Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Παλιές λεωφορειακές γραμμές - Διαδρομές, συχνότητες κλπ
(10-02-2023, 07:01 PM)Giannis Έγραψε: Αν δεις το EXIF της φωτογραφίας, θα δεις ότι την φωτογραφία με το Vanhoolίνι την τράβηξα στις 9-3-2010, όταν η γραμμή 720 πήγαινε από την Ανάκασα ως την πλατεία των Αγίων Αναργύρων, απ' ότι βλέπω στο σάιτ με τους χάρτες του ΟΑΣΑ του Δημήτρη Νιόρα:

https://u.pcloud.link/publink/show?code=...QkQpqd6YRX

και

https://u.pcloud.link/publink/show?code=...foldergrid

Ίσως έπαιρνε A507 και η εκδοχή ως τα Κάτω Πατήσια, δεν το θυμάμαι αυτό. Πάντως θυμάμαι ότι στην εκδοχή της γραμμής ως την πλατεία των Αγίων Αναργύρων τα Vanhool χρησιμοποιήθηκαν για περιορισμένο χρονικό διάστημα.
Κοίτα, το σπίτι μου είναι στη Βασ.Παύλου ακριβώς απέναντι απ' τη στάση "Νάξου." Κάποτε μάλιστα επι ΕΑΣ, το ακτινικό 720 κατέβαινε προς Αθήνα από Βασ.Παύλου και ανέβαινε προς Ανάκασα από Σοφ.Βενιζέλου. Ακόμα θυμάμαι όλα τα τζάμια στα παράθυρα να τρίζουν, κάθε φορά που περνούσε απ' έξω το Ikarus! Οπότε όπως φαντάζεσαι, δεν είχα πάρει ποτέ τη βερσιόν προς την Πλατ.Αγ.Αναργύρων γιατί δεν είχα λόγο. Η πλατεία είναι πέντε λεπτά με τα πόδια κι αν ήθελα να πάω Ανάκασα έπαιρνα το Γ10, που περνούσε δίπλα μου κι είχε μακράν καλύτερη συχνότητα. Το 'βλεπα όμως κάθε μέρα και προσωπικά δε θυμάμαι Vanhool. Αλλά φυσικά δεν αποκλείεται να 'χε μπει για ένα μικρό χρονικό διάστημα και να μην το πέτυχα. Άλλωστε περνούσε τόσο αραιά, που 'κανα το σταυρό μου αν το πετύχαινα καμιά φορά στο δρόμο! Την εκδοχή όμως προς Κάτω Πατήσια την είχα χρησιμοποιήσει και πολλάκις μάλιστα, γιατί πήγαινα συχνά για καφέ εκεί τότε. Μπορεί όταν πήγαινα να 'βγαινα στην Πλατ.Αγ.Αναργύρων για να πάρω το 735 που 'χε καλύτερη συχνότητα, στην επιστροφή όμως απλα καθόμουν στη στάση κι έπαιρνα όποιο περνούσε πρώτο. Κι αυτό είμαι 100% σίγουρος ότι έπαιρνε και Vanhool, γιατί τα λάτρευα αυτά τα λεωφορείακια κι έπρεπε να κατέβω Αθήνα ή Πειραιά για να τα χρησιμοποιήσω. Και θυμάμαι ότι τότε σκέφτηκα: "Για δες τώρα τύχη που μου τα φέρανε μες στα πόδια μου!" 
Απάντηση
(14-02-2023, 09:49 PM)pvuccino Έγραψε: Κοίτα, το σπίτι μου είναι στη Βασ.Παύλου ακριβώς απέναντι απ' τη στάση "Νάξου." Κάποτε μάλιστα επι ΕΑΣ, το ακτινικό 720 κατέβαινε προς Αθήνα από Βασ.Παύλου και ανέβαινε προς Ανάκασα από Σοφ.Βενιζέλου. Ακόμα θυμάμαι όλα τα τζάμια στα παράθυρα να τρίζουν, κάθε φορά που περνούσε απ' έξω το Ikarus! Οπότε όπως φαντάζεσαι, δεν είχα πάρει ποτέ τη βερσιόν προς την Πλατ.Αγ.Αναργύρων γιατί δεν είχα λόγο. Η πλατεία είναι πέντε λεπτά με τα πόδια κι αν ήθελα να πάω Ανάκασα έπαιρνα το Γ10, που περνούσε δίπλα μου κι είχε μακράν καλύτερη συχνότητα. Το 'βλεπα όμως κάθε μέρα και προσωπικά δε θυμάμαι Vanhool. Αλλά φυσικά δεν αποκλείεται να 'χε μπει για ένα μικρό χρονικό διάστημα και να μην το πέτυχα. Άλλωστε περνούσε τόσο αραιά, που 'κανα το σταυρό μου αν το πετύχαινα καμιά φορά στο δρόμο! Την εκδοχή όμως προς Κάτω Πατήσια την είχα χρησιμοποιήσει και πολλάκις μάλιστα, γιατί πήγαινα συχνά για καφέ εκεί τότε. Μπορεί όταν πήγαινα να 'βγαινα στην Πλατ.Αγ.Αναργύρων για να πάρω το 735 που 'χε καλύτερη συχνότητα, στην επιστροφή όμως απλα καθόμουν στη στάση κι έπαιρνα όποιο περνούσε πρώτο. Κι αυτό είμαι 100% σίγουρος ότι έπαιρνε και Vanhool, γιατί τα λάτρευα αυτά τα λεωφορείακια κι έπρεπε να κατέβω Αθήνα ή Πειραιά για να τα χρησιμοποιήσω. Και θυμάμαι ότι τότε σκέφτηκα: "Για δες τώρα τύχη που μου τα φέρανε μες στα πόδια μου!" 

Σωστά, στην έκδοση του 720 που πήγαινε από την Ανάκασα ως την πλατεία των Αγίων τα Vanhool χρησιμοποιήθηκαν όντως για περιορισμένες εμφανίσεις και για κάποιο (μικρό σχετικά, δεν θυμάμαι πλέον πόσο) συγκεκριμένο χρονικό διάστημα! Θυμάμαι ότι το είχα διαβάσει είτε στο παλιό φόρουμ είτε σε κάποιο άλλο (στο amnizia ίσως) σαν κάτι εξαιρετικά σπάνιο γι' αυτό και είχα το νου μου εκείνη την περίοδο όταν περπατούσα στην Ανάκασα. Wink

Για την έκδοση του 720 ως τα Κάτω Πατήσια δεν διαφωνώ, εξάλλου τότε ήμουν μικρός και δεν περνούσα καθόλου από την περιοχή. Ενδιαφέρον πάντως, δεν το έχω ξαναδιαβάσει ότι έπαιρνε Α507 αυτή η βερσιόν του 720!
Απάντηση
Γνωρίζει κάποιος ποιες ήταν οι στάσεις των 230/231 επί των Αρεοπαγήτου/Αποστόλου Παύλου, καθώς επίσης και τις στάσεις του 231 επί της Μιχαλακοπούλου;
Απάντηση
(16-02-2023, 05:17 PM)argy Έγραψε: Γνωρίζει κάποιος ποιες ήταν οι στάσεις των 230/231 επί των Αρεοπαγήτου/Αποστόλου Παύλου, καθώς επίσης και τις στάσεις του 231 επί της Μιχαλακοπούλου;
Απ' ότι είδα στο αρχείο μου το 231 καταργήθηκε το 2002, άρα λογικά θα μπορείς να δεις τις στάσεις του στο archive.
Απάντηση
Το 231 ήταν παρόμοιο με το 230?
Απάντηση
(17-02-2023, 10:48 PM)pvuccino Έγραψε: Απ' ότι είδα στο αρχείο μου το 231 καταργήθηκε το 2002, άρα λογικά θα μπορείς να δεις τις στάσεις του στο archive.
Έχω ψάξει ήδη στο archive και δεν έχω βρει κάτι. Κατάλογοι στάσεων εμφανίζονται από το καλοκαίρι του 2002 και μετά, όπου δυστυχώς το 231 είχε ήδη καταργηθεί και οι Αρεοπαγήτου/Αποστόλου Παύλου είχαν πεζοδρομηθεί.
Απάντηση
(18-02-2023, 02:29 AM)kostas720 Έγραψε: Το 231 ήταν παρόμοιο με το 230?
Το 231 είχε κοινή αφετηρία και τέρμα με το 230 αλλά πήγαινε από Βασιλέως Κωνσταντίνου και Μιχαλακοπούλου αντί για Εξάρχεια και Αλεξάνδρας.
Απάντηση
Γνωρίζει κάποιος αν το Ε1 λειτουργούσε μόνο καθημερινές ή όλη την βδομάδα;
Απάντηση
(08-03-2023, 02:51 PM)argy Έγραψε: Γνωρίζει κάποιος αν το Ε1 λειτουργούσε μόνο καθημερινές ή όλη την βδομάδα;
Tα "Ε" (Ε1, Ε5, Ε7) λειτουργούσαν μόνο Δευτέρα - Παρασκευή με βάρδιες 06:00 - 20:00 ανά 20'. Μοναδικό "Ε" που λειτουργούσε κανονικά όλες τις μέρες ήταν το Ε22 Σαρωνίδα. Τις καθημερινές το συμπλήρωνε το "Ε2" Γλυφάδα κατά την πρώτη περίοδο λειτουργίας του και έφευγαν εναλλάξ. Στη συνέχεια λόγω της μεγάλης επιτυχίας του Ε22, πύκνωσε αυτό σε όλο το μήκος και σταμάτησε το Ε2.
Απάντηση
(08-03-2023, 05:38 PM)Citaro Έγραψε: Tα "Ε" (Ε1, Ε5, Ε7) λειτουργούσαν μόνο Δευτέρα - Παρασκευή με βάρδιες 06:00 - 20:00 ανά 20'. Μοναδικό "Ε" που λειτουργούσε κανονικά όλες τις μέρες ήταν το Ε22 Σαρωνίδα. Τις καθημερινές το συμπλήρωνε το "Ε2" Γλυφάδα κατά την πρώτη περίοδο λειτουργίας του και έφευγαν εναλλάξ. Στη συνέχεια λόγω της μεγάλης επιτυχίας του Ε22, πύκνωσε αυτό σε όλο το μήκος και σταμάτησε το Ε2.

Γνωρίζεις για το Ε5 λεπτομέρειες;
Απάντηση


Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  Λεωφορειακές Γραμμές ανα ΣΕΠ aliance 4 13.729 01-06-2017, 05:34 PM
Τελευταία Δημοσίευση: pvuccino
  Λεωφορειακές Γραμμές ΚΤΕΛ ns_ 45 65.338 11-01-2015, 06:37 PM
Τελευταία Δημοσίευση: mercedes1988
  Λεωφορειακές γραμμές Ηλιούπολης marios.ilioupoli 2 7.443 02-07-2013, 01:48 PM
Τελευταία Δημοσίευση: marios.ilioupoli

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)