Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
171 ΣΤ. ΕΛΛΗΝΙΚΟ - ΒΑΡΚΙΖΑ
#1
Η γραμμή αυτή είναι τοπική/τροφοδοτική και ξεκινάει από τον Σταθμό μετρό Ελληνικό και καταλήγει στον Ναυτικό Όμιλο Βάρκιζας που βρίσκεται στον Παράδρομο Λεωφ.Αθηνών-Σουνίου.
Είναι μια καλοκαιρινή γραμμή, η οποία εκτελεί διαδρομή πάνω στη Λεωφ.Βουλιαγμένης μέχρι και το ύψος της Λεωφ.Καλύμνου στην Βούλα. Είναι μια γραμμή με καλή συχνότητα δρομολογίων. Έχει τις καθημερινές 15'-20', το Σάββατο 15'-25' και την Κυριακή 20'-25'.
Δημιουργήθηκε στις 16/11/2000 όπου αρχικά ξεκινούσε από τον Στ.Δάφνης. Το 2004 μεταφέρθηκε στον Στ.Αγ.Δημήτριο και με το άνοιγμα του νέου σταθμού μετρό Ελληνικού, στις 27.7.2013 μεταφέρθηκε στο Ελληνικό.

Οι δήμοι/περιοχές που εξυπηρετεί είναι:
ΕΛΛΗΝΙΚΟ, ΓΛΥΦΑΔΑ, ΒΟΥΛΑ, ΒΑΡΗ ΚΑΙ ΒΑΡΚΙΖΑ.

Σημεία Tips:
1) Στην Στάση "ΝΙΡΒΑΝΑ", στρίψε στην Δ.Γούναρη δεξιά και επιτόπου αριστερά και θα βρείς την στάση "ΑΡΤΗΣ" της γραμμής 154.
Μπορείς να στρίψεις και αριστερά την οδό Π.Πέτρου για να βρείς την στάση "ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ" των γραμμών 128 και 162.
2) Στην στάση "ΜΕΓ.ΒΑΣΕΙΛΙΟΥ" γίνεται η ανταπόκριση με την γραμμή 163.
3) Στην στάση "ΒΑΡΚΙΖΑ", βρίσκεται παράλληλα και η στάση της γραμμής Ε22, η οποία βρίσκεται παράλληλα, στην Λεωφ.Αθηνών-Σουνίου.
4) Στην στάση "ΓΕΦΥΡΑ", επί της Λεωφ.Βουλιαγμένης, αν στρίψεις την οδό Θράκης και φτάσεις μέχρι το ύψος της οδού Τριπόλεως, θα βρείς το τέρμα της γραμμής 101.
Απάντηση
#2
Με τη λειτουργία της επέκτασης του Μετρό προς Ελληνικό δε νομίζω να αμφιβάλει κανένας ότι πρέπει να κόβεται πλέον στο σταθμό του Ελληνικού. Και με αυτή την αλλαγή θα εξασφαλιστεί σίγουρα 1 τουλάχιστον όχημα.
Τα καλοκαίρια όμως θα χρειάζεται σίγουρα επαρκή ενίσχυση για να μην παρατηρείται η εικόνα που έχει το υπάρχον 171 τους θερινούς μήνες.
Απάντηση
#3
Αγάπη.. Αν θες να πας στο Yabanaki στη Βάρκιζα, είναι το μόνο που σε σώζει από τη σαρδέλα του Ε22.
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση
#4
Εξαιρετική γραμμή... η μόνη που εξυπηρετεί τη Βουλιαγμένης σε όλο της το μήκος! (από το μετρό και κάτω δηλαδή) Το μόνο που με χαλάει λίγο είναι ότι δεν εξυπηρετεί το κέντρο της Βάρκιζας, παρά μόνο την παραλία. Να μου πεις υπάρχουν κι άλλες γραμμές που περνάνε από το κέντρο της Βάρκιζας, αλλά καμιά τόσο συχνή και τόσο κοντινή σε μετρό. Ίσως αν έκανε τέρμα μαζί με το 125... αλλά δεν ξέρω αν χωράει!
Απάντηση
#5
(03-01-2013, 03:43 PM)pvuccino Έγραψε: Εξαιρετική γραμμή... η μόνη που εξυπηρετεί τη Βουλιαγμένης σε όλο της το μήκος! (από το μετρό και κάτω δηλαδή) Το μόνο που με χαλάει λίγο είναι ότι δεν εξυπηρετεί το κέντρο της Βάρκιζας, παρά μόνο την παραλία. Να μου πεις υπάρχουν κι άλλες γραμμές που περνάνε από το κέντρο της Βάρκιζας, αλλά καμιά τόσο συχνή και τόσο κοντινή σε μετρό. Ίσως αν έκανε τέρμα μαζί με το 125... αλλά δεν ξέρω αν χωράει!

Εγώ θα έλεγα το 125 να πάει και αυτό στην παραλία με το 171. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να κάνει τέρμα μέσα στην οδό Θέμιδος.
Απάντηση
#6
(03-01-2013, 03:43 PM)pvuccino Έγραψε: Εξαιρετική γραμμή... η μόνη που εξυπηρετεί τη Βουλιαγμένης σε όλο της το μήκος! (από το μετρό και κάτω δηλαδή) Το μόνο που με χαλάει λίγο είναι ότι δεν εξυπηρετεί το κέντρο της Βάρκιζας, παρά μόνο την παραλία. Να μου πεις υπάρχουν κι άλλες γραμμές που περνάνε από το κέντρο της Βάρκιζας, αλλά καμιά τόσο συχνή και τόσο κοντινή σε μετρό. Ίσως αν έκανε τέρμα μαζί με το 125... αλλά δεν ξέρω αν χωράει!

Ποιό κέντρο; Η Βάρκιζα σαν περιοχή, το οικιστικό της τμήμα περπατιέται άνετα. Άσε που μπορεί να διαμαρτυρηθούν και οι Hummerίστες, Lexusιστες κλπ "χλιδάτοι" που κατοικούν εκεί, για το "ακαλαίσθητον" της διέλευσης λεωφορείου, "έμπροσθεν της κατοικίας των".TongueTongueTongue
ΕΛΒΟ-Δημιουργώντας Ελληνικά
Να χτυπηθεί ριζικά η παράνομη στάθμευση.
Η κρίση θα βοηθήσει κάπως, να "αγαπήσουμε" τις συγκοινωνίες και ιδίως το τρένο.
Απάντηση
#7
Καλά δε λέω ότι είναι και μακριά από την πλατεία το τέρμα! Απλά επειδή θεωρώ πια την 171 ως τη βασική γραμμή της Βάρκιζας (η ταχύτερη σύνδεσή της με μετρό) θα 'θελα να κάνει τέρμα λίγο πιο μέσα στην πόλη. Αλλά βέβαια ναι, πιθανώς οι περίοικοι να ενοχληθούν. Μην κοιτάς το 125 που περνάει 5 φορές τη μέρα!
Απάντηση
#8
Τελικά όντως θα πάει στο Ελληνικό η γραμμή. και καλά θα κάνει βέβαια.
Απάντηση
#9
(05-01-2013, 03:17 AM)pvuccino Έγραψε: Καλά δε λέω ότι είναι και μακριά από την πλατεία το τέρμα! Απλά επειδή θεωρώ πια την 171 ως τη βασική γραμμή της Βάρκιζας (η ταχύτερη σύνδεσή της με μετρό) θα 'θελα να κάνει τέρμα λίγο πιο μέσα στην πόλη. Αλλά βέβαια ναι, πιθανώς οι περίοικοι να ενοχληθούν. Μην κοιτάς το 125 που περνάει 5 φορές τη μέρα!
Απάντηση
#10
δεν ξερω αν ισχυει πλεον αλλα οταν το τερμα ηταν ακομα στον Αγιο Δημητριο μετα τις 10 το βραδυ σταματουσαν τα δρομολογια απο Βαρκιζα και λειτουγρουσαν μονο απο Αγιο Δημητριο με αποτελεσμα να εχω ξεμεινει παμπολλες φορες στην Βαρη και στην Βαρκιζα μετα τις 10. Ελπιζω να εχει αλλαξει αυτο (αν και δεν το χρησιμοποιω πλεον τετοιες ωρες για να ξερω) γιατι το θεωρω μεγαλη βλακεια συν του οτι γενικα τετοια ωρα δεν υπαρχει κανενα αλλο μεσον να φυγει καποιος απο Βαρη
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)