Αξιολόγηση Θέματος:
  • 2 Ψήφοι - 1.5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών ΣΤΑΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα
(12-10-2013, 11:20 AM)marios.ilioupoli Έγραψε: Γίνεται σχεδόν στο σύνολο το δρομολογίων. Χθες το απόγευμα στο συρμό που ήμουν εγώ, ενώ πήγε να ξεκινήσει, προχωράει για κάποια Μέτρα και ρίχνει ένα απότομο φρενάρισμα και από εκεί και μετά, έως περίπου τη μέση της σήραγγας (αρκετά μετά την αλλαγή τροχιάς δηλαδή) πήγαινε με πολύ μικρή ταχύτητα.

Μετά το Φιξ, συνεχίζοντας για Νέο Κόσμο, υπάρχει σηματοδότηση λίγο μετά την αποβάθρα και διακλάδωση. Εν αντιθέσει, όμως, στη σήραγγα Νέου Κόσμου - Αγ. Ιωάννη, που υπάρχει κι εκεί σηματοδότηση/διακλάδωση, χωρίς οι συρμοί να κόβουν ταχύτητα.

Μήπως υπάρχει βλάβη στο σηματοδότη ή κάποιο πρόβλημα στην αλλαγή τροχιάς;
Προφανώς πήγαινε με πολύ μικρή ταχύτητα μέχρι να περάσει ολόκληρος ο συρμός πάνω από το σημείο που έχει το πρόβλημα (πιθανώς η διακλάδωση) ούτως ώστε να μην υπάρξουν απρόοπτα. Οι φωτεινοί σηματοδότες υπάρχουν πριν από κάθε διακλάδωση. Αυτό που δηλώνουν είναι ότι είτε η διακλάδωση είναι ρυθμισμένη έτσι ώστε ο συρμός να συνεχίσει στην τροχιά του (ευθεία-πράσινο) είτε ότι είναι ρυθμισμένη προς την απέναντι τροχιά (κόκκινο). Αλλιώς σηματοδότες με την "παραδοσιακή" έννοια του όρου στο μετρό δεν υπάρχουν.
Απάντηση
Και μου έτυχε και εμένα Τετάρτη απόγευμα αυτό, από Συγγρού-Φιξ προς Νέο Κόσμο, και σταμάτησε πολύ απότομα ο οδηγός, και έλεγα γιατί πάμε τόσο αργά ρε φίλε;! :p
Απάντηση
Σε γκρουπ στο facebook κάποιος αναφέρει ότι τα τα νυχτερινά δρομολόγια του ΜΕΤΡΟ καθε Παρασκευή και Σάββατο σταματάνε από το νέο έτος! Έχει ακούσει κάποιος κάτι σχετικό;
Απάντηση
(28-10-2013, 12:24 AM)georgio Έγραψε: Σε γκρουπ στο facebook κάποιος αναφέρει ότι τα τα νυχτερινά δρομολόγια του ΜΕΤΡΟ καθε Παρασκευή και Σάββατο σταματάνε από το νέο έτος! Έχει ακούσει κάποιος κάτι σχετικό;

Όλα αυτά είναι απλά φήμες ακόμη. Αν θέλει η ΣΤΑΣΥ να διατηρήσει τα νυχτερινά δρομολόγια Παρασκευής και Σαββάτου, που ειδικά τώρα το χειμώνα γεμίζουν, μπορεί κάλλιστα να αυξήσει το προσωπικό των ελεγκτών τη νύχτα σε συγκεκριμένους σταθμούς (πχ. ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ).

Με ελέγχους και πιθανόν ένα πιο αυξημένο εισιτήριο (πχ. 1,80€), βγάζει μια χαρά τα 3.000€ που χρειάζεται κάθε ώρα λειτουργίας, που αναφέρει ο φίλος που έκανε το συγκεκριμένο σχόλιο.
Απάντηση
(28-10-2013, 12:31 AM)marios.ilioupoli Έγραψε: Όλα αυτά είναι απλά φήμες ακόμη. Αν θέλει η ΣΤΑΣΥ να διατηρήσει τα νυχτερινά δρομολόγια Παρασκευής και Σαββάτου, που ειδικά τώρα το χειμώνα γεμίζουν, μπορεί κάλλιστα να αυξήσει το προσωπικό των ελεγκτών τη νύχτα σε συγκεκριμένους σταθμούς (πχ. ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ).

Με ελέγχους και πιθανόν ένα πιο αυξημένο εισιτήριο (πχ. 1,80€), βγάζει μια χαρά τα 3.000€ που χρειάζεται κάθε ώρα λειτουργίας, που αναφέρει ο φίλος που έκανε το συγκεκριμένο σχόλιο.

Όλοι το ίδιο ποστ παρακολουθούμε.. Wink Συμφωνώ Μάριε, ας γεμίσουν τους κομβικούς σταθμούς με ελεγκτές να μην περνάει ούτε κουνούπι χωρίς εισιτήριο ή κάρτα. Χωρίς υπερβολή το διάστημα 00:30 - 02:30 μεταφέρουνται τουλάχιστο 5000-6000 επιβάτες από Κεραμεικό και Μοναστηράκι προς κέντρο και άλλοι 1500 από / προς Πανόρμου. Αν βάλουμε και τους άλλους σταθμούς κάτι δεν πάει καλά.. Ο τζάμπας ΖΕΙ στο μετρό της Αθήνας.
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση
(28-10-2013, 12:24 AM)georgio Έγραψε: Σε γκρουπ στο facebook κάποιος αναφέρει ότι τα τα νυχτερινά δρομολόγια του ΜΕΤΡΟ καθε Παρασκευή και Σάββατο σταματάνε από το νέο έτος! Έχει ακούσει κάποιος κάτι σχετικό;

Καθόλου παράλογο κατ' εμε, μιας και μειώνεται η χρηματοδότηση προς τις συγκοινωνίες απ' το νεο έτος. Θα μπορούσαν βέβαια να προσπαθήσουν να το σώσουν μέχρι τέλους, βάζοντας ελεγκτές παντού σε διαρκή συνεργασία με την Ελληνική Αστυνομία. Επίμονοι παραβάτες, συνδικαλιστές και ''επιτροπές αγώνα'' θα συλλαμβάνονται και για τιμωρία θα φυλακίζονται σε ένα κλειστό δωμάτιο, όπου θα μαρσάρουν ασταμάτητα Neoplan midi. Tongue
Απάντηση
(28-10-2013, 01:51 AM)N1Ellinikou Έγραψε: Επίμονοι παραβάτες, συνδικαλιστές και ''επιτροπές αγώνα'' θα συλλαμβάνονται και για τιμωρία θα φυλακίζονται σε ένα κλειστό δωμάτιο, όπου θα μαρσάρουν ασταμάτητα Neoplan midi. Tongue
ROFLROFLROFLROFLROFLROFLROFLROFLROFL
Τοπικοποιηστε τα 622,815 στον ευαγγελισμο
Απάντηση
Καταρχήν ποια είναι αυτή η σελίδα-γκρουπ στο facebook, που ως θέμα έχει το μετρό ή τα λεωφορεία ή γενικά τα μέσα της Αθήνας;! (Αν δεν θέλετε να πείτε εδώ, να μου την στείλει κάποιος με pm παρακαλώ :p )

On topic: Με το θέμα των ελέγχων κάτι πρέπει να γίνει.. Έχω βγάλει 19 μήνες κάρτα τα τελευταία 2 χρόνια που είμαι φοιτητής, κινούμαι κατά μέσο όρο 1 φορά την ημέρα, και οι έλεγχοι που έχω πετύχει είναι 4-5 στο σύνταγμα και άλλοι τρεις σε λεωφορεία. Η κατάσταση είναι τραγική θεωρώ.
Όσον αφορά το να σταματήσει η παράταση λειτουργίας, το θεωρώ επίσης τραγικό. Βοηθάει πολύ κόσμο (όλη τη νεολαία που βγαίνει κυρίως), και εν μέρει καλύπτει και την κακή νυχτερινή συγκοινωνία.
Αν σταματήσει, το λιγότερο που θέλω είναι λεωφορείο-αντικαταστάτη της γραμμής 3 να διατρέχει τη μεσογείων! Tongue

(Σήμερα σε συρμό που πήρα προς Ανθούπολη, δεν υπήρχε αναγγελία για σταθμούς ποτέ)
Απάντηση
ΑΝΕΠΙΒΕΒΑΙΩΤΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ:
Ελεγκτής εισιτηρίων του Μετρό νοσηλεύετε σε νοσοκομείο, μετά από επίθεση που δέχθηκε από σύντροφο κοπέλας, γιατί της επέβαλε πρόστιμο!
Απάντηση
(28-10-2013, 10:20 PM)marios.ilioupoli Έγραψε: ΑΝΕΠΙΒΕΒΑΙΩΤΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ:
Ελεγκτής εισιτηρίων του Μετρό νοσηλεύετε σε νοσοκομείο, μετά από επίθεση που δέχθηκε από σύντροφο κοπέλας, γιατί της επέβαλε πρόστιμο!

Που έφτασε ο κόσμος τελικά, στο να δέρνει. Κανονικά πρέπει να μπαίνουν οι ελεγκτές με την συνοδεία της αστυνομίας, άλλη λύση δεν μπορώ να βρω
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 5 Επισκέπτης (ες)