Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ξεχασμένες ονομασίες γραμμών σε στάσεις
#31
Ξεχασμένες κενές στάσεις στην Εθνάρχου Μακαρίου στην Δάφνη με κατεύθυνση προς Άνω Νέα Σμύρνη. Κάποιες από αυτές έχουν και στέγαστρο με καινούργιες διαφημίσεις ! https://www.google.com/maps/@37.9520569,...312!8i6656 . Και σε κάποιες από αυτές έχει ξεφτισμένο το αυτοκόλλητο του τότε 057 που έφτανε τότε στο μετρό της Δάφνης μέσω της Ευθυβούλη στη Νέα Σμύρνη .

Επίσης στον Ασύμαρτο Μπραχαμίου , στην οδό Ασυμάρτου και Δέγλερη υπάρχει ξεχασμένη ταμπέλα με την στροφή των 134 και 135 που τότε τερμάτιζε επί της πλατείας στη Μετάμορφωση Σωτήρος για να εξυπηρετήσει με δυο καθημερινά δρομολόγια (πρωί και μεσημέρι) και ένα το Σαββατοκύριακο τους εκεί κατοίκους.
Απάντηση
#32
(22-07-2020, 08:11 AM)N1Brahamiou Έγραψε: Ξεχασμένες κενές στάσεις στην Εθνάρχου Μακαρίου στην Δάφνη με κατεύθυνση προς Άνω Νέα Σμύρνη. Κάποιες από αυτές έχουν και στέγαστρο με καινούργιες διαφημίσεις ! https://www.google.com/maps/@37.9520569,...312!8i6656 . Και σε κάποιες από αυτές έχει ξεφτισμένο το αυτοκόλλητο του τότε 057 που έφτανε τότε στο μετρό της Δάφνης μέσω της Ευθυβούλη στη Νέα Σμύρνη .

Επίσης στον Ασύμαρτο Μπραχαμίου , στην οδό Ασυμάρτου και Δέγλερη υπάρχει ξεχασμένη ταμπέλα με την στροφή των 134 και 135 που τότε τερμάτιζε επί της πλατείας στη Μετάμορφωση Σωτήρος για να εξυπηρετήσει με δυο καθημερινά δρομολόγια (πρωί και μεσημέρι) και ένα το Σαββατοκύριακο τους εκεί κατοίκους.

Τότε από αυτές τις στάσεις στην Εθνάρχου Μακαρίου διέρχονταν το 202, όσα χρόνια διήρκησε η (ασήμαντη τελικά) αυτή γραμμή. Απορώ πως δεν έχει ζητήσει ο ΟΑΣΑ την ξηλωση τους ακόμα...
Απάντηση
#33
Στο πανόραμα Βούλας, στην οδό Υμηττού που οδηγεί στο νεκροταφείο Βούλας, υπάρχουν κάποιες στάσεις μέχρι το νεκροταφείο οι οποίες έχουν αυτοκόλλητο με το 162 πάνω. Πότε έφτανε το 162 μέχρι εκεί;;
Απάντηση
#34
(27-07-2020, 03:39 PM)hellenicbus Έγραψε: Στο πανόραμα Βούλας, στην οδό Υμηττού που οδηγεί στο νεκροταφείο Βούλας, υπάρχουν κάποιες στάσεις μέχρι το νεκροταφείο οι οποίες έχουν αυτοκόλλητο με το 162 πάνω. Πότε έφτανε το 162 μέχρι εκεί;;
Πριν την κατάργηση του 163, κάποια δρομολόγια του 162 την ημέρα, πήγαιναν μέχρι το Νεκροταφείο (νομίζω 2 πρωινά και 2 μεσημεριανά) και σιωπηλά καταργήθηκαν...
Μετά από κάποια χρόνια..
Και όπως λέει και η Ελένη, για όσους δεν με ξέρετε : ''Την άποψή μου, στα ίσια εγώ την λέω.. ''
Απάντηση
#35
(27-07-2020, 12:37 PM)Larioupol Έγραψε: Τότε από αυτές τις στάσεις στην Εθνάρχου Μακαρίου διέρχονταν το 202, όσα χρόνια διήρκησε η (ασήμαντη τελικά) αυτή γραμμή. Απορώ πως δεν έχει ζητήσει ο ΟΑΣΑ την ξηλωση τους ακόμα...
Μετά την κατάργηση 202, είχε μπει δοκιμαστικά το 212 για κάποιους μήνες και έτσι όταν επανήλθε στην παλιά του διαδρομή, δεν εκδωθηκε απόφαση κατάργησης των στάσεων τόσο της Εθν.Μακαρίου, όσο και στην Φραντζή κτλ..

Ωστόσο, δεν είναι η πρώτη γραμμή που δεν έχουν ξηλωθεί οι στάσεις, είτε σκόπιμα, είτε από αμέλεια (ΟΔΔΥ 746, 15η Πάρνηθος μέχρι το Καζίνο 714, ΑΦΓ16 κά) Άλλωστε, ο ΟΑΣΑ δεν έχει λόγο να το ζητήσει, ο αντίστοιχος Δήμος θα το ήθελε μάλλον...
Μετά από κάποια χρόνια..
Και όπως λέει και η Ελένη, για όσους δεν με ξέρετε : ''Την άποψή μου, στα ίσια εγώ την λέω.. ''
Απάντηση
#36
Ταμπέλα αριστερής στροφής στην 25ης Μαρτίου και Παπάγου στο Μπραχάμι με ξεθωριασμένο αυτοκόλλητο της γραμμής 113 . Η αριστερή στροφή ισχύει μόνο για τα 219-816 .

Εδώ η φωτογραφία από το 2014 : https://www.google.com/maps/place/25ης+Μ...23.7313634 και ένα δημοσίευμα από το 2010 : https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/8...a-tou-oasa
Απάντηση
#37
Στάση ΠΛ ΡΙΜΙΝΙ του 701/705 στην άνοδο προς Καματερό επί της οδού Ιπποδαμείας στο Ίλιον, όπου από τη μία πλευρά αναγράφονται τα 701/705 κανονικά, ενώ από την άλλη έχει ξεμείνει το παλιό αυτοκόλλητο του 701, τον καιρό που υπήρχε μόνο αυτό και πήγαινε στον σταθμό Αττικής.

[Εικόνα: cvOYhTV.jpg]
[Εικόνα: elxtRqU.jpg]
ΟΑΣΑ, ΚΤΕΛ Αρκαδίας και ξερό ψωμί Tongue
Απάντηση
#38
(13-06-2014, 12:49 PM)pvuccino Έγραψε: Στις στάσεις αυτές δεν έχει ξεμείνει η γραμμή 132: Τοπικό Δάφνης(κυκλική), αλλά η γραμμή 132: Τοπικό Δάφνης(σχολική)!! Όπως έχω αναφέρει και σε άλλο topic, η 132 αν θυμάστε καλά είχε παρόμοια διάδρομη με τα 218/232, δηλαδή ανέβαινε από Εθν.Μακαρίου, έστριβε αριστερά Μπουμπουλίνας και πάλι αριστερά στη Βιέννα/Ακροπόλεως προς Πλ.Φάρου. (ξεχασμένη πινακίδα της original 132 υπάρχει στις στάσεις "Προσκόπων" και "Πλ.Εθν.Αντιστάσεως" προς Πειραιά/Άνω Ν.Σμύρνη, καθώς και στη στάση "Αλκινόου" επί της Εθν.Μακαρίου) Πινακίδες της γραμμής που λες εσύ και ονομάζεται "132 σχολική", βλέπουμε στη στάση "Σχολεία" επί της Μπουμπουλίνας προς Ηλιούπολη/Βύρωνα (ενώ η κανονική 132 περνούσε ακριβώς απέναντι) στις στάσεις "Τσαλαγανίδου" και "Χίου" όπως είπες, αλλά και στις στάσεις "Γραβίας" και "Αβέρωφ" προς Λ.Βουλιαγμένης, στη στάση "Αγ.Ιωάννης" επί της Ηλιουπόλεως και υπάρχει και πινακίδα αριστερής στροφής επί της Ηλιουπόλεως προς την Ηλία Ηλιού. Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι ότι αυτή η γραμμή (ως σχολική) συνέδεε τα σχολεία στη συμβολή των οδών Μπακνανά και Ρουμπεσή με το σταθμό του μετρό στον Αγ.Ιωάννη, αλλά πότε λειτούργησε (και αν λειτούργησε ποτέ) είναι απορίας άξιο. Μπορεί άλλωστε και να λειτουργεί ακόμα! Το 030 πχ λειτουργεί κανονικά κι ας μην υπάρχει πουθενά στις στάσεις ή στο site του ΟΑΣΑ!

Λειτουργούσε το 2005 με τα Ν1 του Ελληνικού τότε με λίγα δρομολόγια, είχα δει ένα λεωφορείο της γραμμής να στρίβει από τη Πλατεία Εθνικής Αντιστάσεως αριστερά για Αρτάκης που θυμάμαι.
Απάντηση
#39
Σε μια στάση στον δήμο ΒΒΒ δεν θυμαμαι ακριβως σε ποια, υπάρχει το 340 Γλυφάδα-Παλλήνη
Απάντηση
#40
Εγώ προσωπικά έχω δεί κάτι εντελώς παράξενο. Στη στάση του 813 "Πλαστήρα" στο Αιγάλεω η μεγάλη ταμπέλα που αναγράφει τις διερχόμενες γραμμές(να σημειωθεί ότι η στήλη της στάσης είναι από την δεκαετία του 80 αφού έχει ακόμη πάνω το σήμα της ΕΑΣ) αχνοφαίνεται ανάποδα η επιγραφή "707 για Κηπούπολη". Άρα η στήλη της στάσης έχει μεταφερθεί από κάποια στάση του τότε 707 στο Αιγάλεω. Επίσης τέτοια στάση υπάρχει πάλι στο 813 στην κατεύθυνση προς Αθήνα, η στάση ΙΚΑ.
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)