Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΚΤΕΛ Ν. Λακωνίας
#1
Κατεβαίνοντας προς τα πάτρια εδάφη είδα δύο σίγουρα άγνωστα προς όλους σας λεωφορεία του νομού:

Scania K113 Irizar Everest #75, πρώην 119 Κοζάνης. Αντικατάσταση SBAV80, το μόνο που θυμάμαι απο αυτό ήταν οτι είχε διάκτινο τιμόνι. Το λεωφορείο υπάρχει ακόμα κάπου, απ' οτι μου είπε ο ιδιοκτήτης του.

Bova Futura IV (με μια πρόχειρη ματιά) FHD10 #83, AKH-5099, με έδρα Μολάους. Ειλικρινά δεν έχω ιδέα τι αντικατέστησε, εικάζω είτε εναν 40ρη Ρουμπά, είτε έναν 40ρη Σφακιανάκη...

Και για όσους θέλουν να ξέρουν, ΝΑΙ Η ΒΑΤΙΚΙΩΤΙΣΣΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΑΚΟΜΑ. Yeah! (δεν την είδα εγώ, τις φωτογραφίες τις αλίευσα απο ιστοσελίδα κοινωνικής δικτύωσης και ειναι προχθεσινές Big Grin)


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
   
Εικόνα(ες)
   
Απάντηση
#2
τα μυαλά σου και μια λίρα!
το Bova είναι στην gallery από το 2009 και έκοψε τριάρι...
το 75 παλιό και νέο πυροβόλα το όπου το βρεις...
Die Deutschen bullen
Απάντηση
#3
Cmaniac , απο Λακωνια εγω πρωσοπικα δεν ξερω τα 57, 78, 79, 80,85,89, 92, 94, 95 ,τα57, 85,92 ειναι λεωφορεια Γυθειου , το 89 ειναι Αρεοπολεως , τα 78, 80 ειναι Νεαπολη , το 94 ειναι Μολαοι εκει ηταν ο Ρουμπας, το 95 κανει Μονεμβασια - Καστρο , το 79 δεν εχω ιδεα που ειναι, οποιο απο αυτα δεις αν θες το λες να το μαθουμε
Απάντηση
#4
(07-08-2011, 01:31 AM)giannis_72 Έγραψε: Cmaniac , απο Λακωνια εγω πρωσοπικα δεν ξερω τα 57, 78, 79, 80,85,89, 92, 94, 95 ,τα57, 85,92 ειναι λεωφορεια Γυθειου , το 89 ειναι Αρεοπολεως , τα 78, 80 ειναι Νεαπολη , το 94 ειναι Μολαοι εκει ηταν ο Ρουμπας, το 95 κανει Μονεμβασια - Καστρο , το 79 δεν εχω ιδεα που ειναι, οποιο απο αυτα δεις αν θες το λες να το μαθουμε

#85 BOVA FHD10 πρώην 90 Μεσσηνίας
#89 BOVA FHD10 πρώην MULLER REISEN
#93 SETRA S312HD ex ZERZUBEN
τον Ρουμπά τον έχω πρώην 93, ο οποίος είναι εδώ και κάμποσο καιρό σε γνωστό σημείο στον Κολωνό και περιμένει τον νέο του ιδιοκτήτη.

Yeah!Yeah!Yeah!
Die Deutschen bullen
Απάντηση
#5
Το 95 μου το είχαν αναφέρει κάποια στιγμή ως με λιγότερο απο 30 θέσεις. Μπορεί να είναι Sprinter ή Sitcar..

Το 89 αν είναι όντως Αρεόπολη, μάλλον δύσκολα θα το πετύχω. Τα λεωφορεία του Γυθείου είναι πολύ πιθανό να τα δω.

Ο Ρουμπάς του 94 ήταν πριν παει εκεί στο 93, στη Νεάπολη (αντικαταστάθηκε απο το S312HD), τώρα όμως δεν ξέρω που είναι. Αυτός ήταν ο Ρουμπάς που έλεγα για το 83. Τα ήξερα, αλλά ζαλισμένος απο το ταξίδι δεν πήγε καν το μυαλό μου.

Στη Νεάπολη μέχρι πέρισυ τουλάχιστον ήξερα το 75, το 70, το 93 και άλλα δύο που δεν έχω ιδέα τι παρμπρίζ είχαν. Ένα SBAV50 και ένα Σφακιανάκη SS500.50 με πινακίδες ΑΚΗ-4214.
Απάντηση
#6
Για να λύνουμε γρίφους, το ΑΚΗ 4214 είναι ακόμη στην κυκλοφορία με παρμπριζ 80, ενώ το έτερο 40ρι δεν το είδα πουθενά.

Το Sbav που βλέπετε μάλλον είναι σε άδεια αντικατάστασης.
Απάντηση
#7
Και ναί! Ταξιδεύω με το νεο 70 Λακωνίας για Σπάρτη Yeah!
Απάντηση
#8
Ακολουθούν και φωτογραφίες της πείνας Pop Corn


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
                       
Απάντηση
#9
Στο μεταξύ είναι κι άλλο ένα το οποίο το ξέχασα γιατί δεν θέλω να το θυμάμαι μάλλον. Σε άγνωστο παρμπρίζ (88; Πρώην Sanos-ALFA ) Bova Futura III, πρώην ΚΤΕΛ Σερρών. Το Sanos έχει αντικατασταθεί εδώ και 2-3 χρόνια, αλλά υπάρχει ακόμα δίπλα απο ένα βενζινάδικο στη Νεάπολη.

Με το Setra πήγα πενθήμερη Big Grin και το Scania πίσω αν έχετε αμφιβολίες, έχει 8 LED φανάρια Wink
Απάντηση
#10
πολυ ωραιος ο δρακος,καλα ταξιδια ευχομαι στον νεο ιδιοκτητη του και να το εχει σαν τα ματια του....στον δρομο πως πηγαινε φιλε cmaniac????μηπως γνωριζεις κατι και για την ιπποδυναμη του???
treliaris driver.?.
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 Επισκέπτης (ες)