Αξιολόγηση Θέματος:
  • 43 Ψήφοι - 3.3 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΟΣΕΘ: Νέες γραμμές / τροποποιήσεις / καταργήσεις γραμμών
#21
Καλησπέρα! Γνωρίζει κάποιος αν το 56 από 1/1/2015 θα εξυπηρετεί και τους κατοίκους της Νεοχωρούδας και αν το 84 θα κατεβαίνει απ ευθείας στο κέντρο;
Απάντηση
#22
τιποτα απο τα δυο δεν ισχυει.
Απάντηση
#23
Nέα γραμμή ιδρύει ο Οργανισμός απο 1/2/15 και ονομάζεται 68Α

http://oasth.gr/#el/news/Nea-lewforeiakh...AMOYRGEIA/
Απάντηση
#24
Δεν ξέρω αν έχω δίκιο αλλά δημιουργούνται και τα 67Α , 67Β και 68Β?
Είναι σοφή κίνηση αυτό το διάστημα?
Απάντηση
#25
(30-01-2015, 07:01 PM)galatas_giorgos Έγραψε: Δεν ξέρω αν έχω δίκιο αλλά δημιουργούνται και τα 67Α , 67Β και 68Β?
Είναι σοφή κίνηση αυτό το διάστημα?
Δημιουργούνται τα 67Α, 68Α και 68Β.
Απάντηση
#26
Έτσι ακριβώς, το 67Β υπήρχε ήδη. Αν είναι σοφή κίνηση ή οχι θα το δείξει το μέλλον, για να ιδρύονται γραμμές θα υπήρχε αυξημένη ζήτηση προφανώς από κατοίκους/ εργαζόμενους της περιοχής
Απάντηση
#27
(15-12-2014, 09:35 PM)ssoffia Έγραψε: Καλησπέρα! Γνωρίζει κάποιος αν το 56 από 1/1/2015 θα εξυπηρετεί και τους κατοίκους της Νεοχωρούδας και αν το 84 θα κατεβαίνει απ ευθείας στο κέντρο;

Έχει υποβληθεί αίτημα στον ΟΑΣΘ απ'ότι ξέρω από κατοίκους της δημοτικής ενότητας Μυγδονίας,αλλά δεν ξέρω αν και πότε θα εφαρμοστεί.
Απάντηση
#28
(14-05-2015, 01:48 AM)alexis-toumpa Έγραψε: Έχει υποβληθεί αίτημα στον ΟΑΣΘ απ'ότι ξέρω από κατοίκους της δημοτικής ενότητας Μυγδονίας,αλλά δεν ξέρω αν και πότε θα εφαρμοστεί.

Τι να πηγαίνει το 56 μέχρι Νεοχωρούδα ή Μυγδονία; Όχι αυτό δεν θα είναι εφικτό, εδώ καλά-καλά το Ωραιόκαστρο δεν μπορεί να εξυπηρετήσει, γίνεται ο χαμός και θα μπορέσει τα εξυπηρετήσει τους πρώην δήμους Καλλιθέας και Μυγδονίας; Το 55 να γ'ίνει που δεν έχει και τζίρο πάρα πολύ οκ
Απάντηση
#29
(19-05-2015, 04:49 PM)GiannisB Έγραψε: Τι να πηγαίνει το 56 μέχρι Νεοχωρούδα ή Μυγδονία; Όχι αυτό δεν θα είναι εφικτό, εδώ καλά-καλά το Ωραιόκαστρο δεν μπορεί να εξυπηρετήσει, γίνεται ο χαμός και θα μπορέσει τα εξυπηρετήσει τους πρώην δήμους Καλλιθέας και Μυγδονίας; Το 55 να γ'ίνει που δεν έχει και τζίρο πάρα πολύ οκ

Το αίτημα αφορά αποκλειστικά τη γραμμή 84(ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ-ΛΗΤΗ/ΔΡΥΜΟΣ/ΜΕΛΙΣΣΟΧΩΡΙ).Δηλαδή να φτάνει το λεωφορείο ως το κέντρο.Έχει δημοσιευτεί άρθρο του πρώην κοινοτάρχη Λητής κ.Σωτήρη Σωτηρίου ,υπάρχουν κι άλλα άρθρα,ενώ σχολείο της περιοχής(νομίζω Λητή) παρουσίασε project για το πως η γραμμή 84 είναι ασύμφορη ως προς την μετεπιβίβαση,παρουσία εκπροσώπων του ΟΑΣΘ.Πλέον έχει δοθεί η επιλογή θα παίρνουν οι επιβάτες της Μυγδονίας το 83 από τους Ανθόκηπους και να εξοικονομούν χρόνο.Μάλιστα ο δήμος Λαγκαδά αντέδρασε οργισμένα στην τροποποίηση του δρομολογίου.Από ΄κει και πέρα το 56 είναι άκρως επιβαρυμένο και φυσικά δεν μπορεί να εξυπηρετεί άλλες περιοχές.Νομίζω πως η γραμμή 82(ΚΤΕΛ-Νεοχωρούδα) έχει ικανοποιητικά δρομολόγια για τον πρώην δήμο Καλλιθέας.Ισως μια τοπική γραμμή Πεντάλοφο-Νεοχωρούδα-Ωραιόκαστρο να ήταν χρήσιμη ως προς την καλλικρατικοποίηση του δήμου Ωραιοκάστρου.
Απάντηση
#30
http://oasth.gr/#el/news/Idrysh-Neas-Lew...hs-Grammhs-

Ανακοινώνεται ότι, μετά από σχετική απόφαση του Σ.Α.Σ.Θ., αποφασίζεται η ίδρυση νέας λεωφορειακής γραμμής για την εξυπηρέτηση της περιοχής των Πεύκων του Δήμου Νεάπολης – Συκεών.
Απάντηση


Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  Προτάσεις αναδιάταξης / βελτιστοποίησης λεωφορειακών γραμμών του ΟΣΕΘ N1Ellinikou 208 142.168 23-10-2020, 05:14 PM
Τελευταία Δημοσίευση: galatas_giorgos

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 4 Επισκέπτης (ες)