Αξιολόγηση Θέματος:
  • 2 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
bus simulator 2012
#11
(29-08-2012, 07:51 PM)dimitris84 Έγραψε: Δοκιμασε το OMSI και θα με θυμηθεις. Σχεδον απολυτη ρεαλιστικοτητα, αν και περιορισμενος σχετικα χαρτης.

μπορεις να κατεβασεις αρκετους χαρτες απο το forum του omsi
Τοπικοποιηστε τα 622,815 στον ευαγγελισμο
Απάντηση
#12
Σαν το bus simulator 2012 δεν ειναι το omsi...το Omsi φαινεται ψευτικο...
Απάντηση
#13
(01-09-2012, 02:10 PM)george-oasth Έγραψε: Σαν το bus simulator 2012 δεν ειναι το omsi...το Omsi φαινεται ψευτικο...
σορρυ τα μπερδεψαSad
Τοπικοποιηστε τα 622,815 στον ευαγγελισμο
Απάντηση
#14
(26-08-2012, 01:48 AM)george-oasth Έγραψε: Δηλαδη τι λεει??

Γερμανικο παιχνιδι...Σαν πολλα δεν ζηταμε σχετικα με χαρτες αθηνας?? :p

λέει πως τα φρένα δεν είναι και τόσο αποτελεσματικά και με το λάδι κατι ειδικά όταν έχω τον κλιματισμό ανοιχτό ή το retarder ενεργοποιημένο και μερικές φορές ο πίνακας αναβοσβήνει.

(27-08-2012, 11:18 PM)nikos1991 Έγραψε: Αν και δεν μου έχει τύχει ακόμα μετά από πολλά χιλιόμετρα, δοκίμασε να κάνεις ένα restart το όχημα.. Μπορεί και να φτιάξει..

δλδ να κλείσω το όχημα μόνο ή και το γενικό; άμα κλείσω και τον γενικό γίνεται αλλά πρέπει να ξανα βάλω την γραμμή και ξανά από εκεί που ξεκινάει από την αφετερία ή τέρμα
Απάντηση
#15
Tο retarder δεν χρειαζεται να το χεις ενεργοποιημενο...Αυτο για τα φρενα στο βγαζει κυριως το χειμωνα...εμενα μια φορα μου το εβγαλε...αλλα ειχα τερμα το κλιματιστικο και πιεζα συνεχεια στο φαναρι το γκαζι...
Απάντηση
#16
(01-09-2012, 02:10 PM)george-oasth Έγραψε: Σαν το bus simulator 2012 δεν ειναι το omsi...το Omsi φαινεται ψευτικο...

Ενα πραγματικο λεωφορειο σε σχεση με ενα εικονικο φαινεται ψευτικο? Οκ, ο,τι πειτε...
Της κοντης (...) οι τριχες της φταινε...
Απάντηση
#17
το citaro στο bus simulator ειναι πιο ρεαλιστικο απο οτι ειναι στο omsi...γνωμη μου...
Απάντηση
#18
Και εγώ συμφωνω με τον Γιώργο το bus simulatros 2012 σε κάνει να βρίσκεσαι στην πραγματικότητα ενώ το omsi μεσυγχωρείται που θα το πω σαν ψεύτικο είναι
Απάντηση
#19
(07-11-2012, 01:35 PM)george-oasth Έγραψε: το citaro στο bus simulator ειναι πιο ρεαλιστικο απο οτι ειναι στο omsi...γνωμη μου...

Η οποια ειναι και σεβαστη. Ομως...

Το omsi βασιζεται και προσομοιαζει πραγματικα λεωφορεια, το bs ειναι ενα φανταστικο που μοιαζει με το Citaro. Με οτι αυτο συνεπαγεται οπως...

Ακριβεια γραφικων. Βαλε διπλα σε ενα λεωφορειο του Omsi μια φωτογραφια του πραγματικου που υποτιθεται οτι ειναι. Απολυτα ιδιο. Τοσο εξωτερικα, οσο και σε εσωτερικο ή χωρο οδηγησης. Το αλλο απλα μοιαζει με Citaro (περιορισμος budget αν ηταν ιδιο η Evobus θα ζητουσε παρα πολλα για δικαιωματα).

Ηχος. Τα ΜΑΝ του Omsi ακουγονται ακριβως οπως τα πραγματικα (εχω ομως ενδοιασμους στις χαμηλες στροφες για τα SD200) ενω στο bs ο ηχος δεν μοιαζει καν με Mercedes ποσο μαλλον με Ο530

Οδικη συμπεριφορα. Στην πρωτη περιπτωση εχουμε πιστη αναπαρασταση (ή τουλαχιστον αρκετα ακριβη) της οδικης συμπεριφορας του οχηματος (σταθεροτητα στις στροφες, επιταχυνση, φρεναρισμα κλπ.). Συμπεριφερεται οπως ενα λεωφορειο ακομα και αν το παρακανεις. Το bs σχεδιαστηκε ως παιχνιδι οποτε τετοιες λεπτομερειες δεν τις εχει και ουτε τις χρειαζεται. Γι' αυτο και το βλεπεις για παραδειγμα να επιταχυνει γραμμικα και σταθερα λες και ειναι τρολεϊ.

Αν ειναι τελειο? Φυσικα και οχι. Θα ηθελα να εχει μεγαλυτερη ποικιλια τυπων οχηματων. Δεν βρισκω λογικο να εχει χωριστα καθε χρονια παραλαβης με μικροδιαφορες μεταξυ τους, ουτε το να ειναι ολα διοροφα. Σχεδιαζεται μεν τωρα ενα NG272 αλλα θα μπορουσε να εχει καποια single deckers ή ακομη και καποια νεοτερα οχηματα.

Μηπως σου φαινεται μη ρεαλιστικο λογω του οτι δεν εχεις εξοικειωση με τους τυπους των λεωφορειων του? Γιατι το bs σου λεω με σιγουρια οτι δεν εχει καμια σχεση με Citaro. Το omsi παλι αν οδηγησεις ενα SL202 οποιασδηποτε πολης και πας να το παιξεις αμεσως μετα ειναι σχεδον ιδιο.
Της κοντης (...) οι τριχες της φταινε...
Απάντηση
#20
Και στο bus simulator 2012 μπορείς να κάνεις στο λεωφορείο χρωματισμό με το TML studio και να δημιουργήσεις γραμμές και να τις ονομάσεις όπως εσύ θέλεις. Είναι σαν να είσαι πραγματικά σε citaro με την μόνη διαφορά είναι με το τρόπο που χτυπάς κάρτα και τον τρόπο στο να πληκτρολογείς διαδρομή όλα τα άλλα είναι ίδια.

Στο omsi μπορείς να το κάνεις αυτό με τις προμετωπίδες ή με τις γραμμές;

Στο youtube diritris84 θα δεις citaro με το σήμα της mercedes κανονικά μπροστά και πίσω και στο τιμόνι με την μεταλλική μορφή όπως στα κανονικά αμάξια της mercedes και στο citaro 3

Στην ποικιλία όμως λεωφορείων θα συμφωνήσω με τον dimitris84 αλλά με την οδήγηση με τον george-oasth. Στο οmsi έχει μόνο μονά λεωφορεία διπλά όχι σε σχέση με τον bus simulator 2012
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)