Αξιολόγηση Θέματος:
  • 18 Ψήφοι - 3.61 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΣΤΑΣΥ - Μετρό - Γραμμή 3
(10-09-2020, 07:05 PM)sgkatsos Έγραψε: Τα ενισχυτικά δρομολόγια πάντα ήταν βοηθητικά. Ειδικά τώρα που θέλουμε και πιο αραιούς συρμούς λόγω πανδημίας. 

Ίσως να έπρεπε να προγραμματιστούν τα κλασσικά:

Ειρήνη - Ταύρος ή Ειρήνη - Φάληρο
Ανθούπολη - Άγιος Δημήτριος
Νίκαια - Εθνική Άμυνα

Κρίμα που κανένας σταθμός στις Γραμμές 2 και 3 δεν έχει Ισπανική διάταξη ή Tριπλή αποβάθρα. Ειδικά στον σταθμό Δουκίσσης Πλακεντίας θα ήταν πολύ χρήσιμο.
Τι εννοούμε Ισπανική διάταξη; Τριπλή αποβάθρα σαν την Ειρήνη; Ταμπονιέρα στη μεσαία γραμμή και δεξιά αριστερά ανόδου και καθόδου;
Κανονίστε να μου πειράξετε το 608rifle
Απάντηση
(25-09-2020, 08:53 PM)nikos1991 Έγραψε: Τι εννοούμε Ισπανική διάταξη; Τριπλή αποβάθρα σαν την Ειρήνη; Ταμπονιέρα στη μεσαία γραμμή και δεξιά αριστερά ανόδου και καθόδου;

Ακριβώς, Ισπανική διάταξη έχουν οι σταθμοί με τρεις αποβάθρες όπως η Ειρήνη ή η Ομόνοια.

https://en.wikipedia.org/wiki/Spanish_solution
Απάντηση
Ποτέ θα παραδοθούν οι 3 νέοι σταθμοί, ξέρουμε;
Απάντηση
(29-08-2022, 09:48 PM)NightLine Έγραψε: Ποτέ θα παραδοθούν οι 3 νέοι σταθμοί, ξέρουμε;

Κάτι για τέλη Σεπτεμβρίου διάβασα. Αν δεν προκύψει πρόβλημα στις δοκιμές.
Απάντηση
(29-08-2022, 09:57 PM)MitsosDaBest Έγραψε: Κάτι για τέλη Σεπτεμβρίου διάβασα. Αν δεν προκύψει πρόβλημα στις δοκιμές.

https://www.fosonline.gr/plus/epikairoti...-toy-metro

Εδώ λέει κάτι για 29 Σεπτεμβρίου.
Απάντηση
Πρώτη χρήση σήμερα για να πάω στην δουλειά μου από τον Πειραιά.

Στάση Λαμπράκη -> Μετρό Δημοτικό Θέατρο -> Μετρό Σύνταγμα 35' (από χτύπημα κάρτας σε χτύπημα κάρτας) εκ των οποίων 23' στο μετρό.

Να αναφερθεί ότι στο τραμ στην στάση Δημαρχείο δεν έχει ανακοίνωση για σύνδεση με το μετρό γραμμή 3 και στο μετρό στον σταθμό Πειραιά δεν έχει ανακοίνωση για ανταπόκριση με την γραμμή 1 Πειραιάς - Κηφισιά. Σημαντικό καθώς υπήρχε κόσμος που ρωτούσε.

Για εμένα που μένω Καμίνια, χαμηλά προς Πειραιώς, η διαδρομή μου έχει γίνει:
Στάση Λαμπράκη -> Μετρό Δημοτικό Θέατρο -> Μετρό Σύνταγμα 35'
Μετρό Σύνταγμα -> Μετρό Νέο Φάληρο -> Στάση Λαμπράκη 30'
Απάντηση
(19-10-2022, 12:08 PM)sgkatsos Έγραψε: Πρώτη χρήση σήμερα για να πάω στην δουλειά μου από τον Πειραιά.

Στάση Λαμπράκη -> Μετρό Δημοτικό Θέατρο -> Μετρό Σύνταγμα 35' (από χτύπημα κάρτας σε χτύπημα κάρτας) εκ των οποίων 23' στο μετρό.

Να αναφερθεί ότι στο τραμ στην στάση Δημαρχείο δεν έχει ανακοίνωση για σύνδεση με το μετρό γραμμή 3 και στο μετρό στον σταθμό Πειραιά δεν έχει ανακοίνωση για ανταπόκριση με την γραμμή 1 Πειραιάς - Κηφισιά. Σημαντικό καθώς υπήρχε κόσμος που ρωτούσε.

Για εμένα που μένω Καμίνια, χαμηλά προς Πειραιώς, η διαδρομή μου έχει γίνει:
Στάση Λαμπράκη -> Μετρό Δημοτικό Θέατρο -> Μετρό Σύνταγμα 35'
Μετρό Σύνταγμα -> Μετρό Νέο Φάληρο -> Στάση Λαμπράκη 30'
Πέραν των ανακοινώσεων λείπουν και οι πινακίδες. Πειραιά δεν σου λέει από που να βγεις για τον ηλεκτρικό και Δημ. θέατρο δεν δείχνει από που είναι το τραμ
Απάντηση
Τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει ότι σε αντίθεση με τη γραμμή 2 , η γραμμή 3 έχει πιο αραιά δρομολόγια , τα δρομολόγια επίσης δεν είναι σταθερά και τα Αεροδρομιακά τρένα είναι πάντα ασφυκτικά γεμάτα. Γεμίζουν ήδη από τον Πειραιά! Σήμερα που το πήρα από Πειραιά για Μοναστηράκι δεν χώρεσα να μπω και έμεινα απέξω. Τέλος , πολλά 2ης έχουν μπει σε λειτουργία , κάτι που είναι πολύ θετικό γιατί είναι και τα αγαπημένα μου
Απάντηση
(27-10-2022, 08:56 PM)kostas720 Έγραψε: Τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει ότι σε αντίθεση με τη γραμμή 2 , η γραμμή 3 έχει πιο αραιά δρομολόγια , τα δρομολόγια επίσης δεν είναι σταθερά και τα Αεροδρομιακά τρένα είναι πάντα ασφυκτικά γεμάτα. Γεμίζουν ήδη από τον Πειραιά! Σήμερα που το πήρα από Πειραιά για Μοναστηράκι δεν χώρεσα να μπω και έμεινα απέξω. Τέλος , πολλά 2ης έχουν μπει σε λειτουργία , κάτι που είναι πολύ θετικό γιατί είναι και τα αγαπημένα μου
Έχω παρατηρήσει ότι τα τρένα τις 3 πάνε με χειροκίνητη λειτουργία από τότε που άνοιξε η επέκταση (διορθώστε με αν κάνω λάθος) και ίσως για αυτό είναι τα δρομολόγια λίγο περίεργα ακόμα
Απάντηση
Βόλτα εχθές στους νέους σταθμούς με διάθεση μελέτης.

Ο σταθμός Δημοτικό Θέατρο είναι όντως πολύ όμορφος. Πολύ καλή διάταξη, παντού διπλές κυλιόμενες σκάλες, πολύ φωτεινός και επιπλέον είναι εξαιρετική η έκθεση για το νερό και την μεταφορά του τα αρχαία και τα ρωμαικά χρόνια.

Ο σταθμός Μανιάτικα είναι ένα εξαιρετικό παράδειγμα μικρού σταθμού με καλό σχεδιασμό. Μία είσοδο στην επιφάνεια (όπως η Κατεχάκη και μέχρι τώρα ο Ελαιώνας), μικρό (όσο ένα μεγάλο διαμέρισμα) το επίπεδο διακίνησης επιβατών και το σημείο πλήρως πυκνοκατοικημένο.

Ο σταθμός Πειραιάς δυστυχώς όπως το περίμενα με απογοήτευσε... Βασικά είναι ένας άχρωμος μεγάλος σταθμός, χωρίς κάτι ιδιαίτερο. Το πιο δυσάρεστο είναι ότι τελικά δεν κατασκευάστηκε η τρίτη είσοδος προς το κτήριο του σταθμού και το μουσείο ενώ υπάρχει στα σχέδια της Αττικό Μετρό. Καμία σήμανση για την ανταπόκριση μεταξύ των γραμμών, (η ανακοίνωση μπήκε μεν). Επίσης λειτουργούν δύο εκδοτήρια χωρίς λόγο, ενώ άλλοι σταθμοί δεν έχουν εκδοτήριο για χιλιόμετρα. Το αποτέλεσμα είναι ένα σύμπλεγμα από δύο σταθμούς και μία πεζογέφυρα που είναι ασύνδετα μεταξύ τους.
Απάντηση


Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  ΣΤΑΣΥ - Μετρό - Γραμμή 2 Cmaniac 169 219.339 10-12-2023, 07:15 PM
Τελευταία Δημοσίευση: Leon377
  ΣΤΑΣΥ (πρώην ΗΣΑΠ) - Μετρό - Γραμμή 1 ecoj 76 76.824 13-05-2022, 02:21 PM
Τελευταία Δημοσίευση: panos1b
  ΣΤΑΣΥ - Μετρό - Γραμμή 4 (υπό κατασκευή) nikos1991 15 26.320 31-01-2022, 02:09 PM
Τελευταία Δημοσίευση: panos1b

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)