Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ποιές λεωφορειακές γραμμές έχετε χρησιμοποιήσει;
#31
Wink 
(02-11-2018, 01:18 PM)amoran Έγραψε: Έχω πετύχει 816, έχω προλάβει 911 και έχω μπει σε 903 στην αυθεντική διαδρομή (από Σοφοκλέους/Ανδρομάχης).
Θα σέβεστε.

ROFL ROFL ROFL ROFL 

Kάτσε να θυμηθώ :
091 Ομόνοια - Ανατ. Αερολιμένας.
101 Ανατ. Αερολιμένας - Πειραιάς.
231 Κουμουνδούρου - Μιχαλακοπούλου - Γουδί.
242 Πολυτεχνείο (Στουρνάρη) - Πολυτεχνειούπολη.

Πιάνω τίποτα ή να πάρω κάμψεις;;
Απάντηση
#32
(02-11-2018, 01:18 PM)amoran Έγραψε: Έχω πετύχει 816, έχω προλάβει 911 και έχω μπει σε 903 στην αυθεντική διαδρομή (από Σοφοκλέους/Ανδρομάχης).
Θα σέβεστε.


801 και 836 όμως; Άμα τα πετύχεις φρόντισε να βγάλεις καμία φώτο, γιατί είναι στην ουσία λεωφορεία αστικοί μύθοι.
Απάντηση
#33
Αστικοί μύθοι? Εννοείς ότι δεν εκτελούνται? Δεν νομίζω αλλά το ρωτάω γιατί όντως δεν έχω κάνει ποτέ τον κόπο να πάω να τα δω από κοντά!

Πάντως δεν θα ήταν η πρώτη φορά που γραμμή υπάρχει μόνο στα χαρτιά αφού το Ε15 υπήρχε στα δρομολόγια αλλά στη πράξη είχε να βγει από το Νοέμβριο του 2015!
Απάντηση
#34
Εκτελούνται αλλά έχουν μόλις ένα δρομολόγιο την ημέρα και αυτό νωρίς το πρωί. Οπότε το να τα πετύχεις είναι σχεδόν αδύνατον. Το 801 είχα πετύχει πέρσι πολύ νωρίς το πρωί στον Πειραιά, αλλά είχε τελειώσει η μπαταρία και δε το έβγαλα φωτογραφία.

Και έπειτα δεν ξέρω αν σε αφήνουν να επιβιβαστείς σε αυτά άμα είσαι απλός πολίτης, γιατί μπαίνουν μέσα σε στρατόπεδα.

Ακόμα και το Google Earth δεν έχει κάνει καταγραφή από κάποιο σημείο και μετά στην οδό Παλάσκα, οπότε μάλλον είναι Terra Incognita.
Απάντηση
#35
(02-11-2018, 05:33 PM)Citaro Έγραψε: 101 Ανατ. Αερολιμένας - Πειραιάς.

Αυτό δεν ήταν "Πειραιά - Ν. Αερολιμένας";  

(02-11-2018, 05:33 PM)Citaro Έγραψε: Πιάνω τίποτα ή να πάρω κάμψεις;;

Θέσεις για κάμψεις λαβαααα-ΤΕ!  Tongue
Απάντηση
#36
(02-11-2018, 07:48 PM)NightLine Έγραψε: 801 και 836 όμως; Άμα τα πετύχεις φρόντισε να βγάλεις καμία φώτο, γιατί είναι στην ουσία λεωφορεία αστικοί μύθοι.

Δεν είναι αστικοί μύθοι. Αν σηκωθείς λίγο αξημέρωτα, θα τα δείς! Έχω πετύχει 836 ούκ ολίγες φορές! Wink
(02-11-2018, 09:15 PM)N1Ellinikou Έγραψε: Αυτό δεν ήταν "Πειραιά - Ν. Αερολιμένας"; 
Θέσεις για κάμψεις λαβαααα-ΤΕ!  Tongue

Ω, ναι!!! Το είχα πετύχει με Ikarus παλιότερα, ως είθισται!
(02-11-2018, 01:18 PM)amoran Έγραψε: Έχω πετύχει 816, έχω προλάβει 911 και έχω μπει σε 903 στην αυθεντική διαδρομή (από Σοφοκλέους/Ανδρομάχης).
Θα σέβεστε.

Τι να πω κι εγώ που έχω μπεί σε 049 με Leyland Olympian και 904/905 με Balkancar... ;-PPP
Ikarus Karosszéria - És Jármugyár, Matyásfőld - Székesfehérvár
[Εικόνα: ikarus2.gif]
Απάντηση
#37
(02-11-2018, 09:15 PM)N1Ellinikou Έγραψε: Αυτό δεν ήταν "Πειραιά - Ν. Αερολιμένας";  


Θέσεις για κάμψεις λαβαααα-ΤΕ!  Tongue

Aπό Οκτώβριο 1995 καταγράφομαι ως κάτοικος Αθηνών. Άρααα, πέφτω και παίρνω... Big Grin
Απάντηση
#38
Δε ξέρω που να το βάλω, όποτε το βάζω εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα, μιας και ψιλοκολλάει, μιας και το 421 είναι μια γραμμή που χρησιμοποιώ πολύ συχνά, μπορώ να πω ακόμα και σε καθημερινή βάση ορισμένες φορές. Αυτό που με σοκάρει είναι ότι πολλοί χρησιμοποιούν τη συγκεκριμένη γραμμή για να πάνε... από Αγία Παρασκευή μέτρο στην πλατεία της Αγίας Παρασκευής ή το αντίστροφο!!!!!!! Και δε μιλάμε για ηλικιωμένους, αλλά νέους. Μιλάμε για απόσταση 1 χιλιομέτρου, και έχω ακούσει ουκ ολίγες φορές να παραπονιούνται ότι το μέτρο της ΑΠ είναι "μακριά" από την κεντρική πλατεία. Παρόμοια περίπτωση είναι και το Β9 που πολλοί ανεβαίνουν από την Αχαρνών (της Κηφισιάς) για να βγουν στον ΗΣΑΠ.

Άλλο να το πάρεις για να πας από Νέα Ιωνία προς Αγία ή το ανάποδο, και άλλο αυτό. Θυμήθηκα τη συζήτηση που είχαμε στο άλλο θέμα, που δε συμφωνούσα με το σταθμό Κολωνάκι, και το χαρακτήριζα τσάμπα έξοδα αφού είναι δίπλα στο Σύνταγμα.

Μπορεί να ακουστώ κακός... αλλά θαρρώ ότι ο κόσμος έχει μάθει στο καθησιό και απόσταση ενός χιλιομέτρου του φαίνεται too much. Βέβαια θα μου πείτε τι με νοιάζει που ανεβαίνει και που κατεβαίνει ο καθένας... απλά με σοκάρει, και ήθελα να το γράψω.
Απάντηση
#39
(17-12-2018, 04:48 PM)NightLine Έγραψε: Δε ξέρω που να το βάλω, όποτε το βάζω εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα, μιας και ψιλοκολλάει, μιας και το 421 είναι μια γραμμή που χρησιμοποιώ πολύ συχνά, μπορώ να πω ακόμα και σε καθημερινή βάση ορισμένες φορές. Αυτό που με σοκάρει είναι ότι πολλοί χρησιμοποιούν τη συγκεκριμένη γραμμή για να πάνε... από Αγία Παρασκευή μέτρο στην πλατεία της Αγίας Παρασκευής ή το αντίστροφο!!!!!!! Και δε μιλάμε για ηλικιωμένους, αλλά νέους. Μιλάμε για απόσταση 1 χιλιομέτρου, και έχω ακούσει ουκ ολίγες φορές να παραπονιούνται ότι το μέτρο της ΑΠ είναι "μακριά" από την κεντρική πλατεία. Παρόμοια περίπτωση είναι και το Β9 που πολλοί ανεβαίνουν από την Αχαρνών (της Κηφισιάς) για να βγουν στον ΗΣΑΠ.

Άλλο να το πάρεις για να πας από Νέα Ιωνία προς Αγία ή το ανάποδο, και άλλο αυτό. Θυμήθηκα τη συζήτηση που είχαμε στο άλλο θέμα, που δε συμφωνούσα με το σταθμό Κολωνάκι, και το χαρακτήριζα τσάμπα έξοδα αφού είναι δίπλα στο Σύνταγμα.

Μπορεί να ακουστώ κακός... αλλά θαρρώ ότι ο κόσμος έχει μάθει στο καθησιό και απόσταση ενός χιλιομέτρου του φαίνεται too much. Βέβαια θα μου πείτε τι με νοιάζει που ανεβαίνει και που κατεβαίνει ο καθένας... απλά με σοκάρει, και ήθελα να το γράψω.

Πάνω και σε αυτό το γεγονός βασίστηκε η συζήτηση που είχαμε στο παρελθόν για τους σταθμούς του μετρό σε Κολωνάκι και Εξάρχεια. Καλώς ή κακώς θα πρέπει να λαμβάνονται υπ' όψιν οι συνήθειες των επιβατών όταν σχεδιάζεται ένα τόσο κοστοβόρο σύστημα όπως το μετρό. Σε κάποια πράγματα μπορούν οι σχεδιαστές να αλλάξουν τις συνήθειες των επιβατών αν τους δώσουν ένα καλό δέλεαρ (π.χ η κατάργηση των ακτινικών προς κέντρο, έγινε με δέλεαρ ένα από τα καλύτερα - σε ποιοτικά στοιχεία - δίκτυα μετρό της Ευρώπης*), αλλά σε κάποια άλλα θα χάσουν τη μπάλα αν τα τολμήσουν (όπως σταθμοί του μετρό χωρίς σύνδεση λεωφορείου ή μακριά από το κέντρο της συνοικίας - βλ. Ελαιώνας, Αγ. Παρασκευή - Κάντζα)

* αναφέροντας ότι έχουμε ένα από τα καλύτερα δίκτυα μετρό της Ευρώπης, προφανώς δεν αναφέρομαι στο μήκος του δικτύου που είναι μικρό ούτε στη μέτρια συχνότητα αλλά:
- οι σταθμοί είναι υπερπαραγωγή για να πείσουν το χρήστη ότι είναι κάτι επιβλητικό, όταν οι πλειοψηφία των σταθμών στην Ευρώπη είναι στα πρότυπα της Βικτώριας (2 αποβάθρες και μια σκάλα που οδηγεί στο δρόμο και τίποτα παραπάνω)
- τραίνα με αρκετές ανέσεις (εκτός από τα 1ης παραλαβής, τα υπόλοιπα διαθέτουν A/C - κάτι που το 2002 που έγινε η παραγγελία δεν ήταν δεδομένο για τα περισσότερα μετρό - όπως επίσης είναι αρκετά αθόρυβα και μεγάλο μήκος συρμού - δεν γίνονται κοπτοραπτικές για να έχουμε μικρότερα τραίνα το ΣΚ)
- καθαριότητα - σε πολλές πόλεις, λόγω και του απαρχαιομένου δικτύου (ιδιαίτερα Λονδίνο και Παρίσι) βλέπεις ποντίκια και άλλα συμπαθέστατα ζωάκια να κυκλοφορούν στις γραμμές και τις αποβάθρες!!! στην Αθήνα για την ώρα δεν είναι ορατά η συγκεκριμένη πανίδα
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση
#40
Λεωφορεία: 026, 036, 054, 171, 203, 206, 212, 224, 237, 444, 602, 605, 608, 622, 651, 830, 831, 904, Α5, Α7, Α8, Β8, Γ8
Τρόλεϊ: 2, 3, 5, 11, 13, 14
(άμα κάτσω και σκεφτώ ίσως θυμηθώ κι άλλα)
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)