Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΣΤΑΣΥ - Τραμ
#81
Πιστεύω το δεύτερο λοιπόν. Γιατί το Καλαμάκι, είναι μετά τον Άγιο Κοσμά (κατεύθυνση προς Πειραιά). Κάτι παρόμοιο έκανε και παλιότερα άλλωστε, από όσο θυμάμαι. Το πρώτο έφευγε από Άγιο Κοσμά.
Απάντηση
#82
Κυκλοφόρησαν νέοι ανασχεδιασμένοι χάρτες στα τραμ, ενόψει και της επέκτασης του μετρό.
Απάντηση
#83
(29-09-2022, 04:26 PM)Ody. Έγραψε: Κυκλοφόρησαν νέοι ανασχεδιασμένοι χάρτες στα τραμ, ενόψει και της επέκτασης του μετρό.

Εντός των συρμών; Έχεις κάποια φωτογραφία;
Απάντηση
#84
(30-09-2022, 11:18 AM)sgkatsos Έγραψε: Εντός των συρμών; Έχεις κάποια φωτογραφία;
Δυστυχώς, δεν έβγαλα, αλλά μιλάμε για καλή δουλειά (όχι σαν τους προηγούμενους που δεν ξεχώριζες τις γραμμές καλα-καλα). Είναι λευκοί και οι γραμμές νομίζω ροζ και καφέ. Και δείχνουν τις ανταποκρίσεις με ένα κύκλο με το χρώμα της γραμμής μετρό. Τους είδα σε συρμό Alstom.
Απάντηση
#85
Ξέρουμε γιατί η στάση στο λιμάνι δεν λειτουργεί ακόμα ενώ είναι έτοιμη εδώ και καιρό;
Απάντηση
#86
Για την ώρα το πλάνο λειτουργίας έχει σχεδιαστεί ώστε να κάνει κυκλική διαδρομή η γραμμή 7 στον Πειραιά.

Η στάση Ακτή Ποσειδώνος είναι για έκτακτη εναπόθεση συρμών. Η απόσταση από την στάση Αγία Τριάδα είναι μικρή (λιγότερο από 200 μέτρα).

Επίσης η τακτική λειτουργία θα επιβαρύνει όλους τους χρόνους διεύλεσης στην διαστάυρωση της Ακτής Μιαούλη με την Ακτή Ποσειδώνος, την οδό Εθνικής Αντιστάσεως και την οδό Βασ. Γεωργίου χωρίς κάποιο άμεσο όφελος για την κίνηση στο δίκτυο.
Απάντηση
#87
Μερικά νέα από το δίκτυο του τραμ:

- Από τα μέσα προς τέλη Οκτωβρίου έχω παρατηρήσει ότι κινούνται δύο συρμοί πρώτης γενίας, συγκεκριμένα ο ΤΑ10013 και ο ΤΑ10026, οι οποίοι έχουν νέους προβολείς τύπου LED και στα 2 κινητήρια βαγόνια του καθενός. Πρόκεται για προβολείς ίδιου μεγέθους με των άλλων των Sirio, αλλά με φως ίδιου χρώματος και έντασης με των Citadis. Οι ηχητικές αναγγελίες σε αυτόυς τους δυο συρμούς ακούγονται σαν να είναι σε ταχύτητα 1.5x σε σύγκριση με τους άλλους συρμούς. Γνωρίζω ότι στα Sirio οι αναγγελίες επηρεάζονται άμεσα από τα ηλεκτρολογικά συστήματα του συρμού, οπότε μπορεί να έχουν υποστεί και άλλες ηλεκτρολογικές αλλαγές.

- Σήμερα που μπήκα στον ΤΑ20054, και τα δύο κινητήρια βαγόνια είχαν χάρτες αντίστοιχους με αυτούς στις στάσεις του τραμ ή στους σταθμούς του μετρό κολλημένους πάνω στις πόρτες των καμπινών των ηλεκτροδηγών. Μέχρι χθες δεν είχα παρατηρήσει κάτι σχετικό σε οποιοδήποτε άλλο συρμό του τραμ, ενώ έχω μπει στον 54 αρκετές φορές - οπότε σίγουρα πρόκειται για κάτι που έχει προστεθεί πρόσφατα. Μήπως προστείθονται σταδιακά σε όλους τους συρμούς, ή μέχρι στιγμής έχουν προστεθεί μόνο σε αυτόν πειραματικά; Πάντως αισθητικά μοιάζει αρκέτα άσχημο και άτοπο, άσχετα που όταν έχει αρκετό κόσμο ο συρμός δεν θα φαίνεται ο χάρτης εξαιτίας όσων στηρίζονται ενάντια στην καμπίνα.
Απάντηση
#88
Εγώ έχω παρατηρήσει γενικά προβλήματα στις οθόνες της τηλεματικής. Τελευταία έχει μεγάλες καθυστερήσεις το δίκτυο Γλυφάδα-Πειραιά. Στη στάση μετεπιβίβασης Πικροδάφνης δεν έχουν εγκατασταθεί ακόμα οθόνες στη μεσαία αποβάθρα, δεν υπάρχει προσωπικό όπως στην αρχή, ενώ είναι συχνό φαινόμενο να σταθμεύει ένας συρμός στη μεσαία πλατφόρμα χωρίς οδηγό και ανοιχτές πόρτες μπερδεύοντας τους επιβάτες που κάνουν μετεπιβίβαση. Πολλοί επιβάτες ακόμα αγνοούν τις αλλαγές στις γραμμές και σε αυτό δε βοηθάει η αναγγελία στάσης που παραμένει χαμηλωμένη σε ένταση μόνο στην Πικροδάφνη. Επίσης, έχουν αυξηθεί οι έλεγχοι, αλλά παραμένει η εικόνα παρακμής. Έως και στην καθαριότητα πάσχει πια το δίκτυο. Ειδικά στους σταθμούς αλλά και στους συρμούς Σίριο που μοιάζουν εντελώς παρατημένοι...
Απάντηση
#89
(05-11-2023, 12:42 AM)CostpapOdy. Έγραψε: Μερικά νέα από το δίκτυο του τραμ:

- Από τα μέσα προς τέλη Οκτωβρίου έχω παρατηρήσει ότι κινούνται δύο συρμοί πρώτης γενίας, συγκεκριμένα ο ΤΑ10013 και ο ΤΑ10026, οι οποίοι έχουν νέους προβολείς τύπου LED και στα 2 κινητήρια βαγόνια του καθενός. Πρόκεται για προβολείς ίδιου μεγέθους με των άλλων των Sirio, αλλά με φως ίδιου χρώματος και έντασης με των Citadis. Οι ηχητικές αναγγελίες σε αυτόυς τους δυο συρμούς ακούγονται σαν να είναι σε ταχύτητα 1.5x σε σύγκριση με τους άλλους συρμούς. Γνωρίζω ότι στα Sirio οι αναγγελίες επηρεάζονται άμεσα από τα ηλεκτρολογικά συστήματα του συρμού, οπότε μπορεί να έχουν υποστεί και άλλες ηλεκτρολογικές αλλαγές.

- Σήμερα που μπήκα στον ΤΑ20054, και τα δύο κινητήρια βαγόνια είχαν χάρτες αντίστοιχους με αυτούς στις στάσεις του τραμ ή στους σταθμούς του μετρό κολλημένους πάνω στις πόρτες των καμπινών των ηλεκτροδηγών. Μέχρι χθες δεν είχα παρατηρήσει κάτι σχετικό σε οποιοδήποτε άλλο συρμό του τραμ, ενώ έχω μπει στον 54 αρκετές φορές - οπότε σίγουρα πρόκειται για κάτι που έχει προστεθεί πρόσφατα. Μήπως προστείθονται σταδιακά σε όλους τους συρμούς, ή μέχρι στιγμής έχουν προστεθεί μόνο σε αυτόν πειραματικά; Πάντως αισθητικά μοιάζει αρκέτα άσχημο και άτοπο, άσχετα που όταν έχει αρκετό κόσμο ο συρμός δεν θα φαίνεται ο χάρτης εξαιτίας όσων στηρίζονται ενάντια στην καμπίνα.
Πρόσφατα είχα μπει στο Sirio ΤΑ10026 στη διαδρομή της Νέας Σμύρνης. Γενικά η εμπειρία δεν ήταν καθόλου καλή γιατί εκτός από τον συνωστισμό , δεν λειτουργούσε ούτε ο κλιματισμός σε ζεστή μέρα και αυτό με τις αναγγελίες επίσης το παρατήρησα και μου είχε κάνει εντύπωση γιατί και η φωνή ήταν αλλοιωμένη και πιο γρήγορη.
Σύναψη:Ody.
Σύναψη:Εγώ έχω παρατηρήσει γενικά προβλήματα στις οθόνες της τηλεματικής. Τελευταία έχει μεγάλες καθυστερήσεις το δίκτυο Γλυφάδα-Πειραιά. Στη στάση μετεπιβίβασης Πικροδάφνης δεν έχουν εγκατασταθεί ακόμα οθόνες στη μεσαία αποβάθρα, δεν υπάρχει προσωπικό όπως στην αρχή, ενώ είναι συχνό φαινόμενο να σταθμεύει ένας συρμός στη μεσαία πλατφόρμα χωρίς οδηγό και ανοιχτές πόρτες μπερδεύοντας τους επιβάτες που κάνουν μετεπιβίβαση. Πολλοί επιβάτες ακόμα αγνοούν τις αλλαγές στις γραμμές και σε αυτό δε βοηθάει η αναγγελία στάσης που παραμένει χαμηλωμένη σε ένταση μόνο στην Πικροδάφνη. Επίσης, έχουν αυξηθεί οι έλεγχοι, αλλά παραμένει η εικόνα παρακμής. Έως και στην καθαριότητα πάσχει πια το δίκτυο. Ειδικά στους σταθμούς αλλά και στους συρμούς Σίριο που μοιάζουν εντελώς παρατημένοι...
Όσον αναφορά τώρα τη γραμμή 7 Ασκλ. Βούλας - Αγ. Τριάδα , καθυστερεί υπερβολικά στον Πειραιά και σε συγκεκριμένα φανάρια όπως στην Αγ. Τριάδα και στη Πλ. Δεληγιάννη και επειδή είναι κυκλική τα δρομολόγια γίνονται τελείως ασυντόνιστα. Το πρόβλημα είναι εντονότερο τα ΣΚ που μπορεί να περιμένεις και 20 λεπτά για έναν συρμό και γενικά παρατηρώ τελευταία πολύ συνωστισμό όλες τις ημέρες τις εβδομάδας. Το τραμ είναι σημαντικότατο και από τα αγαπημένα μου μέσα στην Αθήνα , αλλά έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης και πολλές προοπτικές. Ας λειτουργήσει σε αρχικό στάδιο το ''πράσινο κύμα'' που το ζητάμε χροοοονια και η τερματική στάση στην Ακτή Ποσειδώνος για να έχουν λίγο συντονισμό τα δρομολόγια η γραμμή 7. Επίσης δεν θα έβλαπτε να υπήρχε μια πιο καλή ανταπόκριση στην Έδεμ και Πικροδάφνη για να μην περιμένουμε 15 λεπτά
Απάντηση
#90
Μόλις τώρα είδα στη τηλεματική του ΟΑΣΑ ανακοίνωση , η οποία λέει ότι από 10/3 μέχρι 30/6 θα γίνει διακοπή κυκλοφορίας στη γραμμή 7 στο τμήμα Ασκλ. Βούλας - Καλαμάκι λόγω εργασιών. Οι επιβάτες θα εξυπηρετούνται από τη γραμμή Χ7 που θα κάνει το δρομολόγιο Πικροδάφνη - Γλυφάδα και από τις υπόλοιπες υπάρχουσες
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)