Αξιολόγηση Θέματος:
  • 7 Ψήφοι - 3.57 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MB Citaro III
#21
(24-04-2013, 09:05 PM)garvanitis Έγραψε: Έχεις πάει ποτέ στη ζωή σου στο εξωτερικό; Έχεις μπει σε λεωφορείο σε οποιαδήποτε πόλη του εξωτερικού; Κρίνοντας από αυτά που γραφεις σίγουρα όχι.

Έχω πάει στο εξωτερικό και έχω δει τι λεωφορεία και τον στόλο όμορφο και περιποιημένο. Και πολλά citaro γενικά πάνε δες Ισπανία αγαπητέ.

Και για να μην είμαι και εκτός θέματος το citaro 3 καλό όχημα είναι και η σχεδιασή του τα λέει όλα
Απάντηση
#22
Σε ποιες πόλεις της Ισπανίας πήγες, ποια είναι η τιμή του εισιτηρίου και τι μέσο όρο ηλικίας έχουν τα λεωφορεία;
Απάντηση
#23
Παντως στην πολη που μενω εχουν ερθει citaro III και πιστευω πως δεν εχει και τις απιστευτες διαφορες με το ΙΙ.Και αυτο το λενε και ατομα που γνωριζω πολυ καλα τα οποια εργαζονται στα αστικα της πολης.

Οσον αφορα τις τιμες των εισιτηριων εδω(Βουπερταλ-Γερμανια)μια απλη μετακινηση κοστιζει 2,50 Ε,ακριβο θα ελεγα,οπως και σε αλλες πολεις παιζουν παρομοιες τιμες.φυσικα αυτοι που μετακινουντε καθημερινα με τα μεσα(αστικα,εναεριος η και τρενο) εχουν μηνιαιες καρτες (οπως και εγω)
Απάντηση
#24
(29-04-2013, 02:38 PM)thomas88kon Έγραψε: Παντως στην πολη που μενω εχουν ερθει citaro III και πιστευω πως δεν εχει και τις απιστευτες διαφορες με το ΙΙ.Και αυτο το λενε και ατομα που γνωριζω πολυ καλα τα οποια εργαζονται στα αστικα της πολης.

Οσον αφορα τις τιμες των εισιτηριων εδω(Βουπερταλ-Γερμανια)μια απλη μετακινηση κοστιζει 2,50 Ε,ακριβο θα ελεγα,οπως και σε αλλες πολεις παιζουν παρομοιες τιμες.φυσικα αυτοι που μετακινουντε καθημερινα με τα μεσα(αστικα,εναεριος η και τρενο) εχουν μηνιαιες καρτες (οπως και εγω)

Για πες μας έχουν καλό κλιματισμό; , από βλάβες έχουν χαμηλό ιστορικό;

Εδώ στον ΟΑΣΘ το μισό εισιτήριο το πληρώνει το κράτος χώρια που και εισπράτει και επιδότηση επιπλέον
Απάντηση
#25
(29-04-2013, 04:37 PM)GiannisB Έγραψε: Για πες μας έχουν καλό κλιματισμό; , από βλάβες έχουν χαμηλό ιστορικό;

Εδώ στον ΟΑΣΘ το μισό εισιτήριο το πληρώνει το κράτος χώρια που και εισπράτει και επιδότηση επιπλέον

ρε συ ακους τι λες?αντε γιατι τωρα με εβγαλες απο τα ρουχα μου.μηνν γραφεις ασυναρτησιες....αντε γιατι το παρακανες
Απάντηση
#26
αν και κανεις πλακιτσα ναι..ο κλιματισμος ειναι επαρκης
απο ιστορικο βλαβων δεν ξερω και δεν με αφορα...ανετα στην δουλεια μου θελω να πηγαινω

Αλλα θελω να ρωτησω κατι γιατι ειμαι ασχετος σε οτι απορα αστικα λεωφορεια και ποσο μαλλον το τι γινεται στον ΟΑΣΘ.Απο που τσιμπαει επιδοτησεις ο ΟΑΣΘ?δεν γνωριζω και φαινεται να το εχεις μελετησει το θεμα
...
Παντως τα κομιστρα απο οτι ξερω ειναι ιδιαιτερα χαμηλα σε ΟΑΣΘ αλλα και ΕΘΕΛ σε σχεση με αλλες μεγαλουπολεις ευρωπαικων χωρων..

και μια τελευταια ερωτηση...να κανουν τι τα citarο κατω(δεν το λεω προσβλητικα,το λεω για το κοστος κυριως)???και μην κοιτας εδω τα τσιμπανε πιο φτηνα σε σχεση με εκει(και ενδεχομενως και πιο φτηνη συντηριση),αλλα αν πας σε μεγαλουπολεις της Γερμανιας κοιτανε και λυσεις τυπου solaris(βλ.Ντισελντορφ)
Απάντηση
#27
Λογικό είναι να τα παίρνουν πιο φθηνά εκεί λιγότερα μεταφορικά εδώ τα τσιμπάνε κιόλας και οι αντιπρόσωποι ο κλέψας του κλέψαντος θα ήθελα πάντως σε κανένα game του τύπου bus simulator να βάζανε και citaro 3Tongue
Απάντηση
#28
(29-04-2013, 02:38 PM)thomas88kon Έγραψε: Παντως στην πολη που μενω εχουν ερθει citaro III και πιστευω πως δεν εχει και τις απιστευτες διαφορες με το ΙΙ.Και αυτο το λενε και ατομα που γνωριζω πολυ καλα τα οποια εργαζονται στα αστικα της πολης.

Οσον αφορα τις τιμες των εισιτηριων εδω(Βουπερταλ-Γερμανια)μια απλη μετακινηση κοστιζει 2,50 Ε,ακριβο θα ελεγα,οπως και σε αλλες πολεις παιζουν παρομοιες τιμες.φυσικα αυτοι που μετακινουντε καθημερινα με τα μεσα(αστικα,εναεριος η και τρενο) εχουν μηνιαιες καρτες (οπως και εγω)

Willkommen Thomas! Είσαι Wuppertal ή Θεσπρωτία για Πάσχα;

Το Citaro C2 έχει κάποιες διαφορές με το E1. Πέρα από τις σχεδιαστικές έχει και κάποιες τεχνικές (για παράδειγμα οι μπαταρίες μεταφέρθηκαν μπροστά για να δημιουργηθεί χώρος για τα παρελκόμενα του Euro6)

Η τιμή του εισιτηρίου δεν είναι ακριβή. Σε καμία περίπτωση. Όπως θα γνωρίζεις (και καλά θα κάνουν να μάθουν κάποιοι που γράφουν ό,τι τους κατεβαίνει) η Wuppertaler Stadtwerke GmbH (WSW) η οποία και είναι δημοτική επιχείρηση ΔΕΝ επιδοτεί το απλό εισιτήριο, τον περιστασιακό χρήστη δηλαδή αλλά τα χρονικά εισιτήρια (ημερήσιο, εβδομαδιαίο, μηνιαίο κλπ). Ο εναέριος με ενδιαφέρει, θεωρώ ότι στην Θεσσαλονίκη είναι η μόνη λύση για να αντιμετωπιστούν τα προβλήματα της δυτικής πλευράς της πόλης, που μπορώ να βρω περισσότερες πληροφορίες εκτός από το παρακάτω;

http://www.wsw-online.de/mobilitaet/Schw...en/Technik

(29-04-2013, 11:44 PM)thomas88kon Έγραψε: αν και κανεις πλακιτσα ναι..ο κλιματισμος ειναι επαρκης
απο ιστορικο βλαβων δεν ξερω και δεν με αφορα...ανετα στην δουλεια μου θελω να πηγαινω

Αλλα θελω να ρωτησω κατι γιατι ειμαι ασχετος σε οτι απορα αστικα λεωφορεια και ποσο μαλλον το τι γινεται στον ΟΑΣΘ.Απο που τσιμπαει επιδοτησεις ο ΟΑΣΘ?δεν γνωριζω και φαινεται να το εχεις μελετησει το θεμα
...
Παντως τα κομιστρα απο οτι ξερω ειναι ιδιαιτερα χαμηλα σε ΟΑΣΘ αλλα και ΕΘΕΛ σε σχεση με αλλες μεγαλουπολεις ευρωπαικων χωρων..

και μια τελευταια ερωτηση...να κανουν τι τα citarο κατω(δεν το λεω προσβλητικα,το λεω για το κοστος κυριως)???και μην κοιτας εδω τα τσιμπανε πιο φτηνα σε σχεση με εκει(και ενδεχομενως και πιο φτηνη συντηριση),αλλα αν πας σε μεγαλουπολεις της Γερμανιας κοιτανε και λυσεις τυπου solaris(βλ.Ντισελντορφ)

Δεν κάνει πλακίτσα δυστυχώς είναι σοβαρό πρόβλημα η περίπτωσή του. Πρόσεξε το γεγονός ότι ρωτάει για το κλιματιστικό του λεωφορείου ως κριτήριο αξιολόγησης σε ένα όχημα που κινείται σε περιοχή με εντελώς διαφορετικό κλίμα από όσες περιοχές γνωρίζει (εδώ που τα λέμε και στο Яку́тск να του έλεγες πως ζεις το ίδιο θα σε ρωτούσε).

Δεν φαντάζομαι βέβαια να περιμένεις να σου απαντήσει από που παίρνει και τί επιδότηση ο ΟΑΣΘ. ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ! Βάσει της σύμβασης με το δημόσιο ο Οργανισμός ΔΕΝ καθορίζει εκείνος το εισιτήριο αλλά αποφασίζεται από το Υπουργείο Μεταφορών στα πλαίσια της κοινωνικής πολιτικής που εφαρμόζεται. Με τιμή 0,80€ όταν το λειτουργικό κόστος ανά επιβάτη είναι 1,70€ την οποία διαφορά καταβάλει το κράτος (όταν και αν την καταβάλει). Έτσι διατηρείται η χαμηλή τιμή του εισιτηρίου. Τον Δεκέμβριο του 2009 χάρισα ως αναμνηστικό σε έναν οδηγό της RATP στο Παρίσι ένα εισιτήριο του ΟΑΣΘ. Όταν εκεί θεωρούταν ιδιαίτερα φθηνό για τα ευρωπαϊκά δεδομένα το (επιδοτούμενο) εισιτήριο των 1,60€ χρειάστηκα αρκετή ώρα να του εξηγήσω πως το "δωράκι" μου των 0,50€ δεν είναι μειωμένο αλλά είναι το (τότε) κόστος της μετακίνησης ενός ατόμου για μια απόσταση ακόμη και 30 χιλιομέτρων.

Τα Citaro στην Θεσσαλονίκη εργάζονται. Ξεπέρασανε κάποιες "παιδικές ασθένειες" τα πρώτα, άρχισαν και να χαρβαλίαζουν σιγά σιγά αλλά σε γενικές γραμμές δουλεύουν καλά. Τα τελευταία του 2011 δεν έχουν παρουσιάσει κάτι μέχρι στιγμής. Πάντως μην νομίζεις ότι αγοραστήκαν ακριβά. Μαγκιές με υπερκοστολογήσεις η Evobus Hellas κάνει μόνο σε μεμονωμένους αγοραστές, στις μαζικές παραγγελίες "κατεβάζει τα παντελόνια" και εδώ. Για να καταλάβεις, η διαφορά τους με τα ΕΛΒΟ ήταν ένα δεκαχίλιαρο ανά όχημα.

(06-05-2013, 07:15 PM)GiannisB Έγραψε: Λογικό είναι να τα παίρνουν πιο φθηνά εκεί λιγότερα μεταφορικά εδώ τα τσιμπάνε κιόλας και οι αντιπρόσωποι ο κλέψας του κλέψαντος θα ήθελα πάντως σε κανένα game του τύπου bus simulator να βάζανε και citaro 3Tongue

Κατά τη μεταφορά του ταξιδεύει είτε αυτόνομο (μικρές παραγγελίες) είτε με καράβι (μεγαλύτερες παραγγελίες, μικρότερα μεταφορικά). Ο αντιπρόσωπος της Ελλάδας (Evobus Hellas AE) ανήκει στην κατασκευάστρια Daimler Buses AG. Ποιος κλέβει λοιπόν ποιον;
Απάντηση
#29
(07-05-2013, 05:08 PM)garvanitis Έγραψε: Willkommen Thomas! Είσαι Wuppertal ή Θεσπρωτία για Πάσχα;

Το Citaro C2 έχει κάποιες διαφορές με το E1. Πέρα από τις σχεδιαστικές έχει και κάποιες τεχνικές (για παράδειγμα οι μπαταρίες μεταφέρθηκαν μπροστά για να δημιουργηθεί χώρος για τα παρελκόμενα του Euro6)

Η τιμή του εισιτηρίου δεν είναι ακριβή. Σε καμία περίπτωση. Όπως θα γνωρίζεις (και καλά θα κάνουν να μάθουν κάποιοι που γράφουν ό,τι τους κατεβαίνει) η Wuppertaler Stadtwerke GmbH (WSW) η οποία και είναι δημοτική επιχείρηση ΔΕΝ επιδοτεί το απλό εισιτήριο, τον περιστασιακό χρήστη δηλαδή αλλά τα χρονικά εισιτήρια (ημερήσιο, εβδομαδιαίο, μηνιαίο κλπ). Ο εναέριος με ενδιαφέρει, θεωρώ ότι στην Θεσσαλονίκη είναι η μόνη λύση για να αντιμετωπιστούν τα προβλήματα της δυτικής πλευράς της πόλης, που μπορώ να βρω περισσότερες πληροφορίες εκτός από το παρακάτω;

http://www.wsw-online.de/mobilitaet/Schw...en/Technik


Δεν κάνει πλακίτσα δυστυχώς είναι σοβαρό πρόβλημα η περίπτωσή του. Πρόσεξε το γεγονός ότι ρωτάει για το κλιματιστικό του λεωφορείου ως κριτήριο αξιολόγησης σε ένα όχημα που κινείται σε περιοχή με εντελώς διαφορετικό κλίμα από όσες περιοχές γνωρίζει (εδώ που τα λέμε και στο Яку́тск να του έλεγες πως ζεις το ίδιο θα σε ρωτούσε).

Δεν φαντάζομαι βέβαια να περιμένεις να σου απαντήσει από που παίρνει και τί επιδότηση ο ΟΑΣΘ. ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ! Βάσει της σύμβασης με το δημόσιο ο Οργανισμός ΔΕΝ καθορίζει εκείνος το εισιτήριο αλλά αποφασίζεται από το Υπουργείο Μεταφορών στα πλαίσια της κοινωνικής πολιτικής που εφαρμόζεται. Με τιμή 0,80€ όταν το λειτουργικό κόστος ανά επιβάτη είναι 1,70€ την οποία διαφορά καταβάλει το κράτος (όταν και αν την καταβάλει). Έτσι διατηρείται η χαμηλή τιμή του εισιτηρίου. Τον Δεκέμβριο του 2009 χάρισα ως αναμνηστικό σε έναν οδηγό της RATP στο Παρίσι ένα εισιτήριο του ΟΑΣΘ. Όταν εκεί θεωρούταν ιδιαίτερα φθηνό για τα ευρωπαϊκά δεδομένα το (επιδοτούμενο) εισιτήριο των 1,60€ χρειάστηκα αρκετή ώρα να του εξηγήσω πως το "δωράκι" μου των 0,50€ δεν είναι μειωμένο αλλά είναι το (τότε) κόστος της μετακίνησης ενός ατόμου για μια απόσταση ακόμη και 30 χιλιομέτρων.


Τα Citaro στην Θεσσαλονίκη εργάζονται. Ξεπέρασανε κάποιες "παιδικές ασθένειες" τα πρώτα, άρχισαν και να χαρβαλίαζουν σιγά σιγά αλλά σε γενικές γραμμές δουλεύουν καλά. Τα τελευταία του 2011 δεν έχουν παρουσιάσει κάτι μέχρι στιγμής. Πάντως μην νομίζεις ότι αγοραστήκαν ακριβά. Μαγκιές με υπερκοστολογήσεις η Evobus Hellas κάνει μόνο σε μεμονωμένους αγοραστές, στις μαζικές παραγγελίες "κατεβάζει τα παντελόνια" και εδώ. Για να καταλάβεις, η διαφορά τους με τα ΕΛΒΟ ήταν ένα δεκαχίλιαρο ανά όχημα.


Κατά τη μεταφορά του ταξιδεύει είτε αυτόνομο (μικρές παραγγελίες) είτε με καράβι (μεγαλύτερες παραγγελίες, μικρότερα μεταφορικά). Ο αντιπρόσωπος της Ελλάδας (Evobus Hellas AE) ανήκει στην κατασκευάστρια Daimler Buses AG. Ποιος κλέβει λοιπόν ποιον;


Στο ξανά λέω για τελευταία φορά μην κρίνεις την δικιά μου περίπτωση από την δικιά σου άντε γιατί πολύ μας τα είπες το ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ garvaniti

http://www.parousiazw.gr/thessaloniki-lo...n-politeia

βρέξει χιονίσει ο ΟΑΣΘ θα τα πάρει τα λεφτά προφανώς δεν τα λέω εγώ ή τα βγάζω από το μυαλό μου όπως ισχυρίζεται o garvanitis αλλά το παραπάνω link

Και επίσης σε ερώτηση ενός επιβάτη σε οδηγό τότε για την πληρωμή της 1ης Δεκέμβρη που απειλούσε με λουκέτο η ερώτηση ήταν αν δεν σας πλήρωναν τι θα κάνατε θα κλείνατε; και η απάντηση του οδηγού θα πήγαινε 2 ευρώ το εισητήριο κομμένα πρόνοιες κ.τ.λ


Μικρότερη τιμή στα μεταφορικά στο ένα μεμονομένο δηλαδή αν πας μόνο ένα θα έχει πχ 1ε αν πας 20 το ένα θα έχει 0,50 λεπτά παράδειγμα λέω


Όλα πρέπει να τα κρίνει ένας επιβάτης και ακόμα και οδηγοί για κλιματισμό κτλ. προφανώς ο garvanitis στην περιοχή έχει λεωφορεία με καλό κλιματισμό δεν γνωρίζει τι εστί δυσκολία
Απάντηση
#30
Αν κάποιος βγάζει νόημα, ας κάνει έναν κόπο να μου εξηγήσει κι εμένα τι θέλει να πει ο ανωτερω σχετικά με την επιδότηση του ΟΑΣΘ. Δεν μπορώ να καταλάβω πραγματικά γιατί θα πρέπει να αξιολογήσω ως σημαντικότερη πηγή πληροφόρησης ένα άρθρο το όποιο (άσχετα με το λινκ που αναφέρεται που απλά το αναδημοσιεύει) δημοσιεύτηκε στον Αγγελιοφόρο της Κυριακής, γνωστών συμφερόντων και εξίσου γνωστών βλέψεων του ιδιοκτήτη του στα συγκοινωνιακά της πόλης. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Σχετικά με το κλίματισμό να ενημερώσω ότι κυκλοφορούσα με λεωφορείο στην πόλη και πριν το 2000, την χρονιά δηλαδή που τοποθετήθηκαν κλιματιστικά στα #146 και #526 ακόμη και παλιότερα με αερόψυκτα Magirus οπότε και μάλλον δεν περιμένω κανένα χθεσινό παιδάκι να με ενημερώσει για την όποια "δυσκολία". Αν στην τελική δεν σου αρέσει το κλιματιστικό του λεωφορείου πάρε το αμάξι σου να μετακινηθείς όταν έχει ζέστη. Αν δεν έχεις δούλεψε, μάζεψε λεφτά να πάρεις. Πιο απλά, πάρε ταξί. Όλα αυτά βέβαια με το ανάλογο κόστος.
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)