Αξιολόγηση Θέματος:
  • 6 Ψήφοι - 3.5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Τά μελη του ΠΑΜΕ μπλόκαραν τα ακυρωτικά μηχανήματα
#1
Χθες είχαν μπλοκάρει τα ακυρωτικά μηχανήματα σε σταθμούς του ΗΣΑΠ. Σήμερα ήρθε η.... σειρά του Μετρό. Μέλη του ΠΑΜΕ κάλυψαν με μαύρες σακούλες τα ακυρωτικά μηχανήματα του Μετρό στο Σύνταγμα λίγο πριν τις έξι το πρωί και μέχρι τις 8 όσοι είχαν ως αφετηρία τους το Σύνταγμα δεν “χτυπούσαν” εισιτήριο.

Τα μέλη του ΠΑΜΕ λένε πως με αυτό το τρόπο διαμαρτύρονται για τις αυξήσεις τα εισιτήρια στα Μέσα Μεταφοράς αλλά και στην αναδιάρθρωση που ετοιμάζεται στις αστικές συγκοινωνίες. Από την άλλη το υπουργείο λέει πως οι μεγαλύτερες ζημιές στα μέσα μεταφοράς έγιναν από τους... τζαμπατζήδες. Δηλαδή από αυτούς που δεν ακυρώνουν εισιτήριο ή όπως λέγονται κανονικά λαθρεπιβάτες.


Το θέμα όμως είναι πως για άλλη μια φορά τους υψηλούς μισθούς στις ΔΕΚΟ και τις ζημιές που άφησαν πίσω τους όσοι πέρασαν από τις ΔΕΚΟ αυτές πληρώνουν οι πολίτες με τις απανωτές αυξήσεις που γίνονται στα εισιτήρια. Πηγή είδησης / Newsit
''Νομίζω ότι οι ιοί των κομπιούτερ θα πρέπει να θεωρηθούν ζωή. Αποκαλύπτει πολλά για την ανθρώπινη φύση το γεγονός ότι η μόνη μορφή ζωής που φτιάξαμε μέχρι σήμερα είναι καθαρά καταστροφική. Φτιάξαμε ζωή κατ’εικόνα και ομοίωσίν μας.''

Stephen Hawking.

[Εικόνα: 111acb66226bcdeaaebaa87be280636b_amg_log...z_logo.jpg]
Απάντηση
#2
Συμφωνώ... Όντως υπήρχε πολύ μεγάλο ποσοστό τζαμπατζήδων, που αν ήταν μικρότερο ίσως να μην χρειαζόταν η αύξηση ή όχι σε τέτοιο επίπεδο. Αφού δεν βάζουνε μυαλό κάποιοι θα βάλουν το χέρι στην τσέπη τους (ελπίζοντας φυσικά για καλύτερους ελέγχους γιατί αλλιώς πάλι τα ίδια θα έχουμε)
Απάντηση
#3
Εγώ να σας κάνω μια άλλη ερώτηση: έστω ότι εγώ είμαι επιβάτης, και παίρνω το Μετρό από το Σύνταγμα, την ώρα που γίνεται αυτή η "διαμαρτυρία". Επομένως, δεν χτυπάω εισιτήριο. Προχωράω, και φτάνω Μοναστηράκι (παράδειγμα σταθμού που έχω δει συχνά ελεγκτή) και με σταματάνε. Ποιός ελεγκτής, που θα του πω ότι μπήκα στο Σύνταγμα και δεν με άφησαν να χτυπήσω το εισιτήριο, θα με πιστέψει;;;;;
114, 115, 149, 170, Ε22 (το Γ1 να 'ταν κι άλλο.........)
Απάντηση
#4
Δηλαδή αν κάποιος σκίσει τη σακούλα και επικυρώσει κανονικά το εισιτήριό του, θα τολμήσουν να του πουν τίποτα τα "καλόπαιδα" του παμε;
Απάντηση
#5
Μην αγχώνεστε! Πολλοί είναι αυτοί που θα σταματήσουν ή θα περιορίσουν την καταβολή κομίστρου για πολλούς λόγους. Και όχι μόνο οικονομικούς...
ΕΛΒΟ-Δημιουργώντας Ελληνικά
Να χτυπηθεί ριζικά η παράνομη στάθμευση.
Η κρίση θα βοηθήσει κάπως, να "αγαπήσουμε" τις συγκοινωνίες και ιδίως το τρένο.
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)