ΟΑΣΑ. Οτι το τάδε όχημα δεν ακολουθεί τις προϋποθέσεις δρομολόγησης, με φωτογραφίες και λοιπά. Όχι μόνο πιέζει να φτιαχτούν αλλά μενει και σαν έγγραφο αν μια μέρα χρειαστεί. Επίσης αν θεωρείς ότι το ΚΤΕΛ αττικης παραβιάζει τους συμβατικούς του όρους μπορεις να το καταγγείλεις και στην ΕΑΔΗΣΥ και στην ΕΑΔ. Βέβαια το πιο πιθανό είναι να μην αποδώσουν καρπούς οι αναφορές αλλά καλό είναι να γίνονται 

Θεωρείς ότι ενα Υπουργείο το οποίο "γραφει" εκεί που δεν πιανει μελάνι το Ελεγκτικό Συνέδριο, ώστε να στησει αιτιολογία "επείγουσας περίπτωσης" για να δώσει τις γραμμές σε ημέτερους, θα συγκινηθεί από αναφορες; 

Λες να εκδιώξει το ΚΤΕΛ Αττικής, το οποίο εχει από τα πιο σκληροπηρυνικά λόμπι; Βρέθηκε ποτέ υπουργός που να τα έβαλε με τους Αρβανίτες; Εδώ επί 2 χρονια δεν καταφεραν να φτιαξουν τις προμετωπίδες, θα ασχοληθούν με τα λοιπά;

Η κατασταση ειναι γνωστή σε όλους. Ο ΟΑΣΑ υποτίθεται οτι εποπτεύει. Ξέρει λοιπόν σε τί κατάσταση ειναι το εν λογω ΚΤΕΛ. Ας σταματήσει το ανεκδοτο θεσμικα, χωρις να καλυπτεται πίσω από επώνυμες αναφορες. 

Εχει και η ΟΣΥ σαραβαλα. Είναι όμως πεντακάθαρα καθε πρωί που ξεκινά η βάρδια και επίσης, δεν εχω δει ποτέ λεωφορειο που να κυκλοφορει ενώ εχουν χαλασει πόρτες/κουδουνια κλπ
Απάντηση
(25-11-2022, 09:56 AM)Citaro Έγραψε: Θεωρείς ότι ενα Υπουργείο το οποίο "γραφει" εκεί που δεν πιανει μελάνι το Ελεγκτικό Συνέδριο, ώστε να στησει αιτιολογία "επείγουσας περίπτωσης" για να δώσει τις γραμμές σε ημέτερους, θα συγκινηθεί από αναφορες; 

Λες να εκδιώξει το ΚΤΕΛ Αττικής, το οποίο εχει από τα πιο σκληροπηρυνικά λόμπι; Βρέθηκε ποτέ υπουργός που να τα έβαλε με τους Αρβανίτες; Εδώ επί 2 χρονια δεν καταφεραν να φτιαξουν τις προμετωπίδες, θα ασχοληθούν με τα λοιπά;

Η κατασταση ειναι γνωστή σε όλους. Ο ΟΑΣΑ υποτίθεται οτι εποπτεύει. Ξέρει λοιπόν σε τί κατάσταση ειναι το εν λογω ΚΤΕΛ. Ας σταματήσει το ανεκδοτο θεσμικα, χωρις να καλυπτεται πίσω από επώνυμες αναφορες. 

Εχει και η ΟΣΥ σαραβαλα. Είναι όμως πεντακάθαρα καθε πρωί που ξεκινά η βάρδια και επίσης, δεν εχω δει ποτέ λεωφορειο που να κυκλοφορει ενώ εχουν χαλασει πόρτες/κουδουνια κλπ
Συμφωνώ απόλυτα. Μια καταγγελία δεν θα λύσει τίποτα. Ούτε 100. Ούτε 200 κλπ αλλά όταν γίνει η στραβή τουλάχιστον τότε δεν θα μπορούν να κρύβονται πίσω από τπ δάχτυλο τους (δεν τα ξέραμε, δεν τα είπε κανείς κλπ).

Υ.Σ. Επι τον προηγούμενων· σημερα οδηγός του ΚΤΕΛ Κορινθίας μίλαγε τηλ, έστριβε και μετά κάπνιζε (20-30 άτομα στο λεωφορειο). Και για να μην μου ξαναπούν κάποιοι ότι είναι αδύνατον να στρίβει κανείς όταν οδηγεί έχω φωτογραφίες. Άμα τις θέλετε θα της διαθέσω. Προφανώς είναι ελεύθερες από προσωπικά δεδομένα.
Απάντηση
Το ΚΤΕΛ Κορινθίας είναι άριστο, χάρη σε ένα συγκεκριμένο άτομο το οποίοι καθημερινά αγωνίζεται ώστε να είναι όλα στην εντέλεια (από τα δρομολόγια μέχρι και το παρουσιαστικό των λεωφορείων). Άμα δεν υπήρχε αυτό το άτομο, καρναβάλι θα ήταν όπως όλα τ' άλλα.

(25-11-2022, 11:14 AM)panos1b Έγραψε: Υ.Σ. Επι τον προηγούμενων· σημερα οδηγός του ΚΤΕΛ Κορινθίας μίλαγε τηλ, έστριβε και μετά κάπνιζε (20-30 άτομα στο λεωφορειο). Και για να μην μου ξαναπούν κάποιοι ότι είναι αδύνατον να στρίβει κανείς όταν οδηγεί έχω φωτογραφίες. Άμα τις θέλετε θα της διαθέσω. Προφανώς είναι ελεύθερες από προσωπικά δεδομένα.

Όχι, να χαρείς. Forum για κουβέντα είμαστε, όχι site καταγγελιών...
Απάντηση
Κι εγώ, όσο μπορώ να κρίνω από τις φωτογραφίες των οχημάτων του ΚΤΕΛ Αττικής που έχω βγάλει τελευταία, μόνο εξωτερικά δηλαδή, βλέπω ότι η εικόνα τους δεν είναι η καλύτερη. Εκτός από τις γρατσουνιές, υπάρχουν ακόμα οχήματα με προμετωπίδες-αυτοκόλλητα (τα midi που χρησιμοποιούνται στο 309 πχ) και οχήματα με αυτοκόλλητα ή ακόμα και με τα χρώματα των παλιών κατόχων τους.
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)