Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Δήμος Κερατσινίου - Δραπετσώνας
#1
Παρότι γνωρίζω ότι αναφέρονται τα δρομολόγια του δήμου αυτού σε άλλη υποενότητα, δημιουργώ νέο θέμα διότι θέλω να μιλήσω τόσο για τα δρομολόγια, όσο και για το στόλο (που πρόσφατα είχε νέες προσθήκες), οπότε δεν θέλω να μπλέκομαι με άλλους δήμους...

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν απ' τα βασικά:

Δρομολόγια: Τα δρομολόγια του δήμου είναι τρία, εκ των οποίων τα δύο εξυπηρετούν το Νεκροταφείο Σχιστού, και διαρκούν μέχρι τις 13:30 περίπου. Οι γραμμές είναι οι εξής:

1 Δραπετσώνα - Νεκροταφείο Σχιστού

2 Κερατσίνι - Δραπετσώνα

3 Περιφεριακή Κερατσινίου - Νεκροταφείο Σχιστού

Στόλος: Ο στόλος αποτελείται από:

4 ΜΑΝ - Σφακιανάκης SS400, βαμμένα στα κίτρινα - μοβ(αλλά σύντομα θα βαφτούν κι αυτά στο νέο πορτοκαλί livery για να ταιριάζουν με τα οχήματα νέας παραλαβής)
2 ISUZU Citibus, παραλαβής 2019 και χρώματος πορτοκαλί(φωτογραφίες έχουν ανεβει και θα ανεβούν στην γκαλλερί μου)
1 ISUZU τύπου πούλμαν, παραλαβής 2019
Απάντηση
#2
Τα δρομολόγια μαζί με την διαδρομή τους υπάρχουν στο σάιτ του δήμου. Επίσης να πούμε ότι η δημοτική συγκοινωνία λειτουργεί και το Σάββατο με τα ίδια δρομολόγια που βλέπετε στο pdf.

genesis_jnr, τα καινούργια Isuzu χρησιμοποιούνται σε κάποια συγκεκριμένη γραμμή ή χρησιμοποιούνται χωρίς περιορισμό; Τα SS400L χρησιμοποιούνται και τα τέσσερα;
Απάντηση
#3
Από πληροφορία που έχω από οδηγό, αναφέρει ότι κάθε μέρα (εκτός Κυριακής φυσικά, που δεν γίνονται δρομολόγια) δρομολογούνται τα δύο νέα ISUZU και ένα συγκεκριμένο SS400(το οποίο έχει ήδη βαφτει πορτοκαλί). Τα άλλά τρία είναι ενεργά, αλλά αναμένεται να γίνουν κάποιες εργασίες "καλωπισμού" πριν ξαναβγούν για δρομολόγια.

Φαντάζομαι ότι θα επεκταθούν τα δρομολόγια, όταν αυτο συμβεί.

Το ένα ISUZU δρομολογείται αποκλειστικά στη γραμμή 2, το δεύτερο πιθανολογώ στη γραμμή 1, καθώς συναντώ συχνά το SS400 στη γραμμή 3.
Απάντηση
#4
Στα οχήματα έχουν κολληθεί κόλες Α4 με τα απογευματινά δρομολόγια των γραμμών 1 και 3 για τη Μεγάλη Εβδομάδα.
[Εικόνα: thumb_IMG_20190419_094959.jpg]
Απάντηση
#5
(15-03-2019, 06:52 PM)Giannis Έγραψε: genesis_jnr, τα καινούργια Isuzu χρησιμοποιούνται σε κάποια συγκεκριμένη γραμμή ή χρησιμοποιούνται χωρίς περιορισμό; Τα SS400L χρησιμοποιούνται και τα τέσσερα;

@Giannis, πλέον μπορώ να σου πω με ακρίβεια ότι κάθε μέρα (εκτός Κυριακής φυσικά) δρομολογούνται τα δύο ISUZU και ένα ΜΑΝ (ένα σε κάθε γραμμή) Το ΜΑΝ δρομολογείται πάντα στη γραμμή της Δραπετσώνας, γιατί περνάει από σημεία που περνάει και το 859 και τα ISUZU των 10,5 μέτρων δεν θα χωρούσαν... Τώρα, τα υπόλοιπα 3 ΜΑΝ είναι σταθμευμένα στο αμαξοστάσιο στο Σχιστό. Το ένα από αυτά λειτουργεί ως αμοιβό σε περίπτωση που κάποιο από τα άλλα οχήματα δεν μπορούν να βγουν. Για τα άλλα δύο δεν έχω πληροφορίες δυστυχώς...
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)