Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Απεργιακές κινητοποιήσεις στις Αστικές Συγκοινωνίες Αθηνών
#51
(03-05-2021, 04:02 PM)marios.ilioupoli Έγραψε: Το πρόγραμμα που ισχύει σε κάθε αργία (Κυριακής), σε συνδυασμό με τις προσαρμογές που γίνονται σε κάθε απεργία δευτεροβάθμιας ή τριτοβάθμιας οργάνωσης (περικοπές δρομολογίων ανάλογα με τη συμμετοχή οδηγών στην απεργία).
Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Άρα αύριο δεν θα είναι καλή μέρα για μετακινήσεις... Ξέρεις μήπως το πρόγραμμα δρομολογίων της Τετάρτης και αν θα υπάρχουν παρόμοιες απεργίες;
Απάντηση
#52
(03-05-2021, 04:36 PM)Solaris_sto_608 Έγραψε: Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Άρα αύριο δεν θα είναι καλή μέρα για μετακινήσεις... Ξέρεις μήπως το πρόγραμμα δρομολογίων της Τετάρτης και αν θα υπάρχουν παρόμοιες απεργίες;

Η Τετάρτη είναι εργάσιμη ημέρα και οι συνθήκες της πανδημίας επιβάλλουν κανονική επάνδρωση σε όλες τις γραμμές. Την Πέμπτη ήδη έχει ανακοινωθεί ότι τα σωματεία της ΣΤΑΣΥ (ΗΣΑΠ, Μετρό, Τραμ) και των τρόλεϊ θα συμμετέχουν στην 24ωρη απεργία του ΕΚΑ, ενώ και οι οδηγοί στα λεωφορεία καλύπτονται από τις ομοσπονδίες τους να δηλώσουν 24ωρη απεργία αν το επιθυμούν. Για τις γραμμές που έχουν τα ΚΤΕΛ, νομίζω ότι είναι δεδομένο πως δεν αναμένεται να επηρεαστούν σημαντικά από τις κινητοποιήσεις.
Απάντηση
#53
(03-05-2021, 05:46 PM)marios.ilioupoli Έγραψε: Η Τετάρτη είναι εργάσιμη ημέρα και οι συνθήκες της πανδημίας επιβάλλουν κανονική επάνδρωση σε όλες τις γραμμές. Την Πέμπτη ήδη έχει ανακοινωθεί ότι τα σωματεία της ΣΤΑΣΥ (ΗΣΑΠ, Μετρό, Τραμ) και των τρόλεϊ θα συμμετέχουν στην 24ωρη απεργία του ΕΚΑ, ενώ και οι οδηγοί στα λεωφορεία καλύπτονται από τις ομοσπονδίες τους να δηλώσουν 24ωρη απεργία αν το επιθυμούν. Για τις γραμμές που έχουν τα ΚΤΕΛ, νομίζω ότι είναι δεδομένο πως δεν αναμένεται να επηρεαστούν σημαντικά από τις κινητοποιήσεις.
Ωραίος, σε ευχαριστώ!
Απάντηση
#54
Καλησπέρα σας,
Δημιούργησα αυτό το θέμα καθώς δεν ήμουν και τόσο σίγουρος που κολλάει η ερώτηση αυτή.
Από οσό πληροφορήθηκα την πέμπτη θα γίνει τμηματική στάση εργασίας στα λεωφορεία και τρόλεϊ (πηγή athenstransport). Προφανώς αυτό σημαίνει ότι δεν θα κινούνται τα λεωφορεία της ΟΣΥ τις ώρες αυτές (πχ Α7). Όμως τι συμβαίνει με της γραμμές που έχουν παραχωρηθεί στα ΚΤΕΛ (πχ 536). Αυτές θα λειτουργήσουν κανονικά; Αν όχι τότε αυτό δεν θα ήταν παράνομο; (αφού υπάρχει σύμβαση που δεν προβλέπει κάτι για της απεργίες από οσό έχω διαβάσει). Παρακαλώ οποίος έχει πληροφορίες να μας φωτίσει!!

Ευχαριστώ τα μέλη εκ τον προτέρων Angel
Απάντηση
#55
(16-11-2021, 05:39 PM)panos._.photography Έγραψε: Καλησπέρα σας,
Δημιούργησα αυτό το θέμα καθώς δεν ήμουν και τόσο σίγουρος που κολλάει η ερώτηση αυτή.
Από οσό πληροφορήθηκα την πέμπτη θα γίνει τμηματική στάση εργασίας στα λεωφορεία και τρόλεϊ (πηγή athenstransport). Προφανώς αυτό σημαίνει ότι δεν θα κινούνται τα λεωφορεία της ΟΣΥ τις ώρες αυτές (πχ Α7). Όμως τι συμβαίνει με της γραμμές που έχουν παραχωρηθεί στα ΚΤΕΛ (πχ 536). Αυτές θα λειτουργήσουν κανονικά; Αν όχι τότε αυτό δεν θα ήταν παράνομο; (αφού υπάρχει σύμβαση που δεν προβλέπει κάτι για της απεργίες από οσό έχω διαβάσει). Παρακαλώ οποίος έχει πληροφορίες να μας φωτίσει!!

Ευχαριστώ τα μέλη εκ τον προτέρων Angel
Οι γραμμές των ΚΤΕΛ θα λειτουργήσουν κανονικά αύριο.
Μετά από κάποια χρόνια..
Και όπως λέει και η Ελένη, για όσους δεν με ξέρετε : ''Την άποψή μου, στα ίσια εγώ την λέω.. ''
Απάντηση
#56
(16-11-2021, 06:54 PM)MrVanHool Έγραψε: Οι γραμμές των ΚΤΕΛ θα λειτουργήσουν κανονικά αύριο.
Φαντάζομαι εννοείς την Πέμπτη έτσι ;  Smile
Απάντηση
#57
Γνωρίζει κανείς άμα ισχύει η 24ωρη απεργία αύριο στα λεωφορεία και τρόλεϊ;
Απάντηση
#58
Ισχύει, έχει βγάλει και ανακοίνωση ο ΟΑΣΑ.

https://www.oasa.gr/blog/%ce%bb%ce%b5%ce...%bd%ce%af/
Απάντηση
#59
(28-06-2022, 09:47 PM)Giannis Έγραψε: Ισχύει, έχει βγάλει και ανακοίνωση ο ΟΑΣΑ.

https://www.oasa.gr/blog/%ce%bb%ce%b5%ce...%bd%ce%af/
Κατάλαβα, τουλάχιστον περπατάμε καί λίγο με τον ΟΑΣΑ...
Απάντηση
#60
Η απεργία τελείωσε (μάλλον κρίθηκε αντισυνταγματική) και μετά τις 9 άρχισαν να εμφανίζονται μερικά οχήματα. Το πρώτο το Χ95 στις 20:45, το Χ96 από τις 21:05. Από τις υπόλοιπες γραμμές έχει εμφανιστεί μόνο ένα Citelis στο Γ12.
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)