Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Παλιές λεωφορειακές γραμμές - Διαδρομές, συχνότητες κλπ
(25-11-2022, 09:54 PM)argy Έγραψε: Καλώς ήρθες στο φόρουμ λοιπόν Smile. Το 111 είχε αφετηρία στο σημείο όπου βρίσκεται η αφετηρία του 112 στον Άγιο Δημήτριο. Τέρμα δεν είχε καθώς ήταν κυκλική γραμμή. Οι στάσεις αναφέρονται λεπτομερώς στο παρακάτω λινκ:


https://web.archive.org/web/200903052341...1&medium=0
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοηθεία αλλά το λινκ που μου έστειλες μου βγάζει πέριεργα τις συάσεις του 111 σαν να είναι γραμμένες σε άλλη γλώσσα και πάλι ευχαριστώ πολύ προσπαθούσα χρόνια να μάθω αυτη την γραμμή γιατι μένω στον άγιο δημήτριο και τώρα μαθαίνω την ιστορία της  Smile
Απάντηση
(28-12-2022, 05:24 PM)Vasilikh Έγραψε: Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοηθεία αλλά το λινκ που μου έστειλες μου βγάζει πέριεργα τις συάσεις του 111 σαν να είναι γραμμένες σε άλλη γλώσσα και πάλι ευχαριστώ πολύ προσπαθούσα χρόνια να μάθω αυτη την γραμμή γιατι μένω στον άγιο δημήτριο και τώρα μαθαίνω την ιστορία της  Smile

Αυτό μπορεί να είναι θέμα ρυθμίσεων στον browser σου, εμένα μου εμφανίζεται κανονικά η σελίδα. Δοκίμασε με άλλο browser ή δες αν όσα γράφονται εδώ σε βοηθήσουν:

https://support.google.com/chrome/answer/95290?hl=el
Απάντηση
(26-12-2022, 05:18 PM)Giannis Έγραψε: Χρόνια πολλά! Δες στο θρεντ "Αρχείο δρομολογίων ΟΑΣΑ", τα αρχεία zip στο πρώτο ποστ έχουν τόσο τα δρομολόγια, όσο και τις διαδρομές των γραμμών, κάτω ακριβώς από τα δρομολόγια. Αν θυμάμαι καλά το παλιό 720 πήγαινε όπως το σημερινό 720 ως την Αγίων Αναργύρων και μετά περνούσε από την πλατεία.

Όσον αφορά τα οχήματα που έπαιρνε, ναι είχε midi Neoplan & Solaris, για ένα φεγγάρι μάλιστα χρησιμοποιήθηκαν και Van Hool A507:

[Εικόνα: thumb_4_saints_720_6th.jpg]
Ευχαριστώ πού για την απάντηση και Χρόνια Πολλά! Δυστυχώς το zip δεν μου ανοίγει , αλλά το αρχείο στο παρακάτω μύνημα έχει πολύ παλιά δρομολόγια , της προ μετρο εποχής , που το 720 πήγαινε μέχρι Κάτω Πατήσια και το Γ10 μέχρι Πλ. Βάθης
Απάντηση
Star 
(28-12-2022, 06:50 PM)Giannis Έγραψε: Αυτό μπορεί να είναι θέμα ρυθμίσεων στον browser σου, εμένα μου εμφανίζεται κανονικά η σελίδα. Δοκίμασε με άλλο browser ή δες αν όσα γράφονται εδώ σε βοηθήσουν:

https://support.google.com/chrome/answer/95290?hl=el

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια το θέμα φτιάχτηκε καλή χρονιά να έχουμε παιδιά με υγεία πάνω από όλα Smile
Απάντηση
(28-12-2022, 07:35 PM)kostas720 Έγραψε: Ευχαριστώ πού για την απάντηση και Χρόνια Πολλά! Δυστυχώς το zip δεν μου ανοίγει , αλλά το αρχείο στο παρακάτω μύνημα έχει πολύ παλιά δρομολόγια , της προ μετρο εποχής , που το 720 πήγαινε μέχρι Κάτω Πατήσια και το Γ10 μέχρι Πλ. Βάθης

Για το αρχείο zip δοκίμασε να κατεβάσεις ένα δωρεάν πρόγραμμα που να τα αποσυμπιέζει (πχ 7-zip ή WinRar) ή να το ξανακατεβάσεις, μπορεί και αυτό να δουλέψει αν έχεις ήδη κάποιο πρόγραμμα αποσυμπίεσης εγκατεστημένο. Τα αρχεία zip στο πρώτο ποστ του θέματος έχουν τα δρομολόγια του 2005 και του 2010, όταν το 720 έκανε δρομολόγιο "Ανάκασα - Πλατεία Αγίων Αναργύρων", μετά το άνοιγμα του μετρό.
Απάντηση
(26-12-2022, 03:55 PM)kostas720 Έγραψε: Γνωρίζει κανείς τη παλιά δαδρομή και τις συχνότητες του 720? Εννοω της παλιάς γραμμής που ήταν Ανάκασα - Πλ . Αγ. Αναργύρων. Απ ότι έχω ακούσει έπερνε Midi λεωφορεία και καταργήθηκε το καλοκαίρι του 2011

Έκανε τη διαδρομή του σημερινού 720 μέχρι τη στάση "Σχολείο." Μετά από Σοφ.Βενιζέλου έκανε δεξιά στην Αγ.Αναργύρων, ευθεία στη Δ.Δημητρίου στην Πλατ.Αγ.Αναργύρων, δεξιά στην Κύπρου, ευθεία στην Ιλίου, δεξιά στην Πλατ.Ιλίου, δεξιά στη Μπίμπιζα, δεξιά στη Λεωφ.Δημοκρατίας, αριστερά στην Αγ.Αναργύρων, αριστερά στη Νικ.Πλαστήρα κι από 'κει πάλι τη διαδρομή του σημερινού 720 μέχρι την Αφετηρία του. Υπήρχε δε κι ένα πρωινό δρομολόγιο με ονομασία "Ανάκασα-Πλατ.Αγ.Αναργύρων-1ο ΤΕΕ. Αυτό από Σοφ.Βενιζέλου έκανε δεξιά στην Αγ.Αναργύρων, αριστερα στην Ηρ.Πολυτεχνείου, ευθεία στην Λεωφ.Δημοκρατιας, ευθεία στη Νέα Εθνική, δεξιά στην Αγ.Παντελεήμονος, αρίστερα στη Νικ.Καζαντζάκη, δεξιά στην Λεωφ.Ανδρ.Παπανδρέου, δεξιά στη Φλέβας Ρουβικώνος, δεξιά στην Πλατ.Ιλίου, δεξιά στη Μπίμπιζα, δεξιά στη Λεωφ.Δημοκρατίας, αριστερά στην Αγ.Αναργύρων κι αριστερά στη Νικ.Πλαστήρα.
Απάντηση
Παραξενεύομαι λίγο με τη διαδρομή του. Περίμενα να κάνει τον κύκλο της πλατείας , αντί να πηγαίνει μέσω Ίλιον
Απάντηση
(05-01-2023, 04:09 PM)kostas720 Έγραψε: Παραξενεύομαι λίγο με τη διαδρομή του. Περίμενα να κάνει τον κύκλο της πλατείας , αντί να πηγαίνει μέσω Ίλιον
Το κάνανε για να εξυπηρετηθεί το ΙΚΑ στη Μπίμπιζα, κυρίως για τους ηλικιωμένους που δυσκολεύονται να περπατήσουν από τη στάση στη Χασίας.
Απάντηση
(26-12-2022, 05:18 PM)Giannis Έγραψε: Χρόνια πολλά! Δες στο θρεντ "Αρχείο δρομολογίων ΟΑΣΑ", τα αρχεία zip στο πρώτο ποστ έχουν τόσο τα δρομολόγια, όσο και τις διαδρομές των γραμμών, κάτω ακριβώς από τα δρομολόγια. Αν θυμάμαι καλά το παλιό 720 πήγαινε όπως το σημερινό 720 ως την Αγίων Αναργύρων και μετά περνούσε από την πλατεία.

Όσον αφορά τα οχήματα που έπαιρνε, ναι είχε midi Neoplan & Solaris, για ένα φεγγάρι μάλιστα χρησιμοποιήθηκαν και Van Hool A507:

[Εικόνα: thumb_4_saints_720_6th.jpg]
Vanhool έπαιρνε η παλιότερη εκδοχή προς Κάτω Πατήσια. Η συγκεκρμμένη έπαιρνε μόνο Neoplan.
Απάντηση
(10-02-2023, 02:27 AM)pvuccino Έγραψε: Vanhool έπαιρνε η παλιότερη εκδοχή προς Κάτω Πατήσια. Η συγκεκρμμένη έπαιρνε μόνο Neoplan.

Αν δεις το EXIF της φωτογραφίας, θα δεις ότι την φωτογραφία με το Vanhoolίνι την τράβηξα στις 9-3-2010, όταν η γραμμή 720 πήγαινε από την Ανάκασα ως την πλατεία των Αγίων Αναργύρων, απ' ότι βλέπω στο σάιτ με τους χάρτες του ΟΑΣΑ του Δημήτρη Νιόρα:

https://u.pcloud.link/publink/show?code=...QkQpqd6YRX

και

https://u.pcloud.link/publink/show?code=...foldergrid

Ίσως έπαιρνε A507 και η εκδοχή ως τα Κάτω Πατήσια, δεν το θυμάμαι αυτό. Πάντως θυμάμαι ότι στην εκδοχή της γραμμής ως την πλατεία των Αγίων Αναργύρων τα Vanhool χρησιμοποιήθηκαν για περιορισμένο χρονικό διάστημα.
Απάντηση


Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  Λεωφορειακές Γραμμές ανα ΣΕΠ aliance 4 13.702 01-06-2017, 05:34 PM
Τελευταία Δημοσίευση: pvuccino
  Λεωφορειακές Γραμμές ΚΤΕΛ ns_ 45 65.167 11-01-2015, 06:37 PM
Τελευταία Δημοσίευση: mercedes1988
  Λεωφορειακές γραμμές Ηλιούπολης marios.ilioupoli 2 7.415 02-07-2013, 01:48 PM
Τελευταία Δημοσίευση: marios.ilioupoli

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)