Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Η γραμμή με την ομορφότερη / πιο ιδιαίτερη διαδρομή που έχετε μπει
#11
Τότε όντως αυτό είχα πάρει, από το κέντρο του Ασπρόπυργου και έκανα όλη τη διαδρομή μέχρι τα Λιόσια. Ήταν πολύ ενδιαφέρουσα η εναλλαγή του σκηνικού. Φταίει βέβαια και η ΝΑΤΟ που είναι σαν Φαρ Ουέστ.
Απάντηση
#12
Μια ίδιου στυλ διαδρομή κάνουν και τα Β18, Γ18. Η λεωφόρος Δημοκρατίας στο Πέραμα έχει αρκετά κοινά με την ΝΑΤΟ ή τη Μεγάλου Αλεξάνδρου, μιας και έχει τα διυλιστήρια και είναι "άβατο" για τους πεζούς, συν του ότι σα περιοχή θυμίζει πολύ Ελευσίνα.
Απάντηση
#13
(11-06-2018, 02:02 AM)NightLine Έγραψε: Μια ίδιου στυλ διαδρομή κάνουν και τα Β18, Γ18. Η λεωφόρος Δημοκρατίας στο Πέραμα έχει αρκετά κοινά με την ΝΑΤΟ ή τη Μεγάλου Αλεξάνδρου, μιας και έχει τα διυλιστήρια και είναι "άβατο" για τους πεζούς, συν του ότι σα περιοχή θυμίζει πολύ Ελευσίνα.

Η ΝΑΤΟ και η Μεγάλου Αλεξάνδρου δεν είναι άβατα ελλείψει πεζοδρομίων, αλλά γιατί είναι εκτός αστικού ιστού, σε δύσκολες περιοχές που θα μπορούσαν ακόμη και να "γδύσουν" ένα λεωφορείο για να πουλήσουν ότι έχει και δεν έχει. Το Πέραμα δέχομαι ότι από τα "Καζάνια" μπορεί να θυμίζει Ασπρόπυργο (εκεί είναι τα Διυλιστήρια), αλλά στη λεωφ. Δημοκρατίας και στην Ειρήνης δε νομίζω ότι φοβάται πεζός να κυκλοφορήσει.
Απάντηση
#14
Δε λέω για την Ειρήνης, αλλά για το τμήμα που είναι τα διυλιστήρια. Μια φορά επιχείρησα να το πάω ποδαράτο μέχρι Κερατσίνι, και είπα "Ποτέ ξανά". Το ίδιο ισχύει φαντάζομαι και για την Σχιστού-Σκαραμαγκά. Δεν έχω δοκιμάσει να την περπατήσω, αλλά θεωρώ ότι δεν είναι δρόμος σχεδιασμένος για πεζούς.
Απάντηση
#15
(11-06-2018, 08:16 AM)NightLine Έγραψε: Δε λέω για την Ειρήνης, αλλά για το τμήμα που είναι τα διυλιστήρια. Μια φορά επιχείρησα να το πάω ποδαράτο μέχρι Κερατσίνι, και είπα "Ποτέ ξανά". Το ίδιο ισχύει φαντάζομαι και για την Σχιστού-Σκαραμαγκά. Δεν έχω δοκιμάσει να την περπατήσω, αλλά θεωρώ ότι δεν είναι δρόμος σχεδιασμένος για πεζούς.

Είναι ατυχέστατη η σύγκριση! Στη μεν περίπτωση (Ζωφριά, Βιομηχανική Ασπροπύργου) μιλάμε για περιοχές που ένας πεζός κινδυνεύει πραγματικά. Στη δε περίπτωση (Πέραμα) μιλάμε απλά για έναν δρόμο που δεν έχει πεζοδρόμια γιατί δε φτιάχτηκε με κατάλληλες προδιαγραφές για μπορούν να κινούνται πεζοί.
Απάντηση
#16
Η Ζωφριά δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, έχω περάσει πεζός χωρίς κανένα θέμα αρκετές φορές!
Απάντηση
#17
Η Λεωφ. Σχιστού δε νομίζω ότι περπατιέται καθόλου γιατί έχει μεγάλο μήκος και δεν έχει και τίποτα, μισό περίπτερο να πάρεις ένα νερό. Η ΝΑΤΟ έχει κάποια μαγαζιά... Είχα δουλέψει σε μια εταιρεία ερευνών όπου συμπλήρωνα ερωτηματολόγια για τις μπύρες που είχε κάθε μαγαζί, οπότε ένα κομμάτι της το έκανα με τα πόδια σιγά σιγά. Δηλαδή το κομμάτι που είναι στο ύψος του κέντρου του Ασπρόπυργου. Είχε μεταξύ άλλων ένα μαγαζάκι με εκπληκτικά πιροσκί και 2-3 ζαχαροπλαστεία, μεταξύ αυτών ένα με ρώσικα γλυκά (έχει πολλούς Ρωσοπόντιους ομογενείς, όπως και παραπάνω στο Ψάρι). Και 1-2 με ψιλικά. Έχει φυσικά τις μεγάλες μονάδες με τα ανταλλακτικά, και τις βιομηχανίες/βιοτενχίες, δεν είναι όμως ερημιά, τουλάχιστον όχι σε εκείνο το σημείο. Παρακάτω, όπως φεύγεις προς Λιόσια, είναι. Πάντως μεσημέρι δεν ένιωσα ούτε μια στιγμή κίνδυνο.
Απάντηση
#18
Και γω έχω τύχει να κατέβω μερικές φορές στη ΝΑΤΟ, συγκεκριμένα στο ύψος του Αεροδρομίου. Ήταν λίγο περίεργα και το παράξενο που πρόσεξα ήταν ότι περνούσαν ελάχιστα ταξί από κει, και ήταν μεσημέρι. Στη Μεγάλου Αλεξάνδρου στη Ζωφριά έχω παρατηρήσει μια καντίνα κοντά στην Περιφερειακή Αιγάλεω, αλλά είναι μονίμως κλειστή. Έχει μαγαζιά πάντως, αλλά είναι στα τέλη (άμα ξεκινάς από Ασπρόπυργο και πας προς Λιόσια).

Τη γραμμή για Ψάρι - Λόφος Κύριλλου δεν έχει τύχει να την πάρω πάντως. Έχω ακούσει ότι πολλές συνοικίες που βρίσκονται έξω από το κέντρο του Ασπροπύργου, δεν είναι και πολύ φιλικές...αλήθεια, μύθος δε ξέρω. Μάλιστα είχα διαβάσει ότι υπήρχε ένα διάστημα όπου μια από αυτές τις γραμμές εκτελούταν με συνοδεία περιπολικού (!).
Απάντηση
#19
(11-06-2018, 07:22 PM)NightLine Έγραψε: Και γω έχω τύχει να κατέβω μερικές φορές στη ΝΑΤΟ, συγκεκριμένα στο ύψος του Αεροδρομίου. Ήταν λίγο περίεργα και το παράξενο που πρόσεξα ήταν ότι περνούσαν ελάχιστα ταξί από κει, και ήταν μεσημέρι. Στη Μεγάλου Αλεξάνδρου στη Ζωφριά έχω παρατηρήσει μια καντίνα κοντά στην Περιφερειακή Αιγάλεω, αλλά είναι μονίμως κλειστή. Έχει μαγαζιά πάντως, αλλά είναι στα τέλη (άμα ξεκινάς από Ασπρόπυργο και πας προς Λιόσια).

Τη γραμμή για Ψάρι - Λόφος Κύριλλου δεν έχει τύχει να την πάρω πάντως. Έχω ακούσει ότι πολλές συνοικίες που βρίσκονται έξω από το κέντρο του Ασπροπύργου, δεν είναι και πολύ φιλικές...αλήθεια, μύθος δε ξέρω. Μάλιστα είχα διαβάσει ότι υπήρχε ένα διάστημα όπου μια από αυτές τις γραμμές εκτελούταν με συνοδεία περιπολικού (!)
Σωστά ηταν η γραμμη 805 (Ασπρόπυργος-Νεοκτιστα). Γιατί σε αυτή τη γραμμή πραγματι υπηρχε συνοδεία  περιπολικού ενώ ορισμένες φορές τα δρομολόγια σταματουσαν με τη δυση του ηλιου στην εθνικη οδό και δεν εμπαιναν στα Νεόκτιστα.
Απάντηση
#20
Η λεωφόρος ΝΑΤΟ δεν έχει σπίτια αλλά διάφορες επιχειρήσεις ανακύκλωσης, αποθήκευσης και γενικά με δραστηριότητες που υποβαθμίζει μία περιοχή ενώ κυκλοφορούν και πολλά φορτηγά και νταλίκες. Οι μόνοι που θέλουν να μένουν κοντά σε τέτοιες περιοχές είναι τσιγγάνοι όπως και συμβαίνει. Πολλές περιοχές γύρω από τον Ασπρόπυργο έχουν καταυλισμούς και συνοικίες τσιγγάνων και γι' αυτό θεωρούνται επικίνδυνες. Οι ρωσοπόντιοι που μένουν έχουν βρεθεί εκεί σχεδόν κατά λάθος αλλά αυτό είναι μεγάλη ιστορία για να αναλυθεί εδώ! Εκτός αυτών ίσως υπάρχουν και κάποιοι μετανάστες κυρίως από το Πακιστάν που δραστηριοποιούνται στη χωματερή μαζί με τους τσιγγάνους! Μία ενδιαφέρον σημείωση είναι ότι οι τσιγγάνοι που μένουν σε περιοχές όπως η Νέα Ζωή Ασπροπύργου δεν είναι Έλληνες τσιγγάνοι αλλά τσιγγάνοι από την Αλβανία στην πλειονότητα τους με αποτέλεσμα να έρχονται σε σύγκρουση με τους υπόλοιπους εύκολα και να κάνουν ακόμα χειρότερη την περιοχή!
Η χειρότερη από όλες της γραμμές εκεί γύρω είναι το 805 με διαφορά για το οποία έχουν γραφτεί πολλά και έχουν ληφθεί πολλές αποφάσεις κατά καιρούς!
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)