Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[The best] Και για επιβάτες πλέον η γραμμή Κόρινθος - Πάτρα - Κατάνια - Γένοβα
#11
(01-11-2011, 05:40 PM)NEW TRAVEGO Έγραψε: εεε απο κορινθο δεν νομιζω να μπει και κανενας..να κανει 6 ωρες για Πατρα μαζι με την αναχωρηση??

Στην Πάτρα λογικά θα φτάνει νωρίτερα. Όμως, συνυπολόγισε το γεγονός ότι η επιβίβαση στην Πάτρα για Ιταλία διαρκεί 2 ώρες τουλάχιστον (έλεγχος διαβατηρίων κλπ ταξιδιωτικών εγγράφων, έλεγχος για μετανάστες κλπ), οπότε αναμενόμενο να αναχωρεί για Ιταλία κατά τις 23:00.

Επίσης, δεν ξέρουμε κατα πόσον επιτρέπεται να αναπτύξουν μέγιστη ταχύτητα τα Ε/Γ Ο/Γ στον Κορινθιακό, για λόγους κυματισμού. Κάτι ανάλογο (βλακωδώς σε αυτή την περίπτωση κατά την άποψη μου) συμβαίνει στο Σαρωνικό από Φλέβες και πάνω, με αποτέλεσμα τα πλοία "να σέρνονται".

Εν προκειμένω, στο εν λόγω link, έχει δελτίο τύπου με φωτό του πλοίου: http://www.ellinikiaktoploia.net/index.p...&Itemid=31
ΕΛΒΟ-Δημιουργώντας Ελληνικά
Να χτυπηθεί ριζικά η παράνομη στάθμευση.
Η κρίση θα βοηθήσει κάπως, να "αγαπήσουμε" τις συγκοινωνίες και ιδίως το τρένο.
Απάντηση
#12
Ελεγχος ταξιδιωτικων εγγραφων γινεται και στην Κορινθο. Για μεταναστες προσεχως οταν θα γεμισει και το λιμανι της Κορινθου απο αυτους.

Οσο δε για τους περιορισμους στην ταχυτητα των πλοιων (που κανενα δεν αναπτυσσει μεγιστη παρα μονο επιχειρισιακη) ειναι λογικο να επιβαλλονται περιορισμοι. Στην περιπτωση του Σαρωνικου δε μονο "βλακωδες" δεν ειναι (χρησιμοποιεις βαρυ χαρακτηρισμο μην μπαινοντας καν στον κοπο να τον τεκμηριωσεις κατι το οποιο συναδει μεν με το "υφακι" του γραψιματος σου αλλα δεν προσφερει απολυτως τιποτα) διοτι ο κυματισμος ενος τετοιου σκαφους προκαλει σημαντικα προβληματα τοσο σε παραπλεοντα σκαφη οσο και σε υποδομες. Για τον Κορινθιακο νομιζω - δεν ειμαι σιγουρος - οτι υπαρχουν και εκει οπως και στις περισσοτερες κλειστες θαλασσες.
Απάντηση
#13
(02-11-2011, 11:47 PM)chrispan Έγραψε: Ελεγχος ταξιδιωτικων εγγραφων γινεται και στην Κορινθο. Για μεταναστες προσεχως οταν θα γεμισει και το λιμανι της Κορινθου απο αυτους.

Οσο δε για τους περιορισμους στην ταχυτητα των πλοιων (που κανενα δεν αναπτυσσει μεγιστη παρα μονο επιχειρισιακη) ειναι λογικο να επιβαλλονται περιορισμοι. Στην περιπτωση του Σαρωνικου δε μονο "βλακωδες" δεν ειναι (χρησιμοποιεις βαρυ χαρακτηρισμο μην μπαινοντας καν στον κοπο να τον τεκμηριωσεις κατι το οποιο συναδει μεν με το "υφακι" του γραψιματος σου αλλα δεν προσφερει απολυτως τιποτα) διοτι ο κυματισμος ενος τετοιου σκαφους προκαλει σημαντικα προβληματα τοσο σε παραπλεοντα σκαφη οσο και σε υποδομες. Για τον Κορινθιακο νομιζω - δεν ειμαι σιγουρος - οτι υπαρχουν και εκει οπως και στις περισσοτερες κλειστες θαλασσες.

Κανένα υφάκι δεν έχω. Απλά τυχαίνει να ταξιδεύω χρόνια με πλοίο, διαβάζω επίσης ναυτιλιακό τύπο και συνεπώς έχω μια άποψη την οποία ευχαρίστως να στην παραθέσω.

Περιορισμοί ταχύτητας επιβάλλονται μόνο σε κλειστούς κόλπους, λιμάνια κλπ. Στο Σαρωνικό, που το πλάτος μεταξύ Σαλαμίνας & Γλυφάδας είναι αρκετά χλμ. δεν έχει παρατηρηθεί ποτέ ζημιά σε υποδομές ή οποιαδήποτε άλλη επίπτωση από απόνερα. Σίγουρα όταν πληρώνεις εισιτήριο ταχυπλόου, θέλεις να φτάσεις γρήγορα και όχι μαζί με ένα αργό πλοίο. Δεν είπε κανείς ότι τα πλοία μέσα σε ένα λιμάνι θα τρέχουν, αλλά στην ανοιχτή θάλασσα, πρέπει να μπορούν "να τα δίνουν όλα" (εννοώ σε θέμα ταχύτητας) αν και εφόσον θέλουν ή χρειάζεται.

Πήγαινε σε ένα σημείο της Αττικής ακτογραμμής ανάμεσα Άλιμο και Βουλιαγμένη, σε ώρες που εισέρχονται ή εξέρχονται πλοία στο λιμάνι του Πειραιά και να σαι σίγουρος ότι τυχόν κύμα, θα προέρχεται από καιρικές συνθήκες και όχι από τα πλοία. Επιπρόσθετα, επειδή έχω κολυμπήσει αρκετές φορές σε παραλίες του Σαρωνικού, δεν έχω βρεί πρόβλημα με απόνερα πλοίων.

Δεν καταλαβαίνω γιατί θίχτηκες με μια άποψη που κατατέθηκε. Θεωρώ πως δεν είναι βαρύς ο χαρακτηρισμός "βλακώδες", υπερβολικός μπορεί.
Τα πλοία κινούνται το τελευταίο διάστημα με υπηρεσιακή ταχύτητα, κατά βάση για λόγους κόστους καυσίμου.

Αν βγήκα off-topic ζητώ συγνώμη από τη διαχείριση του ιστότοπου.
ΕΛΒΟ-Δημιουργώντας Ελληνικά
Να χτυπηθεί ριζικά η παράνομη στάθμευση.
Η κρίση θα βοηθήσει κάπως, να "αγαπήσουμε" τις συγκοινωνίες και ιδίως το τρένο.
Απάντηση
#14
Ως προς τους περιορισμους ταχυτητας τυχαινει να γνωριζω το λογο για τον οποιο επιβαλλονται στην συγκεκριμενη περιοχη. Και μου εχει συμβει περιστατικο απο παραβαση αυτων με ιστιοπλοϊκο με επιβαινοντες Γερμανους τουριστες με κρατηση στο γραφειο μου πριν μερικα χρονια. Επισης επειδη κι εγω ασχολουμαι με την ναυτιλια, τον ιδιο τυπο διαβαζουμε, δεν ειναι δα και τοσο ευρυς στην χωρα μας. Ειδικα για τον Σαρωνικο τωρα ειναι γεγονος οτι ο κυματισμος ενος ταχυπλοου ξεθυμαινε πιο γρηγορα λογω του μεγαλου βαθους του, οχι τοσο ομως οσο να μην ασκει επιροη σε παραπλεοντα σκαφη και παρακτιες και μη υποδομες. Κυματισμο δεν θα δεις στον Αλιμο, ουτε στη Βουλιαγμενη απο ταχυπλοο απλα διοτι εφαρμοζει τον περιορισμο.
Οσο τωρα για την ταχυτητα των πλοιων η υπηρεσιακη λεγεται ετσι γιατι αντιπροσωπευει τον ιδανικο λογο ταχυτητας προς οικονομια αλλα ταυτοχρονα επιβαρυνει λιγοτερο τα μηχανικα μερη. Ειναι η επισημη ταχυτητα του σκαφους. Ο λογος που - κακως - κινουνται τα περισσοτερα σκαφη στη μεγιστη ειναι ο κακως εννοουμενος ανταγωνισμος των εταιριων, η καλυψη ενδεχομενης καθυστερησης ακομη και σε σπανιες περιπτωσεις η πρωτοβουλια των αξιωματικων γεφυρας και ειναι ο κυριοτερος λογος για τον οποιο εμφανιζονται τοσο συχνα μηχανικες βλαβες.

Για το κλεισιμο τελος ενα σχολιασμο για το "υφακι". Ειναι προφανες οχι μονο στις δημοσιευσεις σου αλλα ακομη και στην υπογραφη σου. Δεν το λεω επιθετικα, ουτε αμφισβητω τις γνωσεις σου, εχεις σκεφτει ομως ποτε μηπως καποιες αποψεις σου που συχνα παρουσιαζονται ως θεσφατα χωρις καμια τεκμηριωση μπορει να ειναι λαθος?
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)