Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ξεχασμένες ονομασίες γραμμών σε στάσεις
#21
Στη Καλλιθέα στην συμβολή των οδών Αραπάκη και Σκίπη υπάρχει η στάση ΔΕΗ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ της γραμμής 913 ΣΤ.ΤΑΥΡΟΥ - ΣΤ.ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ και με καινούριο αυτοκολλητάκι, μάλιστα!΄https://imgur.com/a/cods0UC
Απάντηση
#22
Στη στάση ΛΥΚΟΥΡΓΟΥ στη Μ.Αντύπα στην Ηλιούπολη (κατεύθυνση προς Αθήνα) υπάρχει αυτοκόλλητο της παλιάς γραμμής 216 Αγία Μαρίνα - στ. Αγ. Δημήτριος. Το περίεργο είναι ότι το 216 δεν περνούσε απ τη στάση αυτή://

Επίσης στη στάση ΜΑΡΚΕΑ του 856 στην Ηλιουπόλεως (είναι λίγα μέτρα πιο κάτω απ την αντίστοιχη των 140 και 237) υπάρχει ξεχασμένο αυτοκολλητάκι 202, όταν έκανε τη διαδρομή ''Ακαδημία - Χαραυγή'' και πριν συνενωθεί με το 856.
Απάντηση
#23
Δεν θα πω για στάση, αλλά για λεωφορειακή γραμμή και πιο συγκεκριμένα η ονομασία του 829 είναι πλέον παρωχημένη, λόγω κατάργησης -εδώ και μήνες- του ΤΕΙ Αθήνας και ΤΕΙ Πειραιά.
Απάντηση
#24
(31-08-2019, 07:15 PM)pluss Έγραψε: Δεν θα πω για στάση, αλλά για λεωφορειακή γραμμή και πιο συγκεκριμένα η ονομασία του 829 είναι πλέον παρωχημένη, λόγω κατάργησης -εδώ και μήνες- του ΤΕΙ Αθήνας και ΤΕΙ Πειραιά.

Λογικά την έχουν διατηρήσει έτσι, μιας και το Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής εχει 2 Παραρτήματα : ενα στο Αιγάλεω (πρωην ΤΕΙ Αθηνας) και ενα στη Θηβών -κοντα στο Jumbo, αν δεν απατώμαι- (ΤΕΙ Πειραιά). Και να άλλαζε η ονομασία, ποιο ονομα θα ηταν κατάλληλο? Το ΠΑΔΑ 2 - ΣΤ. ΑΙΓΑΛΕΩ - ΠΑΔΑ 1 ?

[edit mod] Αφαίρεση μη σχετικής παράθεσης (quote).
Απάντηση
#25
(31-08-2019, 09:32 PM)Larioupol Έγραψε: Λογικά την έχουν διατηρήσει έτσι, μιας και το Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής εχει 2 Παραρτήματα : ενα στο Αιγάλεω (πρωην ΤΕΙ Αθηνας) και ενα στη Θηβών -κοντα στο Jumbo, αν δεν απατώμαι- (ΤΕΙ Πειραιά). Και να άλλαζε η ονομασία, ποιο ονομα θα ηταν κατάλληλο? Το ΠΑΔΑ 2 - ΣΤ. ΑΙΓΑΛΕΩ - ΠΑΔΑ 1 ?

[edit mod] Αφαίρεση μη σχετικής παράθεσης (quote).

Ναι, το ΤΕΙ Πειραια (ΠΑΔΑ 2 τωρα) ειναι Πετρου Ραλλης και Θηβων! Οποτε ακριβως απεναντι απο το Jumbo (χρησιμο δε, εχω να πω απο εμπειρια). Τωρα για μετονομασια ειναι οντως δυσκολο, και θα την αφηνα και εγω οπως ηταν προς το παρον.
ΠΑ.Δ.Α Πανεπιστημιουπολη 2.
Απάντηση
#26
Στις αρχές της Ηρακλείου (Νοτιοδυτικά της Αγίας Λαύρας) έχω πέτυχει αυτοκόλλητο 623. Επίσης στην Αυλώνος στα Σεπόλια υπάρχει ξεχασμένο ένα Α12. Το παράξενο με το δεύτερο είναι, ότι παρόλο που ανανέωσαν το αυτοκόλλητο της γραμμής Β12 με τη νέα ονομασία...το Α12 έχει ξεμείνει εκεί.
Απάντηση
#27
(22-12-2019, 08:11 PM)NightLine Έγραψε: Στις αρχές της Ηρακλείου (Νοτιοδυτικά της Αγίας Λαύρας) έχω πέτυχει αυτοκόλλητο 623. Επίσης στην Αυλώνος στα Σεπόλια υπάρχει ξεχασμένο ένα Α12. Το παράξενο με το δεύτερο είναι, ότι παρόλο που ανανέωσαν το αυτοκόλλητο της γραμμής Β12 με τη νέα ονομασία...το Α12 έχει ξεμείνει εκεί.

Το Α12 διερχοταν από την Αυλώνος?
Απάντηση
#28
(22-12-2019, 11:17 PM)Larioupol Έγραψε: Το Α12 διερχοταν από την Αυλώνος?

Ναι μαζί με τα Β12, Ε12, Χ93, 704 και 719.
Απάντηση
#29
(21-12-2019, 10:59 AM)Iraklis Έγραψε: Εμένα από πάνω και πάντα η μάνα μου έβριζε στο πρώτο δρομολόγιο του 232 γιατί την ξυπνουσε Σήμερα το 232 έχει χωριστεί σε 131 και 230 μακάρι να την επαναφέρουν βόλευε πολύ
230;
Απάντηση
#30
Στο άσπρο χαρτάκι της στάσης του 137 "Ευρυδάμαντος" που γράφει όλες τις πληροφορίες της γραμμής για τις στάσεις, την συχνότητα και την διαδρομή, αναφέρεται η γραμμή ως "137 ΑΘΗΝΑ - ΑΝΩ Ν. ΣΜΥΡΝΗ Α" με αφετηρία στην Σίνα , επόμενη στάση στην Φιλελλήνων και μετά στάση "Μακρυγιάννη" στην Συγγρού. Μέχρι εδώ όλα καλά για τα λεωφορεία των Νοτίων Προαστίων στα 90s. Αλλά η επόμενη στάση του "Μακρυγιάννη" αναφέρεται ως "ΚΩΣΤΑΚΗ" που είναι η σημερινή στάση του "ΦΙΞ". Επίσης αναφέρει και τις στάσεις "ΕΘΝΙΚΗ ΣΤΕΓΗ" και "ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ", αλλά τότε στην περιοχή δεν υπήρχαν ταμπέλες με την ονομασία των στάσεων και τοποθετούνταν οι κλασικές στάσεις της τότε ΕΑΣ με τα νούμερα των γραμμών που υπήρχαν μέχρι το 2002 - 2003 ! Επίσης είχε τότε αναμονή στις καθημερινές 20 με 25 λεπτά, το Σάββατο 25 με 30 και την Κυριακή 30 με 35.
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 4 Επισκέπτης (ες)