Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Παράξενες ονομασίες στάσεων στην Αθήνα
#81
(11-06-2018, 08:19 AM)NightLine Έγραψε: "Βόρειος Πόλος" επί της Γαλατσίου. Από που προέκυψε;

Πάντως για τα Κουνέλια που λέει ο από πάνω, είναι συνοικία του Δήμου Χαϊδαρίου, κάτω από την Αθηνών και πάνω από την Ιερά Οδό.

Στο ίντερνετ έχω δει ότι υπήρχε κέντρο διασκέδασης πριν πολλά χρόνια με αυτό το όνομα. Βεβαια, πριν μάθω αυτη τη θεωρία πίστευα ότι την ονόμασαν ετσι γιατι το σημείο ειναι το βορειο όριο του δήμου Αθηναίων, γιατι μετα αρχιζει ο δημος Γαλατσίου. Tongue
Απάντηση
#82
Λίγο εκτός θέματος... αλλά τι ρόλο βαράνε αυτά τα καρφιά που έχουν μπει στη στάση Συγγρού Φιξ από τη μεριά του Άττικα; Τα ίδια καρφιά υπάρχουν και στο φούρνο.
Απάντηση
#83
(10-07-2018, 12:46 AM)NightLine Έγραψε: Λίγο εκτός θέματος... αλλά τι ρόλο βαράνε αυτά τα καρφιά που έχουν μπει στη στάση Συγγρού Φιξ από τη μεριά του Άττικα; Τα ίδια καρφιά υπάρχουν και στο φούρνο.

Για να διώχνουν τα πουλιά. Συνηθίζεται σε πινακίδες καταστημάτων και έχουν αρχίσει να το χρησιμοποιούν από τον ΟΑΣΑ και σε οθόνες τηλεματικής. Νομίζω πως έχει και στην Πλατεία Κάνιγγος, όπου η οθόνη είχε γεμίσει από κουτσουλιές μία περίοδο.
Απάντηση
#84
Μάλιστα...να πω την αλήθεια δεν το φαντάστηκα. Νόμιζα ότι ήταν μια εκκεντρική ιδέα του δήμου Αθηναίων, να στολίσει την στάση με καρφιά.
Απάντηση
#85
Για να επαναφέρω το θέμα των περιεργων στάσεων, ποια στάση του 140 και του 164 έχει το πιο άκυρο, κατ εμε όνομα?
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Και η απάντηση είναι...ΑΪΝΤΑ ROFLROFLROFL
Το ξέρω μιας και κατεβαίνω μια δυο στάσεις μετά
- Μην καταστρέφετε κι άλλο το 164 !  Chair  - 
Απάντηση
#86
(27-10-2018, 11:56 PM)Larioupol Έγραψε: Και η απάντηση είναι...ΑΪΝΤΑ ROFLROFLROFL
Το ξέρω μιας και κατεβαίνω μια δυο στάσεις μετά

Δεν ξέρω αν θεωρείται "παράξενη". Πάντως σίγουρα δεν είναι παράλογη ονομασία, μιας και στην οδό Δαιδάλου υπήρχε ομώνυμος θερινός κινηματογράφος.
Απάντηση
#87
(28-10-2018, 12:51 AM)marios.ilioupoli Έγραψε: Δεν ξέρω αν θεωρείται "παράξενη". Πάντως σίγουρα δεν είναι παράλογη ονομασία, μιας και στην οδό Δαιδάλου υπήρχε ομώνυμος θερινός κινηματογράφος.

Για σένα μπορεί να μην είναι παράξενη, για άλλους όμως είναι.

Διάβαζα λίγο το τόπικ από την αρχή και έκλαιγα απ' τα γέλια με τις προηγούμενες αναρτήσεις... Τι Λίτσες, Σόνιες, Ντάλιες, Συκιές, Βόρειοι Πόλοι, Μανάρα (το οποίο μου θυμίζει το "μανάρα μου" ή το μεγάλο όχημα ΜΑΝ... αν και το σωστό είναι μάλλον Μαναρά), Κουνέλια και Μήτσος-Άννα! Απ' όλα έχει ο μπαξές!  ROFL
Απάντηση
#88
(28-10-2018, 12:51 AM)marios.ilioupoli Έγραψε: Δεν ξέρω αν θεωρείται "παράξενη". Πάντως σίγουρα δεν είναι παράλογη ονομασία, μιας και στην οδό Δαιδάλου υπήρχε ομώνυμος θερινός κινηματογράφος.

Πραγματικά δεν είχα ιδέα για την ύπαρξη θερινού κινηματογράφου εκεί...και η επόμενη που λέγεται Φαρμακείο δεν έχει λογική, θα μπορούσαν να ονομάσουν την σταση Θερμοπυλών. (υπάρχει ακόμα εκεί Φαρμακείο)
- Μην καταστρέφετε κι άλλο το 164 !  Chair  - 
Απάντηση
#89
Δεν ξέρω γιατί ακόμα δεν έχω γράψει για τη στάση "ΤΣΙΤΟΥΡΑ" στου Ζωγράφου. Πρέπει να πρόκειται για κάποιο γνωστό κάτοικο της περιοχής, αλλά η αναζήτηση του google δεν βοηθάει Wink
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση
#90
Στάση "ΑΡΑΠΗ" στην Αγίας Άννης στον Ρέντη. Διερχόμενες γραμμές οι 838/914, 860.
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)