Αξιολόγηση Θέματος:
  • 7 Ψήφοι - 3.43 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Renault Agora CNG
#21
Η παραγγελια ομως ειχε γινει πιο νωρις.

Δεν εχει σημασια και παλι, εδω στο 2010 και ακομα λεμε εαν θα επρεπε να επενδυονται χρηματα στο CNG..
Απάντηση
#22
Η πρώτη γκαζιέρα είχε έρθει από το 2000 στά Άνω Λιόσια μαζί με μια νταλίκα φορτηγό της RENAULT (εκπαιδευτικό κέντρο προφανώς).
ΕΛΒΟ-Δημιουργώντας Ελληνικά
Να χτυπηθεί ριζικά η παράνομη στάθμευση.
Η κρίση θα βοηθήσει κάπως, να "αγαπήσουμε" τις συγκοινωνίες και ιδίως το τρένο.
Απάντηση
#23
Έπρεπε εξαρχής να είχαμε παραγγείλει αυτά Smile Δεν είναι κουκλάκι?

   
   
Απάντηση
#24
(30-11-2010, 04:10 AM)Paul:) Έγραψε: Έπρεπε εξαρχής να είχαμε παραγγείλει αυτά Smile Δεν είναι κουκλάκι?

Δεν διαφωνώ για το όχημα, είναι εγγύηση το Ο405Ν. Αλλά το βρίσκω παλαιομοδίτικο σαν εμφάνιση
Απάντηση
#25
για πρωτη φορα σημερα ειδα γκαζιερα πρωτης γενιας να εχει 4η και σχεδον τελικιασμενη.σε καποια φαση ο ηχος απο τσιριχτος αλλαζει και γινεται αγριος και ομορφος
Τοπικοποιηστε τα 622,815 στον ευαγγελισμο
Απάντηση
#26
Για γκαζιέρες 1ης γενιάς προτιμήστε 735 και γραμμές Βορειοανατολικών προαστίων. Το είδος ευδοκιμεί ακόμη. Ο δε ήχος του κινητήρα παραμένει εξαιρετικός (για εμένα τουλαχιστον).
ΕΛΒΟ-Δημιουργώντας Ελληνικά
Να χτυπηθεί ριζικά η παράνομη στάθμευση.
Η κρίση θα βοηθήσει κάπως, να "αγαπήσουμε" τις συγκοινωνίες και ιδίως το τρένο.
Απάντηση
#27
(09-04-2011, 03:29 PM)ELBO O405GN Έγραψε: Το είδος ευδοκιμεί ακόμη.

...δυστυχως Big Grin

Αλλη γενιά λεωφορειων οταν ηρθαν, ομορφα, με αλλη τεχνολογια, καλο περιβαλλον για τον επιβατη αλλα και φοβερο κλιματισμο, μεχρι που αρχισαν ενα ενα να αποσυντιθενται..
Απάντηση
#28
Στο 250 πάντως ένα-ένα διαλύονται... Για ένα είχα διαβάσει στο φόρουμ και άλλα 2 έχουν βγάλει βλάβες μπροστά στα μάτια μου μέχρι στιγμής... Μα είναι βάρβαρο ΚΑΙ για τα οχήματα το χάλι σε αυτή τη γραμμή...
Απάντηση
#29
(13-04-2011, 01:01 AM)argymeg Έγραψε: Στο 250 πάντως ένα-ένα διαλύονται... Για ένα είχα διαβάσει στο φόρουμ και άλλα 2 έχουν βγάλει βλάβες μπροστά στα μάτια μου μέχρι στιγμής... Μα είναι βάρβαρο ΚΑΙ για τα οχήματα το χάλι σε αυτή τη γραμμή...

Αυτό γίνεται γιατί ήρθαν γκαζίερς απ' τα Λιόσια στην Ανθούσα που ήταν διαλυμένες όλες και φυσικό επακόλουθο είναι να μένουν. Πάντως οι γκαζιέρες από 7246 και μετά που ήταν από παλιοτερα Ανθούσα δείχνουν πολύ καλύτερες απ' αυτές των Λιοσίων. Μπράβο στην Ανθούσα που τις πρόσεξε και δεν τις έκανε σαν και τα οχήματα που 'χε παλιότερα (N1,GN).
Απάντηση
#30
Κι εγώ αναρωτιέμαι, γιατί δε στέλνουν μερικά Citelis (που είναι σαφώς πιο ευρύχωρα) στην Ανθούσα να πάρουν το 250 και το Ε6 να χρησιμεύσουν κάπου, την ώρα που στα Λιόσια περισσεύουν Citelis μέχρι και για το 727;
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)