Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Νυχτερινές γραμμές
#51
Καλά εσύ περιμένεις τα ΣΚ που οι περισσότεροι κατά βάση γυρνάνε από clubbing να χτυπάνε εισιτήριο; Άμα μπεις ΣΚ ώρες τύπου 2-4 θα νομίζεις ότι είσαι σε κλαμπ και όχι σε λεωφορείο.

Στο τραμ (που είναι σχεδόν 24ωρο τα ΣΚ) ειδικά, γίνεται της Πόπης.
Απάντηση
#52
(02-07-2018, 01:11 AM)marios.ilioupoli Έγραψε: Επειδή δε το νεαρό της ηλικίας μου ίσως να μη βοηθάει, ποια ακριβώς ήταν η περίοδος που του τρόλεϊ λειτουργούσαν μετά τα μεσάνυχτα; Μόνο την περίοδο των Ολυμπιακών Αγώνων έχω υπόψιν μου αυτή τη στιγμή, που όντως είχαμε παράταση δρομολογίων ορισμένων γραμμών τρόλεϊ και μετά τα μεσάνυχτα (μέχρι τις 3:00 αν θυμάμαι καλά), όμως μιλάμε για μία πολύ ιδιαίτερη περίοδο.

Οι μικροί μας φίλοι ας κοιτάξουν τη σελίδα https://leoforeia.gr/forum/showthread.php?tid=1483 για να ενημερωθούν σχετικά. Από το 1989-1990 είχαμε ζήσει τα (προσωρινά) μεγαλεία των νυχτερινών τρόλεϊ.
Αν δεν έχεις χιούμορ, δεν στο πήρα εγώ - σόρι.
Απάντηση
#53
Α τόσο πρόσφατα. Εγώ πάντως αυτό που φοβάμαι, είναι ότι αντί να αυξηθούν θα περιοριστούν οι νυχτερινές γραμμές. Έχουν καταργηθεί ουκ ολίγες πρωινές γραμμές...οπότε δε θα μου κάνει εντύπωση αν καταργηθεί καμιά νυχτερινή γραμμή. Έτσι και αλλιώς τη νύχτα αυτοί που χτυπάνε εισιτήριο είναι μετρημένοι στα δάκτυλα, και αυτό είναι μια γερή δικαιολογία για να καταρηθούν.
Απάντηση
#54
(03-07-2018, 07:16 PM)NightLine Έγραψε: Α τόσο πρόσφατα. Εγώ πάντως αυτό που φοβάμαι, είναι ότι αντί να αυξηθούν θα περιοριστούν οι νυχτερινές γραμμές. Έχουν καταργηθεί ουκ ολίγες πρωινές γραμμές...οπότε δε θα μου κάνει εντύπωση αν καταργηθεί καμιά νυχτερινή γραμμή. Έτσι και αλλιώς τη νύχτα αυτοί που χτυπάνε εισιτήριο είναι μετρημένοι στα δάκτυλα, και αυτό είναι μια γερή δικαιολογία για να καταρηθούν.

Κανονιστε να πειραξετε το 11 rifle
ΠΑ.Δ.Α Πανεπιστημιουπολη 2.
Απάντηση
#55
Εγώ φοβάμαι τα 500 και 790 πιο πολύ. Τα 040 και 11 δε νομίζω να τα πειράξουν.
Απάντηση
#56
Και μια και είπα 790 αφού είναι η γραμμή που αντικαθιστά την κόκκινη του μετρό...δεν είναι λίγο άδικο, ότι από τη μία μεριά υπάρχει επέκταση (από Ελληνικό φτάνει μέχρι Γλυφάδα), ενώ από την άλλη υπάρχει κόψιμο (από Ανθούπολη φτάνει μόνο μέχρι Άγιο Αντώνιο); Θα μπορούσε να το πάει μέχρι Κηπούπολη από Άγιο Αντώνιο, γιατί έτσι αδικείται το Περιστέρι σε σύγκριση με τη Γλυφάδα.

Όχι ότι θα με ακούσουν και θα το εφαρμόσουν...απλά σκεφτόμουν ότι αδικείται η Δυτική μεριά της γραμμής.
Απάντηση
#57
(04-07-2018, 06:53 AM)NightLine Έγραψε: Και μια και είπα 790 αφού είναι η γραμμή που αντικαθιστά την κόκκινη του μετρό...δεν είναι λίγο άδικο, ότι από τη μία μεριά υπάρχει επέκταση (από Ελληνικό φτάνει μέχρι Γλυφάδα), ενώ από την άλλη υπάρχει κόψιμο (από Ανθούπολη φτάνει μόνο μέχρι Άγιο Αντώνιο); Θα μπορούσε να το πάει μέχρι Κηπούπολη από Άγιο Αντώνιο, γιατί έτσι αδικείται το Περιστέρι σε σύγκριση με τη Γλυφάδα.

Όχι ότι θα με ακούσουν και θα το εφαρμόσουν...απλά σκεφτόμουν ότι αδικείται η Δυτική μεριά της γραμμής.

Αν πάει μέχρι Κηπούπολη, θα χρειαστεί άλλα 15-20' περίπου στο χρόνο διαδρομής, το οποίο σημαίνει και πιο αραιά δρομολόγια. Το 790 χρειάζεται διαχωρισμό σε δύο γραμμές, η μεν ως νυχτερινό Α3 (Αθήνα - Γλυφάδα μέσω Βουλιαγμένης) και η δε ως νυχτερινό τρόλει 12 (Αθήνα - Αγ. Ιερόθεος μέσω Λένορμαν). Η βόλτα από Σεπόλια και Σταθμό Λαρίσης αρκετές φορές είναι άσκοπη με μηδενική επιβίβαση-αποβίβαση.
Απάντηση
#58
15'; Με τίποτα τη νύχτα. Κανά 10λεπτο συν, αφού τη νύχτα Άγιος Αντώνιος - Γλυφάδα το πάει σε 40-45' εφ'όσον δεν υπάρχει κίνηση στο δρόμο σε αντίθεση με τη μέρα.

Έχεις δίκιο για τα Α3 και 12 (ή Α13 αφού είπαμε για Κηπούπολη) αλλά σιγά μην το κάνουν. Στο Σταθμό Λαρίσης έχω δει κόσμο μερικές φορές η αλήθεια είναι.

Εγώ πάντως το έχω απορία. Από πού ξεφυτρώνει όλος αυτός ο κόσμος στην Γλυφάδα, γιατί όσες φορές έχω περπατήσει Γλυφάδα τις καθημερινές είναι νέκρα, ακόμα και στην Αγγέλου Μεταξά..και ξαφνικά μόλις πάω να πάρω το λεωφορείο, γίνεται χαμός κυρίως από μετανάστες.
Απάντηση
#59
Σήμερα στις 4:30 τα ξημερώματα, πετύχα στην λεωφόρο Ανδρέα Παπανδρέου στο Ίλιον, ένα λεωφορείο που είχε μέσα 2 επιβάτες πλην του οδηγού. Σε κάποια φάση το είδα να στρίβει και να μπαίνει στα Μυκονιάτικα των Αγίων Αναργύρων. Είδα κάτι πράσινα γράμματα μπροστά στο λεωφορείο, αλλά δεν πρόλαβα να δω τι έγραφε.

Τι ήταν αυτό; Απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει λεωφορείο που μπαίνει μέσα στα Μυκονιάτικα.
Απάντηση
#60
(03-09-2018, 07:15 PM)NightLine Έγραψε: Σήμερα στις 4:30 τα ξημερώματα, πετύχα στην λεωφόρο Ανδρέα Παπανδρέου στο Ίλιον, ένα λεωφορείο που είχε μέσα 2 επιβάτες πλην του οδηγού. Σε κάποια φάση το είδα να στρίβει και να μπαίνει στα Μυκονιάτικα των Αγίων Αναργύρων. Είδα κάτι πράσινα γράμματα μπροστά στο λεωφορείο, αλλά δεν πρόλαβα να δω τι έγραφε.

Τι ήταν αυτό; Απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει λεωφορείο που μπαίνει μέσα στα Μυκονιάτικα.

Υπηρεσιακό λογικά που είχε ''λαό'' μέσα!
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)