Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 1 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πρότυπες Λεωφορειακές Γραμμές
#31
(23-09-2013, 12:21 PM)ecoj Έγραψε: Το 6 πρέπει να είναι μόνο με 12μετρα ενώ τόσο καθαρό τρόλλευ στο εσωτερικό δεν έχω ξαναδεί. Το #8004 στο οποίο μπήκα μέσα ήταν πεντακάθαρο ενώ έχουν κολληθεί αυτοκόλλητα μέσα στο τρόλλευ που λένε το δρομολόγιο και τις στάσεις της γραμμής΄όπως και το που έχει ανταπόκριση με μετρό ηλεκτρικό. Προφανώς λόγω πειραματικού προγράμματος που ισχύει και στα Α8 και 302 τα οποία δεν είδα αλλά αν όντως έχει Citelis εκεί οφείλεται προφανώς.

Πάντως στη στάση Ιπποκράτους δεν έχουν κάνει τίποτα το διαφορετικό σε σχέση με άλλες στάσεις. Απλώς βάλανε την κολώνα που έχετε προαναφέρει (μπλέ στύλος/κίτρινο πλαίσιο), στο τύμπανο δε, υπάρχει το κλασικό διάγραμμα στάσεων με ώρες έναρξης/λήξης και εκτιμώμενη χρονοαπόσταση. Όπου ώρες έναρξης - λήξης είναι αυτές από Κόκ. Μύλο. Ούτε καν να μπουν στον κόπο να τις υπολογίσουν για τη συγκεκριμένη στάση ... Ειδικά για το πρώτο και τελευταίο δρομολόγιο είναι πανεύκολο. Πού να ξέρει ο επιβάτης τί ώρα θα περάσει το τελευταίο, που ξεκινάει 23:20 από Κόκ. Μύλο;
Απάντηση
#32
(23-09-2013, 01:41 PM)Citaro Έγραψε: Πάντως στη στάση Ιπποκράτους δεν έχουν κάνει τίποτα το διαφορετικό σε σχέση με άλλες στάσεις. Απλώς βάλανε την κολώνα που έχετε προαναφέρει (μπλέ στύλος/κίτρινο πλαίσιο), στο τύμπανο δε, υπάρχει το κλασικό διάγραμμα στάσεων με ώρες έναρξης/λήξης και εκτιμώμενη χρονοαπόσταση. Όπου ώρες έναρξης - λήξης είναι αυτές από Κόκ. Μύλο. Ούτε καν να μπουν στον κόπο να τις υπολογίσουν για τη συγκεκριμένη στάση ... Ειδικά για το πρώτο και τελευταίο δρομολόγιο είναι πανεύκολο. Πού να ξέρει ο επιβάτης τί ώρα θα περάσει το τελευταίο, που ξεκινάει 23:20 από Κόκ. Μύλο;

Απλά καθάρισαν τα οχήματα και κόλλησαν αυτοκόλλητα εντός αυτών ενώ πρόσεξαν λίγο και τα δρομολόγια. Η στάση δε διαφέρει σε τίποτα από τις άλλες που άλλαξαν σε διάφορά σημεία στην Αθήνα.

Βέβαια αυτό όλο καταδικάζει την 6 με δωδεκάμετρα και αυτό φάνηκε αφού η 3 ήταν σχεδόν μόνο με αρθρωτά αν όχι αποκλειστικά.
Απάντηση
#33
(23-09-2013, 01:52 PM)ecoj Έγραψε: Βέβαια αυτό όλο καταδικάζει την 6 με δωδεκάμετρα και αυτό φάνηκε αφού η 3 ήταν σχεδόν μόνο με αρθρωτά αν όχι αποκλειστικά.

Την 3 κι εγώ με αρθρωτά την είδα μόνο.
Απάντηση
#34
Νομίζω με πρόλαβαν οι προλαλήσαντες:
Το 6 μόνο με 8000ρα σήμερα. Ήταν μια ευκαιρία να πάω και Κόκκινο Μύλο που δεν είχα πάει ποτέ Wink Αυτό που γκρινιάζαν οι οδηγοί για την είσοδο από την μπροστινή, δεν επαληθεύεται. Εγώ μπήκα μιλώντας στο τηλέφωνο από μπροστά (απλά επειδή έτυχε) και δεν με έλενξε άνθρωπος.
Νέα τύμπανα στις στάσεις, χωρίς να αναφέρουν τους εκτιμώμενους χρόνους διέλευσης και ο μπλε - κίτρινος στύλος που αναφέρθηκε παραπάνω. Αυτά τα ολίγα.
Επιβεβαιώνεται το 3 μόνο με 9000ρα και με καρότσα το 13 όπως πάντα Wink
Στο 3ετές πλάνου του ΗΛΠΑΠ κάπου το 2008 αναφερόταν η προμήθεια διπλών αρθρωτών τρόλεϊ ώστε να γίνει το 550 γραμμή τρόλεϊ. Αυτά τα οχήματα θα έμπαιναν στο 10 και το νέο 550. Όμως αυτό το εφαρμόζουν πλέον στο 3 με 30μετρα οχήματα.... Μπροστά το 18μετρο προς Γηροκομείο και από πίσω το 12μετρο του 13 προς Ψυχικό!!!
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση
#35
(23-09-2013, 03:25 PM)nikos1991 Έγραψε: Επιβεβαιώνεται το 3 μόνο με 9000ρα και με καρότσα το 13 όπως πάντα Wink
Στο 3ετές πλάνου του ΗΛΠΑΠ κάπου το 2008 αναφερόταν η προμήθεια διπλών αρθρωτών τρόλεϊ ώστε να γίνει το 550 γραμμή τρόλεϊ. Αυτά τα οχήματα θα έμπαιναν στο 10 και το νέο 550. Όμως αυτό το εφαρμόζουν πλέον στο 3 με 30μετρα οχήματα.... Μπροστά το 18μετρο προς Γηροκομείο και από πίσω το 12μετρο του 13 προς Ψυχικό!!!

Είναι πολύ μπροστά οι άνθρωποι! ROFL
Απάντηση
#36
(23-09-2013, 12:03 AM)ecoj Έγραψε: Δυστυχώς αυτό με την μπροστινή πόρτα δεν εφαρμόζεται πουθενά.
Άλλο ένα μέτρο που θα μείνει στα λόγια πιθανά...

Η μόνη φορά αυτό το μήνα που έιδα να εφαρμόζεται η είσοδος από την πρώτη πόρτα ήταν στο 322.

(23-09-2013, 09:42 AM)MB 0405N1 Έγραψε: Σήμερα η γραμμή 302 λειτουργεί με γκαζίερες citelis, απ' ό,τι φαίνεται αποκλειστικά. Εθεάθη η #9003 και άλλη μία αγνώστων στοιχείων. Επίσης έχουν τοποθετηθεί αυτοκόλλητα στα τζάμια του σταθμαρχείου Δ. Πλακεντίας, οπότε από εδώ και πέρα δεν θα μπαίνουν πολλοί επιβάτες στο κυλικείο ψάχνοντας το σταθμαρχείο.

Δηλαδή τώρα το 302 βγαίνει απ' τα Άνω Λιόσια ή πήρε η Ανθούσα Citelis?
Απάντηση
#37
(23-09-2013, 11:45 PM)mercedes elbo Έγραψε: Δηλαδή τώρα το 302 βγαίνει απ' τα Άνω Λιόσια ή πήρε η Ανθούσα Citelis?

Το πρώτο σενάριο δεν θέλω να πιστέψω πως υπάρχει...
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση
#38
(24-09-2013, 12:38 AM)nikos1991 Έγραψε: Το πρώτο σενάριο δεν θέλω να πιστέψω πως υπάρχει...

Ειδικό πειραματικό πρόγραμμα λειτουργίας ROFL
Υπάρχει και φυσικά υπάρχει. Θεωρώ απίθανο να μεταφερθεί λεωφορείο στην Ανθούσα γιατί η Ανθούσα γεμάτη λεωφορεία είναι άσχετα με το πόσα από αυτά λειτουργούν.
Απάντηση
#39
Μιας και αναφερθηκε, το συστημα της μπροστινης πορτας, τουλαχιστον εκτος Ελλαδας που το εχω φαει αρκετα στην μαπα, δουλευει και δεν δουλευει για να λεμε την αληθεια...

Κανοντας τεστ και μονο, μπηκα χωρις κανενα προβλημα σε λεωφορειο των BVG (Βερολινο) με μηνιαια καρτα του Αυγουστου του 2012 τον Μαιο του 2013. Να τονισω οτι ηταν και σε ηρεμο δρομολογιο, με τον οδηγο να περιμενει 2λεπτα στις στασεις λογω προπορειας. Και αυτο γιατι πολυ απλα αν κατσει ο οδηγος να κοιταει 1-1 τα εισητηρια σε καθε σταση το λεωφορειο θα κανει +3 μερες στο καθε δρομολογιο. Ο οδηγος απλα κοιταει να δει οτι εχεις ενα εισητηριο, δεν τον ενδιαφερει ποτε που και γιατι, αμα ειναι χτυπημενο η οχι. Αμα εχει ορεξη μπορει να ασχοληθει παραπανω, αλλα δεν συμβαινει σχεδον ποτε. Ο κυριος σκοπος του εγχειρηματος ειναι να εχεις ενα εισητηριο μαζι σου. Ναι, μπορεις να μην το χτυπησεις ποτε και να κυκλοφορεις τζαμπα παντου μεχρι καποιος να στην πει και να το χτυπησεις. Αλλα ακομα και τοτε, σιγουρα θα αγορασεις 2 εισητηρια την βδομαδα και καθαρισες.

Ου ου ου και οταν γινεται της τρελλης απο κοσμο φυσικα και ανοιγουν ολες τις πορτες (οπως και στα λεωφορεια που πανε αεροδρομιο... διοτι τιποτα καλυτερο απο το να πηγαινεις μισο solaris πισω φορτωμενος βαλιτσες...)

Αντιθετα, τα προστιμα πεφτουν με το κιλο στο S-Bahn που οι ελεγχοι ειναι συστηματικοι (στο U-bahn του Βερολινου οι ελεγχοι ειναι συχνοτητας ΗΣΑΠ). Σε συνδιασμο με το οτι το S-Bahn ειναι το backbone των μεταφορων του Βερολινου, το μεγαλυτερο ποσοστο θα κανει μετεπιβιβαση σε αυτο οποτε και θα χτυπησει κατα 90% εισητηριο. Οποτε ο ελεγχος στο λεωφορειο δεν ειναι τοσο αναγκαιος (εκει).

Στην Αθηνα ισως να συνεφερε συστηματικος ελεγχος μονο στις αρτηριακες γραμμες και στο Μετρο. Το να χτυπησει το εισητηριο καποιος στο Μετρο και οχι στο τοπικο/τροφοδοτικο λεωφορειο δεν εχει διαφορα, αντιθετα θα του δωσει και ενα εξτρα χρονικο περιθωριο μετακινησεων.

(Τα παραπανω τα εχω επιβαιωσει στους BVG, KVΒ και MVG οσον αφορα την Γερμανια)
Απάντηση
#40
Στην Αθήνα, σε πρώτη φάση, θα έπρεπε σε κάθε σταθμό του μετρό που συνδέονται δύο γραμμές να υπάρχεο μόνιμα έλεγχος και όχι μόνο στο Σύνταγμα.

Βέβαια και στην Αθήνα σε αρκετούς ελέγχους εισητηρίων σε λεωφορεία μόλις δείξεις εισητήριο πάνε στον επόμενο χωρίς να δουν αν είναι έγκυρο το εισητήριο.
Απάντηση


Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  Λεωφορειακές γραμμές ανα Αμαξοστάσιο aliance 408 454.786 10-12-2023, 09:44 PM
Τελευταία Δημοσίευση: Man Lion's city

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 4 Επισκέπτης (ες)