Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Μακεδονία] ΟΑΣΘ «Ακριβό αντίτιμο, φτωχή εξυπηρέτηση»
#11
(19-01-2015, 12:15 AM)N1Ellinikou Έγραψε: Ο Μαντίθεος του Λυσία που κάναμε στη θεωρητική?

Σαφώς και αυτόν εννοώ
Απάντηση
#12
Και αναλυτικά τα αποτελέσματα εδώ
Απάντηση
#13
(18-01-2015, 02:48 AM)GiannisB Έγραψε: Δηλαδή πιστεύεις ότι πρεπει να κρίνουμε τους ανθρώπους από το αν έχουν πτυχίο ή όχι; Δηλαδή ένας καθηγητής πανεπιστημίου λέει την αλήθεια ενώ ένας άνθρωπος εργαζόμενος εργάτης λέει ψέμματα; Συγνώμη αλλά αυτό ονομάζεται ΡΑΤΣΙΣΜΌΣ.

(18-01-2015, 02:56 AM)N1Ellinikou Έγραψε: Εσυ εκεί στάθηκες? Στον ''ρατσισμό"??? Σε πληροφορώ πως κατά την Μεθοδολογία της Έρευνας (μάθημα που διδάσκεται σε τμήματα ΑΕΙ), ο τόπος, ο χρόνος, η ηλικία, το μορφωτικό επίπεδο, ο τροπος διεξαγωγης κ.ά. επιβάλλεται να αναγράφονται στην έρευνα. Απο εκεί εξάλλου κρίνεις εάν μια έρευνα είναι σοβαρή ή όχι.

(18-01-2015, 08:14 PM)GiannisB Έγραψε: Σε μια άλλη έρευνα με ερωτηματολόγια για την προτίμηση βιολογικών προϊόντων πάλι δεν είχε. Είχε όμως επάγγελμα και ιδιότητα πχ φοιτητής σκέτο και φυσικά ηλικίες. Ακόμα και έτσι να γίνονται όπως αναφέρεις στα ΤΕΙ κακώς.

Άρα η άλλη έρευνα που λες είχε ακριβώς αυτά τα στοιχεία που λείπουν... Που δεν λείπουν δηλαδή γιατί αν ρίξουμε μια ματιά στο link που παραθέτεις σήμερα τα βλέπουμε στην πρώτη σελίδα... "Ρατσιστικό" λοιπόν και αυτό το ερωτηματολόγιο... Έχει βέβαια κάποια χαρακτηριστικά στο δείγμα στα οποία δεν βγαίνουν τα ποσοστά αλλά δεν επηρεάζει ιδιαίτερα το αποτέλεσμα...

Η "Μεθοδολογία της Έρευνας" είναι μάθημα που διδάσκεται στα ΑΕΙ (και όχι ΤΕΙ) και δεν είναι απλά ο τρόπος που κάνουν τις δημοσκοπήσεις τα πανεπιστημιακά ιδρύματα, αλλά όλοι οι φορείς... Αν δεν σε βρίσκει σύμφωνο δεν έχεις παρά να αναπτύξεις ένα δικό σου μοντέλο και όταν γίνεις καθηγητής πανεπιστημίου να το διδάξεις κιόλας - εφ' όσον γίνει αποδεκτό από την ακαδημαϊκή κοινότητα...

(18-01-2015, 02:48 AM)GiannisB Έγραψε: Σου εχω μια πρόταση. Αν θέλεις την δέχεσαι. Να κανείς εσύ ερωτηματολόγια, να τα δώσεις, μετά μέσω email να τα στείλεις σε όλους τους χρήστες της Θεσσαλονίκης του site για να δούμε τι απάντησε ο κόσμος και πως μετρηθηκαν. Τι λες δέχεσαι;

Προσωπικά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα... Αλλά πιστεύεις σοβαρά ότι τα ενεργά μέλη του leoforeia.gr που ζουν στην Θεσσαλονίκη και είναι δεν είναι διψήφιος ο αριθμός τους είναι αντιπροσωπευτικό στατιστικό δείγμα;

(18-01-2015, 02:48 AM)GiannisB Έγραψε: Όμως από την άλλη πλευρά είναι ακριβό διότι μισθοί συντάξεις είναι χαμηλές.

Το έχεις αναφέρει άπειρες φορές χωρίς φαίνεται να καταλαβαίνεις τι γράφεις...

Πώς καθορίζουν οι μισθοί και οι συντάξεις το λειτουργικό κόστος ενός συστήματος συγκοινωνιών; Και τι ρόλο θα μπορούσαν να παίζουν στην διαμόρφωση των κομίστρων; (που για να μην ξεχνιόμαστε, παραμένουν 1€ την ημέρα)

(18-01-2015, 08:14 PM)GiannisB Έγραψε: Α και ξέχασα να σε απαντήσω σε αυτό. Ήρεμα θα τα πω. Βάζω σχεδόν όλες τις ειδήσεις του ΟΑΣΘ, είτε αυτές με βρίσκουν σύμφωνο είτε όχι. Άμα θέλεις μπορείς να ψάξεις αυτήν την ενότητα και να το διαπιστώσεις μόνος. Εξάλλου όλα δεν πρέπει να τα λέμε;

Δεν αφορά εσένα ο σχολιασμός μου αλλά κάποιους "δημοσιογράφους" που γράφουν σε διάφορες εφημερίδες. Αν θέλεις όμως να το δούμε λίγο παραπάνω μπορείς να μου εξηγήσεις για παράδειγμα γιατί δεν είδαμε πουθενά την απάντηση του προέδρου του Οργανισμού...

http://www.karfitsa.gr/2015/01/18/ta-sto...-analithi/

Προσωπικά θέλω να πιστεύω ότι απλά δεν υπέπεσε στην αντίληψή σου... Καλοπροαίρετα...

(18-01-2015, 08:14 PM)GiannisB Έγραψε: Ήρεμα στα λέω δεν σε μαλώνω. Smile

Μην ανησυχείς, δεν πρόκειται να βάλω τα κλάμματα...

Σοβαρά τώρα, αφού θέλεις να αφιερώσεις χρόνο και κόπο προκειμένου να παρουσιάζεις τις ειδήσεις σχετικά με τον ΟΑΣΘ φρόντισε να το κάνεις όσο το δυνατόν πιο ολοκληρωμένα και αντικειμενικά...

Για το τέλος, και για όποιον ενδιαφέρεται, τρέχει μια ακόμη σχετική έρευνα από το τμήμα Πολιτικών Μηχανικών της Πολυτεχνικής Σχολής Α.Π.Θ. Μπορείτε να συμμετάσχετε εδώ:

https://docs.google.com/forms/d/1cwpL9Nl...rm?c=0&w=1
Απάντηση
#14
(20-01-2015, 12:12 AM)garvanitis Έγραψε: Άρα η άλλη έρευνα που λες είχε ακριβώς αυτά τα στοιχεία που λείπουν... Που δεν λείπουν δηλαδή γιατί αν ρίξουμε μια ματιά στο link που παραθέτεις σήμερα τα βλέπουμε στην πρώτη σελίδα... "Ρατσιστικό" λοιπόν και αυτό το ερωτηματολόγιο... Έχει βέβαια κάποια χαρακτηριστικά στο δείγμα στα οποία δεν βγαίνουν τα ποσοστά αλλά δεν επηρεάζει ιδιαίτερα το αποτέλεσμα...

Είπα με το αν είναι να πάμε να αμφισβητούμε την γνώμη αυτών που δεν έχουν πτυχίο, μονό και μόνο επειδή δεν το έχουν, αυτό είπα ρατσιστικό. Για το link τις έχει όλες τις σελίδες και τις 14 κάνε λίγο την μπάρα προς τα κάτω.

(20-01-2015, 12:12 AM)garvanitis Έγραψε: Η "Μεθοδολογία της Έρευνας" είναι μάθημα που διδάσκεται στα ΑΕΙ (και όχι ΤΕΙ) και δεν είναι απλά ο τρόπος που κάνουν τις δημοσκοπήσεις τα πανεπιστημιακά ιδρύματα, αλλά όλοι οι φορείς... Αν δεν σε βρίσκει σύμφωνο δεν έχεις παρά να αναπτύξεις ένα δικό σου μοντέλο και όταν γίνεις καθηγητής πανεπιστημίου να το διδάξεις κιόλας - εφ' όσον γίνει αποδεκτό από την ακαδημαϊκή κοινότητα....

Δεν είναι το επάγγελμα μου, γκαλοπατζής. Την γνώμη μου εξέφρασα, για το πως βρίσκω την κίνηση αυτή, για το αν βάζει την ιδιότητα ή όχι.

(20-01-2015, 12:12 AM)garvanitis Έγραψε: Προσωπικά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα... Αλλά πιστεύεις σοβαρά ότι τα ενεργά μέλη του leoforeia.gr που ζουν στην Θεσσαλονίκη και είναι δεν είναι διψήφιος ο αριθμός τους είναι αντιπροσωπευτικό στατιστικό δείγμα;

Τα μέλη του leoforeia.gr στην Θεσσαλονίκης θα σε ελέγχουν, ώστε να βγει το αποτέλεσμα και να δούμε πως βγήκε, πως έγινε η διεξαγωγή και άλλα πολλά. Παράλληλα όμως, μπορούν να συμπληρώσουν και αυτοί δηλαδή εμείς τα ερωτηματολόγια



(20-01-2015, 12:12 AM)garvanitis Έγραψε: Το έχεις αναφέρει άπειρες φορές χωρίς φαίνεται να καταλαβαίνεις τι γράφεις...

Πώς καθορίζουν οι μισθοί και οι συντάξεις το λειτουργικό κόστος ενός συστήματος συγκοινωνιών; Και τι ρόλο θα μπορούσαν να παίζουν στην διαμόρφωση των κομίστρων; (που για να μην ξεχνιόμαστε, παραμένουν 1€ την ημέρα)

Στην δυνατότητα πληρωμής. Πολλά νοικοκυριά αδυνατούν να πληρώσουν το εισιτήριο, την στιγμή που παίρνουν οι περισσότεροι Έλληνες πολίτες 585€/μήνα και έχουν να πληρώσουν χιλιάδες φόρους.

(20-01-2015, 12:12 AM)garvanitis Έγραψε: Δεν αφορά εσένα ο σχολιασμός μου αλλά κάποιους "δημοσιογράφους" που γράφουν σε διάφορες εφημερίδες. Αν θέλεις όμως να το δούμε λίγο παραπάνω μπορείς να μου εξηγήσεις για παράδειγμα γιατί δεν είδαμε πουθενά την απάντηση του προέδρου του Οργανισμού...

http://www.karfitsa.gr/2015/01/18/ta-sto...-analithi/

Προσωπικά θέλω να πιστεύω ότι απλά δεν υπέπεσε στην αντίληψή σου... Καλοπροαίρετα...

Ότι μου έρχεται στο fb αυτό βάζω. Αν το έβλεπα θα το έβαζα κανονικά στο site. Εξάλλου στα πλαίσια της δημοκρατίας είναι, να ακούμε την γνώμη από όλες τις πλευρές, έτσι ώστε ο εκάστοτε πολίτης να δει πια πλευρά κρίνει ότι λέει αλήθεια, ή μπορεί να δει ότι, η αλήθεια βρίσκεται στην μέση. Τώρα γιατί δεν βάλανε την απάντηση του προέδρου κακώς. Δεν είχαν τίποτα να φοβηθούν να την βάλλουν. Εξάλλου και να τον άκουγαν ή να διαβάσουν την απάντηση του προέδρου οι πολίτες, δεν θα τον πίστευαν. Έτσι λέω εγώ

(20-01-2015, 12:12 AM)garvanitis Έγραψε: Μην ανησυχείς, δεν πρόκειται να βάλω τα κλάμματα...

Σοβαρά τώρα, αφού θέλεις να αφιερώσεις χρόνο και κόπο προκειμένου να παρουσιάζεις τις ειδήσεις σχετικά με τον ΟΑΣΘ φρόντισε να το κάνεις όσο το δυνατόν πιο ολοκληρωμένα και αντικειμενικά...

Αφιερώνω χρόνο όσο μπορώ και κυρίως στον ελεύθερο χρόνο, ο οποίος είναι περιορισμένος. Όταν έχω αρκετό κάνω ότι μπορώ, με όλες τις δυνάμεις να τα βάλλω όλα στο τραπέζι

(20-01-2015, 12:12 AM)garvanitis Έγραψε: Για το τέλος, και για όποιον ενδιαφέρεται, τρέχει μια ακόμη σχετική έρευνα από το τμήμα Πολιτικών Μηχανικών της Πολυτεχνικής Σχολής Α.Π.Θ. Μπορείτε να συμμετάσχετε εδώ:

https://docs.google.com/forms/d/1cwpL9Nl...rm?c=0&w=1

Την συμπλήρωσα και αυτήν
Απάντηση
#15
(20-01-2015, 03:07 AM)GiannisB Έγραψε: Είπα με το αν είναι να πάμε να αμφισβητούμε την γνώμη αυτών που δεν έχουν πτυχίο, μονό και μόνο επειδή δεν το έχουν, αυτό είπα ρατσιστικό. Για το link τις έχει όλες τις σελίδες και τις 14 κάνε λίγο την μπάρα προς τα κάτω.

Κανένας δεν αμφισβητεί τη γνώμη κανενός... Ειδικά όταν μιλάμε για έρευνα αυτό ακριβώς είναι το ζητούμενο, να καταγραφούν οι γνώμες. Τα χαρακτηριστικά αυτά παρουσιάζουν το στατιστικό δείγμα βάσει του οποίου έγινε η εκάστοτε έρευνα και οφείλουν να υπάρχουν - και όπως βλέπεις στο link υπάρχουν... (το διάβασα ολόκληρο, δεν είναι η πρώτη φορά που διαβάζω τέτοιες δημοσκοπήσεις, είναι μέρος του επαγγέλματός μου)

(20-01-2015, 03:07 AM)GiannisB Έγραψε: Δεν είναι το επάγγελμα μου, γκαλοπατζής. Την γνώμη μου εξέφρασα, για το πως βρίσκω την κίνηση αυτή, για το αν βάζει την ιδιότητα ή όχι.

Αντιληπτό και σεβαστό... Μόνο που τόσο εγώ όσο και ο N1Ellinikou δεν σου είπαμε την γνώμη μας αλλά την σωστή διαδικασία βάσει της οποίας πρέπει να γίνονται οι έρευνες...

(20-01-2015, 03:07 AM)GiannisB Έγραψε: Τα μέλη του leoforeia.gr στην Θεσσαλονίκης θα σε ελέγχουν, ώστε να βγει το αποτέλεσμα και να δούμε πως βγήκε, πως έγινε η διεξαγωγή και άλλα πολλά. Παράλληλα όμως, μπορούν να συμπληρώσουν και αυτοί δηλαδή εμείς τα ερωτηματολόγια

Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς, πώς θα ελεγχθώ και ως προς τι;
Τα ερωτηματολόγια εννοείται ότι θα συμπληρωθούν από εσάς σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο - και μάλιστα είναι και ανώνυμα στις περισσότερες έρευνες... Το πρόβλημα είναι ότι το στατιστικό δείγμα είναι μικρό και δεν μπορεί να βγάλει αντιπροσωπευτικά αποτελέσματα...

(20-01-2015, 03:07 AM)GiannisB Έγραψε: Στην δυνατότητα πληρωμής. Πολλά νοικοκυριά αδυνατούν να πληρώσουν το εισιτήριο, την στιγμή που παίρνουν οι περισσότεροι Έλληνες πολίτες 585€/μήνα και έχουν να πληρώσουν χιλιάδες φόρους.

Το κόστος λειτουργίας σε ρώτησα πώς επηρεάζεται... Εξάλλου με 585€/μήνα μπορείς να διαθέσεις τα 30 για την μετακίνησή σου. Εκτός αν πιστεύεις ότι υπάρχει οικονομικότερος τρόπος μετακίνησης. Ο ΟΑΣΘ (και ο κάθε συγκοινωνιακός οργανισμός) έχει έσοδα και έξοδα και σκοπό το κέρδος, δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα...

(20-01-2015, 03:07 AM)GiannisB Έγραψε: Ότι μου έρχεται στο fb αυτό βάζω. Αν το έβλεπα θα το έβαζα κανονικά στο site. Εξάλλου στα πλαίσια της δημοκρατίας είναι, να ακούμε την γνώμη από όλες τις πλευρές, έτσι ώστε ο εκάστοτε πολίτης να δει πια πλευρά κρίνει ότι λέει αλήθεια, ή μπορεί να δει ότι, η αλήθεια βρίσκεται στην μέση. Τώρα γιατί δεν βάλανε την απάντηση του προέδρου κακώς. Δεν είχαν τίποτα να φοβηθούν να την βάλλουν. Εξάλλου και να τον άκουγαν ή να διαβάσουν την απάντηση του προέδρου οι πολίτες, δεν θα τον πίστευαν. Έτσι λέω εγώ

Οι περισσότεροι από όλους μας χρησιμοποιούν και το Facebook ως πηγή πληροφόρησης. Όμως δεν μπορεί να θεωρηθεί αντικειμενικό και αξιόπιστο λόγω του ότι η κάθε ανάρτηση σε αυτό εκφράζει την άποψη αυτού που την ανέβασε. Και από εκεί και πέρα δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει και αντίλογος. Μην ξεχνάς ότι είδηση ανέβασες, όχι την προσωπική σου γνώμη απαραίτητα. Και προφανώς όταν κρίνουμε την είδηση δεν κρίνουμε εσένα, ούτε τη γνώμη σου, αλλά αυτά που γράφονται στο κείμενο. Για την πληρέστερη ενημέρωση όλων μας όμως είναι καλό να κάνεις μια γρήγορη αναζήτηση στο Google για παρόμοιες ειδήσεις που προβάλλουν και τις αντίθετες απόψεις... Και για σένα καλό είναι μιας και έτσι θα έχεις τη δυνατότητα να δημιουργήσεις πιο ολοκληρωμένη άποψη για το θέμα καθώς και - πού ξέρεις; - να βρεις και κάποια άλλη παρόμοια είδηση που έχει ξεφύγει...

(20-01-2015, 03:07 AM)GiannisB Έγραψε: Αφιερώνω χρόνο όσο μπορώ και κυρίως στον ελεύθερο χρόνο, ο οποίος είναι περιορισμένος. Όταν έχω αρκετό κάνω ότι μπορώ, με όλες τις δυνάμεις να τα βάλλω όλα στο τραπέζι

Πολύ καλά κάνεις και να το συνεχίσεις όσο έχεις τη δυνατότητα... Δεν σε επικρίνω γι' αυτό, να σε βοηθήσω προσπαθώ...
Απάντηση
#16
(21-01-2015, 02:37 AM)garvanitis Έγραψε: Αντιληπτό και σεβαστό... Μόνο που τόσο εγώ όσο και ο N1Ellinikou δεν σου είπαμε την γνώμη μας αλλά την σωστή διαδικασία βάσει της οποίας πρέπει να γίνονται οι έρευνες...

Δεν αμφιβάλλω.

(21-01-2015, 02:37 AM)garvanitis Έγραψε: Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς, πώς θα ελεγχθώ και ως προς τι;
Τα ερωτηματολόγια εννοείται ότι θα συμπληρωθούν από εσάς σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο - και μάλιστα είναι και ανώνυμα στις περισσότερες έρευνες... Το πρόβλημα είναι ότι το στατιστικό δείγμα είναι μικρό και δεν μπορεί να βγάλει αντιπροσωπευτικά αποτελέσματα...

Θα ελεγχθείς για το αποτέλεσμα πως βγήκε από τα ερωτηματολόγια από τους χρήστες της Θεσσαλονίκης του leoforeia.gr, ανεξάρτητα από το αν συμφωνούμε ή όχι από το αποτέλεσμα. Πρέπει να είναι ανώνυμα τα ερωτηματολόγια διότι διαφορετικά, θα λέμε έλα εδώ ρε τι είπες; Και έτσι δεν θα διορθώνεται ως προς έναν βαθμό που μπορεί ο οργανισμός. Τα ερωτηματολόγια θα τα βάλεις σε πολλά site, δεν θα τα κάνουν μόνο οι χρήστες του leoforeia.gr.

(21-01-2015, 02:37 AM)garvanitis Έγραψε: Το κόστος λειτουργίας σε ρώτησα πώς επηρεάζεται... Εξάλλου με 585€/μήνα μπορείς να διαθέσεις τα 30 για την μετακίνησή σου. Εκτός αν πιστεύεις ότι υπάρχει οικονομικότερος τρόπος μετακίνησης. Ο ΟΑΣΘ (και ο κάθε συγκοινωνιακός οργανισμός) έχει έσοδα και έξοδα και σκοπό το κέρδος, δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα...

Τα ποδαράκια και το ποδήλατο υπάρχει οικονομικότερος τρόπος μετακίνησης προς το παρών. Αλλά για μεγάλες αποστάσεις, δεν μπορείς να διανύσεις με αυτά τα μέσα. Αν έχεις ΕΝΦΙΑ,ΔΕΗ,νερό και δεν ξέρω τι εγώ άλλο και κυρίως για να φας, πολλά δεν είναι; Τουλάχιστον για τους ανέργους κάτι θα κάνουν. Σαφώς και δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα, επιχείρηση με σκοπό το κέρδος όπως και όλες, μεγάλες μέχρι και μικρές. Όμως οι τιμές στις υπηρεσίες της εκάστοτε επιχείρησης δεν διαμορφώνονται με βάση, τους μισθούς και τις συντάξεις;

(21-01-2015, 02:37 AM)garvanitis Έγραψε: Οι περισσότεροι από όλους μας χρησιμοποιούν και το Facebook ως πηγή πληροφόρησης. Όμως δεν μπορεί να θεωρηθεί αντικειμενικό και αξιόπιστο λόγω του ότι η κάθε ανάρτηση σε αυτό εκφράζει την άποψη αυτού που την ανέβασε. Και από εκεί και πέρα δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει και αντίλογος. Μην ξεχνάς ότι είδηση ανέβασες, όχι την προσωπική σου γνώμη απαραίτητα. Και προφανώς όταν κρίνουμε την είδηση δεν κρίνουμε εσένα, ούτε τη γνώμη σου, αλλά αυτά που γράφονται στο κείμενο. Για την πληρέστερη ενημέρωση όλων μας όμως είναι καλό να κάνεις μια γρήγορη αναζήτηση στο Google για παρόμοιες ειδήσεις που προβάλλουν και τις αντίθετες απόψεις... Και για σένα καλό είναι μιας και έτσι θα έχεις τη δυνατότητα να δημιουργήσεις πιο ολοκληρωμένη άποψη για το θέμα καθώς και - πού ξέρεις; - να βρεις και κάποια άλλη παρόμοια είδηση που έχει ξεφύγει...

Σαφώς και συμφωνώ, εμπιστεύομαι συνήθως μεγάλα ειδησεογραφικά πρακτορεία. Το facebook κυρίως για ευκολία τα βρίσκεις αυτά επειδή μόνα τους σου έρχονται, αν πατήσεις like στα site που τα μεταδίδουν
Απάντηση


Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  [ΟΑΣΘ] Δοκιμαστική Εξυπηρέτηση των Οικισμών Παλαιού και Νέου Αγιονερίου GiannisB 0 1.913 04-06-2014, 11:56 PM
Τελευταία Δημοσίευση: GiannisB

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)