Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Παράξενες ονομασίες στάσεων στην Αθήνα
#21
...ευτυχώς εκτός από τη Λίτσα δεν έχουμε άλλες στάσεις τύπου "Κούλα", "Νίτσα", "Πίτσα"... Tongue

Η στάση "Κυανούς Σταυρός" λέγεται έτσι, γιατί έχει κρατηθεί η κλίση της αρχαίας, όπου κάποια επίθετα είχαν τις καταλήξεις -ούς/-ούς/-ούν (με περισπωμένες), πχ. χρυσούς (όπως στη φράση "μπράβο, κερδίζεις χρυσούν ωρολόγιον", δηλαδή χρυσό ρολόι) Wink
Απάντηση
#22
Απαντήσεις στις απορίες... Ο "Κυανούς Σταυρός" είναι γραμματική εποχής. Οι "Ντάλιες" και οι "Γαρδένιες" όπως και τα διάφορα άλλα φυτά ήταν χαρακτηριστικά σημεία των εκάστοτε περιοχών. Το ίδιο ισχύει και για τις "Στροφές" (ο Τερλέγκας δεν τις είχε τραγουδήσει ακόμη). Στα παλιότερα χρόνια δεν πατούσες το κουδούνι και στεκόσουν στην πόρτα απλά αλλά φώναζες στον οδηγό να κάνει στάση και του ανέφερες το σημείο ("Οδηγέ μια στάση στις ντάλιες" ή "Οδηγέ στη στροφή στάση"). Με τα χρόνια οι ονομασίες καθιερώθηκαν. Άλλη περίπτωση αλλά ανάλογη είναι η περίπτωση της Μπράβου (που είναι το ορθό). Μπράβος εκτός από χαρακτηρισμός είναι και επώνυμο. Συνήθως ο συνεπώνυμος με τη στάση ήταν γνωστό πρόσωπο της περιοχής και στο συγκεκριμένο σημείο ήταν το σπίτι του, η επιχείρησή του ή ακόμη και το κτήμα του (ανάλογα "Στου Μπράβου, στάση). Συνηθίζεται ιδιαίτερα ακόμη και σήμερα στην επαρχία, αυτός είναι και ο λόγος που ρώτησα αν πρέπει να τις συμπεριλάβουμε γιατί εκεί εκτός από παράξενη προέλευση συχνά έχουν και πολλή πλάκα.
Απάντηση
#23
(13-11-2013, 12:28 AM)pvuccino Έγραψε: Επίσης είχα πάντα την απορία: Γιατί "Κυανούς Σταυρός" και όχι "Κυανός Σταυρός;;" (όταν ήμουν μικρός το 'λεγα "Κυανούς Σταυρούς!" Big Grin ) Και ποτέ δεν κατάλαβα προς τι όλες αυτές οι "Ντάλιες" και οι "Γαρδένιες;;" Ανθοπωλεία ήταν; Και γιατί δεν υπάρχει πουθενά μια "Τριανταφυλλιά;" Μια "Αζαλέα;" Ένα "Σκυλάκι" βρε αδερφέ!! Tongue Και η "Λίτσα" στο Περιστέρι ποια ήτανε;; Ποιο ψυχολογικό πρόβλημα οδήγησε κάποιον να ονόμασει μια στάση "Ψύγκα;;'' Τον "Χαρτοφύλακα" στην οδό Αιγάλεω που τον βρήκαν;; Κι επίσης γιατί τόσες "Φυστικιές," "Πεύκα," "Πευκάκια," "Πευκούλια," "Θυμαράκια" κτλ; Χάθηκαν οι Βελανιδίες;; Τόσα χρόνια στο κουρμπέτι ΦΕΤΟΣ είδα την πρώτη "Βελανιδιά" στη Λ.Λαυρίου!! (μετονομασία της στάσης "Βυθούλκα") Αν κι αυτό μπορεί να 'τανε και "Βελανίδια" ήταν κεφαλαία και δεν ξέρω! Tongue Επίσης η στάση "Μπράβο" του 035 από που προήλθε; Και γιατί στην κάθοδο λέγεται "Μπράβου;" Είναι για τον καφέ, για την εκπομπή της Κορομηλά ή για τους μπράβους της νύχτας;; Κι ένα κάρο "στροφές!" Ε λεωφορείο είναι μάτια μου, θα στρίβει, δε γίνεται να πηγαίνει όλο ευθεία! Δεν είναι λόγος αυτός κάθε φορά να το γιορτάζουμε! Εκτός κι αν λειτουργούσε στα παλιά τα χρόνια, όπως αργότερα οι πινακιδούλες με τις στροφές της ΕΑΣ. Του τύπου: "Μόλις δεις στάση Στροφή, ΣΤΡΙΒΕΙΣ!!!" Και πείτε μου τώρα εσείς: Υπάρχει αξιοπρεπής επιβάτης του 049 που θα πάει στον οδηγό και θα του πει "θέλω να κατέβω στη στάση Ελούλου" και δε θα σκάσει στα γέλια; Ή ο άλλος του 212 που θα πει "θέλω να κατέβω στην Κουλών;" Αμ η "Λαβάσσα;;" Αυτή η Λαβάσσα τι είναι ρε παιδιά;;; Κι έχει κι άλλες πολλές...

ROFLROFLROFLROFLROFLROFL ΘΕΟΣ!

Για τη "ΓΑΡΔΕΝΙΑ" της Λ. Βουλιαγμένης, η ονομασία οφείλεται σε παρακείμενο κινηματογράφο. Όπως και η ονομασία της επόμενης στάσης (ΝΑΝΑ).

Ξέχασες τη στάση "ΦΟΡΟΣ", στη Δάφνη. Και χωρίς να υπάρχει κάποια ΔΟΥ κοντά! Εκτός αν έμενε κανένας υπουργός οικονομικών στη γύρω περιοχή. Tongue
Απάντηση
#24
(13-11-2013, 12:36 AM)christos126 Έγραψε: ...ευτυχώς εκτός από τη Λίτσα δεν έχουμε άλλες στάσεις τύπου "Κούλα", "Νίτσα", "Πίτσα"... Tongue

Η στάση "Κυανούς Σταυρός" λέγεται έτσι, γιατί έχει κρατηθεί η κλίση της αρχαίας, όπου κάποια επίθετα είχαν τις καταλήξεις -ούς/-ούς/-ούν (με περισπωμένες), πχ. χρυσούς (όπως στη φράση "μπράβο, κερδίζεις χρυσούν ωρολόγιον", δηλαδή χρυσό ρολόι) Wink

Κι ο Ερυθρός Σταυρός γιατί είναι Ερυθρός και όχι Ερυθρούς σαν καλό παιδάκι; Big Grin Δεν μπορούσε να πάρει παράδειγμα ο Κυανούς απ' τον Ερυθρούς;; Ξέρω βλακείες λέω, απλά το Κυανούς Σταυρός μου φαινόταν πάντα πάρα πολύ αστείο!!
Απάντηση
#25
Για να κάνω έτσι λίγο το σπασικλάκι, αναφέρω ότι ο "ερυθρός" ανήκε σε άλλη κλίση, και το επίθετο ήταν ερυθρός-ερυθρά/ερυθρόν - αλλιώς φυσικά θα το είχαν κρατήσει έτσι !!! Tongue

Κατά τα άλλα, οι παλαιότεροι ή οι πιο γνώστες θα μπορούν να διαφωτίσουν περί των "Φόρων", στάσεις που υπάρχουν και σε άλλα σημεία πέριξ της κυρίως Αθήνας, καθώς οι ονομασίες δεν είναι άσχετες όπως φαίνονται τώρα πια !

Θα έλεγα πάντως ότι η "Ελούλου" επί της Πειραιώς τα σπάει σαν ονομασία, και δεν έχω ιδέα τι θέλει ο ο ποιητής να πει...
Απάντηση
#26
(13-11-2013, 12:45 AM)marios.ilioupoli Έγραψε: ROFLROFLROFLROFLROFLROFL ΘΕΟΣ!

Για τη "ΓΑΡΔΕΝΙΑ" της Λ. Βουλιαγμένης, η ονομασία οφείλεται σε παρακείμενο κινηματογράφο. Όπως και η ονομασία της επόμενης στάσης (ΝΑΝΑ).

Ξέχασες τη στάση "ΦΟΡΟΣ", στη Δάφνη. Και χωρίς να υπάρχει κάποια ΔΟΥ κοντά! Εκτός αν έμενε κανένας υπουργός οικονομικών στη γύρω περιοχή. Tongue

Όπα κάτσε! Για τους "Φόρους" ξέρω! Ήταν κάτι "τύπου" διόδια στα όρια της πόλης και πληρώνανε τα αυτοκίνητα κάτι που ήταν σαν... Ταμείο Οδοποιίας;;; Για την κατασκευή και τη συντήρηση των δρόμων;; Κάτι σχετικό τελος πάντων! Για τους "Φάρους" δεν ξέρω! Αλλά υποθέτω ότι ήταν τα πρώτα φανάρια και ο κόσμος επειδή δεν ήξερε ακριβώς τι ήταν αυτό το πράγμα, το έλεγε Φάρο! Big Grin
Απάντηση
#27
(13-11-2013, 12:28 AM)pvuccino Έγραψε: Επίσης είχα πάντα την απορία: Γιατί "Κυανούς Σταυρός" και όχι "Κυανός Σταυρός;;" (όταν ήμουν μικρός το 'λεγα "Κυανούς Σταυρούς!" Big Grin )

Θυμάμαι είναι γραμματικό φαινόμενο (το 'χαμε κάνει σε Γυμνάσιο-Λύκειο). Το επίθετο έχει κατάληξη σε -ούς, όπως ο ''Χρυσούς Αιών του Περικλέους''... (τι θυμήθηκα τώρα...)

(13-11-2013, 12:28 AM)pvuccino Έγραψε: Και ποτέ δεν κατάλαβα προς τι όλες αυτές οι "Ντάλιες" και οι "Γαρδένιες;;" Ανθοπωλεία ήταν; Και γιατί δεν υπάρχει πουθενά μια "Τριανταφυλλιά;" Μια "Αζαλέα;" Ένα "Σκυλάκι" βρε αδερφέ!! Tongue Και η "Λίτσα" στο Περιστέρι ποια ήτανε;;

Υπάρχει και η ''Σόνια'' στην Αλεξάνδρας!

(13-11-2013, 12:28 AM)pvuccino Έγραψε: Επίσης η στάση "Μπράβο" του 035 από που προήλθε; Και γιατί στην κάθοδο λέγεται "Μπράβου;" Είναι για τον καφέ, για την εκπομπή της Κορομηλά ή για τους μπράβους της νύχτας;; Κι ένα κάρο "στροφές!" Ε λεωφορείο είναι μάτια μου, θα στρίβει, δε γίνεται να πηγαίνει όλο ευθεία!

Έλιωσα! ROFL ROFL ROFL
Απάντηση
#28
(13-11-2013, 12:28 AM)pvuccino Έγραψε: Και ποτέ δεν κατάλαβα προς τι όλες αυτές οι "Ντάλιες" και οι "Γαρδένιες;;" Ανθοπωλεία ήταν;

Πάντως στη Βουλιαγμένης μετά τον Άγιο Ιωάννη, ΓΑΡΔΕΝΙΑ λέγεται λόγω του ομώνυμου κινηματογράφου που υπήρχε εκεί.

Σύναψη:Κι επίσης γιατί τόσες "Φυστικιές,"

Όντως, έχει στάση ΦΥΣΤΙΚΙΕΣ κοντά στο τέρμα των λεωφορείων της Άνω Νέας Σμύρνης. Μου έκανε εντύπωση!

Άσχετο: η πιο άκυρη ονομασία στάσης είναι στο "Υγεία" επί της Κηφισίας, που αντί να ονομάζεται ΥΓΕΙΑ, έχει το όνομα ΥΓΕΙΑΣ (!)

Επίσης άκυρη είναι η ονομασία του σταθμού Μετρό ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, ο οποίος βρίσκεται εντός των ορίων του Δήμου... Χαλανδρίου (!)

Όσον αφορά δε τα γυναικεία ονόματα, η στάση ΣΟΝΙΑ επί της Αλεξάνδρας (λόγω του ομώνυμου κινηματογράφου) είναι οπωσδήποτε από τις πιο κλασσικές.
Απάντηση
#29
(13-11-2013, 12:45 AM)marios.ilioupoli Έγραψε: Ξέχασες τη στάση "ΦΟΡΟΣ", στη Δάφνη. Και χωρίς να υπάρχει κάποια ΔΟΥ κοντά! Εκτός αν έμενε κανένας υπουργός οικονομικών στη γύρω περιοχή. Tongue
Και αυτή είναι ιστορική ονομασία. Δεν έχει καμία σχέση ούτε με ΔΟΥ, ούτε με υπουργούς οικονομικών. Από μνήμης και με ενδεχόμενο να μην είναι έτσι ακριβώς (χωρίς να αλλάζει όμως το νόημα) είναι το σημείο όπου οι εισερχόμενοι στην πόλη πραματευτές κατέβαλλαν κάποιο τέλος προκειμένου να τους επιτραπεί η είσοδος και να πουλήσουν τα όποια αγαθά τους. Θα το ψάξω λίγο παραπάνω και θα επανέλθω...

Γράφουμε όλοι μαζί ταυτόχρονα και δίνουμε από δύο απαντήσεις στο ίδιο θέμα ή είναι ιδέα μου;
Απάντηση
#30
Αξίζει να δείτε και τη σειρά των στάσεων της Β12, από την Πλ. Αγίων Αναργύρων και μετά!

http://www.oasa.gr/xmap.php?id=pb12
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)