Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ATH.ENA Card/Ticket - Αυτόματο Σύστημα Συλλογής Κομίστρου (ΑΣΣΚ)
Χτες ειχα μια πρωτη επαφή με το ηλεκτρονικό εισιτήριο η οποία καν δεν ήταν επαφή αφού το ημερήσιο που μου έβγαλε απο το αυτόματο μηχάνημα ο υπάλληλος ήταν αφόρτιστο..Κοινώς δεν το αναγνώριζε η πύλη εισόδου..Το έβαλα και στην πιο δίπλα και πάλι τίποτα..Ήρθε ο υπάλληλος αλλά δεν του έκανε την χάρη..Οπότε μου έγραψαν με στυλό την ώρα και ημερομηνία στο ημερήσιο και δεν είχα την χαρά να το ακυρώσω στο μετρό και σε λεωφορεία.

https://leoforeia.gr/opengal/displayimag...play_media
Απάντηση
Όταν οι σημερινοί κυβερνώντες βρίσκονταν στις καρέκλες της αντιπολίτευσης, μιλούσαν για αντιδημοκρατικές μεθόδους κάθε φορά που η Ελληνική Αστυνομία έδινε εντολή να κλείνουν οι σταθμοί του Μετρό στο Κέντρο της Αθήνας, σε μέρες που υπήρχαν πορείες. Σήμερα, λίγες ημέρες μετά τα επεισόδια το μεσημέρι της 6ης Δεκεμβρίου που είχαν σαν αποτέλεσμα να καταστραφεί η οθόνη τηλεματικής στη στάση "Ακαδημίας" επί της Πανεπιστημίου, μέσα στον σταθμό "Πανεπιστήμιο" συνέβησαν αυτά: http://www.protothema.gr/greece/article/...epistimio/

Μάλλον θα είναι πάλι οι "άγνωστοι" που σχετίζονται με τα κυκλώματα των πλαστών εισιτηρίων και της "αφαίμαξης του δημοσίου πλούτου", που "επιχειρούν να συντηρήσουν τη αδιαφάνεια και τα οφέλη τους από παραβατικές και παράνομες δραστηριότητες", όπως υποστήριζε λίγες ημέρες πριν ο ΟΑΣΑ, με αφορμή τον εμπρησμό σε γραφεία της ΣΤΑΣΥ στην Καλλιθέα. Βέβαια εκτός από "άγνωστοι" πρέπει να είναι και τόσο καλά οργανωμένοι έως και "αόρατοι", σε σημείο που ούτε ο υπερκοριός της ΕΥΠ και οι υπηρεσίες της ΕΛΑΣ -με τις τόσες επιτυχίες στο πρόσφατο διάστημα- δε μπορούν να τους εντοπίσουν.
Απάντηση
Δύο ακόμα αυτόματα μηχανήματα μεταφέρθηκαν στον σταθμό "Αγία Μαρίνα" (μέχρι σήμερα υπήρχε μόλις ένα!!!) και θα τεθούν σε λειτουργία σύντομα. Το ένα αφαιρέθηκε από τη στάση "Άγιος Αλέξανδρος" του Τραμ -αν δεν κάνω τόσο λάθος- και το άλλο ήταν τοποθετημένο στην αποβάθρα του Τραμ στο Σύνταγμα.
Απάντηση
Και στον σταθμό "Κατεχάκη" έχουν αυξηθεί από 1 σε 3 τα αυτόματα μηχανήματα, εκ των οποίων το ένα ήταν αρχικά τοποθετημένο στο "Μοναστηράκι".
Απάντηση
Σήμερα ανακάλυψα το πρώτο περίπτερο στην Νέα Φιλαδέλφεια στο οποίο είναι δυνατή η επαναφόρτιση του πολλαπλού εισιτηρίου και των καρτών.
Απάντηση
Το περιπτερο εξω απο το σταρμπαξ στον Πειραια στη πασαρέλα (πασαλιμανι) λεει σε ενα χαρτι οτι πουλαει ηλεκτρονικο εισιτηριο αλλα μονο αξιας 13.50 € Big Grin Tongue
Απάντηση
(03-01-2018, 01:05 AM)panahs Έγραψε: Το περιπτερο εξω απο το σταρμπαξ στον Πειραια στη πασαρέλα (πασαλιμανι) λεει σε ενα χαρτι οτι πουλαει ηλεκτρονικο εισιτηριο αλλα μονο αξιας 13.50 € Big Grin Tongue

Τα περίπτερα από ότι έχω καταλάβει θα έχουν μόνο πακέτα των 5 και των 10+1 εισιτηρίων, μέχρι να προμηθευτούν POS για έκδοση και επαναφόρτιση απλών εισιτηρίων.
Στου Ζωγράφου έχω ελέγξει ένα περίπτερο - ψιλικατζίδικο που προμηθεύει εισιτήρια δίπλα στην 8η Ζωγράφου.
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση
Να κάνω μερικές διευκρινιστηκες ερωτήσεις παρακαλώ.

1. Την προσωποποιημενη κάρτα την παραλαμβάνεις αμέσως από το εκδοτήριο των σταθμών ή στην στέλνουν;
2. Μπορώ να μην βάλω χρήματα ή μηνιαία κάρτα και να βάλω πχ μόνο ένα εισιτήριο των 1,40€ κατά την παραλαβής της;
3. Αν δεν βάλω τίποτα εκείνη την στιγμή για να ενεργοποιηθεί θα πρέπει να περάσω από ΑΜΕΚ δεν γίνεται μέσω ίντερνετ αν αγοράσω εισιτήριο;
4. Στα εκδοτήρια του προαστιακου μπορώ να βγάλω προσωποποιημενη κάρτα; Τι διαφορά έχει η κάρτα που λέει ότι βγάζει η ΤΡΑΙΝΟΣΕ ως δικιά της;
5. Στους σταθμούς του προαστιακου έχουν μπει ΑΜΕΚ; Αν όχι πως φορτίζεις στον προαστιακο;

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν ρωτάω χιλιοειπομενα πράγματα απλά ήθελα να ξεκαθαρίσω αυτές τις απορίες μου.
Απάντηση
(10-01-2018, 11:23 AM)meganium Έγραψε: Να κάνω μερικές διευκρινιστηκες ερωτήσεις παρακαλώ.

1. Την προσωποποιημενη κάρτα την παραλαμβάνεις αμέσως από το εκδοτήριο των σταθμών ή στην στέλνουν;
2. Μπορώ να μην βάλω χρήματα ή μηνιαία κάρτα και να βάλω πχ μόνο ένα εισιτήριο των 1,40€ κατά την παραλαβής της;
3. Αν δεν βάλω τίποτα εκείνη την στιγμή για να ενεργοποιηθεί θα πρέπει να περάσω από ΑΜΕΚ δεν γίνεται μέσω ίντερνετ αν αγοράσω εισιτήριο;
4. Στα εκδοτήρια του προαστιακου μπορώ να βγάλω προσωποποιημενη κάρτα; Τι διαφορά έχει η κάρτα που λέει ότι βγάζει η ΤΡΑΙΝΟΣΕ ως δικιά της;
5. Στους σταθμούς του προαστιακου έχουν μπει ΑΜΕΚ; Αν όχι πως φορτίζεις στον προαστιακο;

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν ρωτάω χιλιοειπομενα πράγματα απλά ήθελα να ξεκαθαρίσω αυτές τις απορίες μου.

1. Η προσωποποιημένη εκδίδεται επί τόπου στα εκδοτήρια. Έγινε update και στο athenacard.gr οπότε θα μπορεί να εκδίδεται και διαδικτυακά και να αποστέλλεται ταχυδρομικώς.
2. Μπορεί να εκδοθεί αφόρτιστη και αργότερα να γίνει αγορά προϊόντος από εκδοτήριο, ΑΜΕΚ, web (απαιτεί μετάβαση σε ΑΜΕΚ) ή από το app (αν η συσκευή υποστηρίζει NFC).
3. Είναι ήδη ενεργοποιημένη όταν εκδίδεται, αν δεν κάνω λάθος.
4. Στα εκδοτήρια του Προαστιακού δε νομίζω πως υπάρχει δυνατότητα έκδοσης προσωποποιημένης. Ίσως να υποστηρίζουν επαναφόρτιση. Επίσης, δε νομίζω να συνεχίζεται η έκδοση χάρτινων μηναίων καρτών από την ΤΡΑΙΝΟΣΕ, αφού βελτιώθηκε (?) η συνεργασία με τον ΟΑΣΑ.
5. Σίγουρα διαθέτει ο σταθμός του Αεροδρομίου και ίσως να έχουν μπει και στους 3 κοινούς με το Μετρό (Παλλήνη, Κάντζα, Κορωπί). Στους υπόλοιπους αμφιβάλω, μιας και στην Πλακεντίας πρό καιρού είδα ότι ο σταθμός τουλάχιστον στην έξοδο που είναι στο ρεύμα προς Χαλάνδρι, δεν είχε τοποθετημένο αυτόματο μηχάνημα. Το ίδιο και στη Νερατζιώτισσα που τα ΑΜΕΚ έχουν τοποθετηθεί στην είσοδο από την πλευρά του Mall και ένα ακόμα βρίσκεται στην είσοδο από την πλευρά που διέρχεται το 527, με τις εισόδους του Προαστιακού να μην έχουν αυτόματο μηχάνημα. Βέβαια ο Προαστιακός έχει ανοιχτά εκδοτήρια όλη την ημέρα.
Απάντηση
(10-01-2018, 01:31 PM)marios.ilioupoli Έγραψε: 1. Η προσωποποιημένη εκδίδεται επί τόπου στα εκδοτήρια. Έγινε update και στο athenacard.gr οπότε θα μπορεί να εκδίδεται και διαδικτυακά και να αποστέλλεται ταχυδρομικώς.
2. Μπορεί να εκδοθεί αφόρτιστη και αργότερα να γίνει αγορά προϊόντος από εκδοτήριο, ΑΜΕΚ, web (απαιτεί μετάβαση σε ΑΜΕΚ) ή από το app (αν η συσκευή υποστηρίζει NFC).
3. Είναι ήδη ενεργοποιημένη όταν εκδίδεται, αν δεν κάνω λάθος.
4. Στα εκδοτήρια του Προαστιακού δε νομίζω πως υπάρχει δυνατότητα έκδοσης προσωποποιημένης. Ίσως να υποστηρίζουν επαναφόρτιση. Επίσης, δε νομίζω να συνεχίζεται η έκδοση χάρτινων μηναίων καρτών από την ΤΡΑΙΝΟΣΕ, αφού βελτιώθηκε (?) η συνεργασία με τον ΟΑΣΑ.
5. Σίγουρα διαθέτει ο σταθμός του Αεροδρομίου και ίσως να έχουν μπει και στους 3 κοινούς με το Μετρό (Παλλήνη, Κάντζα, Κορωπί). Στους υπόλοιπους αμφιβάλω, μιας και στην Πλακεντίας πρό καιρού είδα ότι ο σταθμός τουλάχιστον στην έξοδο που είναι στο ρεύμα προς Χαλάνδρι, δεν είχε τοποθετημένο αυτόματο μηχάνημα. Το ίδιο και στη Νερατζιώτισσα που τα ΑΜΕΚ έχουν τοποθετηθεί στην είσοδο από την πλευρά του Mall και ένα ακόμα βρίσκεται στην είσοδο από την πλευρά που διέρχεται το 527, με τις εισόδους του Προαστιακού να μην έχουν αυτόματο μηχάνημα. Βέβαια ο Προαστιακός έχει ανοιχτά εκδοτήρια όλη την ημέρα.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Μπορείς όμως να βάλεις και μόνο ένα απλό εισιτήριο στις προσωποποιημενες σωστά?
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)