Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
237 ΑΝΩ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ - ΣΤ. ΔΑΦΝΗΣ
#11
Η γραμμή 237 είναι από τις παλιότερες της Αθήνας. Μετά την κατοχή και μέχρι το 1981 είχε τον αριθμό 38: Ακαδημία-Άνω Ηλιούπολις. Με την αλλαγή αρίθμησης του '81 πήρε τον αριθμό 237. Υπήρχαν αρχικά και άλλες δύο Άνω Ηλιουπόλεις - το 225 και το 226 - των οποίων τις διαδρομές δε γνωρίζω, αλλά καταργήθηκαν σχετικά σύντομα μετά το '81.
Απάντηση
#12
Όπως πολύ ορθά επισημάνθηκε από τον mercedes elbo, το 237 σε καμία περίπτωση δεν εξυπηρετεί το 80% της πόλης. Συγκεκριμένα εξυπηρετεί τις συνοικίες πέριξ της Μαρίνου Αντύπα από τα όρια με τον Υμηττό έως τα Κανάρια, την Ανδρέα Παπανδρέου, το κέντρο της πόλης (Λ. Ειρήνης, κεντρική πλατεία, Δημαρχείο), ένα τμήμα της Πρωτόπαππα και όλη την περιοχή των Αστυνομικών (Πανόραμα). Η γραμμή δεν καλύπτει το σύνολο της Κάτω Ηλιούπολης και της Αγίας Μαρίνας. Δηλαδή καλύπτει περίπου το 1/3 της πόλης, ίσως και λίγο παραπάνω.
Μολαταύτα, διέρχεται από σημαντικά σημεία για την πόλη, όπως η κεντρική πλατεία, η λεωφόρος Ειρήνης που είναι ο εμπορικός δρόμος της πόλης, το Δημαρχείο κ.α. Η διαδρομή της είναι επίσης αυτή που την κάνει να έχει τόσο αυξημένη επιβατική κίνηση, διότι φτάνει από το όρια της πόλης με τον Υμηττό έως τα όρια με την Αργυρούπολη.
Τώρα για την παλαιότητα, το νεαρό της ηλικίας μου δε μου δίνει τη δυνατότητα να γνωρίζω πότε ακριβώς ξεκίνησε. Πάντως σίγουρα είναι αρκετά παλαιά γραμμή.

Πάντως, όποιος απαντήσει ότι δεν του αρέσει το 237 θέλω να αιτιολογήσει το γιατί.
Απάντηση
#13
(02-01-2013, 12:16 AM)marios.ilioupoli Έγραψε: Όπως πολύ ορθά επισημάνθηκε από τον mercedes elbo, το 237 σε καμία περίπτωση δεν εξυπηρετεί το 80% της πόλης. Συγκεκριμένα εξυπηρετεί τις συνοικίες πέριξ της Μαρίνου Αντύπα από τα όρια με τον Υμηττό έως τα Κανάρια, την Ανδρέα Παπανδρέου, το κέντρο της πόλης (Λ. Ειρήνης, κεντρική πλατεία, Δημαρχείο), ένα τμήμα της Πρωτόπαππα και όλη την περιοχή των Αστυνομικών (Πανόραμα). Η γραμμή δεν καλύπτει το σύνολο της Κάτω Ηλιούπολης και της Αγίας Μαρίνας. Δηλαδή καλύπτει περίπου το 1/3 της πόλης, ίσως και λίγο παραπάνω.
Μολαταύτα, διέρχεται από σημαντικά σημεία για την πόλη, όπως η κεντρική πλατεία, η λεωφόρος Ειρήνης που είναι ο εμπορικός δρόμος της πόλης, το Δημαρχείο κ.α. Η διαδρομή της είναι επίσης αυτή που την κάνει να έχει τόσο αυξημένη επιβατική κίνηση, διότι φτάνει από το όρια της πόλης με τον Υμηττό έως τα όρια με την Αργυρούπολη.
Τώρα για την παλαιότητα, το νεαρό της ηλικίας μου δε μου δίνει τη δυνατότητα να γνωρίζω πότε ακριβώς ξεκίνησε. Πάντως σίγουρα είναι αρκετά παλαιά γραμμή.

Πάντως, όποιος απαντήσει ότι δεν του αρέσει το 237 θέλω να αιτιολογήσει το γιατί.

Εμένα μου αρέσει γιατί το χρησιμοποιούσα για να πάω στα σχολεία του Υμηττού, κάποιες φορές. Πάντως τις πληρ. τις διόρθωσα σε γενικές γραμμές
Απάντηση
#14
Οι 225 και 226 ήταν η παλιά 38. Η 237 δημιουργήθηκε με την επαναρίθμηση των γραμμών για αυτό και έχει έναν από του τελευταίους αριθμούς που δόθηκαν τότε στον τομέα 2.
Απάντηση
#15
Και είχε και τότε τη διαδρομή που έχει και τώρα; Ή με τα χρόνια ενσωμάτωσε και τις διαδρομές των υπολοίπων που καταργήθηκαν;
Απάντηση
#16
(02-01-2013, 02:26 PM)pvuccino Έγραψε: Και είχε και τότε τη διαδρομή που έχει και τώρα; Ή με τα χρόνια ενσωμάτωσε και τις διαδρομές των υπολοίπων που καταργήθηκαν;

Ακόμα εκτελεί την ίδια, αλλά μέχρι τον Σταθμό Δάφνης.
Απάντηση
#17
Όχι δεν εννοώ αυτό. Τον abc ρωτάω σε σχέση με την αρχική διαδρομή που είχε το 237 το '81 και αν ενσωμάτωσε τις διαδρομές των 225 και 226 όταν αυτά καταργήθηκαν.
Απάντηση
#18
(02-01-2013, 02:50 PM)pvuccino Έγραψε: Όχι δεν εννοώ αυτό. Τον abc ρωτάω σε σχέση με την αρχική διαδρομή που είχε το 237 το '81 και αν ενσωμάτωσε τις διαδρομές των 225 και 226 όταν αυτά καταργήθηκαν.

Δεν θυμάμαι λεπτομέριες, αλλά αυτό που θυμάμαι είναι ότι το 237 είχε διαφορετικό τέρμα και διαδρομή από τις 225/226. Δηλαδή ενώ τα 225 και 226 ήταν διαφορετικές εκδοχές της ίδιας γραμμής το 237 ήταν Άνω Ηλιούπολη Γ' μόνο επειδή εξυπηρετούσε την ίδια περιοχή.
Απάντηση
#19
Πάντως εγώ που έτυχε να δω ένα χάρτη του 1965, έχει το 38 με ακριβώς την ίδια διαδρομή με το 237 σήμερα. Με τη μόνη διαφορά ότι τερμάτιζε στο "Παλ.Τέρμα" της Ηρώων Πολυτεχνείου και δεν ανέβαινε Πανόραμα. (προφανώς η περιοχή δεν είχε κτιστεί ακόμα) Βέβαια στο ενδιάμεσο διάστημα δεν ξέρω πως εξελίχθηκαν τα πράγματα.
Απάντηση
#20
Το 237 δεν έχει διατηρήσει την ίδια διαδρομή όλα αυτά τα χρόνια. Παλαιότερα η αφετηρία του ήταν πάνω από το 15ο Δημοτικό Σχολείο Ηλιούπολης, στην πλατεία που τώρα στρίβει από την Ηρώων Πολυτεχνείου προς Αστυνομικά.
Για τις 225/226 που έγινε λόγος, επι ΕΑΣ, τουλάχιστον σύμφωνα με τα όσα αναφέρονται σε άλλη ενότητα του forum, το 226 πήγαινε προς Άνω Ηλιούπολη μέσω της τότε Αλ. Νάστου (νυν Μαρίνου Αντύπα). Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι στα Κανάρια δεν έστριβε προς την Ανδρέα Παπανδρέου, αλλά συνέχιζε προς το ΙΚΑ και ακολουθούσε όλη τη Μαρίνου Αντύπα.
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)