Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[The best] Πάτρα: Απίστευτη ρύπανση από λεωφορεία του ΟΣΕ
#1
[Εικόνα: gpyhcczexu4ecf5d83ca310.jpg]
Αποπνικτική είναι η ατμόσφαιρα στον σταθμό του Ρίου, όταν τα λεωφορεία του ΟΣΕ που μεταφέρουν τους επιβάτες προς και από το Πανεπιστήμιο, έχουν ανάμενες τις μηχανές τους. Πολλά από αυτά ρυπαίνουν με καυσαέρια, προκαλώντας ασφυξία σε μια περιοχή που είναι ανοιχτή και επικρατούν σχεδόν πάντα βοριάδες. Όπως και την στιγμή που βγήκαν οι φωτογραφίες.

Το γεγονός είναι, ότι αυτά τα λεωφορεία κυκλοφορούν συνεχώς στην πόλη, ρυπαίνοντας και οι πληροφορίες λένε πως χρειάζονται επισκευή σε σημαντικά μηχανικά μέρη, που όμως δεν γίνεται, γιατί δεν υπάρχουν πιστώσεις.

Αδιάφορο μας είναι.

Εάν τα οχήματα αυτά ήταν ενός ιδιώτη, η Τροχαία θα τους επέτρεπε την κυκλοφορία ή θα τα καθήλωνε;

Τι λέει η υπηρεσία του ΚΤΕΟ;

Τέλος, όσοι ρυπαίνουν το περιβάλλον δεν θα πρέπει να πληρώσουν;
[Εικόνα: eonhekehvi4ecf5d53c1d2f.jpg]
[Εικόνα: npmkmdrzmi4ecf5d93c4e68.jpg]
[Εικόνα: qsunyiwpck4ecf5d9ec0b87.jpg]
[Εικόνα: rkagkrbrjz4ecf5dacc2909.jpg]
Απάντηση
#2
Το πρόβλημα ειναι ήδη λυμένο. Είναι θέμα ημερών να κυκλοφορήσουν τα Ν1 που πήρε ο ΟΣΕ από την ΕΘΕΛ.
Απάντηση
#3
Απ' όσο γνωρίζω θα τα παραλάβει ο ΟΣΕ στην Πάτρα από αρχές του νέου έτους ή κάνω λάθος?

Πάντως θέλω να δω όσοι τα διαδίδουν αυτά τι θα έχουν να λένε όταν θα κυκλοφορήσουν τα Ν1.
Απάντηση
#4
Επειδή είμαι νέο μέλος, μπορείτε να με ενημερώσετε οταν λέτε για Ν1 εννοείτε τα Mercedes ; Και αν είναι ετσι τι ακριβώς έχει συμβεί, θα φύγει κάποιος αριθμός αστικών λεωφορείων για να πάει στον Ο.Σ.Ε. και για ποιο λόγο ;
Απάντηση
#5
Καταρχίν καλώς ήρθες.

Δεύτερον ο ΟΣΕ έχει αγοράσει 5 Ν1 (σώστα τα Mercedes) για να τα στείλει στην Πάτρα για να εκτελούν το τμήμα Ρίο - Πανεπιστήμιο / Νοσοκομείο και Πανεπιστήμιο - Καστελλόκαμπος σε αντικατάσταση των Volvo που έχει τώρα.
Απάντηση
#6
Αγορασανε τελικα τα αστικα..αλλα οταν τους ελεγε ο Ρηγας και το υπολοιπο αστικο της Πατρας να συνεργαστουν και το εργο αυτο της μεταφορας απο Πανεπιστημιο-Σταθμος ΟΣΕ Ριου-Πατρα να γινει συνδιασμενα με καταργηση της αστικης γραμμης 6 αντιδρουσαν απο τον ΟΣΕ..Μπορει κανεις-απο την ηπειρωτικη Ελλαδα- επιτελους να μου εξηγησει για ποιον λογο οι ανθρωποι του ΟΣΕ εχουν τοσο μενος εναντιον των Κτελ και δεν θελουν ποτε να συνεργαστουν??Και δεν εννοω την γενικοτερη αιτια της κοντρας που ολοι την ξερουμε,αλλα σε καποια θεματα κοινης λογικης οπως το συγκεκριμενο στην Πατρα.

Σημειωτεον οτι απο το εν λογω κομματι της μεταφορας ο ΟΣΕ δεν εχει κανενα οικονομικο οφελος καθοτι απο και προς το σταθμο τα λεωφορεια του μεταφερουν τον κοσμο εντελως δωρεαν.Μονο ζημια για τα πετρελαια του πηγαινε-ελα..θα μου πεις δημοσιο ειναι αυτο..ξερουμε ποιοι τα πληρωνουν και αυτα τα πετρελαια!
Απάντηση
#7
Ευχαριστώ για την απάντηση. Μια που μιλάμε για την Πάτρα, έχω την εντύπωση οτι κυκλοφορούν αρθρωτά Βολβο/Σαρακάκη (αν δεν κάνω λάθος τις ονομάζετε σόμπες). Είναι ετσι ;
Απάντηση
#8
Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά απόσο έχω ακούσει το αστικό κτελ είχε αρνηθεί αυτή τη συνεργασία και μάλιστα είχε κάνει και ασφαλιστικά μέτρα για αυτο το λεωφορείο. Πάντως η αγορά αστικών από τον οσε για αυτή τη διαδρομή είναι θετική.
Απάντηση
#9
(26-11-2011, 09:44 PM)mimika l Έγραψε: Ευχαριστώ για την απάντηση. Μια που μιλάμε για την Πάτρα, έχω την εντύπωση οτι κυκλοφορούν αρθρωτά Βολβο/Σαρακάκη (αν δεν κάνω λάθος τις ονομάζετε σόμπες). Είναι ετσι ;

Σόμπες ονομάζονται τα Αθηναικά αρθρωτά του Σαρακάκη και η επίσημη ονομασία τους είναι ''Αθηνά'', αυτά που αναφέρεσαι ονομάζονται ''Αλέξανδροι'' και υπάγονταν στον ΟΑΣΘ πριν μεταφερθούν στην Πάτρα.

Εάν θέλεις να συζητήσεις οτιδήποτε αφορά την Αστική Συγκοινωνία της Πάτρας μπορείς να πας στο αντίστοιχο θέμα που υπάρχει στο forum: https://leoforeia.gr/forum2/forumdisplay.php?fid=44
''Νομίζω ότι οι ιοί των κομπιούτερ θα πρέπει να θεωρηθούν ζωή. Αποκαλύπτει πολλά για την ανθρώπινη φύση το γεγονός ότι η μόνη μορφή ζωής που φτιάξαμε μέχρι σήμερα είναι καθαρά καταστροφική. Φτιάξαμε ζωή κατ’εικόνα και ομοίωσίν μας.''

Stephen Hawking.

[Εικόνα: 111acb66226bcdeaaebaa87be280636b_amg_log...z_logo.jpg]
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)