Αξιολόγηση Θέματος:
  • 20 Ψήφοι - 2.75 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Chavdar B13-20 Atlas Balkancar
#21
Σωστα.
''Νομίζω ότι οι ιοί των κομπιούτερ θα πρέπει να θεωρηθούν ζωή. Αποκαλύπτει πολλά για την ανθρώπινη φύση το γεγονός ότι η μόνη μορφή ζωής που φτιάξαμε μέχρι σήμερα είναι καθαρά καταστροφική. Φτιάξαμε ζωή κατ’εικόνα και ομοίωσίν μας.''

Stephen Hawking.

[Εικόνα: 111acb66226bcdeaaebaa87be280636b_amg_log...z_logo.jpg]
Απάντηση
#22
οτι να ναι λες τωρα.....μιλαμε για ενα αρθρο εφημεριδας του 1982 που αποκαλεσε τα σαραβαλα οχηματα της εποχης "σαραβαλα".....τι μου λες τωρα για το τοτε κ τα μουσιακα κτλ..οτι να ναι...............
Απάντηση
#23
Yπηρχαν και 100 ΥΑΕ 25..... που τα ξεχασατε και Ελληνικοτατης κατασκευης (ΕΛΒΙΑΜ κτλπ) και με τετραφυλλες πορτες
Απάντηση
#24
ναι οντως τα ελληνικα των κεβαμ,ελβαμ,κεα με πινακιδες ΥΑΕ 2446 ξεκινουσαν,μετα τα σταγιερ.μεχρι 2548 εχω δει,δεν ξερω αν υπαρχει αλλο μετα.ισως θα ηταν καλυτερο να καναμε μια ξεχωριστη σελιδα αναφορα σε αυτα.
Απάντηση
#25
Τα Ελληνικά Chavdar είχαν αριθμούς κυκλοφοριάς ΥΑΕ-2446 έως ΥΑΕ-2545 ενώ τα Ikarus ΣΤΑΓΙΕΡ ΕΛΛΑΣ είχαν ΥΑΕ-2301 έως ΥΑΕ-2445.
Απάντηση
#26
εχω μια φωτο με ελληνικο chavdar πινακιδας ΥΑΕ 2548,παμπριζ 198...για αυτο το εγραψα.ειναι μακρινη φωτο κ εχει κ λιγο στραπατσαρισμενη πινακιδα το λεωφοριο,αλλα για 8 μοιαζει το τελευτεο ψηφιο.αν εχεισ την δυνατοτιτα τσεκαρε σε αρχειο με αριθμους παμπριζ να δουμε αν αντιστιχει σε αυτην την πινακιδα αυτο το παμπριζ. αυτο εγραψα με τα σταγιερ.απο εκει που τελειωνουν,ξεκινανε τα ελληνικα chavdar...
Απάντηση
#27
Εψαξα αρκετα για να βρω πληροφοριες γι'αυτα τα λεωφορεια που οσα αρνητικα εχουν ακουστει και ειναι δικαιολογημενα πιστευω πως ηταν ενα ξεχωριστο κεφαλαιο για τις αστικες συγκοινωνιες της Αθηνας μιας και ο σχεδιασμος των οχηματων που κατασκευαστηκαν στην Βουλγαρια με τις γνωστες διφυλλες πορτες και τα Ελληνικα με τις τετραφυλλες πορτες ηταν μπροστα απο την εποχη τους σε σχεση με τα υπολοιπα λεωφορεια εκεινης της εποχης και μιλω παντα για το σχεδιαστικο κομματι.

Βουλγάρικης κατασκευής

Τα Chavdar λεωφορεία Β13-20 ειναι λεωφορεια με τρεις περιστρεφομενες πορτες γνωστες ως ''διφυλλες'' με χαρακτηριστικο αυτων των λεωφορειων που ειναι οι μεγαλοι υαλοπινακες περιφερειακα και ο μεγαλος υαλοπινακας στο παρ πριζ προσφεροντας στον οδηγο την εργονομια να βλεπει τον δρομο καλυτερα. Ο κινητήρας βρίσκεται στο κέντρο του λεωφορείου με τυπου - Raba-man 2156HM6V. Κιβώτιο ταχυτήτων είναι 4 ή 5 ταχύτητες - αυτόματη. Μέγιστη ταχύτητα - 120km / h. Τα Λεωφορεία Chavdar Β13-20 είχαν αρχικά κατασκευαστεί ειδικά για την πόλη της Αθήνας, αλλά στη συνέχεια άρχισαν να κυκλοφορούν στη Βουλγαρία και τη Σοβιετική Ένωση. Για την Αθήνα που παράχθηκαν περίπου 200 κομμάτια οπου παραδοθηκαν το 1983 και όλα αφαιρέθηκαν από την υπηρεσία το 1994 λογο αρκετων προβληματων και ελλειψης ανταλλακτικων.

Ελληνικής κατασκευής
Την περιοδο 1984-1985 ειχαν κατασκευαστει αλλα 100 Chavdar B13-20 απο τις Ελληνικες εταιριες αμαξοποιιας ΤΣΩΚΟΣ ΚΕΑ ΚΕΒΑΜ ΕLBAM με σπαστες τετραφυλλες πορτες και κινητηρα Romaman με αδεια της MAN οπου και αυτα αφαιρεθηκαν απο την υπηρεσια το 1994.


Μερικές φωτογραφίες

[Εικόνα: 377609.jpg]

[Εικόνα: 415238.jpg]

[Εικόνα: 415484.jpg]

[Εικόνα: 408243.jpg]

Πηγή φωτογραφίων και κομμάτι πληροφοριών / Phototrans, εαν υπαρχουν διορθωσεις ειναι δεκτες.
''Νομίζω ότι οι ιοί των κομπιούτερ θα πρέπει να θεωρηθούν ζωή. Αποκαλύπτει πολλά για την ανθρώπινη φύση το γεγονός ότι η μόνη μορφή ζωής που φτιάξαμε μέχρι σήμερα είναι καθαρά καταστροφική. Φτιάξαμε ζωή κατ’εικόνα και ομοίωσίν μας.''

Stephen Hawking.

[Εικόνα: 111acb66226bcdeaaebaa87be280636b_amg_log...z_logo.jpg]
Απάντηση
#28
(14-02-2011, 01:48 AM)Konstantinos MercedesBenz Έγραψε: ... όλα αφαιρέθηκαν από την υπηρεσία το 1994 λογο αρκετων προβληματων και ελληψης ανταλλακτικων.

Εχω την εντυπωση οτι δεν αποσυρθηκαν το 1994 αλλα το 1993 απο τους ΣΕΠιτες οταν ηρθαν τα πρωτα καινουργια λεωφορεια.
Απάντηση
#29
Να διευκρινισω επειδη το εψαξα χθες περισσοτερο οτι το 1993 (και εχεις δικιο φιλε Β10Μ) αποσυρθηκαν τα Βουλγαρικα και στα μεσα του 1994 αποσυρθηκαν τα τελευταια Ελληνικα.
''Νομίζω ότι οι ιοί των κομπιούτερ θα πρέπει να θεωρηθούν ζωή. Αποκαλύπτει πολλά για την ανθρώπινη φύση το γεγονός ότι η μόνη μορφή ζωής που φτιάξαμε μέχρι σήμερα είναι καθαρά καταστροφική. Φτιάξαμε ζωή κατ’εικόνα και ομοίωσίν μας.''

Stephen Hawking.

[Εικόνα: 111acb66226bcdeaaebaa87be280636b_amg_log...z_logo.jpg]
Απάντηση
#30
Στην ίδια σελίδα έχει και ένα ελληνικό στο Τσώκο.

http://img131.imageshack.us/img131/3456/abceas84.jpg
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)