Αξιολόγηση Θέματος:
  • 2 Ψήφοι - 3 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
051 ΟΜΟΝΟΙΑ - ΣΤΑΘ. ΥΠΕΡ. ΛΕΩΦ. ΚΗΦΙΣΟΥ (μέσω Ακαδ. Πλάτωνος)
#35
(14-08-2019, 01:02 AM)NightLine Έγραψε: Έλεος ρε παιδιά...αν είναι να φοβόμαστε την "παραβατικότητα της περιοχής" να καταργήσουμε όλες τις γραμμές που διέρχονται από την Ομόνοια μετά τη Δύση του ηλίου.

Στην συγκεκριμένη δεν έχει τύχει να την πάρω μετά τη Δύση του ηλίου, αλλά έχω πάρει πολλές άλλες Ομόνοια και πέριξ (π.χ. 049 ή 21).

Μιλάμε για το καρακέντρο της Αθήνας, να μου λέγατε ότι περιμένατε το 861 σε κάποια στάση έξω από τη Μάνδρα μετά τη Δύση του ηλίου, να καταλάβω ότι φοβάστε...

Το θέμα δεν ειναι η Ομόνοια (ΠΛ. Ομονοίας), αλλά το θέμα βρίσκεται κυρίως σε στενά εσωτερικά της περιοχής (Μενάνδρου, Σωκράτους, Σοφοκλέους, κλπ) ιδίως μετά τη δύση του ηλίου. Και όχι, οι περισσότερες γραμμές που κινούνται στη περιοχή δεν διερχονται απο τα επικίνδυνα σοκάκια, που ακομα και τη μερα, καποιος πρεπει να εχει τα ματια του 114(!) -σκεψου ομως να κραταει και 2 βαλιτσες και 1 τσαντα-

Αλλα, όχι παραδόξως, το 95% των επιβατων απο και προς τα ΚΤΕΛ Κηφισου, εχουν σαν σταθμο οροσημο το Μεταξουργείο, καθώς και ειναι αρκετά πιο ασφαλής σαν περιοχή και οι στασεις των λεωφορειων βρισκονται πλησιεστερα στο μετρο (οχι οπως στην Ομονοια, που και απεχουν οι στασεις 5' και γινεται ενα μπαχαλο οσον αφορα τις εξοδους του μετρο -εγω που τακτικα κατεβαινω Ομονοια και θελω να προσεγγισω την Σταδιου 3 φορες βγηκα στην 3ης Σεπτβριου, 5 στην Τσαλδαρη και 5 στην Αγιου Κωνσταντινου...)

Οποτε, η ιδανικη λυση για μενα ειναι να μεταφερθει η αφετηρια στον Σταθμο Λαρισης, ΟΧΙ για να υπαρχει συνδεση ΚΤΕΛ-ΟΣΕ, αλλα για να υπαρχουν στασεις του 051 και στις 2 πλευρες της Δηλιγιαννη (τωρα εχει μονο μια προς Ομονοια).

Εναλλακτικα, γινεται αφετηρια στα ΚΤΕΛ (που ντε φακτο, το λεωφορειο μενει για ενα χρονικο διαστημα εκει, και κανει κυκλικη διαδρομη προς Μεταξουργειο
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: 051 ΟΜΟΝΟΙΑ - ΣΤΑΘ. ΥΠΕΡ. ΛΕΩΦ. ΚΗΦΙΣΟΥ (μέσω Ακαδ. Πλάτωνος) - από Larioupol - 14-08-2019, 11:12 PM

Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  420 ΠΕΙΡΑΙΑΣ - ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ (ΜΕΣΩ ΚΗΦΙΣΟΥ) krikri13 0 23.651 30-12-2012, 06:08 PM
Τελευταία Δημοσίευση: krikri13

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)