Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ιστορικό... κουίζ!!!
#11
(16-12-2013, 05:21 PM)420 Peiraias - Agia Paraskevi Έγραψε: Αν κι έχω ορισμένες αμφιβολίες, τείνω στην εξής απάντηση: Γωνία Βασιλέως Κωνσταντίνου και Βασιλίσσης Όλγας

Καλή μαντεψιά, αλλά τσου! Tongue Θα φαινόταν ο Εθνικός Κήπος φαντάζομαι, εδώ δεν έχει ούτε δεντράκι! Big Grin
Απάντηση
#12
Πλ.Συντάγματος, Όθωνος και Φιλλελήνων;
Απάντηση
#13
(16-12-2013, 10:00 PM)notis Έγραψε: Πλ.Συντάγματος, Όθωνος και Φιλλελήνων;

Τσου και πάλι! (πως μ' αρέσει που δεν το βρίσκετε... Big Grin ) Δε νομίζω το Σύνταγμα να υπήρξε τόσο... αγροτικό ποτέ, (τουλάχιστον όχι μετά το 1900 που εμφανίστηκαν τα ηλεκτρικά τραμ) πάντα είχε κάποια κτίσματα σ' αυτή τη γωνία. Θα σας βοηθήσω λέγοντας ότι:
1) η καμπύλη που διαγράφει το τραμ είναι πολύ πιο "κλειστή" απ' ό,τι φαίνεται στη φωτό
2) τα "κιόσκια" που φαίνονται στη φωτό σήμερα είναι πάρκο
3) ο λόφος στο βάθος είναι ο Λυκαβηττός και...
4) πρόκειται για "τερματικό σταθμό!" (τώρα νομίζω παραβοήθησα! Tongue )
Απάντηση
#14
έψαχνα να βρώ όλες τις δεξιές στροφές που έχουν θέα τον Λυκαβητό και περνάει τραμ, οπότε μετά την χρήση του 4) καταλήγω στο Βασ. Σοφίας και Αλεξάνδρας, ήτοι Αφετηρία τρόλεϊ 7.
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση
#15
(16-12-2013, 11:46 PM)nikos1991 Έγραψε: έψαχνα να βρώ όλες τις δεξιές στροφές που έχουν θέα τον Λυκαβητό και περνάει τραμ, οπότε μετά την χρήση του 4) καταλήγω στο Βασ. Σοφίας και Αλεξάνδρας, ήτοι Αφετηρία τρόλεϊ 7.

Άμα λέω εγώ ότι παραβοήθησα... Tongue
ΣΩΣΤΟΣ!!! Το τραμ στρίβει από τα δεξιά της εικόνας (Αλεξάνδρας) όπου ήταν το τέρμα του στα αριστερά, (Βασ.Σοφίας) ξεκινώντας το "ταξίδι" προς Ομόνοια. Η φωτό είναι τραβηγμένη ακριβώς στο σημείο που πολύυυ αργότερα θα τοποθετηθεί η αφετηρία του τρόλεϊ 7. (τα κιόσκια μετατράπηκαν στη σημερινή "Πλατ.Ευαγγελικής Σχολής") Μάλιστα αν η φωτογραφία... συνεχιζόταν προς τα δεξιά θα βλέπαμε το τέρμα της γραμμής μπροστά σε αυτό το ΥΠΕΡΟΧΟ κτίριο

[Εικόνα: thumb_VillaThon-1937.jpg]

που δεν είναι άλλο από τη Βίλλα ΘΩΝ!!
Και πάλι συγχαρητήρια! Big Grin

Για να δούμε μ' αυτό τι ψάρια θα πιάσετε... Big Grin

[Εικόνα: thumb_Athens_Oldies_5.jpg]

Πιο εύκολο πιστεύω...
Απάντηση
#16
(17-12-2013, 12:48 AM)pvuccino Έγραψε: Και πάλι συγχαρητήρια! Big Grin
Ευχαριστώ Smile

(17-12-2013, 12:48 AM)pvuccino Έγραψε: Για να δούμε μ' αυτό τι ψάρια θα πιάσετε... Big Grin

[Εικόνα: thumb_Athens_Oldies_5.jpg]

Πιο εύκολο πιστεύω...

Απ' όσο θυμάμαι 2 σημεία υπάρχουν που διασταυρώνονταν οι γραμμές ΤΡΑΜ με τον ΟΣΕ. Το ένα είναι ο Αγ. Διονύσης στον Πειραιά, αλλά εκεί είναι μονή η γραμμή του τραίνου (και δεν βλέπω και εκκλησία) και το άλλο είναι η συμβολή Λένορμαν με Κων/πόλεως. Τραμ και διπλή σιδηροδρομική γραμμή (η μια είναι η κανονικού εύρους και η άλλη η μετρική)
ΥΓ:
Ελπίζω να μην την πάτησα και είναι καμιά Ιερά Οδός με τράμ...
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση
#17
(17-12-2013, 01:14 AM)nikos1991 Έγραψε: Ευχαριστώ Smile


Απ' όσο θυμάμαι 2 σημεία υπάρχουν που διασταυρώνονταν οι γραμμές ΤΡΑΜ με τον ΟΣΕ. Το ένα είναι ο Αγ. Διονύσης στον Πειραιά, αλλά εκεί είναι μονή η γραμμή του τραίνου (και δεν βλέπω και εκκλησία) και το άλλο είναι η συμβολή Λένορμαν με Κων/πόλεως. Τραμ και διπλή σιδηροδρομική γραμμή (η μια είναι η κανονικού εύρους και η άλλη η μετρική)
ΥΓ:
Ελπίζω να μην την πάτησα και είναι καμιά Ιερά Οδός με τράμ...

Και η Ιερά Οδός είχε τραμ πάντως! Tongue
Απάντηση
#18
(17-12-2013, 01:14 AM)nikos1991 Έγραψε: Ευχαριστώ Smile


Απ' όσο θυμάμαι 2 σημεία υπάρχουν που διασταυρώνονταν οι γραμμές ΤΡΑΜ με τον ΟΣΕ. Το ένα είναι ο Αγ. Διονύσης στον Πειραιά, αλλά εκεί είναι μονή η γραμμή του τραίνου (και δεν βλέπω και εκκλησία) και το άλλο είναι η συμβολή Λένορμαν με Κων/πόλεως. Τραμ και διπλή σιδηροδρομική γραμμή (η μια είναι η κανονικού εύρους και η άλλη η μετρική)
ΥΓ:
Ελπίζω να μην την πάτησα και είναι καμιά Ιερά Οδός με τράμ...

Ελλείψει καλύτερης εμπνεύσεως θα πω Ιερά Οδός και Κων/πολεως
Απάντηση
#19
(16-12-2013, 04:00 PM)pvuccino Έγραψε: Oι φωτογραφίες προέρχονται από το site www.bill-files.blogspot.gr, αλλά δε νομίζω να ανήκουν στον συγκεκριμένο (όχι όλες τουλάχιστον) γιατί τις έχω δει να κυκλοφορούν γενικά στο internet. Επίσης η πρόθεσή μου δεν ήταν ποτέ να τις ανεβάσω στην gallery, που γνωρίζω ότι υπάρχουν κανόνες περί πνευματικής ιδιοκτησίας, αλλά να τις "επισυνάψω" στο ποστ μου. Όταν είδα ότι αυτό δε γίνεται, αναγκάστηκα να το κάνω έτσι, αν όμως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος πες μου, είμαι όλος αυτιά! Smile Αυτό που δε μπορούσα να κάνω είναι να βάλω απευθείας link για τις φωτό απ' το site που τις πήρα, γιατί στην περιγραφή του συνδέσμου εμπεριέχεται και η τοποθεσία, οπότε θα μου "χάλαγε" το κουΐζ... Tongue

Πασο! Smile Αρκει με το τελος του quiz να βαλεις την πηγη των φωτογραφιων στην γκαλλερυ! Wink
Απάντηση
#20
(17-12-2013, 02:13 AM)pvuccino Έγραψε: Και η Ιερά Οδός είχε τραμ πάντως! Tongue

Γιατί είναι η Λένορμαν και όχι η Ιερά Οδός (κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον).
Η μαγική λέξη λέγεται περίπτερο. Όχι δεν έχω ιδέα πού ήταν τοποθετημένα τα περίπτερα πριν 50 χρόνια, αλλά στην Ιερά Οδό αν η φωτογραφία ήταν τραβηγμένη από A προς Δ δεν υπάρχει χώρος να μπει περίπτερο και δρόμος, λόγω ενός πολύ παλιού οικήματος. Σ' αυτό το σημείο η Κων/πόλεως είναι δυτικά των γραμμών.
Αν έχει τραβηχτεί από τα Α προς τα Δ θα φαινόταν το σπιτάκι του πασαγιοφύλακα δίπλα στον κύριο με το μπαστούνι, πίσω από τον ποδηλάτη.
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)