Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Δρομολόγηση στους Κεντρικούς Άξονες
#11
(09-06-2013, 11:03 PM)ecoj Έγραψε: Τώρα στην Πατησίων ο κόσμος εξυπηρετείται καλά άλλα ότι πολλά οχήματα πάνε μισοάδεια είναι και αυτό αλήθεια. Πάντως υπάρχει σχέδιο να φτάσει τραμ εκεί. Αν γίνει αυτό τα βλέπω όλα μαζί να καταργούνται.

Μέχρι να φτάσει το τραμ... φέξε μου και γλύστρησα! Εδώ δέκα χρόνια παλεύουν να το πάνε Πειραιά κι ακόμα τίποτα! Και σε πρώτη φάση (αν γίνει η πεζοδρόμηση της Πανεπιστημίου) θα πάει μέχρι Πλατ.Αιγύπτου! Και μετάααα θα πάει Πατήσια! (ε ρε τραμ που είχαμε και τα ξηλώσαμε σαν μ***κες!) Γι αυτό σκέφτηκα κι εγώ μήπως μπορεί να φτιαχτεί κανένα... επίγειο τραμ(με τα τρόλλεϋ) μπας και φτιάξει η δουλειά!

(09-06-2013, 11:03 PM)ecoj Έγραψε: Κατάργηση του Α7 και μετατροπή του Χ14 σε 24ωρο με συχνότητα στα 10 λεπτά την μέρα θα πρότεινα.

Με 12μετρα;
Απάντηση
#12
(10-06-2013, 12:55 AM)pvuccino Έγραψε: Με 12μετρα;

Για κανένα λόγο.. 18 μετρο Χ14 ανά 8-9' και παρέα το 550 με την ίδια συχνότητα.
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση
#13
(10-06-2013, 02:32 AM)nikos1991 Έγραψε: Για κανένα λόγο.. 18 μετρο Χ14 ανά 8-9' και παρέα το 550 με την ίδια συχνότητα.

Άμα είναι να κοπεί το Α7 και να μπεί το Χ14 ως κορμός δεν θα 'ταν καλύτερο να τροποποιηθεί το 550 ώστε να διέρχεται από Βασ. Σοφίας/Σύνταγμα και να κοπεί το Χ14 εντελώς τη μέρα και να πάνε όλα τα οχήματα των Α7 και Χ14 στο 550. Ούτως ή άλλως η Βασ. Κωνσταντίνου έχει και το 10 και μ' αυτή την τροποποιήση θα κερδίσει και η Συγγρού λόγω περισσότερων διελεύσεων και η Κηφισίας γιατί θα έχει σταθερή συχνότητα από μια γραμμή. Αν και έτσι θα παραγίνει "μακαρόνι" το 550.
Απάντηση
#14
(11-06-2013, 01:08 AM)mercedes elbo Έγραψε: Άμα είναι να κοπεί το Α7 και να μπεί το Χ14 ως κορμός δεν θα 'ταν καλύτερο να τροποποιηθεί το 550 ώστε να διέρχεται από Βασ. Σοφίας/Σύνταγμα και να κοπεί το Χ14 εντελώς τη μέρα και να πάνε όλα τα οχήματα των Α7 και Χ14 στο 550. Ούτως ή άλλως η Βασ. Κωνσταντίνου έχει και το 10 και μ' αυτή την τροποποιήση θα κερδίσει και η Συγγρού λόγω περισσότερων διελεύσεων και η Κηφισίας γιατί θα έχει σταθερή συχνότητα από μια γραμμή. Αν και έτσι θα παραγίνει "μακαρόνι" το 550.

Το βασικό πλεονέκτημα που έχει το 550 είναι πως περνάει δίπλα στο κέντρο, αλλά ταυτόχρονα το αποφεύγει. Αν το βάλουμε μέσω Βασ. Σοφίας, Φιλλελλήνων / Αμαλίας, Συγγρού το αποσυντονίζουμε πλήρως σε κάθε πορεία. Με μια μετεπιβίβαση στα 3,7,13 ή στο μετρό μπορεί να κατέβει κανείς στο Σύνταγμα. Από την άλλη πλευρά χρησιμοποιεί Α2, Β2 ή μετρό.
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση
#15
(11-06-2013, 02:18 AM)nikos1991 Έγραψε: Το βασικό πλεονέκτημα που έχει το 550 είναι πως περνάει δίπλα στο κέντρο, αλλά ταυτόχρονα το αποφεύγει. Αν το βάλουμε μέσω Βασ. Σοφίας, Φιλλελλήνων / Αμαλίας, Συγγρού το αποσυντονίζουμε πλήρως σε κάθε πορεία. Με μια μετεπιβίβαση στα 3,7,13 ή στο μετρό μπορεί να κατέβει κανείς στο Σύνταγμα. Από την άλλη πλευρά χρησιμοποιεί Α2, Β2 ή μετρό.

Κι εγώ είμαι της άποψης να διέρχεται από το Σύνταγμα και δε νομίζω πως επιβαρύνει πολύ τη διαδρομή. Άλλωστε δε χρειάζεται καν να περάσει από την "κάτω πλευρά" και τη Φιλελλήνων. Αμαλίας/Βασ.Σοφίας και στις δύο κατευθύνσεις κι έφυγες. Άμα κάτσετε και το σκεφτείτε περισσότερες στάσεις κάνει στη Βασ.Κωνσταντίνου. Το βασικό πλεονέκτημα είναι ότι από Βασ.Σοφίας θα στρίβει αριστερά Αμαλίας κάνοντας στάση ακριβώς μπροστά στο σταθμό, χωρίς να αναγκάζεται να κάνει το γύρο του Συντάγματος και να αφήνει τον κόσμο στην κάτω πλευρά. Τα μειονεκτήματα είναι αυτό που είπε ο Νίκος φυσικά, αλλά και ότι δεν ξέρω κατά πόσο έχει χώρο στο Τροκαντερό για μια τόσο συχνή γραμμή. Ήδη τώρα στο 8λεπτο και γίνεται ο κακός χαμός από νταλίκες, αν πυκνώσει πολύ φοβάμαι πως δε θα χωράνε. Αλλά αυτό το θέμα με τις πορείες είναι γενικότερο φυσικά και αφορά όλες τις γραμμές που διέρχονται από κέντρο. Μήπως θα 'πρεπε να ανασχεδιαστούν όλες στα "πρότυπα" του 550 ώστε ν' αποφεύγουν το Σύνταγμα; Κρίμα είναι κάθε φορά που κλείνει το κέντρο να αποδιοργανώνονται εντελώς τα δρομολόγια!
Απάντηση
#16
(11-06-2013, 12:16 PM)pvuccino Έγραψε: Κι εγώ είμαι της άποψης να διέρχεται από το Σύνταγμα και δε νομίζω πως επιβαρύνει πολύ τη διαδρομή. Άλλωστε δε χρειάζεται καν να περάσει από την "κάτω πλευρά" και τη Φιλελλήνων. Αμαλίας/Βασ.Σοφίας και στις δύο κατευθύνσεις κι έφυγες. Άμα κάτσετε και το σκεφτείτε περισσότερες στάσεις κάνει στη Βασ.Κωνσταντίνου. Το βασικό πλεονέκτημα είναι ότι από Βασ.Σοφίας θα στρίβει αριστερά Αμαλίας κάνοντας στάση ακριβώς μπροστά στο σταθμό, χωρίς να αναγκάζεται να κάνει το γύρο του Συντάγματος και να αφήνει τον κόσμο στην κάτω πλευρά. Τα μειονεκτήματα είναι αυτό που είπε ο Νίκος φυσικά, αλλά και ότι δεν ξέρω κατά πόσο έχει χώρο στο Τροκαντερό για μια τόσο συχνή γραμμή. Ήδη τώρα στο 8λεπτο και γίνεται ο κακός χαμός από νταλίκες, αν πυκνώσει πολύ φοβάμαι πως δε θα χωράνε. Αλλά αυτό το θέμα με τις πορείες είναι γενικότερο φυσικά και αφορά όλες τις γραμμές που διέρχονται από κέντρο. Μήπως θα 'πρεπε να ανασχεδιαστούν όλες στα "πρότυπα" του 550 ώστε ν' αποφεύγουν το Σύνταγμα; Κρίμα είναι κάθε φορά που κλείνει το κέντρο να αποδιοργανώνονται εντελώς τα δρομολόγια!

Αν πάει από το κέντρο, κατάργηση του Β2 και τέρμα του 550 στο Ελληνικό. Δεν υπάρχει αλλού χώρος για τόσα 18μετρα. Πόσο μάλλον αν κόψουμε και το Α7 και πρέπει να περνάει αρθρωτό ανά 4-5'.
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση
#17
(11-06-2013, 10:06 PM)nikos1991 Έγραψε: Αν πάει από το κέντρο, κατάργηση του Β2 και τέρμα του 550 στο Ελληνικό. Δεν υπάρχει αλλού χώρος για τόσα 18μετρα. Πόσο μάλλον αν κόψουμε και το Α7 και πρέπει να περνάει αρθρωτό ανά 4-5'.

Τότε είναι που θα γίνει μακαρόνι!! Big Grin Big Grin Big Grin Γι αυτό ας μείνει καλύτερα ως έχει... Αλλά το Α7 δε θα λείψει από τη Χαρ.Τρικούπη και την Αλεξάνδρας ρε παιδιά αν καταργηθεί;
Απάντηση
#18
Εγώ είχα σκεφτεί το εξής για το 550, αν και μάλλον είναι ανέφικτο. Να είναι ο μόνος κορμός στη Συγγρού και στην Κηφισίας και να διέρχεται από κέντρο ως εξής: Αφετηρία στο Τροκαντερό(αν και τώρα μ' αυτό που είπε ο Νίκος, μπορεί να πάει κι Ελληνικό), διαδρομή όπως και σήμερα από Συγγρού, διέλευση από κέντρο μέσω Πανεπιστημίου-Ιπποκράτους/Χαρ.Τρικούπη-Αλεξάνδρας (για να μην αφήσουμε την Χαρ.Τρικούπη χωρίς 18μετρο και να βάλουμε και στην Ιπποκράτους που χρειάζεται) Κηφισίας και τέρμα στο ΟΑΚΑ!!! Έχουμε έναν τεράστιο χώρο στο ΟΑΚΑ που υποχρησιμοποιείται από τα Α8/410. Γιατί να μην το κάνουμε κέντρο μετεπιβίβασης; Εναλλακτικά θα μπορούσε να επεκταθεί ως το Σταθ.Ειρήνης (υπάρχει ρεμίζα εκεί, λόγω έκτακτων γραμμών ΗΣΑΠ) για να συνδέει και την Κηφισίας με τον ΗΣΑΠ.

Στο ΟΑΚΑ θα μπορούσε να ιδρυθεί αφετηρία πολλών τοπικών γραμμών (και το 608 θα μπορούσε να πάει εκεί/αφού όμως γίνει τοπικό στα Άνω Πατήσια) καθώς και ενός "κορμού Β" όπως θα τον χαρακτήριζα με τη διαδρομή ΟΑΚΑ-Αγ.Στέφανος. Θα είχε συχνότητα στο 5λεπτο στην αιχμή αλλά με 12μετρα και θα τερμάτιζε στον ΟΣΕ. Απο κει θα υπήρχε εκ νέου τοπικό δίκτυο για Κρυονέρι, Σταμάτα, Ευξ.Πόντο κτλ. Επίσης θα υπήρχαν και τοπικά που θα ξεκινούσαν από σημεία της διαδρομής (πχ Δροσία, Κηφισία, Ν.Ερυθραία, Εκάλη, Μαρούσι) προς Διόνυσο, Βαρυμπόπη, Μελίσσια κτλ. Έτσι θα αποσυμφοριζόταν και ο Πλάτανος, δεν θα είχαμε αφετηρίες στο κέντρο και θα είχαμε μια γραμμή κατά μήκος της Συγγρού και της Κηφισίας με πολύ γερές συχνότητες, αποφεύγοντας έτσι φαινόμενα έλλειψης συντονισμού.

Τα Α2/Β2/Α7/040 θα μπορούσαν να καταργηθούν και τα μισά οχήματά τους να πάνε στο 550. Τα άλλα μισά θα πήγαιναν στο Α1 (που θα τερμάτιζε όμως Γλυφάδα/ή έστω Ασκληπιείο) κάνοντας το μια εξαιρετικά συχνή γραμμή που θα δούλευε μόνη της στην παραλία, χωρίς την ανάγκη για "δεκανίκια" (101,130,217,229, Β1 κτλ) Αυτές οι γραμμές θα γινόταν τοπικές στον κοντινότερο σταθμό μετρό/ΗΣΑΠ. Οι επιβάτες από Συγγρού προς Γλυφάδα/Βούλα κτλ. θα έκαναν μετεπιβίβαση στο Τροκαντερό (ή στο Ελληνικό) στο Α1 και στο τραμ. Απαραίτητη προϋπόθεση γι' αυτό βέβαια θα ήταν η χωροθέτηση των στάσεων του Α1 στην κατεύθυνση προς Γλυφάδα στο ίδιο σημείο μ' αυτές του τραμ, ώστε να μπορεί κάποιος αν το επιθυμεί να επιλέξει ανάμεσα στα δύο μέσα. (μόνο έτσι μπορούν να αλληλοβοηθηθούν το Α1 και το τραμ)

Τη Λεωφ.Αμφιθέας θα την αναλάμβανε το 229 που θα πύκνωνε (φυσικά) και θα γινόταν τοπικό στο σταθμό Μοσχάτο (αναλαμβάνωντας έτσι το κομμάτι του 1 που πιστεύω ότι πρέπει να καταργηθεί) και δε θα τερμάτιζε στη Δάφνη, αλλά κάπου στον Άλιμο, μαζί με το 141. (αφού θα πρέπει να καλυφθεί ολόκληρη η λεωφόρος) Σε περίπτωση έλλειψης χώρου θα μπορούσε να γίνει και κυκλικό. Το 229 θα είχε φυσικά διέλευση από Ποσειδώνος για να έχει ανταπόκριση με το Α1. Και τα νότια προάστια που μέχρι τώρα εξυπηρετούνται από το συνδυασμό Α1/Α2/Α3 + τοπικό, θα είχαν απευθείας σύνδεση με το μετρό στο Ελληνικό. (αλλά θέλει σταθμό μετεπιβίβασης ΟΠΩΔΣΗΠΟΤΕ!!) Τα Β3/Α4 κατάργηση και να πάνε τα οχήματα στο Α3 που θα ήταν ο μόνος κορμός επί της Βουλιαγμένης (και δε θα έμπαινε Ευρυάλη)

Το 101 θα τοπικοποιόταν στον Άλιμο και θα πύκνωνε(με διέλευση απο Στ.Αλίμου φυσικά και ανταπόκριση με το Α1 στην παραλιακή), ενώ θα δημιουργείτο και ένα νέο τοπικό που θα είχε τη διαδρομή του 101 από Άλιμο μέχρι το Στ.Αλίμου κι απο 'κει και πέρα τη διαδρομή του Α4 προς Τερψιθέα. (με ανταπόκριση στο Α3) Έτσι θα είχαμε πολύ καλή σύνδεση του Αλίμου με το ομώνυμο σταθμό, ενώ το 109 θα συνέχιζε τη λειτουργία του, φτάνοντας όμως στο Στ.Ηλιούπολης κι απο 'κει και πέρα όλο ευθεία τη Σοφ.Βενιζέλου μέχρι την Αγ.Μαύρα. (το συγχωνεύω στην ουσία με τη γραμμή 216 της Ηλιούπολης που πρότεινε κάποιος σε άλλο topic. Όλα αυτά βέβαια με απαραίτητο συστατικό την άψογη και οργανωμένη μετεπιβίβαση στο ΟΑΚΑ και στο Τροκαντερό (καλύτερα στο Ελληνικό που έχει παραπάνω χώρο). Δηλαδή να αδειάζει τον κόσμο του το 550, να μπαίνουν στο ΟΑΚΑ-Αγ.Στέφανος και να φεύγει σε 5 λεπτά το αργότερο!!

Βέβαια στο Ελλάντα που ζούμε όλα αυτά είναι όνειρα θερινής νυκτός... Sad
Απάντηση
#19
Όμως κάνοντας έτσι το 550 και χωρίς άλλο κορμό στην Κηφισίας θα διαλυθεί η σύνδεση κορμού-τοπικού στα μισά Βόρεια Προάστεια καθώς π.χ. για να πάει κάποιος κέντρο απ' το Διόνυσο θα πρέπει να πάρει το τοπικό, μετά τον κορμό Β για ΟΑΚΑ και μετά το 550 για κέντρο κάτι που θα είναι σκέτη ταλαιπωρία. Η γνώμη είναι ότι ο κορμός της Κηφισίας πρέπει να φτάνει μέχρι Κηφισία γιατί μέχρι εκεί είναι το σημαντικό κομμάτι της Κηφισίας και μπορεί να δώσει σωστές συνδέσεις με τα τοπικά Ζηρηνείου και τα τοπικά του Στ. Κηφισίας. Ειδικά τα τοπικά Ζηρηνείου είναι και σωστά σχεδιασμένα και τιγκάρουν ειδικά μέχρι Εκάλη εκτός απ' το 503 και λίγο το 535. Το μόνο που χρειάζεται είναι ένας καλύτερος συντονισμός αλλά και πάλι είναι καλά και δεν πρέπει να πειραχτόυν. Τώρα αν αλλάξει κάτι με τους κορμούς είναι άλλο θέμα αλλά οπωσδήποτε πρέπει να φτάνει ο κορμός Κηφησιά. ΟΑΚΑ θα μπορούσε όντως να πάει το 608 αν γινόταν τοπικό στα Άνω Πατήσια καθώς η Πατησίων έχει αρκετές διελεύσεις από τρόλλεϋ και απ' την άλλη πλευρά να ξαναγινόταν το 222 το οποίο θα 'ταν συγκρότημα με το 235 με εναλλάξ δρομολόγια αν και έχω κάποιες αμφιβολίες για το σπάσιμο του 608 καθώς είναι καλή γραμμή.

Επισης, στα Νότια το Α2 δεν μπορεί να κοπεί απ' την Αμφιθέας γιατί στο χρόνο που το 229 θα θέλει να πάει Μοσχάτο το Α2 έχει φτάσει Φιξ που σημαίνει ότι θα ήταν χάσιμο χρόνου για τους επιβάτες κάτι τέτοιο. Ακόμη, όσο δεν πάει το Τράμ Πειραιά δεν μπορούν να κοπούν τα 101, Β1, 217/229 και 130 ως τοπικά γιατί ο ρόλος τους είναι να συνδέουν τις περιοχές που εξυπηρετούν με τον Πειραιά και όχι με το Μετρό και το Α1 είναι μια χαρά ανά 15' καθώς υπάρχει και το Τράμ για τοπικές μετακινήσεις. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι οι γραμμές τις Συγγρού και της Παραλιακής είναι αρκετά επιτυχημένες και εμπορικά και συγκοινωνιακά και δεν αξίζει να μεταβλήθούν. Εκεί που μπλέκονται τα πράγματα είναι με το Ε22 και τα τοπικά Βουλιγμένης/Βάρης. Εκεί όντως χρειάζεται αναδιάρθρωση.
Απάντηση
#20
Όλα τα πράγματα έχουν τα υπέρ τους και τα κατά τους. Και η κατάσταση όπως είναι σήμερα έχει μεινοκτήματα και πλεονεκτήματα. Και η πρόταση που έκανα για το 550 (όπως και όλες οι πρότασεις που κάνουμε εδώ) έχει κάποια θετικά και κάποια αρνητικά. Γενικά πάντως για να πετύχεις κάτι, συνήθως πρέπει να "θυσιάσεις" κάτι άλλο. Δε μπορείς να έχεις σταθερές διελεύσεις από έναν άξονα, αν δε μάθεις τη μετεπιβίβαση. Να μου πεις είναι τόσο σημαντικό να χεις σταθερές διελεύσεις από έναν άξονα; Πίστεψέ με, μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτό! Big Grin Το θέμα είναι πως εδώ που έχει φτάσει το πράγμα συγκοινωνιακά (και δεν εννοώ μόνο το 550) έχει φτάσει κυρίως μέσω τυχαίων γεγονότων και σπασμωδικών κινήσεων. Κανένας προγραμματισμός, πουθενά. Και τώρα ειδικά που σφίξανε τα πράγματα, όποια γραμμή δεν έχει κόσμο απλά κατάργηση! Και ας μείνει ολόκληρη περιοχή χωρίς λεωφορειακή σύνδεση, στα τέτοια τους! Κι ούτε να κάτσουν να σκεφτούν "κάτσε ρε φίλος, γιατί δεν είχε κόσμο αυτή η γραμμή που μόλις κατήργησα; Μήπως θα μπορούσα να κάνω κάτι για να τις δώσω παραπάνω κίνηση, ώστε να μη μείνει και ο κόσμος χωρίς εξυπηρέτηση;" Αλλά κανείς δε φαίνεται να ενδιαφέρεται. Κι αυτά τα 8λεπτα στην αιχμή που λέμε εδώ σάμπως τηρούνται; Στα χαρτιά είναι μόνο! Εγώ προσωπικά το 550 το χω περιμένει και μισάωρο στην Κηφισίας, σε ώρα αιχμής! Οπότε τι να λέμε... ας τ' αφήσουμε όλα όπως είναι να μη μπερδεύεται κι ο κόσμος...
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)