Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ATH.ENA Card/Ticket - Αυτόματο Σύστημα Συλλογής Κομίστρου (ΑΣΣΚ)
#61
ΟΚ, είπα την Παρασκευή τα καλά, τώρα που είναι Δευτέρα δικαιούμαι να γκρινιάξω πάλι.
Όλα καλά κι όλα ωραία λοιπόν με την έκδοση της Athena.card στην Πλακεντίας (ελπίζοντας πως θα λειτουργεί κανονικά όταν της βάλω το πρώτο τριαντάρι). Αλλά ρε παιδιά, ΤΡΙΑ εκδοτήρια έχει ο σταθμός, εν λειτουργία ήταν και τα τρία, οι δύο υπάλληλοι (που δεν έβγαζαν athena.card) τα ξύνανε, ο άλλος είχε καμιά δεκαπενταριά στην αναμονή. Γιατί να μη βγάζουν και οι τρεις καρτούλες και να ήταν πέντε νοματαίοι μονάχα στον καθένα; Ξέρω γω, λίγο νιονιό θέλει...

Από σήμερα αρχίζουν και οι φάκελοι για τα ΕΛΤΑ. Κερνάει και το κράτος το γραμματόσημο. Και ρωτάω εγώ ο αφελής:
Πας εσύ, καταθέτεις το φάκελο και περιμένεις να σου έρθει η καρτούλα σπίτι. Ας υποθέσουμε πως περιμένεις... και περιμένεις... και περιμένεις... φτάνει το τέλος του μήνα και καρτούλα δεν έρχεται. Πες ότι έπεσε δουλειά στα ΕΛΤΑ, πες ότι χάθηκε κάπου στο δρόμο, πες ότι failαρε το QR code στο φάκελο και πάει λέγοντας. Τι πρέπει να κάνεις; Πού θα απευθυνθείς;

Αφήστε βέβαια που ο φάκελος λύνει το λάθος πρόβλημα. Αυτοί που νιώθουν να τυπώσουν το QR code δεν έχουν κάτι να φοβηθούν, πάνε στον υπάλληλο και σε 30 δευτερόλεπτα έχουν την κάρτα στο χέρι, δεν καθυστερούν κανέναν. Αυτοί που καθυστερούν τη διαδικασία είναι αυτοί που φτάνουν άνιωθοι μπροστά στο εκδοτήριο. Αυτοί είτε με φάκελο, είτε με κουτί, είτε με κάλπη, το ίδιο θα καθυστερήσουν το σύστημα. Αν πάλι αυτοί που θα παραλαμβάνουν τους φακέλους είναι επιπλέον αυτών που στελεχώνουν τα εκδοτήρια, γιατί δεν τους βάζουν στα εκδοτήρια που είναι άδεια και ρημάζουν, και να δίνουν και τις κάρτες κατευθείαν; Δεν βλέπω τον παραμικρό λόγο...
Αν δεν έχεις χιούμορ, δεν στο πήρα εγώ - σόρι.
Απάντηση
#62
Το πόσοι υπάλληλοι εξυπηρετούν σε κάθε εκδοτήριο δεν έχει να κάνει με την όρεξη τους να δουλέψουν, αλλά με το πόσα τερματικά διαθέτει το εκδοτήριο. Αν εξοπλίστηκε με 1 τερματικό, μόνο 1 υπάλληλος μπορεί να δουλέψει. Άλλωστε γι αυτό έκλεισαν τα εκδοτήρια που δεν είχαν εξοπλισμό, μιας και κάποιοι αποφάσισαν έναρξη διαδικασιών "εν μία νυκτί" και χωρίς την παραμικρή συνεννόηση με την εταιρεία και αυτό φάνηκε.

Όσο για την ταχυδρομική αποστολή, πέρα που ο υπουργός βγήκε το πρωί στην ΕΡΤ κι έλεγε βλακείες ότι δεν έγινε εξαρχής ταχυδρομικά η υλοποίηση της διαδικασίας γιατί τους έβαλε βέτο η Αρχή Προσωπικών Δεδομένων (το βούλευμά της είπε απλά ότι να μη συσχετίζεται κάρτα με στοιχεία κατοικίας στην database), φαντάζομαι ότι θα έλαβαν διαβεβαίωση από τα ΕΛΤΑ για έγκαιρη παράδοση. Άλλωστε και στις εκλογές δε νομίζω ότι καθυστερεί η ταχυδρόμηση των φυλλαδίων των υποψηφίων, οπότε μπορούν χωρίς προβλήματα τα ΕΛΤΑ να φέρουν εις πέρας και αυτή τη διαδικασία.
Απάντηση
#63
Άμα έλαβαν διαβεβαίωση από τα ΕΛΤΑ τότε εντάξει, κοιμάμαι ήσυχος. Γράψτε λάθος, δεν θα υπάρξει το παραμικρό πρόβλημα.
Αν δεν έχεις χιούμορ, δεν στο πήρα εγώ - σόρι.
Απάντηση
#64
Κατάθεση φακέλου για ταχυδρομική αποστολή της athena card πλέον και στο Γραφείο Επικοινωνίας Κοινού της ΣΤΑΣΥ που βρίσκεται στον σταθμό του Συντάγματος, στη γωνία της εξόδου της Πλατείας με τον διάδρομο προς Πανεπιστημίου/Μεγάλη Βρετάνια. Λειτουργεί Δευτέρα-Παρασκευή, 08:00-16:00. Απλά μέρα με τη μέρα γίνεται λιγότερο ασφαλή η επιλογή της διαδικασίας αυτής, αφού πλέον δεν είναι δεδομένη η παράδοση μέχρι την 1η Νοέμβρη.

Οι ουρές μεγαλώνουν μέρα με τη μέρα και καλύτερα είναι να παροτρύνουμε συγγενείς, φίλους, γνωστούς να πηγαίνουν προετοιμασμένοι στο εκδοτήριο έχοντας μαζί τους συμπληρωμένη και εκτυπωμένη την αίτηση με το qr code από το athenacard.gr και όλα τα δικαιολογητικά (αστυνομική ταυτότητα ή διαβατήριο, οποιοδήποτε έγγραφο που να έχει εκτυπωμένο τον ΑΜΚΑ και όχι χειρόγραφα γραμμένο, πάσο ή οτιδήποτε άλλο αποδεικνύει ότι είναι δικαιούχος μειωμένου εισιτηρίου).

Για τους ανέργους, τα ΑΜΕΑ και όλες τις υπόλοιπες κατηγορίες δωρεάν μετακίνησης δεν έχει ανακοινωθεί έναρξη διαδικασιών. Ούτε και για όσους έχουν ετήσιες κάρτες ή και τρίμηνες-εξάμηνες έχει προγραμματιστεί άμεσα αντικατάσταση. Άρα μπάρες ανοιχτές σίγουρα και τον Νοέμβρη και δε χρειάζεται πανικός.

Καλό είναι να μην κρατάμε απόθεμα χάρτινων εισιτηρίων για να τα χρησιμοποιήσουμε αργότερα. Από Νοέμβρη έχει ήδη αποφασιστεί ότι εκδίδονται-επικυρώνονται μόνο ηλεκτρονικά εισιτήρια. Ας παροτρύνουμε τους γνωστούς μας και ιδιαίτερα τους ηλικιωμένους που αγοράζουν συνήθως εισιτήρια και τα κρατάνε για να τα έχουν ότι να τα χρησιμοποιήσουν το επόμενο διάστημα για να μη χρειαστεί να εμπλακούν σε διαδικασίες αντικατάστασης (αν τυχόν απαιτηθούν).

Καλό είναι επίσης να αρχίσουμε σιγά σιγά να εξοικειώνουμε τους μεγαλύτερους με τα νέα αυτόματα μηχανήματα. Δεν υπάρχουν μόνο στους σε Μετρό και Τραμ, αλλά και σε κεντρικά σημεία που είναι σε απόσταση από ΜΣΤ. Ας θυμηθούμε ότι το "μαύρο" καλοκαίρι του 2015 η χρεωστική κάρτα έγινε προέκταση των χεριών μας μέσα σε ελάχιστα 24ωρα και με το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού όλων των ηλικιών να μην είχε κάνει συναλλαγές με αυτή ποτέ.
Απάντηση
#65
Αυτο που δεν εχω καταλαβει είναι που θα χρειάζεται να επικυρώνουμε τις ηλεκτρονικές μηνιαίες κάρτες την περίοδο που οι πύλες είναι ακόμα ανοιχτές. Μονο στο μέτρο; Πουθενά εκτός της πρώτης φοράς; Δεν έχω πάρει μια σίγουρη απάντηση, από κανέναν. Άλλοι λένε πρέπει σε όλα τα μ.μ.μ που μπαίνεις μέσα στον μηνα, άλλοι λένε μόνο την πρώτη φορά για να αρχίσει να μετράει τον μήνα και άλλοι πάλι λέμε μόνο την πρώτη φορά στα λεωφορεία και συνέχεια στα μετρό παρ'ολο που είναι ακόμα ανοιχτές οι πύλες. Στις 01/11 θα αρχίσω και εγώ υποχρεωτικά να χρησιμοποιώ την ηλεκτρονική κάρτα που έχω βγάλει και δεν ξέρω ακόμα πως να την χρησιμοποιώ.
Επίσης, κυκλοφορούν πολλά λεωφορεία που τα ηλεκτρονικά μπλε μηχανήματα γράφουν μέσα σε κόκκινο φόντο "η τοποθέτηση κάρτας δεν επιτρέπεται". Τι θα γίνει αν τυχει να μπεις σε κανένα τέτοιο λεωφορείο και δεν μπορείς να επικυρώσεις το "κόμιστρο" σου;
Απάντηση
#66
(22-10-2017, 09:51 PM)NEOPLAN N4007 Έγραψε: Αυτο που δεν εχω καταλαβει είναι που θα χρειάζεται να επικυρώνουμε τις ηλεκτρονικές μηνιαίες κάρτες την περίοδο που οι πύλες είναι ακόμα ανοιχτές. Μονο στο μέτρο; Πουθενά εκτός της πρώτης φοράς; Δεν έχω πάρει μια σίγουρη απάντηση, από κανέναν. Άλλοι λένε πρέπει σε όλα τα μ.μ.μ που μπαίνεις μέσα στον μηνα, άλλοι λένε μόνο την πρώτη φορά για να αρχίσει να μετράει τον μήνα και άλλοι πάλι λέμε μόνο την πρώτη φορά στα λεωφορεία και συνέχεια στα μετρό παρ'ολο που είναι ακόμα ανοιχτές οι πύλες. Στις 01/11 θα αρχίσω και εγώ υποχρεωτικά να χρησιμοποιώ την ηλεκτρονική κάρτα που έχω βγάλει και δεν ξέρω ακόμα πως να την χρησιμοποιώ.

Για δική σου εξυπηρέτηση, σε όλα τα μέσα να την επικυρώνεις. Έτσι κι αλλιώς δε θα σε χρεώσει σε κάτι παραπάνω και είναι κι ένα τρόπος να θυμάσαι μέχρι πότε είναι ενεργή η κάρτα ώστε να προγραμματίσεις επόμενη αγορά κομίστρου.

(22-10-2017, 09:51 PM)NEOPLAN N4007 Έγραψε: Επίσης, κυκλοφορούν πολλά λεωφορεία που τα ηλεκτρονικά μπλε μηχανήματα γράφουν μέσα σε κόκκινο φόντο "η τοποθέτηση κάρτας δεν επιτρέπεται". Τι θα γίνει αν τυχει να μπεις σε κανένα τέτοιο λεωφορείο και δεν μπορείς να επικυρώσεις το "κόμιστρο" σου;

Αφού ενεργοποιήσεις την κάρτα, αν την περάσεις από το μηχάνημα και δεν ανταποκριθεί (πράσινα φωτάκια πάνω), ενημέρωσε τον οδηγό και αυτός από εκεί και μετά έχει την ευθύνη για το αν όσο είσαι στο λεωφορείο, στο τρόλεϊ ή στον συρμό του Τραμ ή όταν βγεις από αυτά σου κάνουν έλεγχο και φανεί ότι δεν είναι επικυρωμένη (αν και με τη μηνιαία κάρτα είσαι καλυμμένος).
Απάντηση
#67
(22-10-2017, 09:51 PM)NEOPLAN N4007 Έγραψε: Αυτο που δεν εχω καταλαβει είναι που θα χρειάζεται να επικυρώνουμε τις ηλεκτρονικές μηνιαίες κάρτες την περίοδο που οι πύλες είναι ακόμα ανοιχτές. Μονο στο μέτρο; Πουθενά εκτός της πρώτης φοράς; Δεν έχω πάρει μια σίγουρη απάντηση, από κανέναν. Άλλοι λένε πρέπει σε όλα τα μ.μ.μ που μπαίνεις μέσα στον μηνα, άλλοι λένε μόνο την πρώτη φορά για να αρχίσει να μετράει τον μήνα και άλλοι πάλι λέμε μόνο την πρώτη φορά στα λεωφορεία και συνέχεια στα μετρό παρ'ολο που είναι ακόμα ανοιχτές οι πύλες. Στις 01/11 θα αρχίσω και εγώ υποχρεωτικά να χρησιμοποιώ την ηλεκτρονική κάρτα που έχω βγάλει και δεν ξέρω ακόμα πως να την χρησιμοποιώ.
Επίσης, κυκλοφορούν πολλά λεωφορεία που τα ηλεκτρονικά μπλε μηχανήματα γράφουν μέσα σε κόκκινο φόντο "η τοποθέτηση κάρτας δεν επιτρέπεται". Τι θα γίνει αν τυχει να μπεις σε κανένα τέτοιο λεωφορείο και δεν μπορείς να επικυρώσεις το "κόμιστρο" σου;

Πρέπει να γίνεται επικύρωση κατά την είσοδο και κατά την έξοδο σε όλα τα μέσα. Όπου και να μπεις δηλαδή, είτε μετρό,ηλεκτρικό, τραμ, λεωφορεία, τρόλεϋ, επικύρωση στην είσοδο και στην έξοδο από το κάθε μέσο. Αυτό μου έχουν πει σε όσα εκδοτήρια ρώτησα και αυτό κάνω προσωπικά.
Απάντηση
#68
(23-10-2017, 09:36 AM)MycenaeanKing Έγραψε: Πρέπει να γίνεται επικύρωση κατά την είσοδο και κατά την έξοδο σε όλα τα μέσα. Όπου και να μπεις δηλαδή, είτε μετρό,ηλεκτρικό, τραμ, λεωφορεία, τρόλεϋ, επικύρωση στην είσοδο και στην έξοδο από το κάθε μέσο. Αυτό μου έχουν πει σε όσα εκδοτήρια ρώτησα και αυτό κάνω προσωπικά.
Στα μπλε μηχανήματα σε λεωφορεία-τρόλεϊ και στο Τραμ αν την περάσεις δεύτερη φορά θα σου δείξει ότι έχει ήδη επικυρωθεί. Σε Μετρό-Ηλεκτρικο εχει αλλη χρησιμοτητα, αφου θα πρεπει να βγεις από την πυλή άρα αναγκαστικά θα την ξαναπεράσεις για να ανοίξει.
Απάντηση
#69
Μια ερώτηση. Έχω στην κατοχή μου λίγα παλιά "χάρτινα" εισιτήρια του 1,40€. Μέχρι πότε ισχύουν αυτά;
Απάντηση
#70
(25-10-2017, 06:58 PM)213GOUDI Έγραψε: Μια ερώτηση. Έχω στην κατοχή μου λίγα παλιά "χάρτινα" εισιτήρια του 1,40€. Μέχρι πότε ισχύουν αυτά;
Απ' ότι ξέρω αν δεν (ξανα)αλλάξει ο σχεδιασμός, η τελευταία μέρα που ισχύουν τα χάρτινα κόμιστρα (κάρτες, εισιτήρια) είναι η Τρίτη 31 Οκτωβρίου, δηλαδή την Τετάρτη 1 Νοεμβρίου σε περίπτωση ελέγχου για να μην αναγκαστείς να πληρώσεις πρόστιμο πρέπει να έχεις ηλεκτρονικό κόμιστρο (κάρτα ή εισιτήριο)
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)