Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΣΤΑΣΥ - Τραμ
#21
Ποιός είπε οτι λεφτά (δεν) υπάρχουν ;
http://www.naftemporiki.gr/finance/story...ia-to-tram
Απάντηση
#22
(03-03-2016, 02:23 PM)pvuccino Έγραψε: Πάντως αν θυμάστε, και οι αρχικές γραμμές του τραμ στη Ν.Σμύρνη ήταν σχεδόν εξ ολοκλήρου παράλληλες με τη γραμμή 110: Πλ.Κολοκοτρώνη-Ν.Σμύρνη-Παλ.Φάληρο και παρ' όλα η γραμμή δεν καταργήθηκε αμέσως. Μάλιστα ούτε καν καταργήθηκε λόγω χαμηλής επιβατικής κίνησης, αφού τα λεωφορεία ήταν γεμάτα. Καταργήθηκε γιατί απλούστατα κανείς δεν έμπαινε στα τραμ που κυκλοφορούσαν άδεια και (σωστά κατά τη γνώμη μου) ήθελαν η επένδυση που έκαναν να "βγάλει τουλάχιστον τα λεφτά της" αφού τα λεωφορεία του 110 μπορούσαν να κυκλοφορήσουν σε οποιαδήποτε άλλη γραμμή. Οπότε μην είμαστε και βέβαιοι ότι θα καταργηθούν με τη μία όλες οι γραμμές. Βέβαια τώρα διανύουμε μια εντελώς διαφορετική περίοδο που ο ΟΑΣΑ προσπαθεί να "κόψει" από παντού, αλλά και πάλι πιστεύω ότι αρχικά θα αφήσει τις γραμμές ως έχουν για να δει μετά αν κάποιες χρήζουν κατάργησης/αραίωσης κτλ. Αν και κατά τη γνώμη μου το πιο πιθανό να κοπεί στο Ν.Φάληρο είναι το 218 που έχει ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια χάραξη με το τραμ και όχι τα Α1/Β1 κτλ που ξεκινούν από Ακτή Ξαβερίου.

Το 110 το θυμάμαι κι εγώ ότι πήγαινε πάντα γεμάτο σε σχέση με το ΤΡΑΜ και έχει λογική. Ήταν πιο γρήγορο γιατί δεν έκανε τις βόλτες του ΤΡΑΜ από το Φιξ μέχρι το Σύνταγμα και σε άφηνε σε πιο καλή θέση στο κέντρο. Το ΤΡΑΜ για μένα αν δεν επεκταθεί μέχρι Πεδίο του Άρεως για να έχει μια διακεντρική εξυπηρέτηση θα συνεχίσει να είναι τροφοδοτικό του μετρό στο Νέο Κόσμο.
Τώρα για τις γραμμές του Πειραιά, για μένα θα είναι λάθος να κοπεί το 218 στο Φάληρο, αφού κερδίζει ελάχιστα σε χρόνο διαδρομής ο ΟΑΣΑ και πολύ πιθανό να στερήσει επιβατική κίνηση από το 218. Αντίθετα μπορεί τα Α1 - Β1 και 130 να ξεκινούν από Ξαβέρη, αλλά δε νομίζω πως η Χατζηκυριακού και η Μιαούλη έχουν τόση ανάγκη από αυτές τις γραμμές. Μπορούν να καλύπτονται από 040 - 049 - 843 και τις λοιπές γραμμές μπαλαντέρ (827 - 828 - 859). Αυτοί που θα επιβαρυνθούν αρνητικά θα είναι τα στελέχη των ναυτιλιακών επιχειρήσεων στη Μιαούλη που θα πρέπει να περπατήσουν μέχρι το Ρολόι για να πάρουν το τραμ, αλλά εδώ θα έχουμε σημαντικό κέρδος από τη μείωση οχημάτων για τον ΟΑΣΑ.

(04-03-2016, 03:03 PM)CHRISTOS Έγραψε: Ποιός είπε οτι λεφτά (δεν) υπάρχουν ;
http://www.naftemporiki.gr/finance/story...ia-to-tram

Εξαιρετικός διαγωνισμός, μόνο που θα χρειαστούν νέα οχήματα αν και μόνο προχωρήσουν οι επεκτάσεις του ΤΡΑΜ. Εκτός και αν αποφάσισαν να διπλασιάσουν τα δρομολόγια στο υπάρχων δίκτυο (μαζί με την επέκταση του Πειραιά), οπότε δεν επαρκεί ο υπάρχων στόλος.
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση
#23
(04-03-2016, 03:16 PM)nikos1991 Έγραψε: Εξαιρετικός διαγωνισμός, μόνο που θα χρειαστούν νέα οχήματα αν και μόνο προχωρήσουν οι επεκτάσεις του ΤΡΑΜ. Εκτός και αν αποφάσισαν να διπλασιάσουν τα δρομολόγια στο υπάρχων δίκτυο (μαζί με την επέκταση του Πειραιά), οπότε δεν επαρκεί ο υπάρχων στόλος.

Βρε μπας και το Πειραιάς-Βούλα θα εκτελείται ανα 5 λεπτά στην αιχμή και είπαν να τσιμπήσουν και νέους συρμούς; Tongue

Μάλλον πρέπει να βγει και ένα "κέρδος" από αυτή την ιστορία, όπως γινόταν στις παλιές καλές εποχές!
Απάντηση
#24
Από αύριο 24/02/2018 μέχρι και τις 06/03/2018 δεν θα λειτουργεί το τμήμα Μουσών - Σύνταγμα του τραμ, οπότε μας μένει μόνο η παραλιακή γραμμή. Επίσης αν όλα πάνε καλά από 11/03/2018 θα παραδωθεί η νέα διπλή γραμμή στο Σύνταγμα.
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση
#25
Πλήρης διακοπής λειτουργίας του Τραμ από απόψε (22/3/2018) και ώρα 22:00 έως 06:00 αύριο το πρωί, για να πραγματοποιηθούν έκτακτες εργασίες ΕΥΔΑΠ στην περιοχή του Αλίμου.
Απάντηση
#26
Γρήγορη ερώτηση για το τραμ:
Το να λειτουργεί σε ένα συρμό σωστά και η ηχητική και η οπτική ειδοποίηση για την επόμενη στάση, απαγορεύεται από κάποιο νόμο; Έτσι, το'χω απορία...
Αν δεν έχεις χιούμορ, δεν στο πήρα εγώ - σόρι.
Απάντηση
#27
Εγώ πάλι έχω απορία, γιατί η γραμμή ΣΕΦ - Ασκληπιείο Βούλας είναι γεμάτη ακόμα και τις ώρες που λειτουργεί η γραμμή Α1 (η οποία είναι μονίμως γεμάτη, ειδικά τους θερινούς μήνες). Δε θα ήταν πιο λογικό η Α1 να έχει συχνότερα δρομολόγια;
Απάντηση
#28
(10-07-2018, 12:10 AM)NightLine Έγραψε: Εγώ πάλι έχω απορία, γιατί η γραμμή ΣΕΦ - Ασκληπιείο Βούλας είναι γεμάτη ακόμα και τις ώρες που λειτουργεί η γραμμή Α1 (η οποία είναι μονίμως γεμάτη, ειδικά τους θερινούς μήνες). Δε θα ήταν πιο λογικό η Α1 να έχει συχνότερα δρομολόγια;
Λογικό γιατί; Σύγκρινε στο μυαλό σου το κόστος που έχει η κατασκευή και η λειτουργία-συντήρηση μιας γραμμής Τραμ σε σχέση με αυτή του λεωφορείου. Ή ακόμα και την ασύγκριτη διαφορά στη χωρητικότητα. Ή το πλεονέκτημα της παραλιακής γραμμής του Τραμ που σε περίπου 35' σε πάει από την Πλ. Γλυφάδας στο Ν. Φάληρο, όταν με το Α1 χρειάζεσαι πλέον σχεδόν μία ώρα -αν όχι και παραπάνω- καθώς αυτή την περίοδο κατασκευάζεται πεζογέφυρα στο Καλαμάκι και ακολουθεί η κατασκευή και άλλων στο Π. Φάληρο, καθώς και η εκτροπή της Ποσειδώνος προς την πλευρά της θάλασσας ανάμεσα στο ΣΕΦ και στο Δέλτα Φαλήρου.
Απάντηση
#29
(10-07-2018, 12:10 AM)NightLine Έγραψε: Εγώ πάλι έχω απορία, γιατί η γραμμή ΣΕΦ - Ασκληπιείο Βούλας είναι γεμάτη ακόμα και τις ώρες που λειτουργεί η γραμμή Α1 (η οποία είναι μονίμως γεμάτη, ειδικά τους θερινούς μήνες). Δε θα ήταν πιο λογικό η Α1 να έχει συχνότερα δρομολόγια;

To Α1 μετράει μήνες. Μόλις πάει το ΤΡΑΜ στον Πειραιά θα μας αφήσει χρόνους.
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση
#30
(12-07-2018, 02:42 PM)nikos1991 Έγραψε: To Α1 μετράει μήνες. Μόλις πάει το ΤΡΑΜ στον Πειραιά θα μας αφήσει χρόνους.

Αυτό πως προκύπτει? Έχει ανακοινωθεί κάτι? Εσωτερική πληροφορία?
Γιατί κάτι τέτοια διάβαζα και για το 155 που θα το καταργούσαν με το που έκλεινε το αμαξοστάσιο Ελληνικού!
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)