Αξιολόγηση Θέματος:
  • 4 Ψήφοι - 2.75 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Το Βήμα] Νεες κινητοποιησεις - Συνάντηση σωματείου ΕΘΕΛ - Γ. Γ. Μεταφορών
#81
Όποιος γνωρίζει κάτι σχετικά με το αν θα υπάρχουν απεργίες την επόμενη εβδομάδα (ή έστω τις πρώτες μέρες) ας μου πει.... είναι ανάγκη!!
Ευχαριστώ!!!!
114, 115, 149, 170, Ε22 (το Γ1 να 'ταν κι άλλο.........)
#82
Επίσημα την Τρίτη το Μετρό στάση 12:00 με 16:00. Μάλλον για να επικυρώσουν 48ωρη για Τετάρτη και Πέμπτη.

Η ΕΘΕΛ το έχει σύστημα να κάνει κάθε Δευτέρα 11:00 με 15:30 στάση, παρότι δεν το έχει ανακοινώσει επίσημα για την ερχόμενη Δευτέρα.
#83
(04-02-2011, 08:01 PM)cmegas Έγραψε: Όποιος γνωρίζει κάτι σχετικά με το αν θα υπάρχουν απεργίες την επόμενη εβδομάδα (ή έστω τις πρώτες μέρες) ας μου πει.... είναι ανάγκη!!
Ευχαριστώ!!!!

Την Δευτέρα 11.00 με 16.00 τα Λεωφορεία σιγουρα.
7-2-2011 στάση εργασίας 11.00 - 15.30
9-2-2011 στάση εργασίας 11.00 - 15.30
11-2-2011 στάση εργασίας 11.00 - 15.30
14-2-2011 στάση εργασίας 11.00 - 16.00
24ωρη απεργία όταν θα πάει το νομοσχέδιο για ψήφιση
#84
Και αφότου ψηφιστεί το νομοσχέδιο τι θα κάνετε; Θα το κλείσετε οριστικά το μαγαζί;
#85
(05-02-2011, 12:56 AM)panos81 Έγραψε: Και αφότου ψηφιστεί το νομοσχέδιο τι θα κάνετε; Θα το κλείσετε οριστικά το μαγαζί;

Aντε να κερδίσεις καμία δίκη που δεν το βλέπω, γιατί δεν είσαι άξιος να κερδίσεις μήπως και δεις τι χρώμα έχει το ευρώ, γιατί εγώ ότι και να γίνει με το νομοσχέδιο κάθε πρώτη του μήνα θα παίρνω τα 1300 ευρώ γιατί τα έχω δουλέψει, εσύ τι θα πάρεις? Και περίμενε να δεις ποιος θα γελάσει καλύτερα στο τέλος!!!
#86
Ενα πραγμα θα πω.

Οι συναδελφοι των οδηγων στην υπολοιπη Ελλαδα εχουν κανει θεμα συζητησης τις απεργιες στην ΕΘΕΛ (ορισμενοι ειναι και ιδιοκτητες). Και δεν τις επικροτουν. Απλα κουνανε το κεφαλι τους..

Επισης απο την ωρα που εγω πληρωνω καποιον για να μου προσφερει την οποιαδηποτε υπηρεσια, ειμαι υποχρεωμενος να ζηταω να μου την προσφερει με τον καλυτερο τροπο. Οποιος δεν πληρωνω μου ειναι αδιαφορος.

Ετσι κι εσυ, liako, εισαι υποχρεωμενος να μου προσφερεις την υπηρεσια που εγω και ολη η Ελλαδα πληρωνει και δεν εχεις κανενα δικαιωμα να κρινεις την δουλεια καποιου που δεν πληρωνεις. Που στην τελικη δεν ξερεις και ποιος ειναι. Εγω ξερω ποιος εισαι. Οδηγος στην ΕΘΕΛ, η οποια με τη σειρα της ειναι ΔΕΚΟ. ΔΕΚΟ σημαινει Δημοσια, την πληρωνω, εγω που ειμαι στην επαρχια, ο Αθηναιος και ο νησιωτης που δεν εχει πατησει ποτε στην Αθηνα.

Βλεπεις οτι μιλαμε λογικα εδω μεσα, ουτε εισιτηρια δεν πληρωνουμε, ουτε χαλαμε τα ακυρωτικα σαν κατι αλλους - μην χαρακτηρισω, ξερετε τι ειναι αυτοι - ουτε εχουμε παραλογες απαιτησεις. Προσπαθουμε να δημιουργησουμε με ιδεες δικες μας (επιβατων) τις συγκοινωνιες που ονειρευομαστε, αποδοτικες και ελπιζουμε μη ζημιογονες.

Και μια μερα ερχεται ο καθε ενας απο τους απεργους και παραλυει την μιση Ελλαδα. Με ποιο δικαιωμα?

Το εχω ξαναπει. Ειναι μεχρι να ξεσπασουν καποιοι στο λαθος ατομο (προσωπικο κινησης, ειτε σταθμαρχης, ειτε οδηγος) και μετα να δω ποιος θα αναλαβει να ξαναπαρει την ευθυνη της απεργιας. Ελπιζω φυσικα να μη βγω αληθινος, γιατι εχω καλους φιλους μεσα στην εταιρια και οδηγους και υπαρχει πιθανοτητα να την πληρωσουν αυτοι για αλλων τα χαλια.

Φανταζομαι ξερετε οτι εισαγγελεας ερευνα την ασκηση διωξης σε απεργους της ΑΜΕΛ που δεν υπακουσαν στο "παρανομο και καταχρηστικο" και συνεχισαν να απεργουν.

Η κυβερνηση απ οτι βλεπω δεν κουνιεται, γιατι δεν θελει να κουνηθει. Την συμφερει.

Αλλωστε, ο Ρεππας το ειπε καθαρα. Ο,τι και να γινει, το νομοσχεδιο δεν αλλαζει. Απλα σας αφηνουν να δημιουργειτε αεργια στην ΕΘΕΛ, που ειναι λουκουμι για την εταιρια, γιατι οσο κινουνται λεωφορεια δημιουργουνται ζημιες με την τωρινη κατασταση. Ισα ισα, θα το περασει και πιο ευκολα το νομοσχεδιο, γιατι θα παρει τον κοσμο με το μερος της, οπως το εχει κανει ηδη, ετσι που τα καταντησατε ολα.
#87
(05-02-2011, 02:36 AM)Cmaniac Έγραψε: Ενα πραγμα θα πω.

Οι συναδελφοι των οδηγων στην υπολοιπη Ελλαδα εχουν κανει θεμα συζητησης τις απεργιες στην ΕΘΕΛ (ορισμενοι ειναι και ιδιοκτητες). Και δεν τις επικροτουν. Απλα κουνανε το κεφαλι τους..

Επισης απο την ωρα που εγω πληρωνω καποιον για να μου προσφερει την οποιαδηποτε υπηρεσια, ειμαι υποχρεωμενος να ζηταω να μου την προσφερει με τον καλυτερο τροπο. Οποιος δεν πληρωνω μου ειναι αδιαφορος.

Ετσι κι εσυ, liako, εισαι υποχρεωμενος να μου προσφερεις την υπηρεσια που εγω και ολη η Ελλαδα πληρωνει και δεν εχεις κανενα δικαιωμα να κρινεις την δουλεια καποιου που δεν πληρωνεις. Που στην τελικη δεν ξερεις και ποιος ειναι. Εγω ξερω ποιος εισαι. Οδηγος στην ΕΘΕΛ, η οποια με τη σειρα της ειναι ΔΕΚΟ. ΔΕΚΟ σημαινει Δημοσια, την πληρωνω, εγω που ειμαι στην επαρχια, ο Αθηναιος και ο νησιωτης που δεν εχει πατησει ποτε στην Αθηνα. Γιατι αν τα παρουν ιδιοτες θα ειναι καλητερες υπερεσιες και η τιμη του εισητηριο θα ειναι 2 με 3 ευρω και μετα θα λετε παλι αλλα.

Βλεπεις οτι μιλαμε λογικα εδω μεσα, ουτε εισιτηρια δεν πληρωνουμε, ουτε χαλαμε τα ακυρωτικα σαν κατι αλλους - μην χαρακτηρισω, ξερετε τι ειναι αυτοι - ουτε εχουμε παραλογες απαιτησεις. Προσπαθουμε να δημιουργησουμε με ιδεες δικες μας (επιβατων) τις συγκοινωνιες που ονειρευομαστε, αποδοτικες και ελπιζουμε μη ζημιογονες.

Και μια μερα ερχεται ο καθε ενας απο τους απεργους και παραλυει την μιση Ελλαδα. Με ποιο δικαιωμα?

Το εχω ξαναπει. Ειναι μεχρι να ξεσπασουν καποιοι στο λαθος ατομο (προσωπικο κινησης, ειτε σταθμαρχης, ειτε οδηγος) και μετα να δω ποιος θα αναλαβει να ξαναπαρει την ευθυνη της απεργιας. Ελπιζω φυσικα να μη βγω αληθινος, γιατι εχω καλους φιλους μεσα στην εταιρια και οδηγους και υπαρχει πιθανοτητα να την πληρωσουν αυτοι για αλλων τα χαλια.

Φανταζομαι ξερετε οτι εισαγγελεας ερευνα την ασκηση διωξης σε απεργους της ΑΜΕΛ που δεν υπακουσαν στο "παρανομο και καταχρηστικο" και συνεχισαν να απεργουν.

Η κυβερνηση απ οτι βλεπω δεν κουνιεται, γιατι δεν θελει να κουνηθει. Την συμφερει.

Αλλωστε, ο Ρεππας το ειπε καθαρα. Ο,τι και να γινει, το νομοσχεδιο δεν αλλαζει. Απλα σας αφηνουν να δημιουργειτε αεργια στην ΕΘΕΛ, που ειναι λουκουμι για την εταιρια, γιατι οσο κινουνται λεωφορεια δημιουργουνται ζημιες με την τωρινη κατασταση. Ισα ισα, θα το περασει και πιο ευκολα το νομοσχεδιο, γιατι θα παρει τον κοσμο με το μερος της, οπως το εχει κανει ηδη, ετσι που τα καταντησατε ολα.

Και εγω πληρωνω τα κτελ και τον οασθ που περνουν Επιδοτήσεις σε καινουργεια λεωφορεία και σε 100% στα εισιτήρια τους, και δεν μιλώ και όταν κάνουν απεργία, είμαι μαζί τους, γιατί παλεύουν για τον τίμιο ιδρώτα τους, όπως είναι και ο δικός μου, και ο μόνος τρόπο είναι να απεργήσουμε για να κερδίσουμε, και βασανίζεται το επιβατικό κοινό που τους ζητώ συγγνώμη, όπως και οι άλλοι απεργούν βασανίζομαι εγώ, αλλά εγώ δεν φωνάζω να χάσουν την δουλειά τους, ούτε τους λέω κοπρόσκυλα, και το ξαναλέω δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος, είμαι με αορίστου χρόνου και μπορούν να με απολύσει , ενώ τον δημόσιο υπάλληλο δεν μπορεί.
#88
(05-02-2011, 03:55 AM)liakos73 Έγραψε: Και εγω πληρωνω τα κτελ και τον οασθ που περνουν Επιδοτήσεις σε καινουργεια λεωφορεία και σε 100% στα εισιτήρια τους, και δεν μιλώ και όταν κάνουν απεργία, είμαι μαζί τους, γιατί παλεύουν για τον τίμιο ιδρώτα τους, όπως είναι και ο δικός μου, και ο μόνος τρόπο είναι να απεργήσουμε για να κερδίσουμε.

Μην μπλέκεις τα ΚΤΕΛ γιατί μιλάμε για αλλο πράγμα... Τα ΚΤΕΛ δικαιούνται τις επιδοτήσεις όπως και κάθε αστικό ΚΤΕΛ γιατί αν δεν ήταν αυτά να δω τι θα γινόταν... Σε μια χώρα χωρίς τρένα και άλλους τρόπους μετακίνησης... Ποιος θα ανέβαινε στα βουνά σε κάθε χωριό, ποιος θα πήγαινε στα νησιά ποιος θα ένωνε τις πόλεις μεταξύ τους και ποιες πόλεις θα ήταν χωρίς αστική συγκοινωνία ??? Τα ΚΤΕΛ έχουν δουλέψει και έχουν δώσει στο κράτος τόσα χρόνια ακόμα και το τελευταίο ευρώ που λάβανε ως επιδότηση. Τα ΚΤΕΛ είναι πάντα στην ώρα τους, δεν κάνουν ποτέ απεργίες "για τον τιμιο ιδρώτα τους" (και ας είναι χρεωμένοι μεχρι τον λαιμό) και τον τελευταίο καιρό ξελασπώνουν αυτούς που κάνουν αλλιώς ο κόσμος αν δεν είχε αυτη την εναλλακτική θα είχε εξεγερθει εναντίον σας...

Όσο για τον ΟΑΣΘ που λες, σε δεδομένα Ελλάδας είναι ο πιο υγιής κρατικός οργανισμός συγκοινωνιών. Ο στόλος συντηρείται σωστά, τα λεωφορεία είναι καθαρά, έχει εγκαταστήσει τηλεματική (Όνειρο θερινής νυκτός αν καταφέρει ποτέ να δουλέψει στην ΕΘΕΛ), τα εισητήρια είναι σε καλές τιμές και ΔΕΝ κάνουν απεργίες... Και φυσικά χάρη στην κρατική επιδότηση δεν έχει και χρέη...

Είναι αυτό που είπε και ο Cmaniac. Σας κοιτάνε οι επαγγελματίες απο άλλες πόλεις και έιτε γελάνε είτε κουνάνε το κεφάλι λέγοντας "Αφού μπορούν και τα κάνουν...". Και αυτοί μπορεί να μην οδηγάνε Solaris αλλά παρέχουν αξιοπρεπείς υπηρεσίες... Αν πέρνανε αντίστοιχη επιδότηση με την ΕΘΕΛ θα είχανε Citaro και θα περνούσαν κάθε 10 λεπτά... Για να κατέβουν αυτοί σε απεργία διεκδικώντας επιδότηση... Τότε να δεις τι θα γίνει... Και σε αντίθεση με σας θα έχουν κάθε δίκιο!!!!
#89
(05-02-2011, 10:31 AM)Paul:) Έγραψε: Μην μπλέκεις τα ΚΤΕΛ γιατί μιλάμε για αλλο πράγμα... Τα ΚΤΕΛ δικαιούνται τις επιδοτήσεις όπως και κάθε αστικό ΚΤΕΛ γιατί αν δεν ήταν αυτά να δω τι θα γινόταν... Σε μια χώρα χωρίς τρένα και άλλους τρόπους μετακίνησης... Ποιος θα ανέβαινε στα βουνά σε κάθε χωριό, ποιος θα πήγαινε στα νησιά ποιος θα ένωνε τις πόλεις μεταξύ τους και ποιες πόλεις θα ήταν χωρίς αστική συγκοινωνία ??? Τα ΚΤΕΛ έχουν δουλέψει και έχουν δώσει στο κράτος τόσα χρόνια ακόμα και το τελευταίο ευρώ που λάβανε ως επιδότηση. Τα ΚΤΕΛ είναι πάντα στην ώρα τους, δεν κάνουν ποτέ απεργίες "για τον τιμιο ιδρώτα τους" (και ας είναι χρεωμένοι μεχρι τον λαιμό) και τον τελευταίο καιρό ξελασπώνουν αυτούς που κάνουν αλλιώς ο κόσμος αν δεν είχε αυτη την εναλλακτική θα είχε εξεγερθει εναντίον σας...

Όσο για τον ΟΑΣΘ που λες, σε δεδομένα Ελλάδας είναι ο πιο υγιής κρατικός οργανισμός συγκοινωνιών. Ο στόλος συντηρείται σωστά, τα λεωφορεία είναι καθαρά, έχει εγκαταστήσει τηλεματική (Όνειρο θερινής νυκτός αν καταφέρει ποτέ να δουλέψει στην ΕΘΕΛ), τα εισητήρια είναι σε καλές τιμές και ΔΕΝ κάνουν απεργίες... Και φυσικά χάρη στην κρατική επιδότηση δεν έχει και χρέη...

Είναι αυτό που είπε και ο Cmaniac. Σας κοιτάνε οι επαγγελματίες απο άλλες πόλεις και έιτε γελάνε είτε κουνάνε το κεφάλι λέγοντας "Αφού μπορούν και τα κάνουν...". Και αυτοί μπορεί να μην οδηγάνε Solaris αλλά παρέχουν αξιοπρεπείς υπηρεσίες... Αν πέρνανε αντίστοιχη επιδότηση με την ΕΘΕΛ θα είχανε Citaro και θα περνούσαν κάθε 10 λεπτά... Για να κατέβουν αυτοί σε απεργία διεκδικώντας επιδότηση... Τότε να δεις τι θα γίνει... Και σε αντίθεση με σας θα έχουν κάθε δίκιο!!!!

Paul αναφέρεις τον ΟΑΣΘ ότι έχει καλοδιατηρημένα λεωφορεία και ότι έχει τηλεματική που εμάς δεν έχουμε, γιατί; Γιατί ο ΟΑΣΘ έχει μόνο 650 λεωφορεία και εμείς 2100 λεωφορεία και δεν είναι το ίδιο. Αν παίρναμε το 100% επιδότηση όπως παίρνουν αυτοί, τότε και εμείς θα είχαμε καλοδιατηρημένα λεωφορεία και υγιής κρατικός οργανισμός συγκοινωνιών, όσο για την τηλεματική την θέλουμε εδώ και πολλά χρόνια αλά!!! Όταν βάλαμε στα 200 λεωφορεία Ρενω φυσικού αερίου και ξεκίνησε μετά από δυο χρόνια σταμάτησε γιατί η Siemens έμπλεξε με το σκάνδαλο τους. Όσο για κτελ δεν λέω ότι δεν προσφέρουν αλλά μην μου λες ότι είναι χρεωμένοι μέχρι στο λαιμό γιατί ξέρω πάρα πολλούς από πολλά κτελ της Ελλάδος που έχουν αυτοκινητάρες στου και της σπιταρόνες τους και καλά κάνουν και τα έχουν. Εγώ απεργώ για να έχω έναν αξιοπρεπή μισθό, αν είσαι επαγγελματίας οδηγός θα ξέρεις και θα καταλαβαίνεις τι δυσκολίες,έχει το Επάγγελμα μας που κάνουμε στους δρόμους, εγώ και εσύ. Δεν απεργώ μόνο για το μισθό μου αλλά και για το εισιτήριο να είναι χαμηλές τιμές για τον επιβάτη και να γίνουν ποιο καλύτερες και γρήγορες οι συγκοινωνίες.
#90
(05-02-2011, 02:21 AM)liakos73 Έγραψε: Aντε να κερδίσεις καμία δίκη που δεν το βλέπω, γιατί δεν είσαι άξιος να κερδίσεις μήπως και δεις τι χρώμα έχει το ευρώ, γιατί εγώ ότι και να γίνει με το νομοσχέδιο κάθε πρώτη του μήνα θα παίρνω τα 1300 ευρώ γιατί τα έχω δουλέψει, εσύ τι θα πάρεις? Και περίμενε να δεις ποιος θα γελάσει καλύτερα στο τέλος!!!

Πρόσεξε πως εκφράζεσαι. Δεν δέχομαι προσβολές, εξυβρίσεις, απειλές και τραμπουκισμούς από οποιονδήποτε. Πολλώ δε από έναν ποινικά υπόλογο. Δικαίωμα να κρίνουν την εργατικότητα και την ικανότητά μου ως νομικού - δεν ασκώ μάχιμη δικηγορία αλλά είμαι εσωτερικός νομικός σύμβουλος σε εταιρείες - έχουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ οι προϊστάμενοι και οι πελάτες μου. Όχι εσύ.

Παρακαλώ του διαχειριστές του site να διαγράψουν τον εν λόγω χρήστη άμεσα.
Στο site αυτό γίνεται μια προσπάθεια για να συζητηθεί σοβαρά και κυρίως πολιτισμένα το θέμα των ΜΜΜ. Συμπεριφορές όπως του εν λόγω "κυρίου" δεν πιστεύω πως έχουν θέση.

Ευχαριστώ.

Δεν θα απαντήσω πάλι σε δημοσίευση του εν λόγω διότι το θεωρώ απαξίωση του πολιτισμένου διαλόγου, στον οποίο έχουν θέση μόνο άνθρωποι με πολιτισμό και αγωγή.


Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  [Το Βήμα] Νέες κινητοποιήσεις των εργαζομένων στα λεωφορεία από την Τετάρτη Cmaniac 25 26.920 03-01-2011, 03:19 PM
Τελευταία Δημοσίευση: Cmaniac

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)