Δημοψήφισμα: Ποιό όχημα πιστεύεται πως θα κερδίσει τον τίτλο Coach of the Year 2013?
Vanhool Astromega
60.00%
3 60.00%
Mercedes-Benz Travego
20.00%
1 20.00%
Setra Comfort Class 500
20.00%
1 20.00%
Σύνολο {1 ψήφοι 100%
* Ψηφίσατε αυτό το στοιχείο. [Προβολή Αποτελεσμάτων]

Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Coach Euro Test 2013
#1
Αντίπαλοι για τον τίτλο με σειρά εμφάνισης απο το γκαράζ
VanHool Astromega, Mercedes-Benz Travego και Setra Comfort Class 500
Μπορείτε να δείτε τα βίντεο μου
Υou can see my videos : στο/at TMantzas
Απάντηση
#2
Άντε να αρχίσουν να πέφτουν τα στοιχήματα... Αν και είναι λίγο unfair, τα δύο single, το τρίτο double decker...

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να αναρωτιέται πού ποντάρω;
Απάντηση
#3
Σε ξέρβ ποντάρεις στο εξαιρετικό VANHOOL , αλλά βλέπω να το παίρνει το Setra...
Βέβαια λίγο άτοπη η σύγκριση, προσωπικά βλέπω ένα Δυόροφο πολυτελείας, ένα τουριστικό με σήμα το τριάκτινο Αστέρι που προορίζεται και αυτό για vip μεταφορές και ένα ποιό ταπεινό Setra Comfort class.
Μπορείτε να δείτε τα βίντεο μου
Υou can see my videos : στο/at TMantzas
Απάντηση
#4
Το διόροφο είναι upper class τουριστικό, το κιτρινάκι είναι όχημα επίδειξης ηλεκτρονικών "μπλιμπλικιών" και το καημένο το Setraκι κατάντησε από εφάμιλλο του Van Hool ταπεινός εργάτης... Τι δεν καταλαβαίνεις;
Απάντηση
#5
Δεν νομίζβ να είναι και ταπεινός εργάτης το Setra. Νομίζω πως είναι ελάχιστα καλύτερο απο το αντίστοιχο MB Tourismo. Αν δεν απατώμαι το comfort class στο Tourismo βασίζεται.

Πάντως εδώ έξω δεν πολυκυκλοφορούν Travego σχεδόν τα ψάχνεις...., απο Setra προτιμάνε τα Comfort Class σειράς 400 και απο ΜΒ τα Tourismo με μια έμφαση στα Tourismo I fl . Το ΙΙ το βλέπω μόνο σε μια εταιρεία συγκοινωνιών (κάτι σαν ΚΤΕΛ). Και για να συνεχίσω τα τουριστικά βλέπω ότι είναι κυρίως Bova Futura, Vanhool διάφορα και τα Setra που ανέφερα. Μετά ακολουθούν τα Κριθάρια (Irizar). Απο τον όμιλο ΝΕΟΜΑΝ (και οι δύο μάρκες) ούτε κρύο, ούτε ζέστη.
Μπορείτε να δείτε τα βίντεο μου
Υou can see my videos : στο/at TMantzas
Απάντηση
#6
Δεν απατάσαι. Μόνο στο ίδιο δάπεδο όμως, δεν τόλμησαν ακόμη να πάνε την παραγωγή του Setra στην Τουρκία... Δεν το κάνεις δημοψήφισμα, να βάλουν όλοι τις προτάσεις τους; Πάντως το βίντεο δεν λέει και κάτι, δεν ξέρουμε τι εξοπλισμό έχουν ούτε τα τεχνικά χαρακτηριστικά των συμμετέχοντων. Ένα στοιχείο άνεσης του οδηγού ή των επιβατών να υπάρχει το οποίο δεν είναι στην στάνταρ έκδοση μεταβάλλει κατά πολύ το αποτέλεσμα. Οι εταιρίες στέλνουν κατά κανόνα το καλύτερο demo που έχουν διαθέσιμο εκείνη τη στιγμή (σε κάποιες περιπτώσεις είχαν συμμετοχή με όχημα πελάτη ορισμένοι) και έτσι τα λεωφορεία που αξιολογούνται μπορεί να μην έχουν καμία σχέση με τα κανονικής παραγωγής. Θα ήταν πιο αξιόπιστος ο θεσμός αν καθόριζε τυποποιημένες ανέσεις, διατάξεις καθισμάτων καθώς και μηχανικών συνόλων αλλά επειδή τα λεωφορεία "χτίζονται" με βάση τις ανάγκες του πελάτη και το demo πρέπει κάποια στιγμή να πουληθεί αυτό δεν είναι πάντα εφικτό.
Απαράδεκτο πάντως για τον θεσμό το ότι συμμετέχουν μόλις τρία οχήματα...
Απάντηση
#7
Έβαλα και το δημοψήφισμα Smile
Μπορείτε να δείτε τα βίντεο μου
Υou can see my videos : στο/at TMantzas
Απάντηση
#8
Πήρα και την πρωτιά!!!
Απάντηση
#9
Αντε και καλή αρχή Big Grin
Πάντως αν είδα καλά συμμετέχουν τα οχήματα που πληρούν τις νόρμες καυσαερίων Euro 6. Μόνο αυτοί οι κατασκευαστές είναι??
Μπορείτε να δείτε τα βίντεο μου
Υou can see my videos : στο/at TMantzas
Απάντηση
#10
Νομίζω ναι, αλλά γιατί Astromega και όχι Altano προκειμένου να είναι ισότιμη σύγκριση; Δεν υπήρχε διαθέσιμο άραγε;
Απάντηση


Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  Bus Euro Test 2014 TMantzas 0 3.244 13-10-2014, 12:18 AM
Τελευταία Δημοσίευση: TMantzas

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)