Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ποιές λεωφορειακές γραμμές έχετε χρησιμοποιήσει;
#21
(28-10-2018, 11:15 AM)Larioupol Έγραψε: Εγώ προσωπικά έχω μπει σε πολύ λίγες γραμμές, αλλά σε όσες έχω μπει (πλην 2-3) ήταν για μεγάλη διαδρομή

040(καταλαθως),057,101,106,109,111(οταν υπήρχε),112,122,130,131,136,137,140,141,155,164,165(οσο υπήρχε),171,201,202(οταν υπάρχει σαν Στ.Δαφνη,Στ. Συγγρού Φιξ) ,206,208(οταν υπήρχε),212,217,218,219,229,237,550,732,816(ναι το πέτυχα),Α2,Α3,Α4(οταν υπήρχε),Β1,Β3(οταν υπήρχε),Χ97

Από τρόλεϊ: 10,12

Ολόκληρη την 550 και 732 (δεν έχει σημασία από ποια μεριά) ;

Γιατί παίζει να είμαι ο μοναδικός άνθρωπος που να το έχει κάνει όπως είπα πιο πάνω -κυρίως από Π. Φάληρο προς Κηφισιά και από Βύρωνα στο Ίλιον αντίστοιχα-, και θα ήταν ενδιαφέρον άμα υπήρχε κι άλλος που να το έχει κάνει αυτό....όπως και να το κάνουμε είναι δύο περιοχές που δεν επικοινωνούν μεταξύ τους. Παρόμοια περίπτωση είναι το 856 (Αιγάλεω - Ηλιούπολη) ή το 421 (Άγιοι Ανάργυροι - Αγία Παρασκευή) αν και στο τελευταίο έχω δει ελάχιστες περιπτώσεις να κατεβαίνουν Αγία Παρασκευή ενώ έχουν μπει από Αγίους.

Δηλαδή δεν κάνουν κάποια τεράστια απόσταση (πλην του 550), απλά συνδέουν δύο περιοχές που γενικά δεν επικοινωνούν η μία με την άλλη, σε αντίθεση με τα 304, 305, 308 π.χ. που κάποιος θα τα πάρει από την Αφετηρία και θα κατέβει Αρτέμιδα, Βραυρώνα, Κορωπί...
Απάντηση
#22
(29-10-2018, 08:44 AM)NightLine Έγραψε: Ολόκληρη την 550 και 732 (δεν έχει σημασία από ποια μεριά) ;

Γιατί παίζει να είμαι ο μοναδικός άνθρωπος που να το έχει κάνει όπως είπα πιο πάνω -κυρίως από Π. Φάληρο προς Κηφισιά και από Βύρωνα στο Ίλιον αντίστοιχα-, και θα ήταν ενδιαφέρον άμα υπήρχε κι άλλος που να το έχει κάνει αυτό....όπως και να το κάνουμε είναι δύο περιοχές που δεν επικοινωνούν μεταξύ τους. Παρόμοια περίπτωση είναι το 856 (Αιγάλεω - Ηλιούπολη) ή το 421 (Άγιοι Ανάργυροι - Αγία Παρασκευή) αν και στο τελευταίο έχω δει ελάχιστες περιπτώσεις να κατεβαίνουν Αγία Παρασκευή ενώ έχουν μπει από Αγίους.

Δηλαδή δεν κάνουν κάποια τεράστια απόσταση (πλην του 550), απλά συνδέουν δύο περιοχές που γενικά δεν επικοινωνούν η μία με την άλλη, σε αντίθεση με τα 304, 305, 308 π.χ. που κάποιος θα τα πάρει από την Αφετηρία και θα κατέβει Αρτέμιδα, Βραυρώνα, Κορωπί...

Όλοκληρη την 550 σε μια μετακίνηση δεν την έχω κάνει. Έχω κατέβει αρκετές φορές από Α1 στην ΑΦ550 (ή έχω πάει για καφέ στο Φλοίσβο) για να το παρω προς κέντρο (Φιξ, Πινακοθήκη, Πλ. Αμπελοκήπων) και το αντίστροφο όπως επίσης πολλές φορές το έχω χρησιμοποιήσει από Ιλίσια, Ζέρβα ή Μακρυγιάννη μέχρι το Τέρμα της Κηφισιάς.
Αντίστοιχα και το 732 το έχω χρησιμοποιήσει ώς διακεντρικό (Ευαγγελισμός - Αττική) όπως και από τις 2 πλευρές του μέχρι αφετηρία/τέρμα, αλλά ποτέ δεν πήγα Βύρωνα για να το πάρω μέχρι τον Αγ. Φανούριο.
Αντίθετα έχω κάνει ολόκληρο το 140 μονομιάς, όπως επίσης και 421, 703, 891 και τα πιο "light" 054, 227, 608, 622, 815, 856.
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση
#23
Το 140 μονομιάς; Από Γλυφάδα ή για Πολύγωνο; Είχε γράψει κάποιος ένα άρθρο στο oneman που έλεγε ότι έκανε όλη τη διαδρομή του 140. Μήπως είσαι ο ίδιος;

Που στην ουσία είναι μια γραμμή που εξυπηρετεί τα Προάστια που βρίσκονται Δυτικά του Υμηττού, αντικαθιστώντας την Κατεχάκη κατά κάποιο τρόπο, και όχι όλα αυτά που ακούγονται κατά καιρούς.

703 πάλι... λίγο κουφό μου ακούγεται να το κάνει κάποιος ολόκληρο, αφού ο ΗΣΑΠ συνδέεται με Πειραιά και Άγιο Ελευθέριο.
Απάντηση
#24
(29-10-2018, 04:51 PM)NightLine Έγραψε: Το 140 μονομιάς; Από Γλυφάδα ή για Πολύγωνο; Είχε γράψει κάποιος ένα άρθρο στο oneman που έλεγε ότι έκανε όλη τη διαδρομή του 140. Μήπως είσαι ο ίδιος;

Που στην ουσία είναι μια γραμμή που εξυπηρετεί τα Προάστια που βρίσκονται Δυτικά του Υμηττού, αντικαθιστώντας  την Κατεχάκη κατά κάποιο τρόπο, και όχι όλα αυτά που ακούγονται κατά καιρούς.

703 πάλι... λίγο κουφό μου ακούγεται να το κάνει κάποιος ολόκληρο, αφού ο ΗΣΑΠ συνδέεται με Πειραιά και Άγιο Ελευθέριο.

Γλυφάδα - Πολύγωνο κι επιστροφή στο Παγκράτι για καφέ Wink Συνολικός χρόνος διαδρομής 2:40' με διάλειμμα σχεδόν μισάωρο στο Πολύγωνο (για λίγο δεν πρόλαβα να μπω στο μπροστά και να φύγω αμέσως).
Τόσο στο 140, όσο και στο 703 δεν είχα ανάγκη να πάω κάπου συγκεκριμένα, απλά είχα πολύ ελεύθερο χρόνο (όντας φοιτητής τότε). Κάπως έτσι, είχα πάει και μέχρι το τέρμα του 861, με παρέα, απλά και μόνο για να δούμε πού είναι το τέρμα αυτής της γραμμής..
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση
#25
(29-10-2018, 08:44 AM)NightLine Έγραψε: Ολόκληρη την 550 και 732 (δεν έχει σημασία από ποια μεριά) ;

Γιατί παίζει να είμαι ο μοναδικός άνθρωπος που να το έχει κάνει όπως είπα πιο πάνω -κυρίως από Π. Φάληρο προς Κηφισιά και από Βύρωνα στο Ίλιον αντίστοιχα-, και θα ήταν ενδιαφέρον άμα υπήρχε κι άλλος που να το έχει κάνει αυτό....όπως και να το κάνουμε είναι δύο περιοχές που δεν επικοινωνούν μεταξύ τους. Παρόμοια περίπτωση είναι το 856 (Αιγάλεω - Ηλιούπολη) ή το 421 (Άγιοι Ανάργυροι - Αγία Παρασκευή) αν και στο τελευταίο έχω δει ελάχιστες περιπτώσεις να κατεβαίνουν Αγία Παρασκευή ενώ έχουν μπει από Αγίους.

Δηλαδή δεν κάνουν κάποια τεράστια απόσταση (πλην του 550), απλά συνδέουν δύο περιοχές που γενικά δεν επικοινωνούν η μία με την άλλη, σε αντίθεση με τα 304, 305, 308 π.χ. που κάποιος θα τα πάρει από την Αφετηρία και θα κατέβει Αρτέμιδα, Βραυρώνα, Κορωπί...

Όχι, το 732 το έκανα από Δυρραχιου μέχρι Σύνταγμα και το 550 και το 10 τα χρησιμοποιούσα τακτικά για να παω από Συγγρού Φιξ στο Στάδιο (Μετς)
- Μην καταστρέφετε κι άλλο το 164 !  Chair  - 
Απάντηση
#26
(29-10-2018, 04:51 PM)NightLine Έγραψε: Το 140 μονομιάς; Από Γλυφάδα ή για Πολύγωνο; Είχε γράψει κάποιος ένα άρθρο στο oneman που έλεγε ότι έκανε όλη τη διαδρομή του 140. Μήπως είσαι ο ίδιος;

Που στην ουσία είναι μια γραμμή που εξυπηρετεί τα Προάστια που βρίσκονται Δυτικά του Υμηττού, αντικαθιστώντας την Κατεχάκη κατά κάποιο τρόπο, και όχι όλα αυτά που ακούγονται κατά καιρούς.

703 πάλι... λίγο κουφό μου ακούγεται να το κάνει κάποιος ολόκληρο, αφού ο ΗΣΑΠ συνδέεται με Πειραιά και Άγιο Ελευθέριο.

Το 140 το παίρνω 3-4 φορές την εβδομάδα για διαδρομή Αργυρούπολη - Βύρωνας και Υμηττός - Αργυρούπολη
- Μην καταστρέφετε κι άλλο το 164 !  Chair  - 
Απάντηση
#27
Λέω και γω...να βρω έναν άνθρωπο (πλην του οδηγού) που να έχει πάει από Βύρωνα στο Ίλιον ή το αντίστροφο.

Το 861 το έχω πάρει και γω μέχρι τέρμα αλλά και για να εξερευνήσω την περιοχή. Έναν οικισμό του δήμου Μάνδρας - Ειδυλλίας (Πανόραμα ή Παλαιοχώρι νομίζω) ο οποίος είναι από τους ελάχιστους επαρχειακούς οικισμούς της Αττικής που απολαμβάνει τέτοια προνόμια, δηλαδή το να εξυπηρετείται με αστικό λεωφορείο. Οι άλλοι είναι στην άλλη μεριά στα Σπάτα (Άγιος Σεραφείμ, Αγία Κυριακή, κτλ) με τα 322, 323...η αλήθεια είναι ότι τα δύο τελευταία δε τα έχω πάρει ποτέ, αλλά από Αγία Κυριακή έχω περάσει και δεν είχα και τις καλύτερες εμπειρίες (δέχθηκα επίθεση από τσοπανόσκυλα (!!!) ). Ίσως κάποια στιγμή τα πάρω έτσι από περιέργεια, αλλά να φροντίσω να κατέβω κάπου που είναι πιο...πολιτισμός.
Απάντηση
#28
Έχω πάρει σχεδόν όλη την διαδρομή του 218 από Δάφνη Πειραιά και το αντίστροφο, τα 212,206(σιγά την υπόθεση). Έχω πάρει και τραμ από Νέο Κόσμο μέχρι Κολυμβητήριο Γλυφάδας. Εκεί αξίζει ένας έπαινος που άντεξα μια ώρα μες το τραμ (ευτυχώς που ήταν χειμώνας και πολλές στάσεις τις έκανε nonstop)
- Μην καταστρέφετε κι άλλο το 164 !  Chair  - 
Απάντηση
#29
Μια ώρα από Νέο Κόσμο για Γλυφάδα και μάλιστα με πολλές στάσεις non-stop; Δεν παίζει. Κανά 40' είναι θαρρώ. Το τραμ το χειμώνα πάντως φυτοζωεί, μόνο τη θερινή περίοδο παίρνει τα πάνω του ειδικά τα ξημερώματα Κυριακής λόγω Bolivar, Akanthus, κτλ...αφού ακόμα και παιδιά από τα ΒΠ κατεβαίνουν κάτω και γυρίζουν σπίτια τους με το τραμ για να βγουν Σύνταγμα, και μετά να ανέβουν πάνω.

Τουλάχιστον βρήκες να καθίσεις; Γιατί άλλο να κάθεσαι και άλλο να ταξιδεύεις όρθιος. Και ακόμα χειρότερα να ταξιδεύεις όρθιος με πολύ κόσμο γύρω σου. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι από Άττικη έως Πετρούπολη και από Αττική έως Άνω Λιόσια, που δε θα βρεις να καθίσεις άμα δε το πάρεις από Αφετηρία. Ο χρόνος φαίνεται μεγαλύτερος άμα ταξιδεύεις όρθιος, χώρια που πρέπει να έχω και το ένα χέρι στην τσέπη γιατί έχω μέσα κινητό και μπορεί κάποιος να βρει την ευκαιρία να το σουφρώσει.
Απάντηση
#30
Έχω πετύχει 816, έχω προλάβει 911 και έχω μπει σε 903 στην αυθεντική διαδρομή (από Σοφοκλέους/Ανδρομάχης).
Θα σέβεστε.
Αν δεν έχεις χιούμορ, δεν στο πήρα εγώ - σόρι.
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)