Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 3 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Η λεωφορειακή γραμμή που σας έσπασε τα νεύρα!!!
#11
(11-12-2012, 02:46 PM)krikri13 Έγραψε: ecoj δώσε πόνο...από τι κατάλαβα είσαι κάτοικος Περιστερίου. Μπορώ να πω ότι το Περιστέρι είναι ένας από τους δήμους της Αθήνας πού έχει καλή συγκοινωνία..Κυριακή αργούν όλα σε όλη την Αθήνα. Συμφωνώ με 821/731 για τα άλλα δεν θα το λεγα και τόσο.
12/Α13: είμαι 50-50
Τώρα σε σχέση με Α2 και 040...έχουν συχνά δρομολόγια εξυπηρετείται πολύς κόσμος.
21,550 και 856:
21 και 550: συμφωνώ
856: πέρα το ότι είναι το αγαπημένο μου λεωφορείο, είναι πήχτρα όταν το μετρό έχει απεργία. Και όταν κλείνει το κέντρο, "σπάει" στα 2.
703: συμφωνώ Χ 1000

Ναι είμαι κάτοικος Περιστερίου. Το 12 και το Α13 περνάνε συχνά και δεν έχουν θέμα. Κάθε 5 λεπτά σχεδόν και καμια φορά περνάνε και 2 κολλητά ή το Α13 έρχεται και με αρθρωτά. Αυτές οι 2 γραμμές έχουν θέμα όταν κάνει απεργία το μετρό γιατί σηκώνουν το βάρος του μετρό ουσιαστικά Αλλιώς μια χαρά δεν έχουν πρόβλημα (αν και τα μεσημέρια προς Κηπούπολη τις καθημερινές το Α13 γεμίζει πολύ). Α2, 040, 550, 21, 856, Β12, 732, 049 και σχεδόν όσες γραμμές πάνε κέντρο τις μέρες της απεργίας του μετρό μαζεύουν πολύ κόσμο όσο συχνά μιας και αντικαθιστούν όλο το μετρό και τον ηλεκτρικό και το τραμ.

Τώρα το 730 και το 821 έχουν το ίδιο κοινό και δεν θα έπρεπε να περνάνε κολλητά άλλα με μια διαφορά 5-10 λεπτών μεταξύ τους. Το 731 είναι μικρή τοπική γραμμή η οποία όταν φτάσει στα μέσα του 2013 το μετρό στην Ανθούπολη δεν αποκλείεται να μικρύνει κι άλλο ή και να κοπεί τελείως. Θα γίνουν αλλαγές με τους νέους σταθμούς φαντάζομαι.

Το 856 είναι τεράστια γραμμή που γεννήθηκε από την ένωση 2 γραμμών το 2005 όπως και το 732 νομίζω (δεν είμαι σίγουρος για το ποιες). Άλλα δυστυχώς σπάει όταν κλείνει το κέντρο όπως ανέφερες.

Τα προβλήματα του 703 γνωστά (μεγάλωσαν από τότε που κόπηκαν γραμμές όπως το 802). Τα αναφέραμε και στη σύγκριση με το 420.

Τις Κυριακές έχεις δίκιο. Αργούν τα πάντα. Εκτός από κάτι γραμμές όπως το 040 ή το 5 ή το 6.
Απάντηση
#12
(11-12-2012, 11:36 PM)ecoj Έγραψε: Ναι είμαι κάτοικος Περιστερίου. Το 12 και το Α13 περνάνε συχνά και δεν έχουν θέμα. Κάθε 5 λεπτά σχεδόν και καμια φορά περνάνε και 2 κολλητά ή το Α13 έρχεται και με αρθρωτά. Αυτές οι 2 γραμμές έχουν θέμα όταν κάνει απεργία το μετρό γιατί σηκώνουν το βάρος του μετρό ουσιαστικά Αλλιώς μια χαρά δεν έχουν πρόβλημα (αν και τα μεσημέρια προς Κηπούπολη τις καθημερινές το Α13 γεμίζει πολύ). Α2, 040, 550, 21, 856, Β12, 732, 049 και σχεδόν όσες γραμμές πάνε κέντρο τις μέρες της απεργίας του μετρό μαζεύουν πολύ κόσμο όσο συχνά μιας και αντικαθιστούν όλο το μετρό και τον ηλεκτρικό και το τραμ.

Τώρα το 730 και το 821 έχουν το ίδιο κοινό και δεν θα έπρεπε να περνάνε κολλητά άλλα με μια διαφορά 5-10 λεπτών μεταξύ τους. Το 731 είναι μικρή τοπική γραμμή η οποία όταν φτάσει στα μέσα του 2013 το μετρό στην Ανθούπολη δεν αποκλείεται να μικρύνει κι άλλο ή και να κοπεί τελείως. Θα γίνουν αλλαγές με τους νέους σταθμούς φαντάζομαι.

Το 856 είναι τεράστια γραμμή που γεννήθηκε από την ένωση 2 γραμμών το 2005 όπως και το 732 νομίζω (δεν είμαι σίγουρος για το ποιες). Άλλα δυστυχώς σπάει όταν κλείνει το κέντρο όπως ανέφερες.

Τα προβλήματα του 703 γνωστά (μεγάλωσαν από τότε που κόπηκαν γραμμές όπως το 802). Τα αναφέραμε και στη σύγκριση με το 420.

Τις Κυριακές έχεις δίκιο. Αργούν τα πάντα. Εκτός από κάτι γραμμές όπως το 040 ή το 5 ή το 6.

Για να σου λύσω τις απορίες περι 856 και 732:
Το 856 συνχωνεύτηκε με το 202, του Ιούλιο του 2006, όπως το 732 συνχωνεύτηκε με το 214 αλλά και το 731* με το 227.
Το 732 δεν έχει μεγάλο θέμα, κάποιες φορές όταν κλείνει η Βασ.Σοφίας πάει απο Αμαλίας μετά Αρδηττού, Βασ.Κων/νου και εκτελει την διαδρομη του.

*Παλιά το 731 έκανε διαδρομή ΑΝΩ ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ - ΑΝΘΟΥΠΟΛΗ και το καταργήσανε όταν ενώθηκε με το 227.
Απάντηση
#13
892 Αγία Βαρβάρα Χαϊδαρι Άγιοι Αρναγυροι Ίλιον
Πάει από στενά, πολλεςστροφες, και κάνει μεγάλη ώρα για να φτάσει στο Ίλιον εγώ που ήθελα να πάω παρκο Τρίτση έκανε περιπου μια ώρα και το άλλαξαν και παρολου που σταματάγε κοντά στο παρκο τώρα σταματάει σε μια άλλη στάση και πρεπει να παρεις άλλο λεωφορείο το Α κάτι ή Β κάτι ελεος
Απάντηση
#14
(02-06-2020, 08:39 PM)Aggele Έγραψε: 892 Αγία Βαρβάρα Χαϊδαρι Άγιοι Αρναγυροι Ίλιον
Πάει από στενά, πολλεςστροφες, και κάνει μεγάλη ώρα για να φτάσει στο Ίλιον εγώ που ήθελα να πάω παρκο Τρίτση έκανε περιπου μια ώρα και το άλλαξαν και παρολου που σταματάγε κοντά στο παρκο τώρα σταματάει σε μια άλλη στάση και πρεπει να παρεις άλλο λεωφορείο το Α κάτι ή Β κάτι ελεος
Αυτό είναι αλήθεια. Άλλωστε το 892 είχε ξεκινήσει σαν τοπικό "Αγ.Βαρβάρα - Χαϊδάρι - Αιγάλεω" και σχεδόν αμέσως απορρόφησε το τότε 790 και έφτασε μέχρι την Ελευσινίων Μυστηρίων.

Ωστόσο, με τους αρκετούς κύκλους χάνεται το νόημα και με τις συχνότητες που έχει αποκτήσει χάνεται και το επιβατικό κοινό.

Συνεχίζει να κάνει Τέρμα στο Πάρκο Τρίτση, απλά όχι στην νότια πλευρά (μαζί με 420/1), αλλά στην ανατολική πλευρά, δίπλα στο Μουσικό Σχολείο Ιλίου, οπότε δεν είναι ανάγκη να πάρεις τα Α/Β10.
Μετά από κάποια χρόνια..
Και όπως λέει και η Ελένη, για όσους δεν με ξέρετε : ''Την άποψή μου, στα ίσια εγώ την λέω.. ''
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)