Αξιολόγηση Θέματος:
  • 16 Ψήφοι - 2.56 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Είναι παράνομη η ανταλλαγή επικυρωμένων εισιτηρίων;
#11
Είπαμε για ελέγχους θέλει πρόσληψη ελεγκτών, για να προσληφθούν οι ελεγκτές θέλει λεφτά και λεφτά δεν υπάρχουν. Πάλι καλά να λέμε που έχουν εκεί το εισητήριο και τις κάρτες με τα σημερινά δεδομένα. Είναι το μόνο πράγμα πλέον που μένει φτηνό. Αν ήταν παράνομη η ανταλλαγή εισητηρίων, τότε παράνομο είναι και να ζητήσει ένας επιβάτης να δώσει 1 ευρώ σε έναν άλλον για να του δώσει ένα εισητήριο. Αυτό γιατί δεν το κατακρίνετε? πάλι χάνει λεφτά ο ΟΑΣΑ. Κακά τα ψέμματα όσο δεν υπάρχουν ελεγκτές, οι τζαμπατζήδες θα πλυθαίνουν [/align]
Απάντηση
#12
(18-05-2010, 05:26 PM)antonis Έγραψε: Όποιος υποστηρίζει οτι είναι ποινικό αδίκημα η παραχώρηση εισιτηρίου: α) πήρε πτυχίο νομικής από την καφετέρια απέναντι απο την νομική σχολή, ή β) τις αίθουσες των δικαστηρίων τις γνωρίζει απο το σήριαλ "Ορκιστείτε παρακαλώ" ή γ) όλα τα παραπάνω.

Φαινεται πως εισαι ο μεγας ερμηνευτης του Ποινικου Κωδικα. οκ! τοτε παμε πασο!

(18-05-2010, 09:48 PM)kostas260 Έγραψε: Αν ήταν παράνομη η ανταλλαγή εισητηρίων, τότε παράνομο είναι και να ζητήσει ένας επιβάτης να δώσει 1 ευρώ σε έναν άλλον για να του δώσει ένα εισητήριο. Αυτό γιατί δεν το κατακρίνετε? πάλι χάνει λεφτά ο ΟΑΣΑ.

Μα ο επιβατης που ''πουλαει'' το εισητηριο στον αλλο επιβατη για 1€ δεν το εκλεψε... το αγορασε! απλα γινεται μεταβιβαση κυριοτητας. Χρηματα δε χανονται! Λογικο δεν ακουγεται? Smile
Απάντηση
#13
(19-05-2010, 10:28 PM)N1Ellinikou Έγραψε: Φαινεται πως εισαι ο μεγας ερμηνευτης του Ποινικου Κωδικα. οκ! τοτε παμε πασο!
Εχω την εντυπωση οτι κατι ξερει, παντως, πανω στο θεμα που συζηταμε, αν ειρωνευεσαι το παραπανω ποστ (αυτο μου βγαζει παντως).

(19-05-2010, 10:28 PM)N1Ellinikou Έγραψε: Μα ο επιβατης που ''πουλαει'' το εισητηριο στον αλλο επιβατη για 1€ δεν το εκλεψε... το αγορασε! απλα γινεται μεταβιβαση κυριοτητας. Χρηματα δε χανονται! Λογικο δεν ακουγεται? Smile

Α κα.

Αυτο ειναι παρανομη αγοραπωλησια (μαυρη αγορά) και εαν το πρωτο υπαρχει αμφιβολια για το αν διωκεται, το δευτερο σε παει στο κελι 33 σουμπιτο.. Tongue
Απάντηση
#14
Μα ποιος σου είπε ότι δεν χάνονται λεφτά? τα λεφτά που θα δώσει ο άλλος στον επιβάτη τα χάνει η ΕΘΕΛ γιατί δεν πάνε στην ΕΘΕΛ πάνε στον επιβάτη. Άρα βγαίνει μείον η ΕΘΕΛ κατά 1 ευρώ. Και δεν είναι και λίγοι αυτοί που ζητάνε από τους άλλους να τους δώσουν εισητήριο. Και για αυτό ευθύνεται η δυσκολία να βρει κανείς να αγοράσει εισητήριο και όχι ότι η ΕΘΕΛ δεν δίνει στα περίπτερα εισητήρια, πολλές φορές οι περιπτεράδες δεν θέλουν εισητήρια γιατί δεν βγάζουν κανένα κέρδος από κει.
Απάντηση
#15
(19-05-2010, 10:28 PM)N1Ellinikou Έγραψε: Φαινεται πως εισαι ο μεγας ερμηνευτης του Ποινικου Κωδικα. οκ! τοτε παμε πασο!

Πραγματι, ο Αντωνης ειναι ασχετος τελειως με τον Ποινικο Κωδικα... Δεν ξερει τι του γινεται...

Για σοβαρευτειτε ορισμενοι, εισαγγελεας ειναι ο ανθρωπος... Angry
Απάντηση
#16
(20-05-2010, 01:21 AM)kostas260 Έγραψε: ...Και δεν είναι και λίγοι αυτοί που ζητάνε από τους άλλους να τους δώσουν εισητήριο. Και για αυτό ευθύνεται η δυσκολία να βρει κανείς να αγοράσει εισητήριο και όχι ότι η ΕΘΕΛ δεν δίνει στα περίπτερα εισητήρια, πολλές φορές οι περιπτεράδες δεν θέλουν εισητήρια γιατί δεν βγάζουν κανένα κέρδος από κει.
Εάν βρεθείς χωρίς εισητήριο και ανέβεις στο λεωφορείο χωρίς, είναι σχεδόν απίθανο να ανέβει ελεγκτής.
Απάντηση
#17
(19-05-2010, 10:28 PM)N1Ellinikou Έγραψε: Φαινεται πως εισαι ο μεγας ερμηνευτης του Ποινικου Κωδικα. οκ! τοτε παμε πασο!

Ακριβώς! Αυτή είναι η δουλειά μου...
Το θέμα όμως δεν είναι τι ιδιότητα έχω εγώ ή ο καθένας που γράφει σ' αυτό το φόρουμ, αλλά τα στοιχεία που παραθέτουμε για να υποστηρίξουμε την άποψή μας. Και νομίζω οτι προσπάθησα να εξηγήσω όσο πιο εκλαϊκευμένα μπορώ για ποιό λόγο δεν είναι παράνομη η ανταλλαγή επικυρωμένων εισιτηρίων, ασχέτως εάν την θεωρώ κοινωνικά κατακριτέα. Επίσης πρότεινα κάποιους τρόπους αντιμετώπισης του φαινομένου με άλλα μέσα, δεδομένου οτι η εν λόγω απαγόρευση είναι έωλη νομικά. Επομένως, περιμένω τα σχετικά σχόλια να περιέχουν κάποια στοιχειώδη, έστω, επιχειρήματα υπέρ ή κατά των απόψεων μου. Διαφορετικά νομίζω οτι είναι προτιμότερο να παμε πάσο.....
Απάντηση
#18
1) Τα εισιτήρια των Μ.Μ.Μ. στην Αθήνα είναι από τα φτηνότερα στην Ευρώπη. Ενδεικτικά:
· Εισιτήριο μετρό: κυμαίνεται από 1,05 € στη Λισσαβόνα έως 9 € στο Λονδίνο
· Eισιτήριο λεωφορείου: κυμαίνεται από 1,30 € στη Λισσαβόνα έως 2,7 € στο Λονδίνο
· Ενιαίο εισιτήριο: κυμαίνεται από 1 € στο Μιλάνο ως 2,7 € στην Κοπεγχάγη
· Μηνιαία κάρτα: κυμαίνεται από 30 - 75 € στο Μιλάνο ως 80 - 334 € στο Λονδίνο

2) Τα πλαστά εισιτήρια κάθε μήνα!!!!!! http://www.troleatzis.com/2010/09/blog-post_7453.html
3) Αθροίστε και τα άτομα με την συνειδητή λογική να μην πληρώνουν γιατί πόσες φορές το χρόνο να τους πιάσουν χωρίς εισιτήριο?
Καταλαβαίνεται λοιπόν το σύνολο των κερδών που χάνουν τα ΜΜΜ.
Θεωρώ απαράδεχτη την ανταλλαγή επικυρωμένων εισιτηρίων και όσες φορές έχει πέσει στην αντίληψη μου κάτι τέτοιο ….τους έχω κάνει παρατήρηση.
Όταν θα χαθεί η φθηνή μετακίνηση και εντατικοποιηθεί ο ελενχος θα κλαίνε.
ΠΑΙΔΕΙΑ άλλη χρειαζόμαστε και σαφώς να αλλάξει η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΜΑΣ
Απάντηση
#19
Question 
(27-09-2010, 11:35 PM)Αγγελίδης Γιώργος Έγραψε: 1) Τα εισιτήρια των Μ.Μ.Μ. στην Αθήνα είναι από τα φτηνότερα στην Ευρώπη.
2) Τα πλαστά εισιτήρια κάθε μήνα!!!!!!

Πώς δικαιολογείς την ταυτόχρονη ύπαρξη των 1 και 2;
Απάντηση
#20
Πιστεύω ότι δεν θέλουν να δώσουν ουσιαστικές λύσεις, γιαυτο γίνονται όλα αυτά.
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)